Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 17:24:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wybieg balkonowy  (Przeczytany 7310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
Wybieg balkonowy
« dnia: 12.04.2012, 15:24:26 pm »
Witam witam. Dawno się nie odzywałem na forum. W związku z tym iż obecnie mamy coraz więcej cieplejszych dni planuję zmontować wybieg letni na mojego żółwia Leona ;P. W załączeniu przesyłam fotki projektu który póki co wykonałem. Chciałbym zasięgnąć waszych opinii i porad odnośnie wybiegu co zmienić? Czy może już zamawiać płyty OSB i montować wybieg :P PS Wymiary całości to 120 cm na 60 cm wysokość 20 cm, poziom podłoża 5 cm. To czerwone to mniej więcej wymiary Leona w stosunku do wybiegu, te szyby w górnej części to pleksi serdecznie pozdrawiam. <afro>
« Ostatnia zmiana: 12.04.2012, 15:26:07 pm wysłana przez TurtleFighter »

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #1 dnia: 12.04.2012, 15:50:33 pm »
no no no!Porządna praca od samego początku!Super,wyraźny projekt!
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #2 dnia: 12.04.2012, 15:58:07 pm »
Projekt fajny...:) Tyle, że za płytka skrzynia i za mało podłoża. Chyba, że masz bardzo malutkiego żółwika, niekopiącego. Inaczej bym dała przynajmniej z 10 cm podłoża i podwyższyła skrzynię do 30 cm. Włożysz jeszcze jakieś kamienie, korzeń to lepiej mieć te 5 cm zapasu.
« Ostatnia zmiana: 12.04.2012, 16:00:22 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #3 dnia: 12.04.2012, 16:54:28 pm »
Bardzo fajny projekt :) tak jak anka mówi daj więcej podłoża...a nie dało by się zrobić większego wybiegu ?? jest dość mały

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #4 dnia: 12.04.2012, 17:17:24 pm »
Bardzo pomysłowo, choć faktycznie za płytko. Mam nadzieje, ze nie zastrzegają sobie praw autorskich  ;)

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #5 dnia: 12.04.2012, 19:29:36 pm »
Super bardzo fajny,  ja również mam nadzieje,  ze nie będziesz miec przeciwko, by troche na Twoim wybiegu sie powzorowac :D
  Mateusz pewnie wybieg byłby większy,  ale to na balkon, niestety balkony nas bardzo ograniczają,  mam podobny dylemat szczegolnie szerokością nie powalaja.. .
« Ostatnia zmiana: 12.04.2012, 19:33:07 pm wysłana przez batusia81 »
Pozdrawiam Beata :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #6 dnia: 12.04.2012, 21:25:35 pm »
Pomysłowy projekt, wybieg wygląda jak mała willa, ale mam kilka pytań.
Czy ta nadstawka będzie zdejmowalna? Jeśli nie, będziesz miał utrudniony dostęp do żółwia w kryjówce i do sprzątania w części wybiegu. To samo się tyczy zabudowanej na stałe budki.

Druga uwaga - na balkonie w ciepłe letnie dni robi się upał, dlatego nie jestem przekonana do pleksy na stałe w daszku - żeby się żółwio nie ugotował..
Moim zdaniem egzamin zdałaby raczej wersja daszku całkowicie pokrytego siatką (ewentualnie te ścianki boczne nadstawki niech by były nawet z OSB), na którą dopiero w chłodne dni można by nałożyć poziomo szybki pleksy. Bo tak to na upał masz szklarnię, a na zimno i deszcz - dach dziurawy..

Trzecia sprawa - jakie będzie zabezpieczenie przed skokiem na główkę z pięterka, bo projekt profesjonalny i aż dziwne, że tego nie uwzględnia. Jakie podłoże planujesz na górze i na rampie?

Takie uwagi na szybko. Pozdrawiam :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline !Mateusz!

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 650
  • Reputacja: 13
  • Pozdrowienia dla żółwiarzy... :)
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #7 dnia: 12.04.2012, 22:00:49 pm »
Cytuj
Takie uwagi na szybko. Pozdrawiam  ;)

dobrze że nie miałaś więcej czasu  ;D

Offline TurtleFighter

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 2
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #8 dnia: 12.04.2012, 22:32:14 pm »
Dziękuję bardzo za wypowiedzi :P i cenne uwagi.
  W sumie z modyfikacjami o których napisaliście nie ma problemu bo to tylko projekt. Jeśli chodzi o  głębokość podłoża zdecydowałem się na te 5 cm ponieważ w domowym terrarium żółw ma 20 cm i w ogóle nie kopie, z drugiej jednak strony na świeżym powietrzu jego zachowanie może się zmienić w końcu w jakieś chłodniejsze dni może się zakopie więc rzeczywiście zrobię podłoże na 10 cm lub więcej (zrobić na te 20cm? On jest Grekiem :P może nie lubi kopać).
  Teraz jeśli chodzi o skrzynię i podwyższenie ścian – bałem się że zbyt wysokie ściany ograniczą dostęp słońca wolał bym chyba krótsze same ściany z OSB a może na nich takie przedłużenie z siatki tez nad tym pomyśle.
    Właśnie powiedzcie mi jak się w ogóle mają te wymiary 60cm na 120 cm dla mojego żółwia którego karapaks ma długość 15 cm i jest to (chyba) dorosłysamczyk grecki, szczerze mówiąc to jeszcze pomierzę dokładnie miejsce na balkonie :P coś spróbuję wskurać :P z powierzchnią.
     Teraz tak tam gdzie są te tak jakby stropy z siatki i ta nadstawka mam zamiar właśnie zrobić to na zawiasach bo to żaden problem ;). Jeśli chodzi o ta plekse na daszku moje rozumowanie (niekoniecznie prawidłowe) było takie iż w ciepłe dni żółw będzie się tam wygrzewał coś ala szklarnia – gdzieś czytałem że na wybiegu powinna się takowa znaleźć, a w chłodne dni czy deszcz po prostu schowa się pod spodem. Jeśli chodzi o zabezpieczenie tam na tej rampie to właśnie nie miałem pomysłu na szybko ale coś postaram się wymyślić :P. Na rampie chciałem albo pomalować ją zaprawą atlas + z barwnikiem i nasypać dużo piasku kwarcowego żeby się przykleił, albo kamienie na sylikonie.

Dzięki bardzo za uwagi ;P jak ma ktoś jeszcze jakieś to piszcie będę bardzo wdzięczny :P proszę bardzo tez o opinie na temat tej mojej „szklarni” jak to rozwiązać :P nie chce go zabudować tam OSB bo cień się może robić a siatka to chyba niebezpieczna by była żeby żółw miał do niej dostęp.

Poza tym właśnie jeśli ktoś chce podpatrzeć coś czy korzystać z projektu nie ma sprawy. Zresztą szczerze mówiąc robione jest to w darmowym bardzo prostym dla każdego w obsłudze programie Google SketchUp. Mogę wam go polecić :P bo można się fajnie pobawić w projektowanie ;P a naprawdę jest to proste zrobienie tego projektu zajeło mi tylko 1,5h :P i miałem przy tym niezła frajdę :P

Pozdrawiam serdecznie :D czekam na dalsze uwagi i jak się ich nazbiera to przerobie :P ten projekt :P aaaha i jeszcze ten mój balkon domierzę może się uda coś powierzchni zwiększyć :P

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #9 dnia: 13.04.2012, 10:22:45 am »
Greki jedne kopią, inne nie.
Z 10 cm wystarczy jak on akurat się nie zakopuje. Chodzi o to, żeby warstwa była na tyle gruba, żeby utrzymała wilgoć w podłożu.

Siataka na podwyższenie boków to dobry pomysł...:)

Pięterko można zabezpieczyć np. jakaś drewnianą balustradą, albo kawałkiem pleksy.

Na górę nadstawki można zrobić klapę zdejmowaną z pleksy - aby nie odleciała - może być na haczykach zamontowana.

Jak gadzinka ma 15 cm to przydałby mu się większy wybieg - taki z 1,5x1,0 m byłyby już całkiem dobry..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wybieg balkonowy
« Odpowiedź #10 dnia: 13.04.2012, 18:40:14 pm »
Z grubością podłoża to chodzi nie o tyle o kopanie, co też o trzymanie wilgotności i temperatury - więc tak jak ankan pisze, daj z 10 cm minimum.

 Teraz jeśli chodzi o skrzynię i podwyższenie ścian – bałem się że zbyt wysokie ściany ograniczą dostęp słońca wolał bym chyba krótsze same ściany z OSB a może na nich takie przedłużenie z siatki tez nad tym pomyśle.
Z tym dostępem do słońca to uwaga, bo zrobisz naprawdę odsłoniętą patelnię. Gdzieś stały cień musi być. Sama drewniana budka w rogu nie zapewni od razu wytchnienia - jeśli słońce będzie padało na cały wybieg, budka się nagrzeje i w środku będzie też upał. Akurat pod tym względem lepsza jest doniczka ceramiczna - w upały można ją polać wodą i pełni znakomitą funkcję schładzającą.
Oczywiście zależy też, na jakie strony świata masz balkon - ja mam centralnie na południe.

   Właśnie powiedzcie mi jak się w ogóle mają te wymiary 60cm na 120 cm dla mojego żółwia którego karapaks ma długość 15 cm i jest to (chyba) dorosłysamczyk grecki, szczerze mówiąc to jeszcze pomierzę dokładnie miejsce na balkonie :P
Dla dorosłego żółwia takie polecane minimum to metr kwadratowy, spróbuj coś wykombinować.

    Teraz tak tam gdzie są te tak jakby stropy z siatki i ta nadstawka mam zamiar właśnie zrobić to na zawiasach bo to żaden problem ;).
A, to będzie super.

Jeśli chodzi o ta plekse na daszku moje rozumowanie (niekoniecznie prawidłowe) było takie iż w ciepłe dni żółw będzie się tam wygrzewał coś ala szklarnia – gdzieś czytałem że na wybiegu powinna się takowa znaleźć, a w chłodne dni czy deszcz po prostu schowa się pod spodem.
Tak jak pisałam wyżej, szklarnia jest dobra właśnie na jesień lub chłodne dni, w ciepłe żółw się może usmażyć w zamkniętej skrzynce na balkonie (zależy też od tych stron świata).

Jeśli chodzi o zabezpieczenie tam na tej rampie to właśnie nie miałem pomysłu na szybko ale coś postaram się wymyślić :P. Na rampie chciałem albo pomalować ją zaprawą atlas + z barwnikiem i nasypać dużo piasku kwarcowego żeby się przykleił, albo kamienie na sylikonie.
No to zagra, byle żółwik miał o co zaprzeć nóżki :)

Tak na marginesie - Twoja ostatnia wiadomość tworzy ciekawy układ synchroniczny, te wszystkie roześmiane buźki wytykające języki.. można się rozkołysać do rytmu ;S
« Ostatnia zmiana: 13.04.2012, 18:42:25 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM