Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 13:01:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: W czym zimować  (Przeczytany 2679 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
W czym zimować
« dnia: 06.10.2011, 09:58:31 am »
W wielu wątkach pojawia się temat lodówek do zimowania, więc pomyślałam, że może warto zebrać w jedno miejsce opisy tego W CZYM konkretnie zimujecie swoje żółwie. I może kilka słów na temat tego, czy jesteście z danej opcji zadowoleni? Myślę, że pomogłoby to wielu osobom rozwiać dylemat w czym zimować żółwie.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: W czym zimować
« Odpowiedź #1 dnia: 06.10.2011, 16:32:00 pm »
Choć to będzie pierwsze zimowanie Kubusi i na razie mogę się w tym temacie wypowiedzieć czysto teoretycznie, dorzucę swoje trzy grosze. Zacznę od tego, że już jestem niezadowolona, bo muszę zazimować żółwinkę w ogólnej, spożywczej lodówce, a tego chciałam uniknąć. Jednak z przyczyn obiektywnych nie jestem w tym sezonie w stanie zaopatrzyć się w lodówkę tylko dla żółwia. Może w przyszłym. Musi to być najlepszy sprzęt, żeby móc spać spokojnie, dlatego mimo wszystko tej zimy zaufam zwykłej lodówie, ma wady ale trzeba jej oddać, że temperaturę trzyma.

Główny problem jest taki, że lodówka ma system No-Frost, czyli w niej wieje i jest sucho, będę się gimnastykować z wilgotnością. W planach jest pojemnik z wodą i przykrycie kuwety do połowy wilgotnym ręcznikiem. Dodatkowy minus to głośność lodówki oraz to, że przecież przy normalnym użytkowaniu będzie ciągle otwierana, a światło zapalane, mam nadzieję że to nie zakłóci gadziego snu.

Co więcej, Kubusia ledwo zmieści się do kuwety na warzywa, chciałam wpierw ją włożyć do pudełka i dopiero w nim do tej szuflady, jednak wtedy nie będzie mogła się nawet obrócić. Ścianki są przezroczyste, będę jeszcze kombinować czym je pozasłaniać. Substratem będzie ziemia z liśćmi dębu i brzozy z wierzchu. Pozostaje mi jeszcze kupno bezprzewodowego termometru z higrometrem.

Podsumowując, nie polecam nikomu zimowania w spożywczej lodówce, choć jestem zmuszona z takiej opcji skorzystać.

P.S. co do lodówki-inkubatora z innego wątku, wyśledziłam że używa jej witia (-->http://testudo-hermanni.prv.pl/pl/007/002/001/), może jak zajrzy na forum to nam zrecenzuje :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM