Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:33:28 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze zimowanie  (Przeczytany 5308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Pierwsze zimowanie
« dnia: 03.09.2011, 16:57:41 pm »
Przede mną pierwsze zimowanie, strach się bać. Nie wiem, od czego zacząć. Na pewno wybieram się do weta, żeby przed włożeniem gadzinki do lodówki (którą jeszcze muszę kupić) upewnić się, czy nie ma robaków. Przygotowanie pojemnika na spanie też chyba nie jest jakieś wyzywająco trudne...ale zastanawia  mnie ochładzanie temperatury i głodówka.

Od tygodnia, zgodnie z zaleceniem pani weterynarz, zaczęłam Tortilli podawać jedzenie co drugi dzień. Efekt - Tortilla co drugi dzień chodzi- delikatnie mówiąc - wkurzona. Gdy nie dostanie śniadania, wyczekuje w pojemniku podążając za mną wzrokiem,a następnie zaczyna szaleć, drapać i za wszelkę cenę próbuje wyjść z terrarium. Myślałam, że zmniejszenie pokarmu ma na celu zmniejszenie aktywności żółwia, ale Tortilla odbiera to inaczej... Gdy drugiego dnia dostaje śniadanie, pochłania je jak odkurzacz. Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii?

Druga sprawa - temperatura. Jak ją schłodzić w terrarium? Skracam czas naświetlania i otwieram okno, ale przecież od samego wietrzenia nie osiągnę w terra 17 stopni, bo w domu temperatura nie spada tak nisko. Jak sobie z tym radzicie?

TomaszW

  • Gość
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 03.09.2011, 17:43:33 pm »
Dziwne rady udziela ta pani weterynarz. :o

Ja moje żółwie karmię tak samo cały czas.Każdego roku pod koniec września lub trochę później same tracą apetyt i ostatecznie przestają jeść.W listopadzie już głodują z własnej woli.Wtedy wynoszę je do piwnicy i tam zimują.

A temperatura na wybiegu obniża się oczywiście sama.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 03.09.2011, 23:35:25 pm »
Z tego co piszesz, wnioskuje, że twój żółw nie przebywa całodobowo na dworze.
No cóż, jeśli chcesz przygotować je do zimowania w terrarium, musisz im stopniowo zmniejszać temperaturę dzięki termoregulatorze.
W domu nie osiągniesz temperatury 17 stopni, ale przed przeniesieniem gadzinki do lodówki powinna być ona odpowiednio niska.
W chłodnym terrarium żółwik sam zacznie zasypiać a po pewnym czasie przeniesiesz go do lodówki.
pozdrawiają hela i parys

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #3 dnia: 04.09.2011, 14:49:09 pm »
Nie udzielę niestety praktycznej rady w kwestii obniżania temperatury, ponieważ dotąd również nie zimowałam mojej żółwicy, chciałam jedynie zauważyć, że mamy piękną pogodę i np. mojej Kubie na wybiegu ani w głowie na razie przygotowywanie do snu, jest bardzo aktywna i ma normalny apetyt. Czy to aby nie za wczesne wprowadzanie głodówki już teraz?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #4 dnia: 04.09.2011, 14:54:23 pm »
Mnie też się wydaje, że to za wcześnie. Chyba w tym przypadku zaufałabym raczej samej Tortilli, niż pani doktor. Może za dwa-trzy tygodnie, gdy dzień będzie krótszy i wyraźnie się ochłodzi, Trotilla sama da znać, że nie ma już takiego apetytu.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #5 dnia: 04.09.2011, 15:03:38 pm »
Myślę , że moi poprzednicy mają racje ;D
Żółwik sam powie kiedy chce spać
pozdrawiają hela i parys

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #6 dnia: 04.09.2011, 20:34:44 pm »
Dziękuję wszystkim za rady :) Tak właśnie zrobiłam - przerwałam "dietę"  i podałam jej pełną miskę świeżego zielska, bo mi serce pękało, gdy widziałam, jak szaleje w terrarium ze złości i głodu. Poczekam aż dzień stanie się krótszy i chłodniejszy, może wtedy straci trochę wigoru i przestanie pałaszować wszystko, co tylko znajdzie :) I tak, faktycznie, Tortilla nie spędza całego dnia na dworze. Mieszka w domu, więc wyprowadzam ją na spacery i wystawiam terrarium na balkon, gdy jest ładna pogoda.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #7 dnia: 06.09.2011, 16:35:49 pm »
Teraz prawie cały czas jest ładna pogoda, więc nie zabieraj terrarium do domu jeśli masz taką możliwość. Całodobowy pobyt na dworze dobrze zrobi żółwiowi no i łatwiej Ci będzie z obniżaniem temperatury - na dworze będzie coraz chłodniej i żółw już będzie wiedział, że wkrótce pora spać ;)

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #8 dnia: 06.09.2011, 20:11:40 pm »
Teraz, puki ma apetyt możesz żółwia odrobaczyć, czy tam zrobić stosowne badanie kału i odrobaczyć na jego podstawie ;)