Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 10.05.2024, 14:27:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: wykonanie turtle table  (Przeczytany 2327 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wttkwstn

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
wykonanie turtle table
« dnia: 25.10.2016, 21:06:13 pm »
Cześć,
zdecydowałam się na turtle table dla mojego żółwia stepowego. Szukam wykonawcy/stolarza, który wykona skrzynkę na wyższych nogach. Myślałam o drewnie sosnowym, okazało się, że ze względu na wypełnienie skrzynki (co polecacie jako podłoże? na jednych stronach radzą aby zmieszać glinę z piaskiem, na innych, że piasek jest zakazany, darń, kora, mech?) niezbędna będzie impregnacja. I tu zaczynają się schody - jaka? Ze względu na to, że użytkownikiem ma być żółw musi być wyłącznie naturalna.
Możecie polecić stolarzy, bądź sami wykonaliście turtle table i podzielicie się doświadczeniami? :)
Pozdrawiam Was i Wasze Żółwie:)

Offline Matavermis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: wykonanie turtle table
« Odpowiedź #1 dnia: 27.10.2016, 18:02:25 pm »
Swego czasu wykonałem terrarium z płyt osb 22mm zdaje się, a terrarium zamiast impregnować wyłożyłem ceratą na pinezkach. Ponadto z zewnątrz oklejone jest okleiną, natomiast w środku ściany są wyłożone korą.

Offline Skie

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
Odp: wykonanie turtle table
« Odpowiedź #2 dnia: 17.12.2016, 17:49:11 pm »
Lokalny stolarz zaśpiewał mi taką cenę za zwykłą skrzynkę, że sam poszedłem do Castoramy i zrobiłem - co prawda prostszą niż twoja, konstrukcję, bo bez nóg (stoi na szafce). Całość materiałów kosztowała 100zł, plus 60 za szybę. Na spód położyłem taki plastik (dwie warstwy) jak pod panele podłogowe się kładzie.
Wiem, że to żadne dzieło sztuki, ale na zrobienie miałem 2 dni (żółw wracał ze szpitala) i praktycznie zero doświadczenia "stolarskiego".

Podłoże to zwykła ziemia uniwersalna (ważne - bez żadnych ulepszaczy, nawilżaczy itp, bo potem schną i się plączą) wymieszana z gliną wiążącą. Do tego kamienie większe (pod grzaniem) i mniejsze po okolicy i trochę sianka tu i tam (regularnie zmieniane). Plus doniczka jako kryjówka, dwa punkty grzewcze i tyle.

Jeśli nie masz dwóch lewych rąk, to taką skrzynkę możesz zrobić sam, serio - i ustawić na jakimś np. dokupionym metalowym stelażu. Chyba, że nie musisz specjalnie oszczędzać i chcesz mieć bardzo ładnie - wtedy lepiej zamów w jakiejś firmie wykonującej terraria, większość robi na zadany wymiar, więc pewnie nie będzie dla nich problemem dorobienie "stolika".