Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 23:19:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dylemat  (Przeczytany 3719 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Dylemat
« dnia: 13.11.2011, 23:32:39 pm »
Drodzy doświadczeni żółwiarze :) Mam pewien problem z moją skorupkową pociechą. Ze względu na słabe wyniki krwi i brak jakichkolwiek info o przebytych chorobach żołwia (znajdka), pani wet poleciła NIE zimować Tortilli. Powiedziała, że ze względu na porę roku może być osowiała, ale należy mocno naświetlać terra i budzić ją co 3-4 dni i będzie git. Taka teoria. Rzeczywistość rysuje się trochę inaczej. Wyciągam Tortillę z nory lub spod nory (tak, tak, czasami zakopuje się pod domkiem, nie w nim...), robię jej ciepłą kąpiel, stawiam na kamieniu naświetlanym dwoma lampkami (UVB+zwykła), na który skierowany jest też emiter ciepła, obok świeżutkie papu. Ona posiedzi na kamieniu z 5 min, skubnie dwa listki i wraca do norki.
Szkoda mi jej strasznie. Nie wiem, czy jest sens męczyć ją tymi kąpielami i budzeniem. Czy nie będzie lepiej odstawić jedzenie, kąpać jeszcze przez 2-3 tyg, a potem dać jej pospać w pokojowej temperaturze kilka miesięcy? Wiem, że nie jest to zimowanie, ale wolę nie wprowadzać jej w głębszy sen, skoro wet odraziła, a pokojowa temperature nie przeszkadza jej w spaniu, no... jak kamień ;) Co sądzicie?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Dylemat
« Odpowiedź #1 dnia: 14.11.2011, 02:27:57 am »
Z doświadczenia z niezimującą stepówką: żółwiczka będzie apatyczna i chętna do spania, ale jeśli będzie spać w pokojowej temperaturze (czyli minimum 18 stopni), w końcu zgłodnieje i się ruszy. Radziłabym Ci więc pozwolić jej spać w kryjówce, ale grzewczą dalej włączać w regularnym trybie (trochę możesz skrócić dzień). Wg mnie nie powinnaś też zaniechać przymusowych kąpieli, choćby z racji złych wyników krwi, żółwinka nie jest w pełni zdrowa. Przymusową kąpiel zastosowałabym jeśli żółwica spałaby i nie jadła do pięciu dni, każdorazowo ważąc, a jeśli nie byłoby niepokojących wahań i jednak coś by skubnęła po przebudzeniu, ewentualnie wydłużałabym ten dozwolony okres snu.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dylemat
« Odpowiedź #2 dnia: 14.11.2011, 13:37:49 pm »
Długi sen w pokojowej temperaturze jest niedobry.
Możesz skaracać czas ogrzewania i oświetlenia, ale co 2-3 dni musisz wywlec żółwia z kryjówki, wykąpać i najlepiej aby coś zjadł.
Niestety w temp. pokojowej organizm funkcjonuje normalnie i zużywa energię, więc żółwiowi może się pogorszyć jak nie będzie dostawał nic z zewnątrz. 
Możesz też na 2 tygodnie zafundować jej ochłodzenie - np. do 15 stopni i wtedy może sobie pospać bez budzenia w takiej temp.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Dylemat
« Odpowiedź #3 dnia: 16.11.2011, 10:55:10 am »
Dziękuję za rady, spróbuję zafundować jej dłuższy sen w takim razie :)