Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:30:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ważenie podczas zimowania  (Przeczytany 18194 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #30 dnia: 01.01.2014, 23:01:24 pm »
Jeśli z żółwikiem wszystko ok, to go jeszcze potrzymaj, ale nie przesadzaj. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #31 dnia: 02.01.2014, 10:53:26 am »
będzie jak rok temu, ze wybudzę w styczniu a zima przyjdzie doeprio ze śniegiem i będzie trwała do kwietnia esz

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #32 dnia: 04.01.2014, 21:26:06 pm »
u mnie prawie 2 msc w lodówce. właśnie tyle zimowania sugerowała pani weterynarz, ale nie wiem czy nie potrzymać go jeszcze troszke w lodówce bo ubytek masy minimalny, aż szkoda budzić.

co sądzicie o 2-3 tygodniach dłużej? a może nawet do końca stycznia.

Z tego co pamiętam, Filip nie miał rewelacyjnej wagi i wyników krwi, może lepiej posłuchać rad wetki i wybudzić po tych dwóch zalecanych miesiącach. Ubytek masy nie jest niestety niezawodnym kryterium bezpieczeństwa.


moja śpi przemieszczając sie czasami w lodówce, zastanawiam się jak długo powinno potrwać zimowanie...

olika a co do Twojego śpiocha, to obserwuj czy to nie jest jakieś intensywne przemieszczanie. Jeśli to zmiana pozycji raz na kilka dni, to OK, ale jeśli co kilka godzin to byłby to sygnał, że coś się dzieje źle. A w zeszłym roku żółwiczka jak długo spała, dwa miesiące chyba, prawda? Myślę, że w takim wypadku można by jej wydłużyć w tym roku hibernację o jakieś 2 tygodnie.
« Ostatnia zmiana: 04.01.2014, 21:27:54 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #33 dnia: 05.01.2014, 10:51:56 am »
o matko, semiramida, ale mi stracha napędziłaś!!!! no nic, budzenie w następny weeekend. dziś dokładnie mijają 2 msc, ale musze mieć chwile na przygotowanie terra

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #34 dnia: 05.01.2014, 13:26:08 pm »
Cytuj
olika a co do Twojego śpiocha, to obserwuj czy to nie jest jakieś intensywne przemieszczanie. Jeśli to zmiana pozycji raz na kilka dni, to OK, ale jeśli co kilka godzin to byłby to sygnał, że coś się dzieje źle. A w zeszłym roku żółwiczka jak długo spała, dwa miesiące chyba, prawda? Myślę, że w takim wypadku można by jej wydłużyć w tym roku hibernację o jakieś 2 tygodnie.

Rok temu spała 2 miesiące i 1 tydzień. Teraz zimuje od początku listopada, więc już minęły 2 miesiące.
Zmiana pozycji następuje raz na kilka dni, na pewno nie co kilka godzin.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #35 dnia: 05.01.2014, 19:14:46 pm »
o matko, semiramida, ale mi stracha napędziłaś!!!! no nic, budzenie w następny weeekend. dziś dokładnie mijają 2 msc, ale musze mieć chwile na przygotowanie terra
Przepraszam, nie chciałam nikogo straszyć, tak tylko uważam, że będzie najrozsądniej. Mam nadzieję, że wszystko dobrze pójdzie z wybudzaniem.

Cytuj
olika a co do Twojego śpiocha, to obserwuj czy to nie jest jakieś intensywne przemieszczanie. Jeśli to zmiana pozycji raz na kilka dni, to OK, ale jeśli co kilka godzin to byłby to sygnał, że coś się dzieje źle. A w zeszłym roku żółwiczka jak długo spała, dwa miesiące chyba, prawda? Myślę, że w takim wypadku można by jej wydłużyć w tym roku hibernację o jakieś 2 tygodnie.

