Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 10:10:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Problem z hibernacją  (Przeczytany 5839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maniboo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Problem z hibernacją
« dnia: 18.11.2010, 22:07:40 pm »
Witam, mam żółwia stepowego 10 lat, po przeprowadzce z Polski do Niemiec mój żółw nie hibernował 3 lata, nie żyje w terrarium, biega po mieszkaniu,wygrzewa się w słońcu, odżywia się prawidłowo, dostaje witaminy, przechodzi kąpiele oraz w mieszkaniu jest ciepło, jak jest ciepło na dworze to wychodzę z nim często na świeże powietrze.
Wie ktoś może dlaczego nie hibernuje? czy to choroba czy to przez przeprowadzkę?

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Problem z hibernacją
« Odpowiedź #1 dnia: 18.11.2010, 23:44:34 pm »
to przez temperaturę, i przez brak prawidłowej hodowli, w tym dobrego terrarium

Offline maniboo

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Problem z hibernacją
« Odpowiedź #2 dnia: 19.11.2010, 13:07:56 pm »
ten żółw od małego nie jest przystosowany do terrarium, jak mieszkałem w Polsce to on hibernował przy rurze grzejnika gdzie było ciepło, spal od listopada do końca lutego, a na noce zasypia tez przy grzejniku, jak go bym zamknął w terrarium to by zdechł. Czytałem ze żółwie hibernują gdzieś przy 6 stopniach, ale czy nic się nie stanie żółwiowi który został przyzwyczajony do ciepłego otoczenia? (nie mam go od małego)

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
Odp: Problem z hibernacją
« Odpowiedź #3 dnia: 19.11.2010, 18:08:26 pm »
Cytuj
, jak go bym zamknął w terrarium to by zdechł
  :o
Czy ty wiesz  co piszesz? !
jak on mógłby zdechnąć ?  Dlatego że trzymasz go w terrarium w odpowiednich warunkach? Żółw żyjący na podłodze  ,wiesz jakie to jest zagrożenie dla jego życia? Proszę wejdź na stronę  główną i poczytaj o podstawach ,jak żółw powinien żyć, mieszkać i być odżywianym... A nie hibernuje ci dlatego że ma za wysoką temperaturę . I proszę powiedz mi jak można nazwać to "hibernacją "  przy grzejniku na podłodze??   :-\

Proszę poczytaj trochę wejdz na www.zolw.info tam masz wszystko czego potrzebujesz!

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Problem z hibernacją
« Odpowiedź #4 dnia: 19.11.2010, 23:11:08 pm »
Twój żółw prędzej zdechnie w takich warunkach jakie teraz mu tworzysz niż w terrarium. Niestety to co opisałeś to taki jakby letarg ale na pewno nie hibernacja. Właśnie ten letarg jest bardzo wyczerpujący dla żółwia i zamiast dawać mu energię skraca jego żywot. Załatw jak najszybciej terrarium z odpowiednimi lampami. A jeśli piszesz że trzymasz go w takich warunkach 10 lat to wątpię aby jego stawy były w dobrym stanie.
Pozdrawiam Jakub

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Problem z hibernacją
« Odpowiedź #5 dnia: 20.11.2010, 07:18:01 am »
witaj Maniboo,

zgadzam się z poprzednikami, że terrarium w tym przypadku jest niezbędne! Żółw potrzebuje swego rodzaju mikroklimatu, którego nie jesteś w stanie stworzyć na podłodze - to pierwsza sprawa. Druga sprawa - o której też często mówimy tu na forum - to przeciągi, na które ciągle narażony jest żółw "podłogowy", jak i fakt, że podłoga jest śliska - a to z kolei może prowadzić do zwyrodnienia stawów. Do tego dochodzą inne rzeczy: możliwość przypadkowego nadepnięcia żółwia, opary środków chemicznych, którymi czyścisz podłogę, i które żółw potem wdycha, brak lamp!!!, także sam widzisz, że podłoga to nienajlepsze miejsce dla żółwia!

W lecie oczywiście najlepszym miejscem na "mieszkanko" dla niego jest wybieg w ogrodzie, bądź na balkonie. Podłoga natomiast to najgorsze z możliwych rozwiązań, także radziłbym Ci coś w tym kierunku zrobić!

hibernował przy rurze grzejnika gdzie było ciepło, spal od listopada do końca lutego (...) Czytałem ze żółwie hibernują gdzieś przy 6 stopniach, ale czy nic się nie stanie żółwiowi który został przyzwyczajony do ciepłego otoczenia? (nie mam go od małego)

Co do hibernacji: jeśli piszesz, że Twój żółw spał przy rurze grzejnika, to tak na prawdę nie była to żadna hibernacja. Prawdziwa hibernacja powinna odbywać się w temp. poniżej 7 C, bo tylko wtedy organizm jest w stanie spowolnić swoją pracę do minimum i wstrzymać pracę układu trawiennego - to z kolei umożliwia żółwiowi przetrwanie kilkunastotygodniowego odpoczynku, bez jedzenia i picia. (Ty chyba musiałeś w między czasie swojego żółwia dokarmiać, bo nie chce mi się w to wierzyć, że przespał na "pełnych obrotach" przeszło 12 tygodni bez jedzenia.)

Wie ktoś może dlaczego nie hibernuje? czy to choroba czy to przez przeprowadzkę?

Bo do tego potrzebne są odpowiednie warunki, których u Ciebie - na chwile obecną - brak :(

Na stronie głównej serwisu (www.zolw.info) znajdziesz wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci lepiej zrozumieć pewne rzeczy, o których pisałem, jak i same wskazówki dotyczące poprawnej hodowli ;)


« Ostatnia zmiana: 20.11.2010, 07:24:02 am wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl