Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 01:47:40 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Substrat do zimowania stepowego  (Przeczytany 11761 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Substrat do zimowania stepowego
« dnia: 04.10.2014, 09:00:34 am »
Witajcie :) Zygmunt od tygodnia w lodowce, w tym roku jakos wyjatkowo wczesnie, , praktycNie od polowy lipca sie zaczal zwalniac a wybudzilam go 20 stycznia po 4 msc zimowania. Do tej pory zimowalam go w lisciach ale pomna zeszlorocznego spadku temperatury do zera, w tym roku wypelnilam szuflade lodowki ziemia i zainwestowalam w termometr sygnalizujacy niskie temperatury. Nie dosc ze słabo mu idzie zakopywanie sie bo przesuwa sie do scianki i tam drapie to jeszcze wczoraj stwierdzilam ze ziemia mimo ze ja zwilzylam wyschla i pyli :( Twarz to ma ten Zygmunt jak górnik co z szybu wychynał wiec boje sie o jego płuca.. Musze zmienic sklad tej ziemi, czytalam ze niektorzy mieszaja ja z liscmi, natomiast pomyslalam zmieszaniu podloza kokosowego(nawilonego woda) z ziemia, jednak sa tez opinie ze ono pyli, wiec sama juz nie wem... Ta ziemia z mojego ogrodu tez jest pylaca bo tutaj piach i sosny. Szukalam prEz szukaj ale zbyt duzo rozlazlych watkow, wiec bardzo prosze o rady :)
 

Dodano 04.10.2014, 09:15:02 am
No i jeszcze jeden dylemat, Zygmus kiedy od lisci jakas plesn podlapal no i pokryl sie w lodowce plesnia, myslalam ze zejde na ten widok, wybudzilam go, zeskrobalam skorupki troche do badania w labie wyszly candidcy, przeleczony wg wskazan labu, w zeezlym roku bez przykrych niespodzianek. Natomiast zastanawiam sie, czy sa jakies liscie, zioła etc. coś naturalnego, czego obecnosc działała by hamujaco dla rozwoju plesni, gzybow itp..
« Ostatnia zmiana: 04.10.2014, 09:15:02 am wysłana przez Ines »

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Substrat do zimowania stepowego
« Odpowiedź #1 dnia: 04.10.2014, 09:37:58 am »
Niestety teraz większość lodówek ma system osuszania. Wilgotność w przechowywaniu żywności nie jest pożądana, chodzi zazwyczaj o temperaturę. Zrób mieszankę zwykłej najtańszej ziemi i gliny wiążącej, ale gliny daj bardzo małą ilość. Ja u siebie ten problem rozwiązuję wykładaniem na zimowniki w lodówce mokrych szmatek :) Faktycznie wysychanie jest mniejsze, dodatkowo 2 razy w tyg zraszam ziemię :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)