Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 21:37:04 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pomocy  (Przeczytany 4539 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sea195

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Pomocy
« dnia: 11.12.2010, 16:06:40 pm »
cześć
mam żółwika i ok od 2 tygodni nic cie chce jest większość dnia prześpi a jak ko wyposzczę z paczki to biega po pokoju co robić co mu się dzieje jestem początkujący i mam żółwika "Gucia"od lipca co robić mam ?? :(


wygląda bardzo podobnie do tego :
« Ostatnia zmiana: 11.12.2010, 16:09:10 pm wysłana przez sea195 »

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: 11.12.2010, 16:34:05 pm »
co masz na mysli piszac "z paczki"? Co to dokladnie jest? Karton? Jakie jest w tym podloze, czym to wyscielila(e)s? Najwazniejsze pytanie czy masz tam lampy, grzewcza i UV?
Mysle, ze na dzien dzisiejszy najwazniejsza jest grzewcza, bo tę "paczkę" to za jakis czas mozesz zmienic na cokolwiek, co da sie wysypac ziemia i co nie bedzie chlonelo wilgoci, nawet zwykla szafka wiszaca, ktora polozy sie poziomo na ziemi i wymontuje z niej drzwi.
Mysle, ze pojawia sie pytania czy zolw jest kapany, czy nie ma miekkiego pancerza, czy nie ma wyciekow z oczu, nosa.

A pisanie, ze Twoj zolw "wyglada podobnie do tego" jest przekomiczne, to tak jakby mowic do lekarza "bola mnie plecy tak, jak tamtego pana" bez pokazania sie lekarzowi i bez badan ::)

Wstaw zdjecia, tylko wyrazne-skorupy, oczu, nosa i opisz dokladnie warunki w jakich trzymasz zolwia a na pewno ktos, kto sie zna lepiej niz ja Ci pomoze. I nie martw sie, ze cos robila(e)s zle, najwazniejsze, ze szukasz pomocy dla swojego zlowika i chcesz naprawic ewentualne (bo nie wiadomo czy takowe byly) bledy ;)

Offline sea195

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: 11.12.2010, 17:23:47 pm »
to taki wybieg 1,5m na 50cm, wys.20cm nie mam lamp ani UV. Ogólnie trzymam go na noc w miedniczce 50cmx30cmx30cm około 6-10cm piasek, sianko i tam ma wodę i jedzenie tak samo i na wybiegu ma jedzenie i sianko ,a co do ogrzewania to paczka jest kolo kaloryfera wiec ma ciepło :)
kompie go 1taz w tygodniu z nosa i z oczu na 95% nic cie sieknie :)
ale naprawdę wyglądają identycznie :) ;D

dzięki Ci

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: 11.12.2010, 17:52:01 pm »
Nie rozumiem po co go przekładasz na noc. Ten zbiornik który masz jest dobrych rozmiarów. Wystarczy go wyłożyć np. włóknem kokosowym zmieszanym z ziemią. Dodać tam basen, kryjówkę i jakieś dekoracje typu kamień, korzeń i będzie OK.
I odsuń od kaloryfera - tam jest bardzo suche powietrze. Żółwia nie grzeje się kaloryferem tylko lampami. On potrzebuje ok. 35 stopni punktowo pod lampą grzewczą, w reszcie terra ok. 24-25. I konieczna jest świetlówka UVB - takie sztuczne słoneczko. To w dzień. W nocy gasisz rzecz jasna i wtedy dobrze jest żeby miał ok. 20 stopni, jak będzie 18 to też dobrze.
Piasek natomiast jest fatalny - to za suche podłoże i żółw jak się go naje to zapcha sobie jelita.
A tak w ogóle to step o ile nie jest chory - to powinien sobie smacznie spać w lodówce...:) W naturze zimę przesypiają.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: 11.12.2010, 17:52:42 pm »
No wiec.
1. Z czego jest ten wybieg? Tzn jaki material? Szklo, drewno? Jakie jest tam podloze? Ten wybieg jest w mieszkaniu? Rozumiem, ze jest w nim temperatura taka jak w mieszkaniu, no moze troche wieksza z racji ustawienia kolo kaloryfera?
2. Nie wolno "przekladac" zolwia z miejsca na miejsce. Latem ma miec wybieg na sloncu a zima spac w temp kilku stopni po odpowiednich przygotowaniach. Niech Ci do glowy nie przyjdzie pomysl zeby np wlozyc go teraz do pownicy badz lodowki! Zimowanie poprzedzaja tygodnie przygotowan. Jesli jednak z roznych przyczyn nie chcesz (nie mozesz)go zimowac, musi miec terrarium a w nim odpowiednie podloze, basen z woda i lampy UVA, UVB i grzewcza. UVA i UVB nie jest konieczna "na gwalt", mozesz ja kupic za jakis czas ale grzewcza musisz sprawic jak najszybciej, jeszcze dzis mozesz pojsc do sklepu po najzwyklejsza zarowke, ktora kosztuje kilka zl, wydaje mi sie, ze moc 60w bedzie dobra do Twojego terrarium. Twoj zolw nie je i nie rusza sie, bo jest zima i spadek aktywnosci jest normalny, ale jesli ma lampe grzewcza, to powinien sie ruszac i co jakis czas wychodzic z kryjowki(niekoniecznie codziennie) i jesc. Swoim zachowaniem pokazuje Ci, ze jest mu za zimno.
2. Samo sianko nie jest dobrym podlozem do calego terra, nie mozna go nawilzac, spryskiwac woda, gdyz plesnieje a zolw musi miec odpowiednia wilgotnosc w terrarium. No ale o urzadzaniu terrarium byly juz dziesiatki watkow, nawet ja rok temu po raz pierwszy urzadzalam terra dla mojego Pazurka, wiec kojarze mase watkow na ten temat i pomoc uzytkownikow forum w tym temacie.

Mysle, ze warto zebys pokazal(a) zdj swojego zolwia, moze ma podpuchniete oczy, przerosniety dziob, krzywice, a to wszystko mozna ocenic dopiero po obejrzeniu zdjecia. Nie mysle, ze ktokolwiek chce Cie krytykowac, ale tylko wizualna ocena Twojego zolwia moze pomoc. W razie pytan pisz, na pewno nie ja jedna Ci pomoge, wiem, ze na forum jest wielu wielu duzo bardziej doswiadczonych ode mnie hodowcow, tak wiec pomoc uzyskasz na pewno ;)

Offline sea195

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: 11.12.2010, 20:06:26 pm »
zrozumiałem.
czy żółw może sobie zimować w domu w temperaturze około 5c-10C max 15C ???
bo  piwnica odpada i lodówka też 

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2010, 13:42:10 pm »
15 stopni to stanowczo za dużo jak na zimowanie, wtedy to raczej taka pół hibernacja, bo organizm pracuje normalnie. Dopiero przy ok 5 stopniach zwalnia swoje obroty. Tak więc jeśli chcesz zimować w pokoju musisz zapewnić temperaturę ok 5 stopni

Offline sea195

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2010, 16:00:32 pm »
a czy żółwik może być nie hibernowany w zimę ???

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: 12.12.2010, 16:16:13 pm »
Tak może nie być hibernowany, aczkolwiek żółw wypoczywa podczas hibernacji i to ważne. W twoim przypadku ospałości żółwia to najlepszym rozwiązaniem jest hibernacja, bo żadnymi lekarstwami ani witaminkami tego nie "wyleczysz"
Pozdrawiam Jakub