Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:01:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!  (Przeczytany 25730 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #15 dnia: 13.08.2012, 04:14:03 am »
Rzeczywiscie nie stracilem nigdy zolwia. I zdaje sobie sprawe ze na pewno nie jest lekko. Takze masz racje co do tego.
Wybralem temat wybiegow bo tu jescze mam jakies doswiadczenie i wiedze. Natomiast jesli chodzi o robienie badan na herpes to nie moja dzialka. Nic nie wiem w tym temacie. Kompletnie zero, wiec jestem pewny ze bym sie nie udzielil zadna rada gdy zmarla Kubusia.
Nie mniej jednak szczerze wspolczuje. Pamietam Kubusie jak pisalas o niej w zeszlym roku. A zapamietalem dlatego ze jeden z moich zolwi to KUBUS ;D no i tak mi zostalo ze masz samiczke Kubusie. Przykro mi ze nie jest juz z nami. Tak samo doczytalem sie ze Korek tez zmarl w wyniku obrazen po ataku psa. Bardzo przykre...
 
Co do watku, to zszedl bardzo na boczny tor. :( Moze uda mi sie jeszcze go wyprowadzic na dobra droge. Czas pokarze.
pozdrawiam.

Ps.
Jak juz nie ma Kubusi, to jakie zolwie Ci zostaly?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #16 dnia: 13.08.2012, 14:38:33 pm »
wiesz co Martin,mi tez dzisiaj rano zolw nawial  :(ale go znalazlam ;Da wiesz czemu nawial?bo nie bylo siatki :Pale wiesz co?juz siatke zalozylam :P chyba bedzie ok.? ;D
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #17 dnia: 13.08.2012, 14:38:44 pm »
Dziękuję. Nie miałam nigdy innych żółwi poza Kubusią, zostałam teraz żółwim teoretykiem. Śmieję się, że przez to teraz wszystkie forumowe żółwie są troszkę też "moje". A propos - wrzuć zdjęcia swoich szkrabów, nowej panny jeszcze żeśmy nawet nie poznali przecież.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #18 dnia: 13.08.2012, 14:45:51 pm »
Hey margherita,
rano Ci nawial zolowik, minelo raptem pare godzin i siatka zalozona! WOW! :o Super tempo ;D Bardzo mi sie podoba i przede wszystkim ciesze sie ze sie tak szybko znalaz. Ale nawiasem mowiac mamy tu ostatnio plage zbiegow. Jak by sie umowily 8)

semiramida,
gdy pytalem o Twoje inne zolwie mialem taka cicha nadzieje ze nie powiesz ze Kubusia byla jedynaczka. Sorry.
To co teraz? Adopcja pewnie co. Gdy przyjdzie odpowiedni czas...

Zdjecia mojej parki beda, objecuje ;)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #19 dnia: 13.08.2012, 14:51:49 pm »
wiesz,wystarczy godz.czasu.4 deski do ktorych mocuje sie siatke.i jakies przymocowanie do wybiegu.zapewniam ze to nie konstrukcja Kaplicy Sykstynskiej tylko klapy na wybieg ::) i uniwersytetu tez konczyc do tego nie trzeba  ;D
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #20 dnia: 13.08.2012, 15:11:36 pm »
zgadzam sie ze uniwersytety sa tu nie potrzebne. Tylko troche checi trzeba ;D
A powiedz mi jakiej siatki uzylas?

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #21 dnia: 13.08.2012, 15:12:51 pm »
Martin temat faktycznie trochę "ryzykowny" w klimacie ostatnich zawirowań u Tośki ale co by nie było ma być na plus dla hodowców.

Jakie zatem masz propozycję co do zrobienia samego wybiegu?? jak go zabezpieczyłeś?? co być odrzucił na samym początku a na co zwrócić jednak więcej uwagi??

Pozdrawiam :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #22 dnia: 13.08.2012, 15:23:22 pm »
Ps.
Do wanilii i wege:
Mozecie odejmowac mi tych punkcikow ile chcecie. ja nie jestem tu dla nich. i nikomu nie zamierzam nieszczerze smarowac. i zeby pokazac wam jak mi na tych punktach zalezy sam wam dam po jednym, za to ze jestescie... Wiele jeszcze nie rozumiecie, ale macie czas.

Ja jestem tu dla zolwi, w przeciwienstwie co do niektorych. a watek ten zalozylem dla tych zolwi ktore jeszcze nie uciekly! By bylo ich jak najmniej. dla mnie zolwie sa wazniejsze od niz jakies tam punkciki.



Z tymi punkcikami to taka dziecinada trochę, tym bardziej że z tego co zrozumiałem można je odjąc i dodac zupełnie arbitralnie wedle swojego "widzi mi się", co za tym idzie de facto nic one nie oznaczają, może poza tym że stanowią narzędzie do jakichś śmiesznych i niedorzecznych "pohukiwań", które nic nie wprowadzają i nie znaczą... Chyba że mnie ktoś oświeci i powie że w regulaminie forum została im przypisana jakaś konkretna funkcja??...

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #23 dnia: 13.08.2012, 16:00:16 pm »
uzylam siatki-bialej.a jak ona sie nazywa to pojecia nie mam. :laugh: pozniej wstawie fotki
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #24 dnia: 13.08.2012, 16:06:07 pm »
Nareszczie na wlasciwym torze! ;)

W zaleznasci czy mieszkamy w bloku czy mamy ogrod. Inaczej bedziemy przygotowywac wybieg na ogrodzie  a inaczej balkonwy.
Przy balkonowym nie musimy brac pod uwage ze zol sie podkopie. Nalezy tylko dobrze wylozyc dno takiego wybiegu folia (troche tez dla ochrony samego balkonu) i dobrze zamocowac scianki zewnetrzne. Tak by nic sie samo nie bylo wstanie przesunac i by zolw z balkonu nie wypadl. Niestety mielismy juz takie przypadki. Scianki boczne musza byc proporcjonalnie wysokie do wielkosci naszego zolwia. Tak by nie mogl sie po niej wspiac i wyjsc poza wybieg. Jesli chodzi o wybiegi zewnetrzne dobrze sie nadaje na scianki z desek drewno cedrowe. Moze nie jest najtansze, ale za to wytrzyma wam wiele lat bez zadnej impregnacji, malowania, lakierowania itd.
Wysokosc samego wybiegu jest rowniez bazowana na wielkosci posiadanych zolwi. Przy malych szkrabach 20-30cm wystarczy. Przy osobnikach 20-30cm musimy zrobic jeszcze raz tyle, tak by zolw stanawszy na tylnych konczynach nie byl wstanie siegnac glowa do gornej siatki. Pewnie zapytacie jakiej siatki? :) Otoz caly wybieg powinien byc zabezpieczony siatka tak by mieszkajace w nim zolwie byly bezpieczne przed predatorami z zewnatrz.  Siatke nalezy zalozyc na wczesniej zbudowany szkielet ( slupki i laczace je poprzeczki). Sam szkielet mozna wykonac z: drewna (moim zdaniem najlatwiej) laczyc za pomoca srubek lub gwozdzi, aluminiowe rurki (mozna wyginac bardzo latwo i laczyc srubami), nawet metalowe rurki ( beda twardsze do obrobki i rdzewialy niepomalowane- nie to co aluminium), roznego rodzaju ksztaltowniki (to juz dla bardziej zaawansowanych), rurki pcv ( laczyc kolankami i trojnikami- lekkie i stosunkowo latwe do instalacji).
Mowa powyzej o wybiegu balkonowym, czyli raczej malej wielkosci na jednego moze dwa mniejsze zolwie. Posiadacza malego balkoniku bedzie raczej ciezko trzymac tam zolwia w dogodnych dla niego warunkach. Pamietajcie im wieksza jest gadzinka tym wieksza powinna byc powierzchnia samego wybiegu. A z kazdym nastepnym zolwiem dochodzi nam 50% powierzni potrzebnej extra.
Co do siatki, nie jestem zwolennikiem zadnej innej siatki jak stalowa (metalowa, moze byc ocynk, moze byc powlekana itp). Z wlasnego doswiadczenia wiem ze wiekszosc szkodnikow, ktore tylko czekaja na naszego zolwia by go zjesc na lunch, ma tak przystosowane uzebienie lub dziob by np. siatki plastikowe rozgryzc szybciej niz nam sie wydaje. Tylko siatka metalowa daje 100% gwarancji ze nic przez nia nie przejdzie. Widzialem juz kilka siatek pogryzionych na kawalki, porobione dziury itd ale tylko dlatego ze nie byly one metalowe. Wiem ze moze nie zawsze to wyglada najbardziej estetycznie, ale to bezpieczenstwo zolwi powinno byc najwazniejsze. Potem dopiero estetyka. Jak chcecie sie naczyms wzorowac to polecam wycieczke do najblizszego ZOO. Jak myslicie z jakiego materialu sa tam zbudowane wybiegi dla zwierzat? Lniane? Plastikowe? Raczej nie, co?

