Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 10:54:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej  (Przeczytany 6597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline marzena11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« dnia: 22.10.2009, 13:37:09 pm »
witam :)
nie wiem czy ktoś mnie kojarzy i czy ktoś pamięta losy mojej Zuzi?
tak w skrócie zółw znaleziony na wiosnę ,lat na oko ok.10
całe lato na wybiegu balkonowym,odkad zrobiło sie chłodno śpi od. ok.3 tyg. nie je
wybudzałam go na kąpiel,nie wypróżnił się
zakupiłam lampy oraz lodówkę turystyczną na wkłady (bo byla wyprzedaz i 32 litrową kupiłam za 49 zeta ;D)
po poszukiwaniach w końcu znalazłam weterynarza,który co nieco sie na zółwiach zna  :)
i tak zółw w badaniu oceniony na stan ogólny dobry,nieco apatyczna i osłabiona,obniżona temperatura ciała.
oczy skorupa w porządku,brak zmian na skórze.żółwica domaga się spania
podcięto pazurki i dziób (choc dziób nie był jakos przerośniety)

podano Vetminth 10ml 0,5 ml (cały dziób ma bialy,nie wiem czy ona to połknęła tak jak powinna)

zalecenia:
konsultacja z dr. Grabińskim zoo Wrocław

1.sen zimowy:
-przez 1-2 tyg.trzymać w temp.15 stopni
-potem stopniowo(w ciągu 1-2 dni)obniżać temperaturę zawnętrzną do 4-7 stopni
żółwia trzymać w pudełku z piaskiem i suchymi liśćmi
Utrzymać stałą temperaturę!!!
-sen zimowy właściwy:najlepiej 1-1,5 miesiąca
-wybudzanie:stopniowo zwiększyć temperaturę do 15 stopni,po tygodniu przenieść zółwia do temp. 30 stopni

2. bez snu zimowego:zwiększyć temperaturę zewnętrzną do 30 stopni,podać witaminy i związki energetyczne

i teraz moja prośba doradzcie co robić
zimować czy nie?
aha i jeszcze mam problem z terra ,bo dopiero dziś odkryłam (taka opózniona jestem >:() ze przeciez wszystkie terra sa zabudowane szybą,a ja mam otwarte,więc jak ja tam 30 stopni zrobię ??? ??? ???
na razie mu podgrzewam,będę próbowała nakarmić żeby przetrawił ten srodek na robale
i muszę podjąc decyzje co dalej
a czy lodówka turystyczna jest odpowiednia? zamykać chyba nie mogę co? nie braknie mu powietrza?

Offline marzena11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #1 dnia: 22.10.2009, 13:57:21 pm »
jeszcze odnośnie tej lodówki turystycznej,lodówka ta będzie wyniesiona do zimnego pomieszczenia
więc utrzymanie temperatury bedzie chyba łatwiejsze

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #2 dnia: 22.10.2009, 15:09:21 pm »
Hej Marzena, ja Cię doskonale kojarzę  :)

Fajnie, że byłaś już z żółwiem u weta. Jeśli stwierdził on, że żółw jest zdrowy i go odrobaczył (skutecznie ?!) to w sumie możesz go zazimować. Jednak tak jak już na ten temat rozmawialiśmy trochę to ryzykowne, bo żółwia masz od niedawna no i wizyta u weterynarza jak i odrobaczanie wszystko jakoś tak na ostatnią chwilę...

Jeśli jednak zdecydowałabyś się mimo wszystko żółwia zazimować, to od razu Ci mówię, że lodóweczka, którą kupiłaś nie zda egzaminu. Żółw stepowy potrzebuje podczas snu zimowego temperatury ok. 3 - 6 stopni, a w takiej lodóweczce (z wkładami) w życiu takiej temperatury nie osiągniesz  :-\ Właściwy sen zimowy powinien trwać ok. 4-5 miesięcy, a więc średnio od października/listopada do marca/kwietnia, także informacje podane przez weterynarza są w tej kwestii nieprawdziwe - no chyba, że są jakieś przeciwskazania. Piasek jako podłoże też nie jest dobrym pomysłem. Pojemnik należy wypełnić ziemią, która między innymi w odróżnieniu do piasku utrzymuje wilgotność, a następnie na to dodać suche liście.

Na pytanie czy zimować żółwia, czy nie to musisz odpowiedzieć sobie sama. Dobrze byłoby oczywiście zazimować, ale jeśli żółw jest za słaby i Ty się nie czujesz na siłach, to jest argument na nie. No i do tego dochodzi jeszcze lodówka, bo tak jak już wspomniałem ta turystyczna się nie nadaje.

Co do terrariów to nie wszystkie są całe zabudowane. Moje jest od góry otwarte, a mimo wszystko udaje mi się utrzymać żądaną temperaturę. Wiadomo, że o tej porze roku nie będzie ona tak wysoka jak w lecie, ale nie musi ona wszędzie wynosić 30 stopni. Z resztą pod promiennikiem ciepła na pewno będziesz tyle miała  ;)

Na ten zimowania poczytaj sobie tutaj
http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-moje-doswiadczenia
http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-zolwi-ladowych-z-uzyciem-lodowki
http://testudo-hermanni.prv.pl/pl/007/
« Ostatnia zmiana: 22.10.2009, 15:16:10 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #3 dnia: 22.10.2009, 18:46:46 pm »
Marzena, zacznij szybko studiować o zimowaniu. Całość problemu przeanalizuj w dwie doby. Poczytaj dokładniej forum i zobacz, że już dawno zaistniał tu problem zimowania i przygotowań do niego. Nie zakładaj nowego tematu tylko dla siebie i swego żółwia w kwestii zimowania, bo angażujesz np. takiego Witię, który przecież tylko ogólniki może ci napisać, bo cię zbyt dobrze nie zna, znaczy nie zna twego żółwia. A Witia jest naszym specjalistą forumowym i nie powinien odpowiadać na tak banalne problemy, jak to czy zimować czy nie, bo to należy do właściciela. A i czas na takie zastanawianie się już był. Twoje pytanie o zimowanie jest już nieco spóźnione jak dla żółwia. Bo twój żólw już sam zdecydował, co chce robić, i teraz ty powinnaś go tylko posłuchać. Z twego postu wynika, że poszłaś do weta całkiem niedawno aby mu podciął pazury i dziób, a twój żólw jest bardzo senny, to po co mu przeszkadzałaś w tym śnie obcinaniem teraz pazurów? Trzeba było na wiosnę pójść i obcinać.
Na tym forum Malwa założyła też temat zimowania dla chętnych i mało wtajemniczonych, i ja mam do Ciebie pytanie-czy nie zauważyłaś go i dlaczego?

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #4 dnia: 22.10.2009, 19:30:51 pm »
uważam Basia, że lekko przesadziłas teraz, po co poświecasz swój cenny czas na takie wywodyyyyy,
jeżeli Witia ma ochote napisać kolejny raz w tym samym temacie, to dlaczego się mądrzysz i niepotrzebnie udzielasz....
nie udzieliłaś żadnej rady w swoim poscie dla Marzeny i jej zółwia i tylko czas zmarnowałaś....
jezeli ktoś chce założyć kolejny post dotyczący tego samego problemu, ale konkretnie o swoim zółwiu, to niech moderator zdecyduje, cz go usunąc, czy gdzies przenieśc....
esz :/

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #5 dnia: 22.10.2009, 21:34:28 pm »
Olika, może i trochę przesadziłam, i czas też trochę zmarnowałam. Ale i tak uważam, że najpierw trzeba trochę poczytać, a nie od razu wskoczyć, i zakładać nowy temat typu czy mój żółw ma zimować czy nie? Bo właśnie trzeba uszanować trochę czyjść już wcześniej włożony czas na takie powielane odpowiedzi. A na tym forum dba się o żółwie, i już wszystko było w tej kwestii czy zimować czy nie powiedziane. Są też artykuły.
A ty Olika także bardzo często zadajesz pytania chwilę potem jak akurat była o nich mowa, czym wykazujesz swoją ignorancję i lekceważenie swego gada, także w temacie zimowania.
A ja nie jestem moderatorem, ale czytam to forum i dlatego już czasem sama poczuwam się stanąć w obronie tych, którzy coś tam najpierw czytają, jak Witia, a potem poświecają swój czas na gadanie o tym samym  w kółko.
Gdyby chodziło o dziecko, to uważam, że trzeba mu dokładnie pomagać, ale osoba dorosła może sama najpierw poczytać, a potem pytać.

Offline marzena11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #6 dnia: 23.10.2009, 10:40:22 am »
poszłam  dopiero teraz do weterynarza,bo dopiero teraz znalazłam takiego który wyraził chęć przyjęcia nas!!!!!
moim zdaniem pazury i dziób były ok. (zresztą pokazywałam tu raz zdjęcie na forum i Beata chyba,stwierdziła ze dziób w porzadku) weterynarz po prostu wziął obcinacz i mu przyciął nie pytając mnie,zresztą i tak bym nie wiedziała czy się zgodzić na obcinanie czy nie,bo nie jestem jeszcze żółwim ekspertem i po prostu nie wiem!

czytałam  chyba wszystko co mozna przeczytac o zimowaniu juz dawno,ale chciałam się doradzić po wizycie u weterynarza co robić,bo mam ciężki orzech do zgryzienia
nie wiedziałam ze forum jest tylko od czytania,myślałam ze mozna również zadać pytanie
zresztą gdyby tacy jak ja niedoświadczeni,nie zadawali pytań to nie było by tego forum i całej lektury >:(

jezeli chodzi o podłoże to wiem że nie w piasku (weter. się myli) mam taką ziemię torfową dla gadów z zoologicznego,mysle że będzie ok.
jezeli będę zimować zółwia to w zimnym pokoju (na razie testuję) a lodówka myślałam że pomoże mi utrzymać temp. gdyby np. nagle się ociepliło,lub obniżyła się temperatura (zawsze to inaczej niż w pudle)
tylko nie wiem czy mozna taką lodówkę zamknąc,czy żółwiowi nie braknie powierza,czy trzeba często wietrzyć itp.

bardzo dziękuje ci Witia za odpowiedz  :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #7 dnia: 23.10.2009, 11:12:53 am »
Zamiast ziemi torfowej dla gadów to przynieś mu darni, bo torf pyli a darń nie .

Offline marzena11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #8 dnia: 23.10.2009, 13:25:34 pm »
ale to jest taka ziemia,która pomaga utrzymać wilgotność ciała i chyba temp. też
darń ma cały czas w terra i na wybiegu
w tej ziemi łatwiej mu się zakopać...

Offline zolwik

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 4
  • Lila :]
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #9 dnia: 23.10.2009, 13:34:09 pm »
Zamiast ziemi torfowej dla gadów to przynieś mu darni, bo torf pyli a darń nie .

Basia ty chyba nie wiesz co to torf dla gadów to inaczej włókna kokosowe które utrzymają wilgoć a nie pylą  np. to ; http://www.zooplus.pl/shop/gady/wyposazenie_terrarium/podloze_do_terrarium/humus/30899 

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #10 dnia: 23.10.2009, 15:47:00 pm »
Ja tego też używam na części terra i jestem zadowolona.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #11 dnia: 23.10.2009, 16:38:24 pm »
jezeli będę zimować zółwia to w zimnym pokoju (na razie testuję)..

Możesz spróbować i w pokoju, ale wątpię, żebyś miała tam te 3-6 stopni. Ja nawet u siebie w piwnicy tyle nie mam. Tak w ogóle to zółw będzie spał i przy 12 stopniach, ale tutaj chodzi o to, że dopiero przy temp. niższej niż 7 stopni organizm żółwia się "wyłącza" - i to jest właśnie ten właściwy odpoczynek. W innym razie jesgo wszystkie organy wewnętrzne pracują, co może doprowadzić między innymi do śmierci głodowej podczas snu - brzmi trochę abstrakcyjnie, ale i tak też bywa...

tylko nie wiem czy mozna taką lodówkę zamknąc,czy żółwiowi nie braknie powierza,czy trzeba często wietrzyć itp.

W zależności od tego, jak duża jest lodówka otwiera się ją średnio 2-3 razy w tygodniu (na chwilkę) w celu wymiany powietrza. Taką malutką lodóweczkę turystyczną musiałałbyś otwierać raczej co drugi dzień, co też niestety powodowałoby szybki wzrost temperatury, która z kolei w tak małej lodówce byłaby już za bardzo odczuwalna :-\ Podczas otwierania lodówki możesz np. raz w miesiącu ostrożnie żółwia zważyć i sprawdzić czy ogólnie wszystko jes ok. To ważenie jest bardzo ważne, ponieważ jeśli żółw podczas snu zacznie szybko tracić na wadze, tj. więcej niż 10 % wagi ciała przed zazimowaniem, to wskazane jest jego wybudzenie. Może to być bowiem onzaką, że żółw jest chory, że temp. lub wilgotność powietrza się nie zgadzają itp. itd...

Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline marzena11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #12 dnia: 12.01.2010, 12:14:59 pm »
mój żółw za zimowany jednak
sam zdecydował,nie chciał się ożywić,chciał spać i już
zaryzykowałam
jest w "zimnym" pomieszczeniu w lodówce turystycznej
temp. ok 6 stopni
jak się podnosi ponad 7 otwieram okno
ze dwa razy miał cieplej bo na dworze było ciepło:/ ale zakopał się ,no i dodatkowo jest w tej lodówce
jak go dotknę to się rusza,tak ma być?
był w pudełku z ziemią dla gadów,ale całe pudełko podarł i "zaszył" się głębiej
wierzę że będzie ok.

pozdrawiam Marzena

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #13 dnia: 12.01.2010, 16:40:53 pm »
No miejmy nadzieję, że zimowanie przebiegnie bez większych problemów, i że żółwik wstanie na wiosnę zdrowy i wypoczęty  :) Co do skoków temperatur to są one zjawiskiem normalnym - zdarzają się bowiem i w naturze. Nie są one dla samego zimowania aż tak groźne pod warunkiem, że mieszczą się w granicach ok. 2-7 stopni, i że nie utrzymują się przez okres kilku dni.

jak go dotknę to się rusza,tak ma być?

Tak ma być - oznacza to, że reaguje on na bodźce... Moje żółwie często wędrują nawet we śnie podczas zimowania i wcale się nie zakopują  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline marzena11

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Reputacja: 1
Odp: Pytania odnośnie zimowania i lodówki turystycznej
« Odpowiedź #14 dnia: 12.01.2010, 17:07:57 pm »
no tez tak myślałam że niewielkie skoki i krótkotrwałe nie powinny zaszkodzić,bo wiadomo że w naturze różnie jest
dodatkowo ta ziemia i lodówka go trochę chroni (lodówka bez wkładów,ale zawsze to inaczej niz by miał w pudle spać)
mój też się przemieszcza czasami  ;)