Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 17:57:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niesprawny higrometr  (Przeczytany 5041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Niesprawny higrometr
« dnia: 04.10.2008, 16:24:46 pm »
Jaką właściwie utrzymujecie wilgotność w waszych terrariach? Dokładnie chodzi o tera żółwia stepowego. mam higrometr, ale ciągle pokazuje wilgotność 70-100 %, nie wiem czy jest to możliwe. Może kupiłam jakiś zepsuty i powinnam go oddać, bo próbuje ciągle zniżyć wilgotność, ale on ciągle pokazuje to samo. (firma exo-terra).

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #1 dnia: 04.10.2008, 16:48:23 pm »
Z higrometrami jest tak, że porządne kosztują nawet po kilkaset zł. Mój nie jest wprawdzie z wysokiej półki (ot taki zwykły do domowego uzytku) a też ma zgodnie z tym co podaje producent - błąd rzędu 5%.
U siebie mam wilgotność w granicach 50-65% (używam darni lub samej ziemi), tuż po spryskaniu podłoża na chwile "skacze" ona w okolice 90 % ale po pewnym czasie sie stabilizuje i nastepnie w miarę jak ziemia wysycha stopniowo, lecz wolno opada.
Nie wiem co może być nie tak z Twoim higrometrem, możliwe że jest bardzo niedokładny, szczególnie jesli jest analogowy, albo faktycznie się zepsuł. Albo faktycznie masz tak bardzo wysoką wilgotność, ale jak napisałam, u mnie są takie skoki tylko, kiedy w powietrzu unosi sie mgiełka po spryskaniu.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #2 dnia: 04.10.2008, 20:24:53 pm »
ja używam mieszanki ziemi +odrobinka piasku i kora. Kiedy spryskuje terarium wilgotność jest ciągle conajmniej 100% (więcej higrometr nie pokazuje). Wkrótce będe zmieniała terrarium na dużo większe i będzie z płyty OSB (teraz jest to plastkikowe pudło ;/). Mam nadzieje że w nowym tera będzie nieco lepiej z wilogtnością. Pomyśle też nad lepszym higrometrem, możliwe że ten faktycznie jest nienajlepszy.
Dzięki za odpowiedź
Pozdrawiam :)

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #3 dnia: 06.10.2008, 11:01:43 am »
wilgotność 100%? to masz w terra mgłę? ;D
mgła=100% wilgotności bo to oznacza że powietrze jest maskymalnie nasycone cząsteczkami wody.
czyli coś ten Twój higro jest niepewny (czyt. do wyrzucenia)
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #4 dnia: 06.10.2008, 15:54:22 pm »
u mnie u Greckiego mam ok. 60%. u Stepków może być troszkę mniej, być może faktycznie masz zepsuty!
TUPTUŚ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #5 dnia: 08.10.2008, 21:21:15 pm »
No też zdziwiłam się kiedy pokazał 100% =] spróbuje go zareklamować, albo fundnąć sobie jakiś lepszy. Ostatnio pokazywał przez jakiś czas 70% - więc może ma jakieś przebłyski normalnego działania ;) tyle że ja nie spryskiwałm wtedy terra przez kilka dnia, wyciągnęłam basenik (sama kąpie żółwia jakieś 2 razy w tyg.) no i było 70%. Terrarium jest typu szuflada - otwarte, więc może taką wysoką wilgotność mam w mieszkaniu :P. Za niedługo będe robiła tera zamknięte może wtedy wilgotność uda się zmniejszyć.
Dzięki wszyskim za odpowiedzi, pozdrawiam :)

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #6 dnia: 08.10.2008, 22:41:53 pm »
a po co zolwia stepowego kapiesz 2 razy w tygodniu? Przygotowujesz do zimowania czy poprostu gdzies przeczytales? jak to drugie to zapomnij o tym i kap zolwia 2 razy moze na sezon :D i to nie sa zarty tylko powaznie mowie.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #7 dnia: 08.10.2008, 23:19:38 pm »
Ciężko powiedzieć czy możesz mieć w mieszkaniu wilgotność aż 70%. Teoretycznie tak, zależy z czego masz ściany, co znajduje się w okolicy, czy i ew. jaki jest typ ogrzewania. Szkoda że nie możesz sprawdzić innym urządzeniem, to by nieco wyjasniło.
100% tuż po spryskaniu jest również możliwe jeśli strumień mgiełki dostał się wprost do czujnika. Spróbuj ustalić kiedy się te skoki pojawiają i jak długo się utrzymują. Może ma jakąś dużą "bezwładność" i pokazuje długio czas stary wynik, mimo, iż wilgotność już opadła.
Jeśli masz możliwość możesz spróbować porobić testy w różnych warunkach np. w jakimś suchym klimatyzowanym, biurowym pomieszczeniu (zwykle wilgotność jest tam targicznie niska, ok 30%), ale to da Ci jedynie pewne rozeznanie co do tego, czy u Ciebie może panować taka duża wilgotność albo czy urządzenie jest sprawne (jeśli nie zanotuje różnicy).

No i jeszcze jedna ważna rzecz, zanim zareklamujesz upewnij się w instrukcji jaką dokładność przewiduje producent, bo niestety reklamacją można objąć tylko to co gwarantowane. W popularnych higrometrach jest to 5% i jest to rozsądny wynik. Dokładniejsze laboratoryjne sprzęty są już bardzo drogie. Ale niewykluczone że coś jest z nim nie tak.   
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #8 dnia: 09.10.2008, 17:48:43 pm »
filipp_86 : ostatnio przez jakiś czas kąpałam żółwia 2 razy w tyg bo miał kłopoty z wydalaniem się. Zazwyczaj to kąpie go tak raz na 2 tygodnie. Zazwyczaj kiedy się czymś bardzo ubrudzi (np. jedzonkiem), albo żeby go troche pobudzić kiedy jest ospały z różnych powodów. I widze sama że częste kąpiele nie są mu potrzebne, zwłaszcza że raczej ma ten basenik w tera.
Tak wogóle to jestem dziewczyną 'przeczytales' to nie do mnie ;P Nie wiem czy jakikolwiek chłopak dał by sobie nik taki jaki ja tutaj mam :)

Beata: Zrobie tak jak mówisz. Wezme higrometr w kilka miejsc gdzie może być niższa wilgotność i zobacze jak zareaguje.

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #9 dnia: 09.10.2008, 19:35:41 pm »
za rodzaj męski przepraszam. dobrze spojrzałem na nick ale widocznie coś mi się paluchy poplątały na klawiaturze ;)
a co do tych nicków to sporo jest naprawdę zabawnych
a mój nick to zapewniam że nie od imienia jest jakby co ;)

wracając do tematu to ja jestem raczej sceptycznie nastawiony do kapieli żółwi stepowych, ale może dlatego że nie mam żółwi w terra tylko na wybiegu i utrzymanie w miarę porządku na większej przestrzeni jest łatwiejszy...no i niektóre robaczki też pomoga uprzątnąć conieco  ;D
kąpiel to zazwyczaj przy zimowaniu i przy problemach z wypróżnieniem
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Niesprawny higrometr
« Odpowiedź #10 dnia: 27.10.2008, 17:20:05 pm »
Higrometr rzeczywiście był zepsuty, nie miałam problemów z wymieniem go. Teraz utrzymuje wilgotność tak 45-50%. Wcześniej to było tak na oko, spryskiwałam raz dziennie. W sumie to wystarcza żeby była ta wilgotność 45%, ale zazwyczaj pryskam 2 razy to mam 50.