Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 23:16:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)  (Przeczytany 15746 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Cześć :)
jak dobrze pójdzie, prawdopodobnie w marcu będziemy zamawiać nowe terrarium. Z racji małego metrażu, musi być to terra z szafką.
Jestem na etapie wycen i projektów samego mebla, szczególnie problematyczna okazała się klapa. Jak na razie pierwszy stolarz wycenił całość na 1800 zł. Robię dalej rekonesans.

Kwestia urządzenia wnętrza jest na razie na dalekim drugim planie. Chodzi tu głównie o elektrykę: wybór lamp, które determinują rodzaj gwintów, a za tym idzie sposób schowania kabli, a tuż za tym montaż sterowników - oraz o ścianki: odpowiedni materiał do ich wyłożenia (kora, korek?), wywietrzniki i mocowanie doniczek na rośliny.
Na trzecim planie za horyzontem są dopiero sprawy podłoża, basenu, kryjówek i roślin.

Planowane wymiary samego terrarium to 130 x 80 x 90 cm. Szafka pod spodem ma być wysoka na 60 cm.
Zainspirowana terrarium neo wymarzyłam sobie dwudzielną przeszkloną klapę. Obie jej części mają być na podnośnikach, górna (pokrywa) podnoszona jak u neo, dolna (pionowa) opuszczana jak barek - lub jak u neo dwuskrzydłowa, otwierana jak okiennice. Ta kwestia jeszcze nierozstrzygnięta - stąd dwa projekty. Nie wiem jeszcze, jaką wysokość będzie mieć pionowa szyba, a to z niej wynikną wymiary górnej pokrywy.
Uchwyty podobno mają się zmieścić na bocznych ramkach niezależnie od wyboru rozwiązania.

W pierwszym wariancie (klapy-barku) trochę obawiam się o ciężar pionowej szyby przy otwieraniu, wg stolarza to nie będzie problem (szyba ma być wzmacniana na folii, więc o zbicie się nie boję). W drugiej opcji (klapy-okiennic) zarówno dolna, jak i górna szyba musi dostać dodatkowe ramki, i tym samym ogranicza się widoczność wnętrza. Jednak niewątpliwym plusem będzie możliwość otwarcia tylko jednego skrzydła.

Będę tu wrzucać dalsze etapy projektu, może ktoś skorzysta - a może ktoś mi coś podpowie? :)

PS Starałam się z tymi rysunkami niezmiernie, ale mimo to wybaczcie, nie trzymają skali. ;)


edycja: wstawiłam ulepszone szkice
« Ostatnia zmiana: 14.02.2014, 01:01:29 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #1 dnia: 13.02.2014, 09:38:12 am »
Elegancko się lokum dla Bączka zapowiada..:)

Przednie szyby jeszcze na prowadnicach można zrobić, tylko wtedy też ramka potrzebna.
A przy tej górnej pokrywie to bym rozważyła zamontowanie, nie wiem jak to ująć - podpórek? W każdym razie czegoś działającego na zasadzie regulacji wysokości klapy w szklarni - żeby w razie potrzeby można było swobodnie w terro przewietrzyć.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #2 dnia: 13.02.2014, 10:22:55 am »
No no Semi, dałaś czadu... ;)
Mój znajomy zajmuje się takimi rzeczami, jest dosyć tani. Myślę, że nie krzyknie za to 1800zł. Z jakiego materiału to robisz?
Nr do mojego znajomego to: 504 412 271. Jest bardzo dokładny i rzetelny, kichy nie odwali ;) Jak coś to dzwoń o powołuj się na mnie.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #3 dnia: 13.02.2014, 23:39:56 pm »
Dziękuję za miłe słowa! :)

wege, dzięki za namiar do znajomego stolarza, będę próbować. Chociaż może wyjść niewesoła cena za transport takiego mebelka. ;D

Z jakiego materiału to robisz?
Z płyty meblowej. Na styku wewnątrz będzie użyty silikon (akwarystyczny) do uszczelnienia - sama płyta ma podobno wytrzymać aurę wilgotności 80% i ponad.