W naszym wybiegu nie mozemy zapomniec o zrobieniu "drzwiczek" (taka klapa). Mogebyc zrobione z tej samej siatki ktora uzylismy wszedzie indziej. Drzwiczka sa potrzebna dla nas. Bysmy mieli swobodny dostep do wkladani i wyjmowania zolwi, do czyszczenia wybiego, do podawania pokarmu. Im wieksze drzwiczki (oczywiscie solidnie zrobione) tym lepiej. Bedzie latwiejszy dostep do wybiegu.
Polecam je zrobic od gory. Mozna podzielic wybieg balkonowy na dwie rowne czesci tak by dostep byl do calej jego powierzchni. Im mniejsze tym trudniej cokolwiek bedzie wam zrobic. Tak samo drzwiczki z boku nie zdadza egzaminu, bo daja tylko dostep z tego jednego boku i tylko na glebokosc wyciagniecia reki. Na dluzsza mete nie ma co robic drzwiczek bocznych.
Co do samego wyposazenia wybiegu i jego urzadzenia to nie bede sie tu rozpisywal. Zalezy jakiego macie zolwia, co stanowi jego diete i na jakim podlozu powinien byc trzymany. Te wszystkie informacje znajdziecie z latwoscia w innych watkach.
Tu bedzie tylko o budowie wybiegow-takich ktore nie kreuja zbiegow!
nawet sie rymnelo ;D
to tyle jesli chodzi o wybiegi balkonowe. Z checia odpowiem na wszystkie pytania, rowniez te bardzo szczegolowe. Mam nadzieje ze nie zamomnialem o zadnej kwesti. Nawet gdyby to zawsze bede mogl dopisac, prawda?
pozdrawiam przyszlych i obecnych milosnikow gadow. w nastepnym wpisie bedzie o wybiegu ogrodowym 8)

TomaszW

  • Gość
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #25 dnia: 13.08.2012, 20:08:27 pm »
Ja od początku, tzn. od 20 lat, mam wybiegi zabezpieczone siatką. :)
Używam siatki stalowej. :)

Obecnie wygląda to mniej - więcej tak:
http://forum.zolw.info/wybieg/wybieg-kwartetu-egzotycznego/

Dzięki temu śpię spokojnie i nie obawiam się przykrych niespodzianek - ucieczki, ptaków i innych zwierząt.Cały czas minusem moich wybiegów jest ich rozmiar. :( Ale to już inny temat. ;D

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #26 dnia: 13.08.2012, 20:12:48 pm »
Moim zdaniem siatka stalowa najlepsza.
Żaden kot czy inne zwierze nie zdoła jej rozdrapać itp.
Według mnie to najbezpieczniejsze rozwiązanie.  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #27 dnia: 13.08.2012, 20:23:14 pm »
To bardzo dobrze o tobie swidczu Tomaszu ;) Ale tam to sie chyba 4-rech naliczylem. Niezle!

Ja mam tylko jeden...
Jak bede mial troche czasu pod koniec tygodnia to wrzuce gdzies tu zdjecia mojego przenosnego wybiegu.
Zrobilem go na szybko. Nie duzy. Ma jakies 130cm x 130cm. Mam dwa kilkucentymetrowe lamparty tak wiec narazie im starczy.
Przenosny jest po to bym mogl go postawic na dowolnym kawalku dzialki. Raz tu a raz tam. W zaleznosci co i gdzie urosnie.
Zrobiony jest z dosc grubej siatki ze wzgledu na bogata zwierzyne jaka tu chodzi w okolo. Mamy takie bestie jak: kojoty, opossum (dydelf wirginijski), skunksy, zajace, wiewiorki ktore jedza wszystko co sie da, sporo jastrzebi  i pare innych ktorych nazw nawet nie znam.
Tak wiec jest na co uwazac i przed czym chronic.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #28 dnia: 13.08.2012, 20:29:02 pm »
Tak wiec jest na co uwazac i przed czym chronic.

Oj jest, jest  :o  Sporo tego tam u Was.
U mnie przede wszystkim zagrożeniem są ptaki i koty  ::)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #29 dnia: 13.08.2012, 20:29:52 pm »
zapomnialem jeszcze o tych co mamy najwiecej czyli rakuny- inaczej szopy.