Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:45:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przygotowania do zimy  (Przeczytany 3352 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Przygotowania do zimy
« dnia: 06.09.2012, 01:10:22 am »
Sporo mnie tu nie było, co nie znaczy, że o Was zapomniałem;) Nie obejrzymy się, a będziemy chodzić w ciepłych czapkach i szalikach więc pomyślałem, że czas zacząć przygotowania do przezimowania żółwia.
 
Pierwszą sprawą jaką chcę poruszyć to badania. Byłem u okolicznych weterynarzy, ale większość z nich była raczej zdziwiona moimi pytaniami… ot tacy tam weterynarze od krówek, psów i kotów. Mógłby mi ktoś polecić jakieś dobre laboratorium do którego wysłałbym próbkę z kałem żółwika w celu przeprowadzenia niezbędnych badań m.in. na wirusa Herpes i ewentualne pasożyty? Jakie są orientacyjne ceny takich badań i pod kątem czego jeszcze przydałoby się je zrobić?

Druga rzecz to lodówka. Kupię taką niewielką 50l z allegro do 400zł z przesyłką, to pewne. Jednak wolałbym nie kupować kota w worku dlatego pytam co możecie mi polecić:)

PS. Żółwik jest w bardzo dobrej kondycji, od połowy kwietnia do teraz cały czas na wybiegu, dieta „polna”.
Impossible is nothing

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #1 dnia: 06.09.2012, 16:03:32 pm »
Witaj z powrotem na forum:)

Pierwszą sprawą jaką chcę poruszyć to badania. Byłem u okolicznych weterynarzy, ale większość z nich była raczej zdziwiona moimi pytaniami… ot tacy tam weterynarze od krówek, psów i kotów. Mógłby mi ktoś polecić jakieś dobre laboratorium do którego wysłałbym próbkę z kałem żółwika w celu przeprowadzenia niezbędnych badań m.in. na wirusa Herpes i ewentualne pasożyty? Jakie są orientacyjne ceny takich badań i pod kątem czego jeszcze przydałoby się je zrobić?

Badanie kału możesz zlecić u zwykłego weta od psów i kotów. Dopiero dobranie leku odrobaczającego i jego dawki będzie wymagało specjalisty.

Co do badań na herpes - nie zrobisz ich na podstawie próbki kału, potrzebna jest próbka krwi żółwia. Z tym już koniecznie tylko do specjalisty. Nie wiem skąd jesteś, lista tu --> http://forum.zolw.info/weterynarze/spis-weterynarzy/ oraz --> http://www.terrarium.com.pl/dzial/weterynarze.

PS Cena za sprawdzenie odchodów to ok. 25 zł, badanie na herpes ok. 120 zł.
« Ostatnia zmiana: 06.09.2012, 18:15:19 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #2 dnia: 06.09.2012, 22:16:09 pm »
to grubo z tym herpesem... wycieczka + badanie będzie mnie kosztowała ze 2 stówy, no i żółwikowi podróż raczej się nie spodoba. Co radzicie? Moim zdaniem moja gadzinka jest z odłowu - był strasznie dziki jak u mnie zawitał kilkanaście lat temu. No a skoro radził sobie jakiś czas w naturalnych warunkach to raczej powinien być zdrowy, chyba że zaraził się od innego żółwia (miał pewnie kontakt jak jeszcze był w sklepie zoologicznym i z dwoma już u mnie). Co o tym myślicie?
Impossible is nothing

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #3 dnia: 07.09.2012, 00:17:24 am »
Ja myślę, że będziesz bezradny jeśli Ci żółwinka zachoruje w lodówce.. a tak przynajmniej możesz sprawdzić, czy są szanse na przeżycie. Radzę zrobić badania.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #4 dnia: 07.09.2012, 14:38:39 pm »
Podzwonię, popytam i być może będzie taka możliwość, że krew pobierze miejscowy wet, a specjalista dostanie tylko próbki do badań.
Impossible is nothing

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #5 dnia: 06.09.2013, 19:30:34 pm »
cześć wszystkim, jak się dokładnie nazywa badanie na wirusa herpes? Ma to swoją jakąś konkretną nazwę czy po prostu herpes?
Impossible is nothing

Offline andzia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 6
  • Klementyna i Melania
Odp: Przygotowania do zimy
« Odpowiedź #6 dnia: 06.09.2013, 21:51:51 pm »
herpeswirus, tak się nazywa w mojej przychodni
Pozdrawiam, Aneta i Gadzinki :)