Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.05.2024, 14:04:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ziemia do terra  (Przeczytany 7335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Ziemia do terra
« dnia: 08.03.2009, 21:09:15 pm »
Wiem, że temat już był...ale mam dylemat.

Jakiej firmy używacie ziemi do terrarium?
Objechałam hipermarkety w Łodzi i nie mogę znaleźć ziemi bez nawozów - na wszystkich ziemiach jest napisane, że wzbogacone są nawozami, mikro i makro elementami. Niektóre mają jeszcze dodatowo absorbenty wody - takie małe białe kuleczki.
Wykopać jej nie mam gdzie...:( Wykopałam koło działki ta co mam teraz w terra - i jest do bani - wysychała bardzo szybko i pyliła - musiałam ją przysypać kostką bukową.

I drugie pytanie - czy taką ziemię do kwiatów należy przeprażyć w piekarniku czy można od razu wsypać do terra?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Świetlik

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 33
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #1 dnia: 08.03.2009, 21:14:43 pm »
Wiesz co, ja też miałam niedawno taki problem- gdzie nie pojechałam, to tylko ziemia z nawozami. Aż w końcu mój tata znalazł w zwykłym supermarkecie- w Auchan. Kosztowała grosze dosłownie. Ja tam wypiekłam, ale i tak skoczogonki mnie dopadły.
Kapsel, Rambo i Pestka

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #2 dnia: 08.03.2009, 21:20:44 pm »
Znasz moja lekkomyslnosc ! ja mam taka od razu z worka :-[. Moze sprubuj tej kostki kokosowej z czarna ziemia , mosze przyznac ze jak na razie przy codziennym spryskiwaniu sprawdza sie bardzo dobrze. Co do ziemi w polskich marketach nie moge ci pomoc, (ja mam "Wickes" jesli to ci cos pomoze). Ale zamiast marketow spruboj jakis maly sklep ogrodniczy .

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #3 dnia: 08.03.2009, 21:24:27 pm »
Właśnie taki miałam zamiar - kupić ten brykiet kokosowy i ziemię na nowe podłoże.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #4 dnia: 18.03.2009, 22:57:51 pm »
Hej,

nienawożonej ziemi ze sklepu raczej nigdzie nie dostaniesz jak się już sama o tym przekonałaś. Na Twoim miejscu nie prażyłbym żadnej ziemi w piekarniku bo nigdy nie będziesz miała pewności, że jest ona naprawdę wolna od nawozu i innych dodatków. Najlepsza jest ziemia prosto z łąki, kretowiska (wymieszana ewentualnie z włóknem kokosowym). To, że wysycha ona po jakim czasie jest normalne (kupcza też by wyschła), dlatego należy dosyć często zraszać ją wodą a raz na jakiś czas nawet dobrze zmoczyć, aby móc również żółwiowi zasymulować opady deszczu, jak ma to miejsce w naturze ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #5 dnia: 18.03.2009, 23:27:24 pm »
Przekonałam się...:( Kupiłam zwykłą ziemię do kwiatów, napisane na niej było, że zawiera mikro i makro elementy...i przeznaczona dla roślin o małych wymaganiach (więc jak coś dosypali to pewno niewiele). Ominęłam wszystkie Pokony i inne renomowane firmowe ziemie, bo te na bank przenawożone. Ziemię wyprażyłam, nie z uwagi na zawrość nawozów, tylko ewentualne ziemórki i inne paskudztwa.
Domieszałam do tego włókno kokosowe i poszło na spód. Na wierzch dałam warstwę ziemi z zoologika. Tak na wszelki wypadek.
Z łąki miałam poprzednią ale serio była do bani - i to od samego początku - w okolicach mam do wyboru albo gleby bielicowe, piaszczyste albo torfowe.
Musiałabym lać ją mocno wodą, a to wykluczone bo żółw potrzebuje wielgotności w granicach 50%.
A ta co teraz mam - owszem przesycha i należy ją spryskiwać, ale nie pyli, a z tamtej tuman kurzu się wydobywał...:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #6 dnia: 19.03.2009, 07:40:34 am »
Faktycznie ciężko o ziemię bez nawozów, ja korzystam tylko z ziemi "własnej roboty" czyli wykopuję. Ziemia leśna jest bardzo ciężka i ciemna i strasznie zarobaczona. Używałam też ziemi z przydomowego ogródka i była zupełnie inna bardziej gliniasta i brązowa i co ciekawe nie zalęgły się w niej muszki, nawet bez prażenia. Może po prostu tak mi się trafiło.

Ja tam wypiekłam, ale i tak skoczogonki mnie dopadły.

Ziemia może być bez śladu jaj i muszek ale wystarczy że masz w mieszkaniu gdzieś zainfekowaną ziemię w doniczce z kwiatkiem i przeniosą się momentalnie jak tylko będzie wilgotna.

A ta co teraz mam - owszem przesycha i należy ją spryskiwać, ale nie pyli, a z tamtej tuman kurzu się wydobywał...:(


Nie wiem dlaczego tak było, ale ziemie są naprawdę różne pod względem miałkości. Generalnie jednak samo pryskanie nie wystarcza i trzeba na ogół po prostu lać wodę konweką ;) No i jak ziemią gęsto obrośnie trawą to nawet po mocnym wyschnięciu nie pyli.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #7 dnia: 19.03.2009, 19:31:19 pm »
Właśnie to lanie wody u mnie odpada, szczególnie, że mam szklane, zamknięte terra. Mam nadzieję, że to podłoże nie zacznie pylić..Trawkę posiałam - nawet już miała 3-4 cm....dziś jednak zostałm ją ogoloną do łysego...

Tak na marginesie - to jak zabezpieczyć żółwiowi jedzenie żeby nie zjadł czegoś z ziemię? Czasem mu coś z miski, albo kamienia spada?

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #8 dnia: 19.03.2009, 22:31:48 pm »
"Tak na marginesie - to jak zabezpieczyć żółwiowi jedzenie żeby nie zjadł czegoś z ziemię? Czasem mu coś z miski, albo kamienia spada?"

Ja bym tam nie zabezpieczał, bo pytanie jak chcesz to zrobić i czy to jest w ogóle możliwe?! Chyba raczej tylko w teorii, bo w praktyce to wiadomo jak to bywa. Moje żółwie bardzo często jedzą z ziemi i nieraz razem z nią, pomimo tego iż podaję im jedzenie na ogromnym płaskim kamieniu.  I ja nic na to nie poradzę bo musiałbym stać przy nich cały dzień. W naturze, też ich przecież nikt nie pilnuje i nikt im też nie oczyszcza jedzenia z ziemi. Dlatego ważne właśnie jest aby ziemia w terrarium była nienawożona i niezarobaczona, a resztę pozostawmy naturze ;)
« Ostatnia zmiana: 19.03.2009, 22:34:01 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #9 dnia: 19.03.2009, 22:44:19 pm »
Pewno masz rację, ale wiesz, ja mam tego żółwia od niedawna i ciagle się martwię, że coś nie tak.
Myślałam podłożyć kafelek pod miskę, żeby wypadłe z niej jedzenie nie leżało na ziemi. Na razie wokół kamienia, miski i w innych miejscach terra gdzie mu żarcie wykładam położyłam na ziemi suszone liście brzozy, zaraz po tym jak mu wyrwałam z pyszczka liść trzykrotki z ziemią. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #10 dnia: 19.03.2009, 22:56:50 pm »
Kafelek możesz mu podłożyć, ale i tak nie unikniesz tego, że Twój żółw zje od czasu do czas coś z ziemią.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #11 dnia: 19.03.2009, 23:17:09 pm »
Obawiam się, że nie uniknę...ma przecież ziemię na łapkach, a do miski włazi...Mam nadzieję, ze nic mu sie od tego nie stanie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #12 dnia: 20.03.2009, 07:38:17 am »
Lepiej aby takie sytuacje nie zdarzały się zbyt często. Owszem wysokobłonnikowa dieta pomoga żółwiowi pozbyć się z jelit wszelkiego typu drobin ziemi ale chodzi o ilości naprawdę śladowe. To fakt, że w naturze czy na wybiegach żółwie mają kontakt z ziemią ale specyfika wybiegu i wolno rosnącej darni jest taka że żółw skubie to co z niej wyrasta, wysoko nad ziemią, która w dodtaku jest ubita i ukorzeniona tak mocno że tworzy jedną bryłę. Luźna ziemie nie ma takich właściwości, a pokarm leżący jest często rozwlekany po całym terrarium. Dlatego w terrarium trudno odtworzyć dokładnie te warunki. Dobrze jest pozdzierać z łąki "gotowe" placki gęstej darni, po to aby właśnie ograniczyć kontakt żółwia z luźną ziemią. Można też ją ubijać aby była bardziej zwarta. 
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Oleńka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 109
  • Reputacja: 3
  • Żółwie stepowe :)
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #13 dnia: 20.03.2009, 12:00:40 pm »
Też ostatnio z moją przyjaciółką obłaziłyśmy markety w poszukiwaniu ziemi i na razie kupiłam taką lepszą drobniejszą korę, nie śmierdziała tak jak ta zwykła z drzew iglastych. Pozostaje mi również wykopanie ziemi... :( No i poszukiwania drobnych kamieni do "interieru" dla domku żółwiowego. Dziwne że w ogrodniczych nie ma takiej ziemi, dziwne też że nie ma takiej ziemi w zoologiku - to dobry biznes by był!!!  :D
Masz pędzel i farby. Namaluj swój raj i wskakuj do środka! (Kazantzakis)

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Ziemia do terra
« Odpowiedź #14 dnia: 20.03.2009, 15:07:02 pm »
Po ostatniej wymianie ziemi stwierdza ze ta kostka kokosowa jest bardzo dobra, dla wiekszych zolwinek zmieszalam tylko troche , jako dodatek do ziemi  a dla maluszkow dalam wiekszosc tej kostki i bardzo dobrze sie sprawuje , przy spryskiwaniu ladnie wchlania wode, nie pyli, i mozna wszystkie nieczystosci codziennie latwo z niej zebrac, ogulnie jestem zadowolona .