Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 18:28:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziemia czy torf?  (Przeczytany 3604 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Ziemia czy torf?
« dnia: 23.02.2017, 19:49:50 pm »
Moi Drodzy,

Za jakiś czas będę zmieniać podłoże u mojej ukochanej Stepówki. Moje pytanie: Co lepsze? Ziemia czy torf zmieszany z gliną? Proszę o opinię doświadczonych hodowców. Oraz argumenty za i przeciw :)

Jeśli to możliwe proszę o podanie konkretnych, sprawdzonych marek ziemi/torfu a szczególnie gliny (może być na priv).

Dodatkowo, jak już kiedyś wspomniałam Klementynka od kilku lat - od czasu do czasu zjada ziemię (wszystkie wyniki krwi ma dobre (morfologia, witaminy, mikroelementy); po konsultacji z weterynarzem: 'Z niewiadomej przyczyny ten/ta Typ tak ma' ;)

Były różne podłoża, w tym darń kilka razy, ale ze względu na wylęgarnie owadów.. W lecie ma wolny wybieg, ale oprócz tego ma terra w domu, zatem proszę o fachowe porady :)

Pozdrawiam bardzo serdecznie.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2017, 20:27:31 pm »
Najlepsza najzwyklejsza ukopana w ogrodzie, na łące ziemia. Może być z kretowiska. Do tego wędkarska glina wiążąca o kolorze ziemi i już.
Proporcje 3:1.
A na wierzch darń, co z tego że z owadami? Żółwia nie zjedzą.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #2 dnia: 23.02.2017, 20:53:14 pm »
Dzięki Kamil za odpowiedź. Już kiedyś pisaliśmy o darni i owadach. Wylęgało się wiele muszek i innych.., które oprócz terra przenosiły się do domu, a że mam salon połączony z kuchnią to trochę słabo (ps. Nie zabijam owadów - komarów czy much itp., taka moja filozofia, ale nie chcę mieć stada owadów).
Dodatkowo darń miała się słabo - przypominam, że żółwik ma wybieg na balkonie oraz na działce - szybko marnieje w terra pomimo prawidłowej pielęgnacji.

Terra mi jest bardziej potrzebne po to, gdy czasem muszę wyjechać, a ktoś (Rodzice, Dziadkowie) przychodzi opiekować się Klemusią.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 23.02.2017, 21:04:17 pm wysłana przez Sallsa »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #3 dnia: 23.02.2017, 23:38:07 pm »
Żeby darń trzymała się w stanie świeżym dłużej musisz mieć odpowiednią świetlówkę. Taką która wspomaga rozrost roślin. Ja mam taki trawa jest do czasu zjedzenia.
A jeśli chodzi o darń to nie musi być to trawa z żywymi źdźbłami. Można taką trawę wykopać i zostawić na jakieś plandece aż dobrze wyschnie a z trawy będzie siano.


Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #4 dnia: 23.02.2017, 23:53:17 pm »
Jaką Kamil polecasz - konkretnie -  świetlówkę?

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #5 dnia: 24.02.2017, 00:01:22 am »
Ja mam JUWEL DAY-LITE https://www.akwarystyczny24.pl/juwel-day-lite-t8-44cm438mm-15w-swietlowka-biala-6500k-do-akwarium-slodkowodnego-p-4277.html
Co prawda jest to świetlówka akwarystyczna ale z doświadczenia wiem że w terra też robi swoje.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #6 dnia: 24.02.2017, 01:27:09 am »
Ok. Dziekuje za odp. Ale czy ta ma byc bezposrednio przy lampach (grzewcza, UV) ? Ona tez daje ciepło? Jesli tak to jaka emisja ciepla?

 A jesli nie to jak to rozmiescic? A moze z grzewczej w takim razie zrezygnowac? Prosze o konkrety :-) Pozdrawiam serdecznie.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #7 dnia: 24.02.2017, 15:45:04 pm »
W zasadzie ona troszkę ciepła daje ale są to ilości pomijalne porównując do grzewczej.
Ta świetlówka ma tylko dać światło bardzo przypominające barwą światło słoneczne.
Więc może być zainstalowana po przeciwnej stronie żarówki grzewczej i uvb.

Ona ma za zadanie oświetlić terrarium i przy okazji pomagać roślinom przetrwać w terrarium.

Offline Sallsa

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 64
  • Reputacja: 5
  • Klementynka - żółw stepowy
Odp: Ziemia czy torf?
« Odpowiedź #8 dnia: 24.02.2017, 17:10:15 pm »
Dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam.