Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:26:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze zimowanie Antoniny  (Przeczytany 46769 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Pierwsze zimowanie Antoniny
« dnia: 10.09.2012, 18:06:16 pm »
Zakładam kolejny wątek, tyle że ten chciałabym poświęcić już samemu zimowaniu. Właśnie rozmawiałam z wetem i Antosia nie ma robaków, także obejdzie się bez odrobaczania. Wet powiedział że on by wogóle tych badań nie robił, tylko przed zimowaniem podawał środek na odrobaczanie. Czy jest to dobre rozwiązanie? Na moją prośbę badanie zrobił.
Kolejne pytanie- jak długo powinna spać Antonina? Bo gdzieś wyczytałam że małe żółwiki powinny zimować krócej, ale nie mogę znaleźć tego wątku. Kruszyna ma 60 g, także nie wiem ile może przespać.
Kolejne- zimownik. Otwarty czy zamknięty? ( zamknięty oczywiście z otworami)  Żółw będzie w lodówce, która stoi cały czas pusta.
Dzisiaj poobserwowałam trochę Antośkę i już się zrobiła mniej ruchliwa- tylko do miski z jedzeniem chodzi, a tak to cały dzień w baseniku albo na kamieniu.
Jak długą głodówkę jej zrobić? I czy w czasie głodówki ona ma być w terrarium, czy już temperatura jest obniżana? Tyle czytam o tym zimowaniu że już się pogubiłam. Najpierw głodówka, później niższa temp, czy jednocześnie?
To chyba narazie tyle :P

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #1 dnia: 10.09.2012, 18:12:19 pm »
Lepiej zbadać kał, bo środki odrobaczające to zawsze pakowanie chemii w zwierze, a dla weta takim wielkim problemem nie jest sprawdzenie kupy, także nie słuchaj rad nt profilaktycznego odrobaczania... :)
Długość snu powinna być uzalezniona przede wszystkim od stanu żółwia i "zachowania" w trakcie zimowania. Zimuj ją conajmniej 2 miesiące, jeśli nie będzie traciła na wadzę to i trzeci miesiąc możesz ją przetrzymać.
Zimownik otwarty jest ok. Jeśli lodówka jest pusta to zrób sobie testy jak wygląda temperatura wewnątrz, lepiej jeśli coś by w lodówce było, możesz ją np wypełnić butelkami z wodą żeby tempertaura była bardziej stabilna.
Głodówka 4 tygodniowa, w czasie głodówki obniżaj temepraturę, ale rób cieplejsze kąpiele - ułatwią wypróżnianie. Jeśli trzymałabyś ją w wyższej temepraturze i głodziła przez miesiąc to straciłaby bardzo dużo na wadze.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #2 dnia: 10.09.2012, 18:15:05 pm »
A obniżać temperaturę w terrarium ( słabsza żarówka, krótsze grzanie), czy już zapakowaną w zimownik w jakimś pomieszczeniu?
Też tak pomyślałam, dlatego kazałam kał zbadać.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #3 dnia: 10.09.2012, 18:17:09 pm »
Zależy czy masz możliwość obniżania temperatury w pokoju gdzie stoi terrarium do ok. 10st... Jesli nie to zacznij obniżaj w terrarium - coraz słabsze żarówki, brak żarówki, powiedzmy będziesz miała w pokoju 18s (?), później przenieś w jakimś pojemniku (może być zimownik) do chłodniejszego pomieszczenia. Żółw i tak będzie już osowiały i będzie chciał spać, także dużo miejsca mieć nie musi.
 

Dodano 10.09.2012, 18:19:39 pm
Nawiasem mówiąc ja znam ludzi, którzy profilaktycznie odrobaczają psy/koty np co 3 miesiące "bo mają kontakt z dziećmi", a karmią je suchą karmą i zwierze mieszka w mieszkaniu... Także prawdopodobieństwo zarażenia się takiego zwierzęcia robakami jest niemalże zerowe, a ludzie i tak pakują w nie chemie. badanie kupy to żaden problem,  zwłaszcza że wystarczy zrobić je raz w roku przed zimowaniem :)
« Ostatnia zmiana: 10.09.2012, 18:19:39 pm wysłana przez Viktoria »

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #4 dnia: 10.09.2012, 18:24:10 pm »
Terrarium stoi w moim pokoju, więc do 10 stopni napewno nie wyziębię, tymbardziej że jest ogrzewanie podłogowe. Na piętrze ogrzewania nie ma więc pokój mogę wyziębić. Najpierw zaopatrzę się w słabszą żarówkę, powiedzimy że tak na 2 tygodnie, a kolejne 2 tygodnie głodówki już w tym pokoju, łatwiej będzie uzyskać odpowiednią temperaturę. Teraz muszę jeszcze kupić jakieś odpowiednie pudełko ( myślałam o takim do przechowywania jedzenia) i higrometr. Nadal nie mogę go dostać nigdzie w moim mieście, ludzie nawet nie wiedzą co to jest jak pytam :P
 

Dodano 10.09.2012, 18:46:23 pm
Muszę zacząć się zapoznawać z lodówką, w której będzie zimowała Antonina. Jest tam głupia skala temperatury- nie ma podanych stopni, tylko jest pasek, pokazujący kiedy temp najwyższa, kiedy najniższa. Włożyłam termometr i będę co jakiś czas sprawdzała co pokazuje.
« Ostatnia zmiana: 10.09.2012, 18:46:23 pm wysłana przez wanilia »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #5 dnia: 10.09.2012, 18:52:39 pm »
Zawsze możesz w necie poszukać higrometru :) Tylko nie kupuj tych  ze sklepów zoologicznych - bo w większości przypadków bezużyteczne.
Pudełko może być takie jak na żywność, dla tekigo malucha nie będziesz miała problemu ze znalezieniem odpowiedniej wielkości :)
Fajnie jest mieć termometr, który zapisuje najwyższą i najniższą temp.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #6 dnia: 10.09.2012, 19:03:03 pm »
Termometr wprawdzie mam zwykły rtęciowy, ale lodówka wmiarę nowa i sprawna, więc wydaje mi się że temperaturę utrzymuje. Tam gdzie stoi teperatura za mocno nie spada więc powinno być ok. A higrometr jakibyś mi poleciła? Chciałabym coś dość taniego. W zoologicznym w Pozaniu byłam to mieli tylko jeden za 100 zł, a takiego napewno nie kupię :(

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #7 dnia: 10.09.2012, 19:13:26 pm »
Ja wpisałam w allegro i wybór jest spory, np zobacz ten, sporo funkcji i niedrogi: http://allegro.pl/172-stacja-pogody-pogodowa-higrometr-termometr-i2605386688.html
Coś takiego znajdziesz też w marketach typu OBI, Castorama, Praktiker...

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #8 dnia: 10.09.2012, 20:19:02 pm »
Sklepy tego typu mam najbliżej w Poznaniu, tyle że to 50 km. Ewentualnie w Lesznie, tyle że tam to już praktycznie nie bywam. U nas jest jeden dość spory sklep w tym stylu, to poszukam. W ostateczności zamówię przez internet, chociaż głupio płacić prawie drugie tyle za wysyłkę. Ten dość fajny się wydaje. Te co widziałam już kiedyś w zoologicznym były po 25 zł, takie okrągłe. Nie wyglądały mi jakoś porządnie i nie kupilam wkońcu. Rozjerzę się za podobnym do tego, który mi wysłałaś ;)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #9 dnia: 11.09.2012, 13:12:24 pm »
Ja kiedyś kupiłam z EXO Terra właśnie taki okrągły i wg niego wszędzie i zawsze było 100% wilgotności, później wymienili mi na nowy, który po krótkim czasie również wskazywał dziwne rzeczy... :) także raczej nie polecam

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #10 dnia: 11.09.2012, 16:09:10 pm »
Ja tego też nie polecam, mi też nie działał na początek, go to łazienki gdzie było strasznie gorące i wskazywał 20 % a potem do lodówki gdzie również było 20  :-X
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #11 dnia: 11.09.2012, 17:39:29 pm »
Łatwo można sprawdzić higrometr owijając go wilgotnym papierem toaletowym/chusteczką czy czymś podobnym, powinien wskazywać 100% ;)

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #12 dnia: 14.09.2012, 22:04:51 pm »
Kupiłam dzisiaj higrometr, z tymi samymi funkcjami co ten, którego mi podesłałaś. Dałam za niego 23 zł. ( czyli wyszłoby tyle samo jeśli liczyć przesyłkę ;) ). Zrobiłam ten test- owinęłam go dość mocno zwilżoną szmatką. Pokazał 98% więc myślę że działa dość dobrze. Jedyne co, to kiedy wyjęłam go z tej ścierki i położyłam w suchym miejscu to baardzo długo spadala wilgotność- tak po 1 % co kilka min), ale może to przez gwałtowny skok wilgoci, nie wiem. Także higrometr mam, teraz muszę kupić jeszcze jakieś pudełko. Kasty nie będę kupowała, bo to wielkie a żółw malusieńki, nie miało by to więc sensu. Pudełko do żywności? Tylko że ma być 10- 15 cm ziemi, więc samo pudełko musiałoby być wysokie, a o dość małej podstawie. Muszę szukać, bo jak narazie nie znalazłam niczego odpowiedniego.
 

Dodano 16.09.2012, 16:11:23 pm
Muszę jakoś inaczej umieścić higrometr w terra, albo wogóle go wyjąć. Wczoraj go wlożyłam, Antonina cały dzień go ignorowała, bo siedziala w innej części terrarium. Wieczorem jak szła do kryjówki to zauważyła nowy sprzęt. Zaczęła go ruszać łapkami i już miałam jej zdjęcia porobić, że się obsługą zajmuje. Najbardziej zainteresowała się guzikami. Poszłam po aparat, wracam do pokoju, patrzę, a ona w najlepsze próbuje odgryźć gumowy przycisk. Na szczęście nie zdążyła niczego zjeść ani uszkodzić ;) Lepiej niech wcina chwasty zamiast gumy. Higrometr wyleciał z terra, ponownie użyję go dopiero przy zimowaniu :P
« Ostatnia zmiana: 16.09.2012, 16:11:23 pm wysłana przez wanilia »

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #13 dnia: 16.09.2012, 20:59:53 pm »
Pewnie sądziła że każdego trzeba spróbować  :D
Nieźle, gumowe guziki próbawała zjeść  :laugh:
Dobrze że w porę zdążyłaś sprzęt wyjąć bo by się jeszcze gadzina otruła  ::)

Ps. Ja też niedługo będę higrometr kupować  ;)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie Antoniny
« Odpowiedź #14 dnia: 20.09.2012, 09:46:22 am »
To może poszukaj pudełka np w IKEI? Albo w marketach takich jak Carefour, Tesco itp są często takie działy z plastikowymi pudłami - może coś znajdziesz :) Moje gady też lubią oglądac termo-higrometr przy pomiarach :)