Przednie szyby jeszcze na prowadnicach można zrobić, tylko wtedy też ramka potrzebna.
Szyby suwane odpadają, mam zdecydowanie złe doświadczenia z takimi rozwiązaniami.

A przy tej górnej pokrywie to bym rozważyła zamontowanie, nie wiem jak to ująć - podpórek? W każdym razie czegoś działającego na zasadzie regulacji wysokości klapy w szklarni - żeby w razie potrzeby można było swobodnie w terro przewietrzyć.
O, tu dzięki za pomysł. Są chyba takie skoble z ząbkami do uchylania okien.. do rozważenia. :)

A czad to dopiero będzie jak projekt zostanie zrealizowany, na razie to takie lekkie mrzonki. ;D
Teraz główkuję nad lampami i nijak mi nic nie pasuje. Zastanawiam się też, czy nie lepiej żeby jednak terra było niższe, tak z 80 cm. Przy 90 sufit jest strasznie wysoko, i nawet dobudowanie takiej podwieszanej "kasetki" na lampy nie rozwiązuje dobrze odległości od podłoża. :/

I w ogóle wszystkim polecam Google Sketchup do tego typu projektów - cudeńko, można zrobić dosłownie wszystko.
« Ostatnia zmiana: 14.02.2014, 01:11:09 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #4 dnia: 14.02.2014, 09:09:55 am »
Semi projekt nr 2 dużo lepszy ! Jeżeli ja mogę dodać swoje trzy grosze to na styku górnej klapy z drzwiami dałbym poprzeczkę aby wzmocnić bo z czasem może się to wykrzywiać a terrarium musi służyć na lata . Czekam z niecierpliwością na dalsze efekty Twojej pracy i trzymam kciuki
In The Lap Of The Queen

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #5 dnia: 14.02.2014, 11:42:47 am »
Myślę, że z 10 cm obniżyć można.
O, tu dzięki za pomysł. Są chyba takie skoble z ząbkami do uchylania okien.. do rozważenia. :)
Właśnie o takie skobelki mi chodziło, żeby można było klapę na różnych wysokościach podnieść i "zaczepić".

Co do lamp to można jeszcze spróbować na bocznych ściankach umieścić przykręcane lampki - jedna na żarówkę grzewczą, druga na promiennik lub drugą grzewczą. A UV-kę dać w formie "rury" na tylną ściankę.

Powiem Ci, że w tym pierwszym projekcie to mnie zastanawia mocowanie na styku 2 szyb-klap. Górna to rozumiem, że się będzie opierała o "sufit" terro, ale ta boczna, otwierana jak barek? Jakby była przyczepiona do ściany? Na magnesy, zaczepy?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #6 dnia: 14.02.2014, 23:33:44 pm »
Mi również bardziej podoba się projekt nr 2. ;)

PS:
Super program, zainstalowałem przed chwilką. ;) Faktycznie cuda robi! :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #7 dnia: 21.03.2014, 21:32:58 pm »
Terrarium już zamówione, gotowe ma być w maju. Nie mogę się już doczekać.. W końcu zdecydowaliśmy się na drzwiczki otwierane na boki.
Dzięki za uwagi krytyczne i trzymanie kciuków:)

Co do lamp to można jeszcze spróbować na bocznych ściankach umieścić przykręcane lampki - jedna na żarówkę grzewczą, druga na promiennik lub drugą grzewczą. A UV-kę dać w formie "rury" na tylną ściankę.
Lampy grzewcze i świetlówkę planuję przymocować na listwie wewnątrz terrarium, której nie ma na rysunku (nie byłaby czytelna), ale będzie to coś na kształt takiej listwy jak u Ciebie w terra. UV-kę dam rurową, a żarówki zwisające na kablu, w kloszach.

Ciekawie ma wyglądać kwestia schowania kabli: wzdłuż prawej ścianki terra stolarz ma wykonać jakby skrzynkę-obudowę na wszystkie kable od lamp, które w ten sposób będą biegły w niej (pod podłożem) od pleców terra do panelu w desce-maskownicy z przodu, pod drzwiczkami z prawej strony. Tak też sobie gdybam, że może dzięki temu wewnątrz będzie łatwiej zrobić górkę do wspinaczki. ;)
« Ostatnia zmiana: 21.03.2014, 21:34:51 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #8 dnia: 22.03.2014, 18:27:39 pm »
trzymam kciuki za nowe terrarium , oby było udane i służyło jak najdłużej
In The Lap Of The Queen

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #9 dnia: 05.04.2014, 22:06:19 pm »
Słuchajcie, potrzebuję pomocy w kwestii umieszczenia kratek wentylacyjnych. Muszę sama zdecydować i je powybierać. Ile ich użyć i jakie, w którym miejscu zamontować? Oczywiście równolegle robię własny research po forach różnej maści, jednak wolałabym przede wszystkim poznać Wasze rady.

Terrarium będzie stało w narożniku pokoju, więc cały prawy bok i tył będą bezpośrednio przy ścianie.
Po lewej stronie będzie stało biurko prawie na styk, o wysokości 76 cm, więc 16 cm lewego dolnego boku terrarium będzie dotykało korpusu biurka.

Czy zrobić w lewej "wolnej" ścianie więcej wywietrzników niż w tej przyściennej? Montować jakieś kratki w ścianie tylnej? W przedniej maskownicy nie mam zamiaru wstawiać żadnych kratek. Lepsze są okrągłe czy prostokątne?
Dzięki wielkie za wszelkie opinie i porady.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #10 dnia: 05.04.2014, 23:11:39 pm »
A myślałaś, żeby na górze dać dodatkowo?
Ja bym zrobił tak: (załącznik) Czyli po 3 wywietrzniki na bocznych i 3 na górnej ściance (uwzględniając wysokość podłoża). ;)
« Ostatnia zmiana: 05.04.2014, 23:15:03 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #11 dnia: 05.04.2014, 23:28:09 pm »
Dzięki Janku, wszelkie uwagi są dla mnie bardzo cenne.
Rzeczywiście w górnej płycie też można by wstawić kratki/kółka (wciąż nie wiem, co lepsze). Na razie wzięłam się za przeglądanie archiwum naszego forum, ale niewiele było terrariów zamkniętych..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline granatnikov

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #12 dnia: 05.04.2014, 23:31:53 pm »
Zamiast kilku małych nie lepiej zamontować jedną większą ? Coś takiego jak zrobił wege dla żabutka. Wydaje mi się że taka kratka miała by większe właściwości wentylacyjne niż małe. Najlepszym rozwiązaniem by było mieć otwory na przeciwległych bokach, wtedy jest najlepsza cyrkulacja powietrza.Ale skoro tak mieć nie możesz to w tylnej też bym coś wywiercił i odsunął terrarium od ściany, aby za terrarium była niewielka wolna przestrzeń.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #13 dnia: 05.04.2014, 23:36:56 pm »
Zamiast kilku małych nie lepiej zamontować jedną większą ? Coś takiego jak zrobił wege dla żabutka. Wydaje mi się że taka kratka miała by większe właściwości wentylacyjne niż małe. Najlepszym rozwiązaniem by było mieć otwory na przeciwległych bokach, wtedy jest najlepsza cyrkulacja powietrza.Ale skoro tak mieć nie możesz to w tylnej też bym coś wywiercił i odsunął terrarium od ściany, aby za terrarium była niewielka wolna przestrzeń.
Zgadzam się i popieram pomysł z jedną większą, przepływ powietrza będzie wiekszy i co za tym idzie lepszy efekt , a projekt terro jest genialny  :D
Pozdrawiam Beata :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #14 dnia: 05.04.2014, 23:52:44 pm »
Dziękuję za odzew i za miłe słowa. :)

Tak, zamierzam też męczyć wege odnośnie wentylacji u panny żabutkowej, bo póki co nie odpisał mi jeszcze w tych kwestiach.

Zaczynam nabierać podejrzeń, że najlepiej byłoby zrobić nie tyle jeden duży otwór zamiast kilku małych, ile kilka dużych. :laugh:

A terro będę mogła trochę od tylnej ściany odsunąć, ale myślę, że mniej więcej tak jak lodówkę, parę centymetrów.. od bocznej nie da rady (biurko).
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM