Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 12:17:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Uwaga na sianko Zuzali  (Przeczytany 4435 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michalina

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 2
Uwaga na sianko Zuzali
« dnia: 31.10.2008, 19:18:44 pm »
piszę ten wątek ku przestrodze - a raczej, żeby ustrzec  Wasze żółwie przed tym co spotkało moje gadziochy.

historia wyglądała tak (w wielkim skrócie  :) )

wymieniając podłoże w terrarium z żółwiami lamparcimi jak zawsze w jednym rogu wrzuciłam kłębek sianka - sianka firmy Zuzala (wiele razy w zeszłym sezonie zimowym używanym w moich zbiornikach). sianko wyglądało ładnie, było świeże i pachnące...

po kilku dniach zobaczyłam u jednego z żółwi zapuchnięte oko - przyznam, że zlekceważyłam to kończąc na przemyciu oka rumiankiem,

następnego dnia (w piątek) opuchlizna nie schodziła więc zdecydowałam, że w poniedziałek pojadę z żółwiem do weterynarza.

Przez weekend zapuchnięte oczy pojawiły się u drugiego żółwia - u tego widoczna była opuchlizna z krwią.

kiedy pojechałam do weterynarza badanie specjalnym przyrządem do oka  ;) wykazało mechaniczne uszkodzenie rogówki - żółwie po prostu "poprzebijały sobie oczy" zagrzebując się w sianie.

przyjrzałam się tej Zuzali i faktycznie zakupione przeze mnie trzy opakowania zawierały siano ostre jak nie wiem co.

moje żółwie nie straciły wzroku dzięki fachowej pomocy weterynarza i dobrze dobranym lekom - teraz pluję sobie w brodę, że przed zapakowaniem do terra felernego siana nie sprawdziłam jak ono wygląda

mam nadzieje, że po przeczytaniu tego tematu dokładniej sprawdzicie co wrzucacie do żółwiowego świata  ;)

pozdrawiam\michalina

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #1 dnia: 31.10.2008, 20:14:02 pm »
No to dużo szczęścia miały Twoje żółwiki. Mój Tuś też ma sianko ale takie dla królików - mięciutkie.
TUPTUŚ

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #2 dnia: 31.10.2008, 20:25:06 pm »
No nieciekawa sytuacja. Dobrze ,że żółwiki czują się dobrze :D
Ja na szczęście nie używam sianka. Wolę suche liście.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #3 dnia: 31.10.2008, 20:27:02 pm »
No, naprawde nieciekawie .... Ja też używam cały czas suszonych liści, ale właśnie ostatio planowałam sianko, więc jak już będe kupowała to zwróce na to uwage! :)

Offline fantek1-Karolina

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 296
  • Reputacja: 9
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #4 dnia: 31.10.2008, 23:39:47 pm »
Ja sianko dla królików kupowałam od początku mojej przygody z terrarium i wybiegiem,ale tylko do kryjówki. Mało tego,najpierw ugniatałam w dłoniach aby nie było sztywne..po obserwacji żółwia widzę,ze nie przepada za tym..więc sobie darowałam..jedynie do wybiegu na chłodne noce..Ale dobrze,ze żółwiom nic się nie stało :)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #5 dnia: 01.11.2008, 09:20:31 am »
Czesc Michalina tez mam lamparcika i nigdy jeszcze nie stosowalam siana , moze tylko w czasie przewozu , wiem ze duzo ludzi je poleca ale kazde siano jest inne niektore posiadaja pylki zatykajace im noski drugie jak sama juz wiez jest ostre inne sa atrakcyjne w zapachu i zolwiki je jedza co nie jest za dobre w trawieniu. Ale wiem ze przy lamparcim chodzi tu gluwnie o nie za duza wilgoc, jesli ,moge ci doradzic to ja uzywam "feroplast" jest to suszona kukurydza . Uzywam jej od 2 lat i jak do tad sprawdza sie super, moga ja zjesc i wydalic bez problemu , wyglada bardzo czysto i latwo sie ja sprzata. Przy grekach i stepciach koniecznie duzo kapieli i duzy pojemnik z woda bo jet naprawde sucha .

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #6 dnia: 03.11.2008, 08:00:12 am »
Ja też preferuje liście. Niektóre trafy potrafią być faktycznie bardzo ostre. Wprawdzie nie miałam takiej sytuacji jak Michalina (zwykle używałam sianka z własnego trawnika) ale w kontakcie z ziemią siano miejscami pleśniało.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Uwaga na sianko Zuzali
« Odpowiedź #7 dnia: 03.11.2008, 09:33:13 am »
Mój Tuś na początku samym też miał w swojej sypialni liście - dużo liści w których kochał się zakopywać. Ale dostał robaków, ja się bałam, że to od tych liści zebranych na dworze i więcej mu ich nie dawałam, ale tak sie teraz zastanawiam nad nazbieraniem listków, dopóki snieg nie pada.
TUPTUŚ