Rok temu spała 2 miesiące i 1 tydzień. Teraz zimuje od początku listopada, więc już minęły 2 miesiące.
Zmiana pozycji następuje raz na kilka dni, na pewno nie co kilka godzin.
To bym jej maksymalnie pod koniec stycznia robiła pobudkę.

Już chyba zawsze tak zachowawczo będę w tych kwestiach radzić..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #36 dnia: 07.01.2014, 20:32:49 pm »
terra gotowe, jeszcze tylko domek zrobie, bo poprzedni troszke prowizoryczny został stratowany. w piątek się budzimy:)

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #37 dnia: 11.01.2014, 11:56:20 am »
Hmm podwyzszylam Filipowi temp w lodowce do 7 st. wczoraj. O 10 go wyjęłam i siedzi w zimowniku w zimnej kuchni, myślałam zeby tak posiedzial kilka godzin, a on juz sie próbuje wydostać z zimownika. Czy to nie za szybko? Minęły raptem 2 h

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #38 dnia: 12.01.2014, 00:31:11 am »
Skoro już na noc ustawiłaś lodówkę na wyższą temperaturę, proces budzenia zaczął się wcześniej niż dwie godziny, o których piszesz. Jednak na przyszłość lepiej żółwia przemieszczać w niskie temperatury pokojowe (bo mniemam, że w tej kuchni było co najmniej 15 stopni?) dopiero jak się wyraźnie obudzi.
Tak czy owak, skoro już się próbował wydostać o własnych siłach - to można go spokojnie przenieść do terrarium w niskich temperaturach pokojowych i wykąpać, następnie w oddaleniu zapalić grzewczą (aby sam żółw zdecydował, czy chce się udać w cieplejsze miejsce) i obserwować zachowanie.
Jak wydali kwas i zacznie jeść (na co można poczekać parę dni) - zimowanie można uznać za udane.


PS Ale ta rada chyba już po czasie, bo problem miałaś w południe - więc jak poszło? :)
« Ostatnia zmiana: 12.01.2014, 00:34:18 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #39 dnia: 12.01.2014, 12:53:50 pm »
wczoraj Filip skubnął 1 listek i od razu poszedł pod lampkę grzewczą, która była wyżej niż zawsze. spał tam całą noc. dziś już zawiesiłam ją normalnie i cały czas się wygrzewa.

nie chciał jeść od rana, ale po kąpieli (niestety nadal kwasu moczowego nie wydalił) rzucił się na rukole, wiec odetchnęłam z ulgą. właśnie zjada dość potężną porcję, nie zważając na to, że go troszkę podglądam. a zawsze wtedy przestawał jeść:)

chyba jest dobrze:)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #40 dnia: 12.01.2014, 21:46:25 pm »
Wszystko wygląda więc na to, że się chłopak prawidłowo i solidnie wyspał ;D
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Pe

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 103
  • Reputacja: 4
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #41 dnia: 13.01.2014, 17:33:53 pm »
Mamy kwas moczowy!  :laugh:
Moge ze spokojnym sercem iść na fitness

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #42 dnia: 16.01.2014, 01:12:08 am »
To gratuluję udanego zimowania. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #43 dnia: 02.02.2014, 09:28:50 am »
wybudzanie rozpoczęte, sypialnia sie chłodzi, lodówka skrecona juz wczoraj - temp wzrosla do 7, teraz skrecilam jeszcze bardziej, zolwica sie lekko wykopala ale nadal mysle ze spi, kiedy kapiemy?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Ważenie podczas zimowania
« Odpowiedź #44 dnia: 02.02.2014, 17:30:41 pm »
Jak tylko się zbudzi (oczy otworzy) to możesz żółwicę wyjąć w chłodne temperatury pokojowe do kąpieli. Stamtąd do terrarium (nadal w te 12-15 stopni), tam w oddaleniu zapalić grzewczą i pozwolić gadzinie podjąć decyzję o grzaniu i jedzeniu.
« Ostatnia zmiana: 02.02.2014, 17:32:16 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM