Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 15:16:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!  (Przeczytany 25728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« dnia: 09.08.2012, 19:05:50 pm »
Zalozylem (przy sugestii jednej z forumowiczek) nowy watek pt "Zbieg czy wybieg?" by otworzyc paru osoba oczy na to co kreuja.
Wielu z nas mysli ze wybudowanie wybiegu dla zolwia to sprawa banalnie prosta. Nie przykladaja uwagi do szczegolow, nie mysla o tym ze zolw umie sie wspinac i robic podkopy. Zapominaja nagle o wszytkich predatorach ktore czaja sie do okola, tak jak by nie bylo tematu.
Mysla ze robia zolwiowy dobrze, a bardzo czesto wychodzi na odwrot. I kto na tym cierpi? My? Nieeee, nasza gadzinka. Gdy z kazdego zle wybudowanego wybiegu ucieka zolwik, kto jest w klopotach? My? Nieee, nasza gadzinka. Kto spi sobie smacznie w nocy, w cieplym lozeczu z dachem nad glowa? A kto spedza nocki na dworze, zagubiony, w temperaturach znacznie nizszych niz odpowiednie dla gada?
Pragne tylko, uswiadomic co po niektorych ze zewnetrzny wybieg to nie taka prosta sprawa jak by sie nam wydawalo.
I w wielu przypadkach nie tworzymy wybiegu a kreujemy zbiega.
Zolwia ktory pojdzie gdzie go oczy poniosa, wpadnie na jezdnia pod samochod, zostanie zjedzony przez inne dzikie zwierze lub znajdzie go najmniej odpowiedzialna osoba ktore wezmie go do domu i bedzie trzymala na podlodze w bloku wraz z innymi zwierzetami domowymi.
Czy tego chcemu dla naszego pupila budujac mu wybieg? Raczej nie. Tak wiec prosze byscie sie wszyscy zastanowil przynajmnie piec razy, czy wasz wybieg jest dobrze zbudowany? Czy jest bezpieczny?
Bo czasem to ze sie ma samo serce dla zolwi nie wystarczy, trzeba tez miec troche rozumu i byc przewidywalnym.
Trzeba rozwazyc kazda mozliwosc, nawet te najmniej prawdopodobne zanim wypuscimy zolwika na wybieg.
Jest takie powiedzenie: Badz przygotowany na najgorsze, modl sie o najlepsze.
pozdrawiam wszystkich milosnikow zolwi ;)

 

Dodano 09.08.2012, 19:53:34 pm
... to co dla jednych jest wymadrzanie dla drugich jest po prostu dobra rada. 3mamy kciuki za wszytkich posiadaczy wybiegow i zolwi
« Ostatnia zmiana: 09.08.2012, 19:53:34 pm wysłana przez Martin »

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #1 dnia: 12.08.2012, 16:52:13 pm »
Do Toski.


Podpisuje się pod Tomaszem.Uwierz Martin chyba nie wiesz do czego zdolne są żółwie.I nie pisz proszę,że dlatego trzeba dobrze,doskonale,idealnie zabezpieczyć wybieg.Ja tak zrobiłam i co?


A ja myslalem ze ten temat mamy juz za soba??!! :o
Ja niby nie wiem do czego sa zdolne zolwie? No dobre!  ???Komu uciekl zolw, mi czy Tobie? Ja moje mam, maja tez BEZPIECZNY wybieg. A Ty wiesz wszystko do czego sa zdolne i co?Jak mozesz mowic o bezpiecznym wybiegu skoro Ci zolw z niego uciekl??heee?? Znaczy ze cos bylo zrobione nie tak. Czegos nie przewidzialas. Prawda? Dlaczego tak trudno sie komus przyznac do wlasnego bledu? To czyja to wina ze zolwia nie ma? Zolwia?
Prosze Was. Pisze to nie po to by z Wami sie klocic, tylko po to by innym otworzyc oczy zanim sie stanie nieszczescie. Troche ludzi czyta tu na forum. A ja chce by zaden nastepny zolw juz nie uciekl. I bede pisal o bezpiecznych wybiegach tak dlugo jak tylko bedzie na to potrzeba. Czy Wam (tu jeszcze dolaczam TomaszaW) sie to podoba czy tez nie!

PEACE!

I ja niby nie wiem do czego

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #2 dnia: 12.08.2012, 18:54:04 pm »
Martin proszę Cię abyś lekko przystopował.
Wydaję mi się że inni użytkownicy zwrócili Ci uwagę za to że jesteś z lekka arogancki. Nie mam zamiaru Cię urazić tylko proszę żebyś wypowiadał się na ten temat delikatniej. Załóżmy Tośkę - świat się jej do góry nogami przewrócił kiedy dowiedziała się że jej żółw uciekł, chyba powinno się jej okazać trochę współczucia prawda ? Ja jestem 11-letnim dzieciakiem i to wiem...
Nikt przecież nie mówi że nie wiesz do czego żółwie są zdolne, tylko zadaje pytanie na które jest odpowiedź.
Tośka zabezpieczyła wiebieg szczerze mówiąc prawie idealnie jednak no, żółw chytry niczym lis  ;)
Pisząc tę wiadomość nie mam na myśli kłótni tylko i Tobie otworzenia oczu.

Pozdrawiam.  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #3 dnia: 12.08.2012, 19:03:04 pm »
Oliwia, z calym szacunkiem do Twojej mlodziutkiej osoby. Nauczysz sie jeszcze w zyciu ze czasm dosadne podjecie tematu przynosi lepsze skutki niz to delikatne.
Arogancki nigdy nie bylem.
Wspolczucia juz byly.
Robie to dla innyc zolwi ktore JESZCZE nie uciekly. Nie robie NIC wbrew, przeciwko lub na zlosc innych forumowiczow. Jestesmy przeciez w jednej druzynie?! Nieprawdaz?
Pozdrawiam Cie Oliwio! ;)

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #4 dnia: 12.08.2012, 19:10:16 pm »
Może faktycznie zbyt szybko wyjechałam z tą arogancją, tak przyznaję się do błędu - przepraszam.
Współczucia były zgadzam się, jednak taki ''atak'' z góry do osoby której zginął gad też jest nie właściwe, można powiedzieć to w inny sposób spostrzegawczy błędy.
Oczywiście że nie robisz nic wbrew,przeciwko czy tam na złość, oczywiście jesteśmy w jednej skorupiastej  :D drużynie dyskutujemy na różne tematy ale przecież taka rozmowa powinna być przyjemnością   :)

Pozdrawiam!  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #5 dnia: 12.08.2012, 19:18:00 pm »
Oliwka
Wiesz, bo to jest tak, zolwie i rozmowy o nich sa przyjemnoscia :D
Gorzej jednak gdy coraz czesciej slyszy sie o zolwiach zaginionych i znalezionych (te tez komus zginely). W obu przypadkach do przyjemnosci to juz nie nalezy.  ;) A ja bede robil co moge by tych nieprzyjemnych chwil bylo jak najmniej. ;D
A Ty mi w tym pomozesz :P bo przeciez jestesmy w jednym skorupiastym zespole.

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #6 dnia: 12.08.2012, 20:10:28 pm »
Ja rozumiem, jednak proszę delikatniej bo czyjeś uczucia można tak zranić  ;)
Jesteśmy w Skorupiastym zespole  :D

Pozdrawiam  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #7 dnia: 12.08.2012, 20:26:35 pm »
calkowicie zgadzam sie z Oliwka.mysle ze dawac rady jak chronic gada przed ucieczka a atakowac osoby to calkowicie co innego.mijamy sie z celem :( powiem szczeze Martin,ze ja jestem tu od nie calego roku.popelnialam(i pewnie nadal jakies)popelniam bledy.mysle ze do az takiej perfekcji to nikt nie doszedl.nie raz pisalam o czyms co wydawalo mi sie sluszne a w rzeczywistosci bylo wielka pomylka.fakt jest jeden-gdyby ktokolwiek potraktowal mnie ,tak jak ty w twoim watku Tosie,to podejrzewam ze bym tu juz nigdy nosa nie wsadzila!!! postaraj sie prosze bardziej delikatnie.mysle ze kazdy kto ma jakiegos gada(zwierze)po staracie przezywa cos,co tylko sam wie jak smakuje.uciekl ci zolw?nie?coz to pewnie nie masz pojecia co sie czuje ::) jestesmy tu po to zeby sie wspierac,doradzac....czy krytykowac?? ::)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #8 dnia: 12.08.2012, 20:57:00 pm »
A mnie szkoda słów, a raczej rąk,aby wypisać cokolwiek...wkurzasz mnie Martin i tyle.Jakbyś wszystkie rozumy zjadł,tak Cię odbieram.Mogę dostać minusa,możecie mnie zbanować,gdzieś to mam,a szczególnie Twoje opinie.Po co skopiowałeś mój post w Twój temat?Bo nikt nie odpisywał??Możesz sobie prowadzić swój wątek,proszę bardzo,ale nie przenoś moich wypowiedzi w swój temat!!!Nie pisałam w Twoim temacie i nie życzę sobie,abyś cokolwiek "mojego"kopiował,...Na pewno wiele dobra przyniesie ten temat,może pomysłów,aby zbudować bezpieczny wybieg.Tylko proszę daj mi spokój,bo czytając Twoje wypowiedzi ,czuje się jakbym popełniła grzech

« Ostatnia zmiana: 12.08.2012, 21:07:40 pm wysłana przez Tośka »
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

TomaszW

  • Gość
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #9 dnia: 12.08.2012, 21:31:57 pm »
....A ja chce by zaden nastepny zolw juz nie uciekl. I bede pisal o bezpiecznych wybiegach tak dlugo jak tylko bedzie na to potrzeba. Czy Wam (tu jeszcze dolaczam TomaszaW) sie to podoba czy tez nie!

A co niby ma mi się nie podobać?! :o
Przyznam, że zwracasz uwagę na ważną sprawę, ale wałkujesz ją już w dwóch wątkach.Oprócz tego zdecydowanie nie podoba mi się ton Twoich wypowiedzi kolego. >:( Owszem, wszystkim nam zależy na dobru żółwi, ale nie możemy przecież wyrażać nasze opinie w sposób bardziej delikatny i taktowny.Nie wiem, ile masz lat, ale zapewniam Cię, że z wiekiem dochodzi się do wniosku, że ostre wypowiedzi nie skutkują tak jak tłumaczenie, tłumaczenie i jeszcze raz tłumaczenie.Kto zechce ten skorzysta. ;)

Dodam jeszcze, że Tośka nie zasłużyła na tego typu komentarze z Twojej strony.Przykre... :(

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #10 dnia: 12.08.2012, 21:54:07 pm »
Mnie też irytują ( delikatnie mówiąc) Twoje wypowiedzi. Uważam że nie powinieneś oskarżać Tośki, bo nie wiesz jak starała się by zapewnić swoim żółwiom bezpieczeństwo. A ty pojechałeś po niej jakby nie wiadomo co zrobiła. Według mnie Tośka jest osobą bardzo odpowiedzialną i dba o swoje żółwie. Ty robisz wszystko idealnie?
Najbardziej nie podoba mi się ton twojej wypowiedzi. Z jednej strony się czepiasz i wykłócasz, wręcz zachowujesz się wrednie, a z drugiej w stylu " ojej, ależ wszyscy jesteśmy jedną wielką kochającą się rodziną! Przecież nie chcemy się kłócić. Tu jest taka miła atmosfera". Tak przynajmniej ja to odbieram. Zdecydowanie popieram Tośkę.
Dopiero teraz przeczytałam te kilka twoich wypowiedzi i mimo że cię nie znam już mnie wkurzasz. Zdecyduj się na coś.

Wiem że sama nie napisałam w zbyt przyjemnym tonie, ale nie chcę nikogo oszukiwać i udawać że to co robisz jest sprawiedliwe. Bo nie jest.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #11 dnia: 12.08.2012, 23:02:40 pm »
Martin, podejrzewam, że każdy zdaje sobie sprawę z tego jakie mogą być konsekwencje ucieczki żółwia. Skoro już chcesz tak bardzo pomóc i dawać rady to może napisałbyś coś konstruktywnego tzn. opisałbyś jak Twoim zdaniem powinien wyglądać BEZPIECZNY wybieg. Bo wątek który tutaj stworzyłeś może być odebrany jako zarzut w stronę Tośki, a przecież nie o to chodzi. Wątek ten prowokuje do kłótni zamiast do opisywania własnych doświadczeń i rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa żółwi na wybiegach.

Offline Krzychu Ś

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 4
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #12 dnia: 13.08.2012, 00:20:14 am »
Nie rozumiem dlaczego sie go aż tak bardzo czepiacie. Moim zdaniem nie tylko nie napisał nic obrazliwego pod adresm Tośki, ale także zwrócił uwagę na bardzo ważne zagadnienie.Jeżeli forum ma być profesjonalne i cokolwiek wnosic oprócz "ochów i achów" oraz wzajemnego poklepywania się (na mówię że to jest złe ale nie powinno stanowić 80% zawartości forum) powinno w nim byćmiejsce na dyskusję i to dyskusję rzeczową i do takiej preludium mógłby stanowić pierwszy post tego wątku. Niestety zamiast tego stał się polem do maltretowania osoby, która zdaje się ma coś istotnego do powiedzenia (chyba że tylko ja tak sądzę).Tosia (bez urazy) ma bardzo fajnie urządzony wybieg ( i nie raz oglądając jej zdjęcia odczuwałem "gul zazdrości" :P) tymniemniej cos jednak poszło nie tak, poppełniła jakiś błąd, bo zółw zwiał. I nie ma w takim stwierdzeniu nic obrazliwego - zdarza się, choc nikt tego nie chce. Uczymy się na błędach, tylko, ze najfajniej jest jeśli sa to czyjeś błedy. Tym razem niestety dotknęło to Tośkę. Podejrzewam że już naprawiła w wybiegu ten felerny detal, szkoda tylko że po czasie. Zaznaczam że nie wymadrzam się i nikogo (tzn nie chodzi mi o Tosię) nie krytykuję, tylko smieszne jest trochę Wasze podejscie go gościa który poprostu chce pomóc. Bycie przewrażliwionym na swoim punkcie to poważny grzech bo można przez to przegapić wiele pożytecznych lekcji:)
pozdrawiam i nie oburzajcie sie już:P

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #13 dnia: 13.08.2012, 01:04:31 am »
Nareszczcie odezwal sie ktos kto nie mysli ze w tym wszystkim chodzi o niego a o zolwie.
Brawo Krzychu S!!!
Mam nadzieje ze otworzy to reszcie oczy i zrozumieja co to jest konstruktywna krytyka. Przepraszam jezeli jeszcze do tego niektorzy nie dorosli i nie umieja przyjac niczego na klate.
Przeciez nikt nie jest idealny, ani ja ani wy. Mi tez kiedys uciekl zolw na 10 minut. Podejrzewam ze gdyby to bylo pare godzin to bym juz go nieznalazl bo ma zaledwie pare centymetrow itd.
Tak jak wspomnial Krzychu S, ja tylko wolalbym gdyby inni nauczyli sie na tych bledach juz popelnionych i nieszli tymi samymi sladami.
Co jest w tym zlego? Ludzie naprawde.... brak mi slow.
 
Co do Tosi, to sama znowu mnie zaczepila na swoim watku (wkleilem cytat). Zrobilem to tutaj w tym watku ze wzgledu na szacunek jakim obdarzam Tosie i nie chce jej pisac takich odpowiedzi na jej watku.  Nie mniej jednak to ona zarzucila mi pare rzeczy, na ktore tutaj jej odpowiedzialem. To wszystko. Najgorsze jest to ze ona mysli ze zrobilem to dlatego by ktos napisal w moim watku. Zal bierze jak sie takie cos czyta. Dla twojej wiadomosci, ja wole gdy ktos moze cos przeczytac w moim watku i czegos sie nauczyc by nie popelniac tym samych bledow co inni....Koniec tematu Tosi. Tu jest watek o wybiegach a nie spowiednica. Co kogo obchodzi czy Tosia grzeszy czy tez nie. Zupelnie nie na temat....

A i jeszcze jedno, wydaje mi sie ze wszyscy sa tu raczej na rownych prawach i nikt nikomu nie powiniem mowic co, gdzie i jak ma pisac. Tak wiec Tosiu, przepraszam Cie bardzo, ale wydaje mi sie iz posuwasz sie troche za daleko i nadal bede tu pisal czy Ci sie to podoba czy tez nie. A zwlaszcza wtedy gdy bedziesz pisala cos o mojej skromnej osobie. OK? Brzmi uczciwie?

Moral z tego jest taki, kto chce to zrozumie jakie jest moje przeslanie. Krzychu jest tego przykladem. Nawiasem mowiac, czy to naprawde takie trudne?
A cala reszta to bedzie sobie ukladala swoje historyjki i na "swoj" specyficzny sposob tlumaczyla.
No i przez to bedziemy off topic... a mialo tu byc o zolwiach!

Pozdrawiam wszystkich, nawet tych bardzo do mnie uprzedzonych ;) No i BARDZO bym prosil byscie przestali schodzic z tematu w tym watku. A jest nim " ZBIEG czy WYBIEG"- oto jest pytanie.



Ps.
Do wanilii i wege:
Mozecie odejmowac mi tych punkcikow ile chcecie. ja nie jestem tu dla nich. i nikomu nie zamierzam nieszczerze smarowac. i zeby pokazac wam jak mi na tych punktach zalezy sam wam dam po jednym, za to ze jestescie... Wiele jeszcze nie rozumiecie, ale macie czas.

Ja jestem tu dla zolwi, w przeciwienstwie co do niektorych. a watek ten zalozylem dla tych zolwi ktore jeszcze nie uciekly! By bylo ich jak najmniej. dla mnie zolwie sa wazniejsze od niz jakies tam punkciki.



Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zbieg czy wybieg? Oto jest pytanie!
« Odpowiedź #14 dnia: 13.08.2012, 04:05:40 am »
Pomysł na wątek rzeczywiście dobry, ale gorzej z wykonaniem - w efekcie mamy wojenkę zamiast przydatnych informacji. Jeśli naprawdę chcemy, aby dany wątek przysłużył się innym, informacje w nim zawarte muszą być jasne i przejrzyste, a nie ukryte na marginesach dyskusji. A w tym wątku chyba już tak się stało.

Martin, masz rację że kwestię zabezpieczenia wybiegu trzeba wałkować żeby kolejni ludzie prawidłowo podchodzili do tematu, jednak wybrałeś fatalny moment na krzewienie tej wiedzy. Wydaje mi się, że nie zdajesz sobie sprawy, w jakim się jest stanie bo stracie żółwia. Na ogół zawsze istnieje wtedy jakiś błąd, który można sobie wypominać, i to jest jak taka gorąca drzazga świdrowna w otwartej ranie. Bardzo się cieszę, że nie udzielałeś się na forum gdy umarła Kubusia, dyskusja o konieczności robienia badań na herpes itp. pewnie by mnie dobiła. Życzę więcej empatii.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM