Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.05.2024, 10:28:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziemia?  (Przeczytany 3496 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline SZUSTI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Ziemia?
« dnia: 01.04.2010, 23:34:13 pm »
witam
w końcu dorobiłam sie dla mojego malucha dużego terra (100x50x30) mam pytanie odnośnie podłoża jedna cześć to  kostkę bukowa wymieszana z kokosową a dugia cześć wiem że musi być willgotna i tu mam mały problem nie chcę ziemi narazie brać z podwórka(nieciekawa po zimie ) czy moge zastąpić taka kupna w sklepach co jest albo czymś innym zeby ta cześć była wilgotna bede wdzieczna za rady pozdrawiam

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziemia?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.04.2010, 09:03:54 am »
To daj tzw. torf kokosowy - do kupienia w zoologicznych w brykietach. Namaczasz i z jednej kostki masz ok. 5 l podłoża. To z 3 powinny Ci starczyć na pół terra.
To wyglada tak:
http://www.zoologiczny.sklep.pl/Tropical_Bioterra_Kokosowe_Podloze_650g__27_90___449
Tylko nie kupuj Tropikala a np. Terra Zoo, JBL.
Możesz to pomieszać z ziemią - czasem w zoologikach też można kupić ziemię do terrarium (firmy JBL).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ziemia?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.04.2010, 09:22:57 am »
ja też używam torfu firmy fauna & flora bardzo miły w dotyku a po zmieszaniu z ziemią bardzo fajny substrat
Pozdrawiam Jakub

Offline SZUSTI

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Ziemia?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.04.2010, 12:51:08 pm »
ok juz mam kostki torfowe racja bardzo fajne plus sianko ekologiczne herbla petrs plus kostke bukowa i kokosową a ten mały zboj pomimo dużego terra o szybke uderza głowa hehehe oj te zwierzaki dzięki za odp i Wesołych Świat dla wszystkich

Offline nulus

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Ziemia?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.04.2010, 20:20:53 pm »
Wstrzymaj się z kupowaniem ziemi ze sklepu ogrodniczego, często gęsto są tam chemiczne dodatki.
Za miesiąc najdalej każde terra będzie można już zaopatrzyć w darń z wszystkimi jej zaletami.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ziemia?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.04.2010, 20:35:46 pm »
Najlepsza brązowa ziemia z własnego podwórka, oczywiście o ile też nie było nawożone. Możesz domieszać nieco piasku, całość po wilgotnemu ugnieć mocno, zrobi się fajna twarda "skorupa". Nie pyli mocno (choć zależy jeszcze od gatunku ziemi bo niektóre się lepiej zbrylają inne się osypują) ale wierzch spryskuj wodą i od czasu do czasu podlewaj, aby trzymało wilgoć i było na wierzchu lekko wilgotne.

Dokładnie zbieraj wszelkie porzucone i rozwleczone przez żółwia resztki pokarmu roślinnego, bo pod wpływme wilgoci może pleśnieć.

Poukaładaj gdzieniegdzie kamienie dla osbody i wspinaczek oraz scierania pazurków.

A moim zdaniem ziemia "po zimie" jest ok, dobrze się kopie bo jest miękka i rośliny nie są mocno ukorzenione więc jest szansa że przeniesiesz w całosci młode sadzonki. :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ziemia?
« Odpowiedź #6 dnia: 03.04.2010, 12:52:17 pm »
ja nawet w zimę wykopałem i fajna była a ja w ogródku mam ziemię torfową a wiem to bo dziadek jak tam budował dom to sam przywoził :) a ja jakoś wole taka średno ubitą ziemię bo wtedy żółwik i pokopac może :)
Pozdrawiam Jakub