Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:31:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Całodobowy wybieg  (Przeczytany 4171 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Całodobowy wybieg
« dnia: 27.08.2011, 21:17:27 pm »
Powiedzcie jak to organizujecie. Żółwie najlepiej żeby przebywały na zewnątrz całą dobę ale wiadomo jak to wygląda w praktyce zwłaszcza tego lata. Ciągle leje ,zmienia się temperatura. Nawet teraz jest u mnie 25 stopni i szykuje się na burze a jutro ma być chłodniej. Nakrywacie czymś wybieg? bo ja rozciągnęłam plandekę bo szkoda mi wyciągać teraz żółwika z pod korzenia. :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Całodobowy wybieg
« Odpowiedź #1 dnia: 27.08.2011, 22:05:25 pm »
Ja wymyśliłem coś takiego:

http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-kwartetu-egzotycznego/

To zwykła folia.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Całodobowy wybieg
« Odpowiedź #2 dnia: 28.08.2011, 06:48:30 am »
No pewnie, że szkoda go wyciągać. Już on tam wie, jak się zabezpieczyć przed zimnem. A jaki to żółw? Jeśli nie jest wybitnie ciepłolubnym, egzotycznym gatunkiem, to niech sobie będzie na dworze jak najdłużej, tak będzie dla niego najzdrowiej. Nie wiem, czy jest sens jakoś nakrywać wybieg, ja nie nakrywam, bo wybieg jest za duży i rosną na nim drzewa.
Ja mam greka i mauretankę, greka od wprawdzie niedawna, ale mauretanka jest u mnie od trzech lat i radzi sobie świetnie na wybiegu. Zabieram ją do domu praktycznie od razu na zimowanie, gdy temperatura nocą spada do 7-8 stopni. Ona już jest wtedy taka senna, że tylko przenoszę ją w pudełku do zimnej piwnicy i tam zostawiam do marca.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Całodobowy wybieg
« Odpowiedź #3 dnia: 28.08.2011, 09:49:33 am »
Żółw jest grecki. Nie raz już nocował na dworze zwłaszcza w czerwcu jak pogoda była stabilniejsza bo później z każdego deszczu aż rzeka ulicą płynęła dlatego zaczęłam zabierać go do domu. Chyba kupię przezroczystą folię bo poprzednia podarła się o siatkę i jeszcze trochę go potrzymam na zewnątrz.
Rany jak ja Wam zazdroszczę tego lekkiego podejścia do zimowania.Żółw robi się senny to w pudełko, do piwnicy i śpi! Dla mnie to kosmos!

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Całodobowy wybieg
« Odpowiedź #4 dnia: 28.08.2011, 10:07:48 am »
Może to dlatego, że tak mi to wytłumaczono na początku. Koleżanka, która dała mi Emilkę, przez całe lata zimą zostawiała ją po prostu w jednym pokoju i zakręcała grzejnik. Mieszka w bloku, więc nie miała wielkiego wyboru. Jakie to było zimowanie, to nie wiem, ale uznałam wtedy, że moja piwnica, w której jest stale ok. 5 stopni, będzie dla żółwia akurat. No i wszystko przebiegało dobrze, bez komplikacji, żółw budził się zdrowy. Dopiero tu na forum dowiedziałam się niedawno, jakie warunki trzeba spełnić, żeby zwierzak dobrze przezimował. Ale może brak niemiłych doświadczeń spowodował, że jakoś spokojnie podchodzę do zimowania.
Żółw na dobrą sprawę sam wie, czego mu potrzeba. W miarę spadku temperatury naprawdę robi się senny, nie ma apetytu, coraz rzadziej wychodzi z kryjówki - wiadomo, jesień.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Całodobowy wybieg
« Odpowiedź #5 dnia: 01.09.2011, 14:00:38 pm »
Powiedzcie jak to organizujecie. Żółwie najlepiej żeby przebywały na zewnątrz całą dobę ale wiadomo jak to wygląda w praktyce zwłaszcza tego lata. Ciągle leje ,zmienia się temperatura. Nawet teraz jest u mnie 25 stopni i szykuje się na burze a jutro ma być chłodniej. Nakrywacie czymś wybieg? bo ja rozciągnęłam plandekę bo szkoda mi wyciągać teraz żółwika z pod korzenia. :)

Na moim wybiegu balkonowym używam przekrycia z pleksy, i dziś, chociaż jest dość pochmurno i temperatura około 20 stopni, pod daszkiem wychodzące co i raz słońce zdąży dogrzać do 30, a żółwica opala się plackiem. Jednak wybieg ma niewiele ponad metr kwadratowy. Przy większych wybiegach przykrywanie byłoby jednak kłopotliwe, lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie mini szklarni, żółw się szybko nauczy tam siedzieć w chłodniejsze dni i obejdzie się bez niepotrzebnych przenosin. Przykładowe szklarnie: u neo --> http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-dankana/msg43741/#msg43741 i u edytyqueenie --> http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-3343/msg42053/#msg42053.
« Ostatnia zmiana: 01.09.2011, 14:05:46 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM