Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 07.05.2024, 13:57:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie  (Przeczytany 10909 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gregson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« dnia: 14.12.2014, 13:34:18 pm »
Kupielm ostatnio dla synka zolwia zabuti. Chcialbym mu stworzyc jak najlepsze warunki do zycia.
Obecnie ma zalozona zarowke grzejna oraz UVB -ktore sie swieca w ciagu dnia. Jednak wydaje mi sie ze troche chlodno moze miec w nocy i pytanie co polecacie.
Jaki dobry termomet?
Co do ogrzwania noca? Mysle ze mata jest malo praktyczna- widzialem na allegro zarowki na noc ktore swieca swiatlem podczerwonym. Czy warto? Bo z drugiej strony wiekszosc czasu spedza w norce pod korzeniem albo zakpuje sie w korze wiec taka lampa zesw iatlem podczerwonym wtedy chyba sie nie przyda.
Wiec pytanie co najlepsze do ogrzewania terrarium.
Moze polecicie jeszcze jakies sterowanie ogrzewania ktore by sie wlaczalo w razie potrzeby samo. Chcilabym to zautomatyzowac. Warto o tym pomyslec?
Generalnie chcialbym mu stworzyc jak nalepsze warunki do zycia wiec budzet mam w miare elastyczny i raczej nie nede sie chcial ograniczac jesli chodzi o komfort zycia zolwika.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #1 dnia: 14.12.2014, 15:22:43 pm »
Witaj :)
Jaką temperaturę masz w nocy? Maty grzewcze nie są dobrym rozwiązaniem, za nadto wysuszają podłoże. Do pomiaru według mnie najlepszy jest termohigrometr elektroniczny z sondą.
Jaka panuje wilgotność w terrarium i czy żółw ma basenik?

Offline gregson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #2 dnia: 14.12.2014, 15:56:17 pm »
Basenika nie ma.
Co do temperatury nawet nie wiem ile wynosi bo nie kupilem jescze termometra, ale patrzac na temperature w pokoju to mysle, ze ok 20stopni w nocy jest, wiec troche malo jak na zabuti.
A zarowka ktora ma daje mu swiatlo i cieplo w ciagu dnia dlatego pytanie o grzewanie w nocy.
Dopiero kompletuje mu wyposazenie i chcialbym aby mu bylo jak najlepiej.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #3 dnia: 14.12.2014, 16:04:48 pm »
Witaj na forum.
Sprawiłeś dla syna bardzo trudny i wymagający gatunek żółwia. Teraz przed Tobą wiele godzin nabywania wiedzy.   Gatunek ten powinien mieć bardzo wysoką wilgotność i odpowiednie warunki. Nie wspomnę o diecie, która jest różnorodna. Ile lat ma twój syn? Czy możesz wstawić zdjęcia żółwia oraz terrarium. To bardzo istotny aspekt dla nas forumowiczów. Może wtedy będziemy mogli Ci pomóc. Oddaj do badania kał pupila. To pozwoli wykluczyć pasożyty! Pozdrawiam.
 

Dodano 14.12.2014, 16:07:50 pm
http://forum.zolw.info/zolwie-zabuti/moj-zabutek-)-nowa-seria/
Tu masz przykład terrarium, które jest dla żabutków idealne.
« Ostatnia zmiana: 14.12.2014, 16:07:50 pm wysłana przez Lulka »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #4 dnia: 14.12.2014, 16:23:07 pm »
Dieta jest akurat najmniej problematyczna, bo nie jest tak restrykcyjna jak w przypadku rodziny Testudo.
Basenik w przypadku żabuti jest konieczny i to taki, żeby żołw mógł się w nim wylegiwać. Tak jak napisała Lulka - wymagana jest wysoka wilgotność - rzędu 80-100% - uzyskasz ją dzięki nawilżaczowi powietrza. Przejrzyj na forum tematy o żabuti, jest w nich wiele przydatnych informacji i zdjęć.
Co do temperatury, to najpierw proponuję ją zmierzyć, bo może okazać się wyższa niż przewidujesz ;)
Przyłączam się do prośby o fotki żółwia i terrarium?

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #5 dnia: 14.12.2014, 18:59:25 pm »
Doru, z całym szacunkiem i sympatią dla Twojej osoby dla mnie dieta żabutków to czarna magia :-) z tego co Wege opowiadał nie miałabym cierpliwości na tyle dłubania. Wolę zatem moje lampki :-)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #6 dnia: 14.12.2014, 21:31:37 pm »
Lulko kochana, chodziło mi o to, że zabytki mogą jeść także pewne ilości owoców i więcej białka niż nasze kosiarki ;) oczywiście trzeba ją odpowiednio zbilansować, wege to ładnie opisał gdzieś tu na forum.

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #7 dnia: 15.12.2014, 08:58:31 am »
Buziaki Ty Nasza skarbnico wiedzy :-)

Offline gregson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #8 dnia: 16.12.2014, 15:48:08 pm »
Ponizej zdjecie terrarium.
Wyposazenie zostalo kupione wg zalecen sklepu i tu widze, ze nejchetniej wcisneli by wszystko to co nie potrzebne.
Np za namowa wzialem piasek ktory wysypalem na podloze. Ale pozniej doczytalem, ze nie jest to zbyt dobre podloze dla tego zolwika. Dolozylem mu kory zeby to chociaz troche bardziej naturalnie wygladalo. Ma jeden duzy korzen pod ktory lubi sie chowac. Na gorze na dwie zarowki, jedna jest UVB, druga do ogrzewania.
Kupilem wczoraj termometr -innego juz nie bylo w sklepie- i temperatura wynosi okolo 23stopni w dzien i ok 22 w nocy. Wilgotnosc wg wskazan to ok 30% w dzien, w nocy wzrasta do 40%.
Wymiary terrarium to 40cmx80cm
Dosc ubogo wyglada to terrarium i nie jestem przekonanay ze jest tak jak byc powinno- chociaz sklep twierdzi, ze jest OK.
Wiec jakbyscie mieli jakies rady co moglbym zmienic/dokupic to bardzo prosze piszcie.
Zalezy mi na tym aby malcowi bylo jak najlepiej.

http://s2.ifotos.pl/img/201412161_whqexrs.jpg

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #9 dnia: 16.12.2014, 17:09:45 pm »
Terrarium jest malutkie, musisz liczyć się z tym, że niedługo będziesz musiał zmienić na większe. Wilgotność jest stanowczo za niska, bezwzględne minimum to 75% w dzień. Przeczytaj dokładnie ten post: http://forum.zolw.info/index.php?topic=6226.msg88084#msg88084 są w nim wszystkie potrzebne informacje dotyczące hodowli tego gatunku :)
Sklepy zoologiczne niestety mają to do siebie, ze nastawione są na jak największy zarobek a nie właściwe warunki dla zwierząt. Najczęściej też zatrudniane są osoby nie mające bladego pojęcia o temacie.

Aha, w moim ostatnim poście chodziło oczywiście o "żabutki" a nie "zabytki", tablet płata figle :D

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #10 dnia: 16.12.2014, 19:35:00 pm »
Nie wiem czy ten piasek to odpowiednie podłoże dla tego gatunku , ponieważ żółw może pasek połykać. 

Offline gregson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #11 dnia: 16.12.2014, 19:40:20 pm »
Nie wiem czy ten piasek to odpowiednie podłoże dla tego gatunku , ponieważ żółw może pasek połykać. 
czy chcesz mi powiedziec, ze sklep dal mi podloze zagrazajace zyciu zolwika???
A jakie podloze proponujecie?
Jak mowielm moge wymienic to co tego wymaga.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #12 dnia: 16.12.2014, 20:17:23 pm »
Czysty piasek nie jest odpowiedni dla ŻADNEGO gatunku, może być zjadany, czy to przyklejając się do pokarmu, czy to zjadany ot, tak.
Gregson, rozumiem, że nie przeczytałeś postu z linka który podałam niżej?

Offline gregson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #13 dnia: 16.12.2014, 21:12:00 pm »
Czytalem "od deski do deski", nic w nim nie ma o mozliwym zjadaniu piasku przez zolwia. Jest jedynie wzmianka o podlozu z czarnej ziemi z domieszka gliny i piasku.
Natomist jest tez wzmianka o tym aby unikac sypkich substratow typu kora.... A tego u mnie dostatek.

Wynika ze najlepiej zaczac od wymiany podloza na mniej piaskowe. W sklepie zoologicznym ja juz wiecie nic sie nie dowiem, stad moje pytania tutaj.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wyposazenie terrarium -zolw zabuti- jakie ogrzewanie
« Odpowiedź #14 dnia: 16.12.2014, 21:48:33 pm »
Tak, najlepszym podłożem jest ziemia z gliną. Podłoża takie jak piasek, kora, drewienka bukowe nie utrzymują wilgotności, o czym się zresztą przekonałeś mierząc ją u siebie. Ponadto zawilgocona kora może pleśnieć... Podłoże musisz wymienić koniecznie, ziemia może być kupna, najtańsza - ma wtedy śladowe ilości nawozów.