Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 16:11:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Za niska wilgotność. Co robić?  (Przeczytany 5818 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Za niska wilgotność. Co robić?
« dnia: 23.11.2008, 14:25:15 pm »
Mam problem z wilgotnością. Ciągle utrzymuje się w granicach 40% i mimo skpryskiwania wodą nie wzrasta zbytnio. Jak w nocy były wyłączone lampki, to wzrosła do 60%. Natomiast jak tylko rano je włączyłam, to od razu jest sucho. Oczywiście rozumiem, że jak jest ciepło, to woda szybciej paruje, ale zastanawiam się, co tu z tym fantem zrobić? Więcej spryskać? Pozdrawiam w imieniu malucha.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.11.2008, 14:55:08 pm »
A co za podloze uzywasz? Ja mam dwa gatunki zolwi ktore potrzebuja bardzo duzej wilgotnosci powietrza dlatego uzywam czarnej ogrodowej ziemi , spryskuje ja wczesnie rano przed lampami, popoludniu i na noc jak lampy zgasna i jak dotad nie mam problemu. Nie masz czasami tera za blisko kaloryfera? Widzisz w Irlandi z natury jets bardzo duza wilgotnosc ,ale wszystko zalezy od tego co za podloze uzywasz, a i jeszcze duzy basen z woda  sie zawsze przyda jesli ma potrzebe to czasami lubia tam spac.

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.11.2008, 15:19:28 pm »
NIESTETY mam chwilowo korę kokosową. Będę to zmieniać jak najszybciej. Też planuję ziemię. Ta kora to taki niewypał trochę, ale naprawię. Ma basenik z czystą wodą. Od kaloryfera terra jest daleko.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #3 dnia: 23.11.2008, 15:45:39 pm »
Nie powinnas sie za duzo martwic, stepki, greki, mauretany, sa to dosc twarde gatunki nie trzeba ich za bardzo rozpieszczac. Ziemie radze kupic w ogrodniczym to przy spryskiwaniu nie bedzie zapachu, ale zreszta zrobisz jak zechcesz. Nie mart sie za duzo maluch napewno nie mogl lepiej trafic jak do twojego domu. ;)

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #4 dnia: 23.11.2008, 16:31:19 pm »
Nie mogę się zgodzić Malwa, Greki sa bardzo delikatne np. skłonne do przeziębień. Niestety - trzeba więcej pryskać i może..... zmienić podłoże.
TUPTUŚ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #5 dnia: 23.11.2008, 18:00:51 pm »
Podłoże, jak mówiłam będzie na 200% inne. A jakie Ty masz, Agnieszka? Czy polecasz ziemię? Ja to bym na tej ziemi posiała trawkę chyba.

Pryskam sporo. :)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #6 dnia: 23.11.2008, 22:27:50 pm »
ja mam ziemie, prawda jest taka że po jakimś czasie zaczyna brzydko pylić, ale ostatnio znalazłam na to sposób. Otóż zalewam ją wodą, nawet nie spryskuje tylko robie takie delikatne błotko, potem oświetlam całe terra lampką i to dość szybko wysycha i potem spokój z pyleniem na następne hohoho. No basenik pewnie pomoże z wilgotnością. I pryskaj obficie tak 2 razy dziennie.

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #7 dnia: 23.11.2008, 23:09:26 pm »
A ja miałem kiedyś taki hydrometr z firmy E. , który stale pokazywał 80% , czy pryskałem czy nie, jak sprawdziłem na drugim to okazało się ,że było 50%, dlatego zazdroszczę posiadaczom tych wypasionych ,elektronicznych. Ale jest nadzieja ,że na wszystko przyjdzie czas...Dla takiego maluszka ważne są też takie szczegóły, chcemy przecież by rósł ładnie, dobrze ,że zauważyłaś. Pozdrawiam.
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #8 dnia: 24.11.2008, 11:05:56 am »
Ja mam korę wymieszaną z siankiem, Tusiek to lubi (urządza sobie gniazda w sianku), z wilgotnoscią nie mamy problemu, jest zawsze ok. 60%.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #9 dnia: 24.11.2008, 14:33:58 pm »
Ja stosuję taką oto kombinację:

- spryskiwanie podłoża;
- podlewam ziemię konewką, ubieram gumowę rękawice i dobrze mieszam aby wilgoć wchłonęła się w ziemię równomiernie i nie powstały z jednej strony bajora a z drugiej - miejsca, które pylą, potem nieco ubijam;
- używam nawilżacza - nie tylko ze względu na żółwia, ale dzięki temu wilgotność podwyższa się w całym pomieszczeniu.

Ogólnie to teraz ziemią jest u mnie częsciowo posypana po wierzchu korą - organicza to nieco jej parowanie, a przede wszytkim pozwala żółwiowi nieco wyschnąć po kapieli, bez przyklejania się do podłoża (kora jest rozsypana w tej części terrarium gdzie stoi basenik).
Przed wiekszym spryskiwaniem i podlaniem zgraniam ją jednak aby woda wsiąkała bezposrednio w ziemię.
Kory używam zamiast liści, które generalnie są dużo lepsze, ale teraz żółw jest na głodówce i nie chciałabym aby coś ukradkiem podjadał.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #10 dnia: 24.11.2008, 20:08:38 pm »
Z tego co pamiętam, to kokosowe podłoża są wręcz szkodliwe. Pozbądź się więc tego jak najszybciej. Co do termometru i higrometru to ja już się mniej więcej nauczyłem jak regulować wilgotność podłoża jedynie, bo przy otwartym terra to żadne pryskanie nie pomaga. Miałem "wypasiony" elektroniczny, padł mi po miesiącu, ja zazdroszczę wskazówkowych, a teraz chyba sobie po prostu kupię termometr bezprzewodowy IKEA Family, kosztuje grosze, nie ma co prawda higrometru, ale jak pisałem, nie jest to przydatne przy terra otwartym.

may you always hear the whisper of wings

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #11 dnia: 25.11.2008, 13:30:48 pm »
Beatki sposób chyba bajbardziej profesjonalny.
TUPTUŚ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #12 dnia: 06.12.2008, 19:57:05 pm »
Kochani, chciałam jeszcze raz poprosić Was o radę w kwestii tej nieszczęsnej wilgotności. W dzień utrzymuje się między 55-60%, a w nocy dochodzi nawet do 77% ( no bo jak gaszę lampki, to przestaje grzać i wysuszać). Czy to jest dobre? Czy nocna wilgotność nie jest za wysoka? Martwię się o to w kontekście ostatniego kataru mojego żółwia. Dzięki:)
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Za niska wilgotność. Co robić?
« Odpowiedź #13 dnia: 06.12.2008, 20:48:24 pm »
Spokojnie. Raczej martwić się można gdy spada w okolice 40 i poniżej. W naturalnych warunkach, szczególnie o tej porze roku miejsca w których wypoczywają i hibernują żółwie są wilgotne.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU