Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:05:02 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zachowanie czystości w terrarium :)  (Przeczytany 5964 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline żółwson

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 34
  • Reputacja: 0
  • Aus den Augen, aus dem Sinn
Zachowanie czystości w terrarium :)
« dnia: 15.05.2012, 20:07:32 pm »
Mam takie dosc nietypowe pytanie :D zamierzam budowac dla zolwia akwarium o wymiarach 140 x 60 czyli bedzie calkiem spore i tez warto dodac ze bedzie ono odkryte i tu nasuwa sie pytanie: jak Wy forumowicze posiadajacy takie terrarium utrzymujecie w nim czystosc? moj zolw nie nalezy do skromnych w wydalaniu i czasem potrafi narobic niezlego smrodu mala kupka... i teraz tak sie zastanawiam, skoro bedzie tam duzo roznego rodzaju podloza, to raczej nie wchodzi w gre np co tygodniowa wymiana calego podloza, ani jak to kiedys robilam kiedy moj zolwik mial szklane akwarum, poprostu mylam je w wannie co pare dni i wszystko bylo okej... a teraz takiej wielkiej skrzynki do tego drewnianej do wanny nie wsadze :D jak sobie z tym radzicie?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #1 dnia: 15.05.2012, 20:16:24 pm »
Regularnie usuwamy odchody z terrarium. Odchody zdrowego żółwia są twarde i zbite więc nie ma problemu z usunięciem ich. A siusiu to zazwyczaj wsiąknie w ziemię, ale jak gdzieś je  zauważysz to wybierasz po prostu tą obsikaną ziemię. ŻÓłwie też często wypróżniają się do wody więc wtedy oczywiście trzeba wymienić wodę w baseniku.
Nawiasem mówiąc jeśli dla żółwia lądowego to to nie jest akwarium tylko  terrarium (akwa - od wody terra - od ziemi).

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #2 dnia: 15.05.2012, 22:06:36 pm »
Kupsko bez problemu można codziennie zebrać. A z podłożem u mnie jest tak ,że jesienią z dwa miesiące i idzie spać wtedy wyrzucam wszystko a na wiosnę jak się obudziła to była w terrarium ponad miesiąc może. Teraz poszła na wybieg i ziemia do wyrzucenia. I tyle sprzątania :)

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #3 dnia: 16.05.2012, 12:45:50 pm »
Ja mam tak ułożone w terra, że kryjówka jest po jednej stronie, a miska z jedzeniem po drugiej, więc żółw czy chce czy nie musi pokonać całą długość, żeby coś zjeść. Po drodze jest lampka a pod nimi kamienie, dalej miseczka z wodą  i już prawie jedzenie.
Więc ze sprzątaniem mam tak: że żółwie najczęściej załatwiają się w okolicy miski z jedzeniem, to wiadomo, że i tak trzeba sprzątać na bieżąco, bo żółwie jedzą niechlujnie, więc trzeba po nich resztki wysprzątać to i wtedy kupkę się sprzątnie. Jak tam, tego nie zrobią to pewnie wracając pod lampkę w misce z wodą, którą też wymieniam ze 2-3 razy dziennie, więc problemu nie ma. No i ostatnie miejsce to kamienie pod lampką, więc i stamtąd jest łatwo to zebrać.
Zobaczysz jak zbudujesz terra i wszystko urządzisz to zobaczysz, że to wcale nie jest takie problematyczne jak się wydaję na początku:D
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #4 dnia: 16.05.2012, 14:05:49 pm »
Ja codziennie  łyżeczką czy jakimś inny przedmiotem podbieram kupę i na dwór a siku zazwyczaj wsiąka chyba że zauważę je to też zbieram...

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #5 dnia: 08.08.2012, 18:59:35 pm »
Moje zolwie bardzo lubia robic kupe podczas kapieli. Tak wiec bardzo zadko jest co do sprzatania w terra. Mocz oddaja gdy sie je przenosi, np. z domu na wybieg zewnetrzny. A jak sie zleja w terra to i tak nie widac gdzie. Po za tym trzeba sprzatac codziennie w okolicy jadlodajni i myc miseczke z woda. Latwizna, prawda. ;D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #6 dnia: 08.08.2012, 21:23:45 pm »
A przenosisz je trzymając w rękach czy przekładasz na czas przenoszenia do jakiegoś pudełka? Nie noś ich w rękach - sikają ze stresu

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zachowanie czystości w terrarium :)
« Odpowiedź #7 dnia: 08.08.2012, 21:39:22 pm »
Wystarczy, że będziesz 3 razy na dzień zaglądała czy coś się w terrarium nie (zalęgło), a jak tak to przez papier toaletowy, zawiń i do kosza. A wymiary proponuje 1m x 1m, a wysokość 40-30cm.  ;D
« Ostatnia zmiana: 08.08.2012, 21:41:24 pm wysłana przez Jan BZ »
Pozdrawiam ןคภ ๒z