Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 12:11:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Warunki klimatyczne w terrarium  (Przeczytany 9325 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Warunki klimatyczne w terrarium
« dnia: 19.09.2007, 20:05:07 pm »
Szukam i szukam i znaleźć nie mogę ...

proszę o info jakie warunki klimatyczne powinienem zapewnić swojemu Kubie (stepowiec dla przypomnienia), żeby po nocach mnie w koszmarach nie straszył a rano wesoło ogonkiem machał na dzień dobry i mordkę spod pancerza wystawiał

do tej pory wyszperałem:
wilgotność: 60-70%
temperatura: ?

jak utrzymujecie temperaturę? Tzn wiem, że lampką, ale na jak długo ją włączacie? jak długo powinna palić się lampka "słoneczko"?
Kolejny pomysł - sugestia - stworzenie wątku w którym zbierzemy w jednym miejscu - jaki żółw jakie zalecane warunki klimatyczne np:

stepowy:
wilgotność:
temperatura:
inne: kryjówka

grecki:
wilgotność:
temperatura:
inne: konieczne bajorko (to tak sobie piszę, żeby pokazać ideeę, bo nie wiem czy wymaga bajorka:-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 19.09.2007, 20:35:04 pm »
Ach, o tym było już pisane na forum! Ale dla przypomnienia:
- temperatura ok. 35 stopni w cieplejszej sferze, ok. 25 w chłodniejszej sferze
- wilgotnośc ok. 70-80% dla Greka, Stepek może mieć parę stopni mniej
- inne: ogólnir to każdy żółw powinien mieć zawszw dostęp do świeżej i czystej wody, ale Stepy korzystają z wody rzadziej od Greków, tak więc: Grek - basenik, Step - od upodobań żółwia.
TUPTUŚ

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 19.09.2007, 20:40:25 pm »
Agnieszka wiem, że to gdzieś już było, ale nie mogłem tego nigdzie znaleźć (z wyjątkiem wilgotności). Przebijanie się przez wszystkie posty na forum, to ... darujcie, za dużo tego :-) Dlatego dobrze bybyło zebrać to w jednym miejscu :-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 19.09.2007, 21:10:46 pm »
fakt czasami coś znaleźć to nawet szukajka nie pomaga, ja tak miałem z oświetleniem post pod nosem a i tak założyłem nowy bo nic nie znalazłem, czasami lepiej zapytać kilka razy, a żółwiowi będzie dobrze.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 23.09.2007, 19:44:13 pm »
Jak utrzymujecie temp i wilgotność w terrarium? Ja spryskuje, spryskuję ale po kilkunastu minutach wilgotność wraca do normy czyli 46-50%. Zakładam, że jak zrobię zadaszenie (na razie mam otwarte terra) to będzie łatwiej, ale i tak widzę to ciężko :-).
Wstawiłem Kubie lampkę ze zwierciadlanką, ale hm ... temp wcale nie rośnie - fakt, że jest to tylko 40W, ale na taką max moc znalazłem małą lampkę :-) Wciąż czekam na lampkę UV (co za sklep, o rany), ale czujnik mam prawie pod lampką i kicha :(

Eh .. ciężkie życie posiadacza żółwia :)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 23.09.2007, 20:02:58 pm »
wiadomo, że w całym terrarium nie będzie taka sama temperatura

ważne, żeby miał ciepło i to miejsce gdzie może się wygrzewać i tam najcieplej.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 23.09.2007, 20:23:45 pm »
jak zrobię mu daszek to będę kombinował :-) I tak dziś zauważyłem ,ze się ustawił na światełku, więc chyba jest ok :-)
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 03.01.2008, 22:40:34 pm »
witam
mam male pytanie..(chyba tutaj jest najodpowiedniejsze meisjce do jego zadania)
czy temp. noca gdy spadnie dosc nisko to czy nieprzeszkodzi to Zolwiowi?
rozwijajac....u mnie w sklepie noca spada temp. do ok. 14 stopni moze nawet mniej...bo wylaczaja na galerii ogrzewanie....(juz nam nawet ptaki padly z zimna)my na to nic niemozemy poradzic....i teraz pytanie...czy cos sie moze stac zolwiowi w nocy(albo i w dzien)oczywiscie w dzien ma wlaczane lampy i temp. wynosi 25/26 stopni......dodam ze zolw caly zcas jest zakopany i chyba sobie spi,a raczej na pewno bo dzis go wyciagnalem to caly czas mial zamkniete oczy...ale pozniej sie przebudzil jak go polozylem pod promiennikiem..dodam ze on nie ejst zimowany!
pozdrawiam

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 04.01.2008, 10:05:11 am »
Zasadniczo temperatura w nocy powinna być niższa niż w dzień ale przyjmuje się że powina wynosić ok 18-20 stopni. Te 14 to jak na żółwie utrzymywane w normalnej aktywności (tzn. nie przygotowywane do hibernacji) trochę mało, ale głównie dlatego że w ciągu dnia następuje dość gwałtowny skok w górę. Żółw przyzyczaja się wolno do nowej temperatury, dlatego optymalnie jest jeśli ich przestrzeń życiowa jest na tyle duża i zróżnicowana że żółw sam jest w stanie znaleźć dogodne miejsce by się dogrzać lub wychłodzić. W niewielkich terrariach jest to niestety niemożliwe dlatego musimy się jakby wczuć w skórę żółwia.

Jak dla mnie to uważam że sama temperatura 14 stopni nie powinna zakopanym żółwiom zaszkodzić (w sensie przeziębienia). Bardzo za to szkodliwe mogą być przeciągi i tego nalezy zawsze unikać. Natomiast żeby uniknąć również tego gwałtownego skoku - dobrze byłoby lampy grzewcze załączyć później np. koło 11-12, (ew. umieścić je wyżej) bo zakładam że ogrzewanie jest włączane rano koło 7-8. Mówię to tylko na wyczucie bo dobrze byłoby zmierzyć dokładnie temperaturę. Lampa grzewcza powinna być jak najbliżej rogu - wówczas temperatura będzie najbardziej zróżnicowana, co pozwoli w jakimś stopniu żółwiom odpowiednio się ułozyć w celu dogrzewania o ile będą na tyle aktywne. Mój żółw przykładowo często wygrzewał się w pełnym świetle ale zdarzało się też że siadał sobie tak trochę pod skosem do lampy, bo widać było mu już tam za ciepło albo robił to gdy już pod lampą był wcześniej.

Kolejną rzeczą która ułatwia żółwiowi aklimatyzację do temperatury jest gruba warstwa podłoża, bo również zgodnie z tym co żółwie robią z naturze - w ziemi poszukują one bądź ochłody bądź ochrony przed chłodem. Tutaj najlepszym rozwiązaniem wydaje się być gruba warstwa ziemi pokryta darnią i suchymi liśćmi, ew. z domieszką kory. Ziemia jest naturalnym siedliskiem żółwi i trochę na marginesie muszę dodać że mam w planach zbudować nowe terrarium dla żółwia na wiosnę (tym razem częściowo kryte) i jako podłoże zastosowac właśnie darń, ew. zrobić niedużą strefę suchą z samą korą. Kora jest o niebo jepszym rozwiązaniem niż piach (którego dawno temu na poczatku jakiś czas wskutek niewiedzy uzywałam) ale też ma pewne mankamenty.
 
No ale wracając co tematu - żółwie mogą się zachowywać w opisany przez Ciebie sposób, bo ich organizmy na zimę zwalniają obroty i instynktownie szukają możliwości spoczynku. Tutaj dodatkowym czynikiem jest ta niska temperatura w nocy. Z jednej strony takie zachowanie jest normalne ale dobrze byłoby aby żółw przynajmniej od czasu do czasu zjadł trochę suszu i był nawadniany (kąpiel lub(i) dostarczanie wody wraz z suszem poprzez spryskanie go). W takim bowiem śnie następuje szybkie zużycie rezerw organizmu.  Możliwe jednak że żółwie się samę będa budzić raz na kilka dni i wówczas coś zjedzą i się nawodnią. Optymalnie jest aby mogły zimować ale w takiej sytuacji (sklep) jest to chyba jedyny pół-środek który można zastosować.

Druga ważna kwestia to kontrola wilgotności - spiący w wysokiej temperaturze żółw przy niskiej wilgotności szybko może się odwodnić. Dlatego jak pisałam - regularne kąpiele i nawadnianie suszu oraz częste zraszanie terrarium - szczególnie miejsca spoczynku żółwia.
Czyli reasumując - wydaje mi się należałoby dążyć do minimalizacji skoków i rozbieżności temperatury, wysokiej wilgotności oraz pilnować aby żółw miał możliwość zakopania się oraz aby okresowo jadł i pił.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kuba

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 1
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 04.01.2008, 22:16:01 pm »
dzieki za wyczerpujaca odpowiedz
aby nie bylo niejasnosci to tak.wlaczam oswietlenie o 9 rano i wylaczam o 21ej(tak robie teraz),spryskiwany jest zolw codziennie jeden raz....warstwe ma dosc gruba-taka na ile to mozliwe by sie nieprzesypywaly przez drzwi...sianko ma,kapiele tez ma raz na tydzien/poltora tygodnia,a suszki...trudno powiedziec,cos tam je bo znikaja ale w malych ilosciach....
teraz pytanie,czy mozna by od spodu terrarium dac np. na noc kabel grzewczy?(malej mocy)?

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 05.01.2008, 09:12:24 am »
W zimę do 21 to za długo.......
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 05.01.2008, 09:30:18 am »
W zasadzie odradza się dogrzewanie żółwi od dołu gdyż w środowisku naturalnym pobierają one ciepło wyłącznie od góry, tj. grzejąc się w promieniach Słońca, z kolei plastron pełni funkcję takiego powiedzmy radiatora, odprowadzającego nadmiar ciepła ku ziemi.
Druga sprawa - kabel grzewczy będzie wysuszał podłoże, bardziej niz ma to normalnie miejsce. 
Ja bym spróbowała ten kabel zamontować właśnie u góry, np. pod pokrywą terrarium i o ile się da to wysterować go w taki sposób by temperatura w nocy nie prekraczała 18-20 stopni, ale trzeba z tym uważać, by żółwia nie przegrzac i by wilgotność nie spadała za mocno. Wydaje mi się że przegrzanie i wysuszenie żółwia jest bardziej niebezpieczne niż te 14 stopni w nocy.

Faktycznie o tej porze roku dobrze też skrócić czas oświetlania, czyli cykl dzienny.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 05.01.2008, 13:09:56 pm »
Faktycznie o tej porze roku dobrze też skrócić czas oświetlania, czyli cykl dzienny.

Mam pytaie odnośnie czasu naświetlania. U mnie lampy są włączone od 9:00 do 18:00, i chciałem się dowiedzieć czy prawidłowo, czy też może wydłużyć lub skrócić czas oświetlania ???

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #13 dnia: 06.01.2008, 13:07:30 pm »
W zimie mógłbyś skrócić o godzinę, ale w sumie nie jest to konieczne aż tak bardzo.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Warunki klimatyczne w terrarium
« Odpowiedź #14 dnia: 06.01.2008, 16:14:41 pm »
Początkowo gasiłem lampy o 17:00, ale żółw potem łaził po ciemku, więc wolałem wydłużyć do 18.