Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:03:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pytania dotyczące zimowania  (Przeczytany 4550 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Pytania dotyczące zimowania
« dnia: 04.02.2014, 19:38:58 pm »
Witam.
Chciałbym zimować żółwia pierwszy raz. Niestety nie jestem do tego zbyt dobrze przygotowany, ponieważ nie zrobiłem badań. Żółw raczej nic nie jadł od 2-3 tygodni.
Mam pytania.
1. Czy temperatura 4 stopnia na plusie będzie ok?
2. Czy jest jakiś minimalny czas zimowania żółwia? Tzn. czy lepsze zimowanie przez np. miesiąc niż wcale? Nie wiem, jak długo utrzyma się taka temperatura (żółwia będę zimował w garażu)
3. Czy mogę zaryzykować zimowanie, nie robiąc żółwiowi badań kupy?
4. Mam pomysł, aby uniknąć ujemnej temperatury. W garażu mam około 4 stopnie i chcę podłączyć żółwiowi kable grzewcze na spód terrarium. Gdyby ewentualnie temperatura zeszła poniżej, aparatura się załączy i utrzyma 4 stopnie. Co o tym myślicie?

Proszę o szybką odpowiedź

Pozdrawiam

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Pytania dotyczące zimowania
« Odpowiedź #1 dnia: 04.02.2014, 20:58:17 pm »
Mogłabym odpowiedzieć na Twoje pytania w podpunktach, ale wnioskując z tej i innych Twoich wiadomości, ogólnie na wstępie odradzam zimowanie tego żółwia - tym bardziej, że to miałoby być jego pierwsza hibernacja. Oczywiście to moje zdanie.
Uważam, że przygotowania do zimowania nie zaczynają się od pierwszego dnia głodówki, ale od pierwszego dnia wiosny, i jeżeli spóźniłeś się na ten termin to radzę Ci spróbować w przyszłym roku - a do tego czasu intensywnie czytać o całej procedurze i elegancko się przygotować.
« Ostatnia zmiana: 04.02.2014, 20:59:48 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pytania dotyczące zimowania
« Odpowiedź #2 dnia: 05.02.2014, 09:55:20 am »
Popieram semiramidę. Tego żółwia masz od niedawna, nie zrobiłeś mu badań i nie za wiele wiesz o zimowaniu. Mamy już luty - mniejszą szkodą będzie jak żółw zostanie w odpowiednio urządzonym terro do wiosny niż jak podejmiesz ryzyko zimowania go. Pomyśl już lepiej teraz o wybiegu dla niego - takim żeby mógł na nim przebywać 24h/dobę - po takim sezonie wybiegowym i zbadaniu kupy na obecność pasożytów będziesz go mógł w przyszłym sezonie zazimować.
A obecnie jak przebywa w temperaturze pokojowej - to powinien jeść.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