Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 09.05.2024, 01:56:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Plaga mrówek  (Przeczytany 14383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Plaga mrówek
« dnia: 01.05.2011, 11:58:04 am »
Znacie jakieś naturalne sposoby, rośliny etc. nie zagrażające żółwiom, mogące pomóc w walce z mrówkami? Od kilku lat mam z nimi problem. Jest ich na tyle dużo, że potrafią zagnieździć się pod kamieniem w kilka godzin (wczoraj wieczorem go położyłem, dziś rano było pod nim z 50 mrówek). Wyczytałem, że nie lubią kocimiętki, mięty, cebuli i pietruszki (szczególnie siekanej). Mam zamiar zmieszać dodatkowo ziemię na wybiegu z gliną, aby podnieść wilgotność gleby. Macie jakieś pomysły, sprawdzone sposoby?
Impossible is nothing

Offline rainok

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1388
  • Reputacja: 17
  • 2x Żółw stepowy
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #1 dnia: 01.05.2011, 12:42:52 pm »
Ja jak mam jakieś mrówki to rozkopuje mrowisko .. Nie wiem czy to pomaga ale mrówki się rozchodzą . Weź kopaczkę i rozkop całą ziemię , bo pod kamieniem to tylko część ich się gromadzi .. Niech inni się wypowiedzą , ale ja bym to rozkopał .

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #2 dnia: 01.05.2011, 13:36:52 pm »
żeby to rozkopywanie cokolwiek pomogło... wczoraj skończyłem powiększanie wybiegu i ziemia jest całkowicie rozorana. Dzisiaj rano już jak po sznureczku sobie idą do nowej siedziby. Nie będę przecież codziennie przekopywał wybiegu... wcześniej rozkopywałem mrowisko + polewałem je wodą, ale wybieg był 3-4x mniejszy.
Impossible is nothing

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #3 dnia: 01.05.2011, 15:00:49 pm »
Jako, że mrówczarstwem zajmuję się od dawna... Muszę was opierniczyć za niszczenie życia tym owadom społecznym.  >:(
Hoduję mrówki, znam ich zachowania i potrzeby, nie musicie ich zabijać - same się wyniosą, ale sposobami ;)
Przedewszystkim napisz jaki masz gatunek, lub jeśli nie potrafisz go określić, wstaw fotki. To co możesz robić by się wyniosły zalezy tylko i wyłącznie od gatunku. Wiele polskich mrówek jest pod ochroną- radziłbym się zastanowić 100 razy zanim coś zrobisz  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #4 dnia: 01.05.2011, 16:35:47 pm »
Jest ich dość sporo, nie tylko na wybiegu, więc raczej nie są pod ochroną. Z aparatu tymczasowo nie mogę skorzystać, więc krótko Ci je opiszę (o ile to coś da): niewielkie, 3-4mm, czarnobrązowe, jednolicie ubarwione, bardzo aktywne za dnia. Zdjęcia wstawię później.
Normalnie nie niszczę, żadnych mrowisk, uli itp. o ile mi nie przeszkadzają i nie utrudniają życia (nawet jeśli są na mojej działce). Ale te mrówki cholernie gryzą jak coś robię na wybiegu i nie mogę się ich pozbyć od dobrych kilku lat, więc traktuję je jako szkodniki. Dlatego chcę się z nimi jak najszybciej pożegnać i obojętne mi jest czy będą żyły czy nie >:D
Ale nie martw się wege obejdzie się bez rozlewu krwi :) chemią sypać nie będę, bo to mogłoby zaszkodzić żółwikowi, mechanicznie nie będę przecież co 2 dni ich wykurzał więc pozostaje chyba tylko zastosowanie jakichś roślin, których nie lubią i zarazem nie są szkodliwe dla żółwia oraz podniesienie wilgotności gleby. Jednak jabyś miał jakiś ciekawy sposób to jestem otwarty na wszelkie sugestie.
« Ostatnia zmiana: 01.05.2011, 16:38:13 pm wysłana przez only4fun »
Impossible is nothing

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #5 dnia: 01.05.2011, 16:55:41 pm »
Dadawanie do gleby gliny, nic tu nie da- tylko wysyłasz im zaproszenia. Może to Lasius Niger? Podnoszenie wilg gleby tez jest słabym pomysłem, one kochają wilgoć. Należy oszacować wielkość gniazda, samej kolonie i obszerności gniazda. Polecam zabrać do pracy 3 facetów i 3 łopatami wykopac gniazdo i włożyć do szczelnego pojemnika. Gniazdo można gdzieś wywieść, lub tak jak ja wykurzyć cała rodzinkę do sztucznego gniazda, zwanego formikarium :) Na rodzaj formica poleca się posypywanie gniazda zmieloną suszoną miętą i pikantną papryką :) Ale myk z miętą działa tylko na rodzaj formica, a z tego co piszesz, może to być lasius, lub tetramorium.  ;D
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #6 dnia: 01.05.2011, 17:24:08 pm »
Jest i zdjęcie. Z tym wykopywaniem gniazda to średni pomysł, bo jest ich pewnie kilka, podłoże pod warstwą ziemi, którą nawiozłem jest dość kamieniste no i nie mam teraz specjalnie czasu (i tak dużo go poświęciłem na rozbudowę wybiegu) bo poprawiam maturę za kilka dni.

http://img832.imageshack.us/img832/5862/dscf5435.jpg
Impossible is nothing

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #7 dnia: 01.05.2011, 18:32:22 pm »
Z ciekawości poszperałam w Internecie i oto co znalazłam. Nie wiem, czy skuteczne, ale ciekawe ;)


"Świeże liście pomidora - rozłożyć w najczęściej uczęszczanych miejscach, mrówki podobno nie znoszą tego zapachu.
Jeśli mrówki weszły do szafek, należy ułożyć w niej spleśniałą cytrynę.
Można również przetrzeć szmatką nasączoną octem miejsca z których wyłażą mrówki, powinno je to skutecznie odstraszyć.
W ogrodzie wokół warzyw można wysypać "granicę" cynamonem - mrówki nie powinny się wówczas do nich zbliżać."

osobiście, jak w ogrodzie pojawią się mrówki, to je wykopujemy i wywozimy do lasku obok. Sprawdzony i skuteczny sposób ;)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #8 dnia: 01.05.2011, 20:06:14 pm »
Only4fun, masz hurtnicę czarną Lasius Niger :) To poliginiczna mrówk, jeśli nie pozbędziesz sie królowej, mrówy dalej bedą... Z tymi odstraszaczami, to dałbym sobie spokój... To raczej działa na rodzaj Formica, Tetramorium, Myrmica, Leptothorax - tak czytałem na mrówczarskim forum :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #9 dnia: 01.05.2011, 21:04:35 pm »
No to mam nie lada problem. Kiedyś na kilku metrach2 znalazłem 3 gniazda mrówek, ale wtedy była prawdziwa "plaga". Zakładam, że teraz będzie podobnie. Cóż po maturach będę musiał coś wykombinować. Dzięki za odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: 01.05.2011, 21:07:55 pm wysłana przez wege »
Impossible is nothing

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #10 dnia: 01.05.2011, 21:09:35 pm »
Cóż po maturach będę musiał coś wykombinować.

Byle etycznie, bo każdy chce żyć...
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #11 dnia: 01.05.2011, 22:38:14 pm »
A jakby im porozkładać jakieś żarcie - faraonki kiedyś łapałam w domu na świeży rybi pęcherz, ale pewno kawałek mięsa też się nada - rano pęcherz był obklejony mrówkami i go wywalałam.
Jak wybiegu nie używasz - to można rozstawić pułapki na mrówki. Tyle, że to tylko jak nie pada, bo nie mogą się zamoczyć.
Można też zalać gniazdo wrzątkiem - ale jak jest głęboko to tak się też wszystkich nie pozbędziesz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #12 dnia: 01.05.2011, 22:42:40 pm »
Można też zalać gniazdo wrzątkiem

 :o  :o  :o Nie tylko żółwie, chcą żyć...  :(
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #13 dnia: 01.05.2011, 22:58:31 pm »
Wege - pewno, że nie tylko, ale cóż - przecież nie będę mieszkać z mrówkami, szerszeniami, osami, czy innym robactwem pod jednym dachem. Tak jak niekoniecznie bym chciała mieć jedno wielkie mrowisko w ogrodzie, albo nie móc usiąść na tarasie, bo szerszenie i osy latają. Jak się daje je wykurzyć ekologicznymi sposobami to dobrze, ale jak nie działają....to cóż...mają pecha.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wtopka23

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 10
  • Reputacja: 0
Odp: Plaga mrówek
« Odpowiedź #14 dnia: 01.05.2011, 23:39:01 pm »
bardzo dobrym sposobem na mrówki jest posypanie gniazda i wszelkich tuneli solą ( zwłykła spożywczą ) wiem z doświadczenia na podwórku lecz nie  jestem pewna czy to nie zaszkodzi żołwiowi .