Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 15:31:15 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13  (Przeczytany 22371 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #15 dnia: 14.01.2013, 14:00:12 pm »
Masz jakąś opcję w razie gdyby nie udało się utrzymać temperatury czy będziesz musiał wybudzić gadziny?
 

Dodano 14.01.2013, 14:19:10 pm
Podejrzewam,że spory tu wkład sąsiada , który ogrzewa swój balkon  :) Pewnie da ten zimownik radę, zwłaszcza ,że w Twoich rejonach zimy nie są tak bardzo mroźne.Najbardziej w takich konstrukcjach podoba mi się ten kabelek ciągnący się do pokoju. Marzy mi się termometr na parapecie. A tak to trzeba latać w nocy na podwórko :)
« Ostatnia zmiana: 14.01.2013, 14:19:10 pm wysłana przez an_na »

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #16 dnia: 14.01.2013, 20:20:24 pm »
an_an termometry (było ich 3) nakupowała mi mama, a to w lidlu, a to w rossmanie. Fakt, że jest to rarytas bo tylko podłażę sobie z latareczką świecę na panelik i czytam temperaturkę u żółwi. Czy sąsiad ma duży wpływ na temperaturę? Dobre pytanie odpowiem tak, na pewno jest to plus i podczas dużych mrozów dodaje może z 0,5- 1 stopni Celsjusza więcej, ale żeby był to główny warunek działania tego układu to na pewno nie. Gdyż z dołu mam nawpychanej sporo wełny izolacyjnej. Alternatywa jest oczywiście, nazywa się lodówka, ale na 99 % w dniu dzisiejszym jestem pewny, że nie jest mi potrzebna. Jeżeli chodzi o zimy, to tez wielki plus, że mieszkam w stolicy najcieplejszego w Polsce Dolnego śląska. Pomysł z takim sarkofagiem chcę wykorzystać do budowy ocieplanej szklarenki działkowej. Uważam, że największym plusem tego układu jest to, że mam dostęp do styropianów różnych grubości i to daje mi pole do popisu w tym, czy w innym rozwiązaniu.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #17 dnia: 15.01.2013, 13:31:57 pm »
PP myślę , że jeśli do pierwszego tygodnia lutego nie będzie jakichś drastycznych mrozów to na 100% dasz radę z taką formą zimowania :) wełna izolacyjna,styropian,koc oraz wspomniany sąsiad są argumentami wspomagającymi Twoje zimowanie :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #18 dnia: 15.01.2013, 14:19:24 pm »
PP a głęboki masz balkon? I jest zabudowany częściowo (np. balustrada szklana?), czy tylko sztachetowa?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #19 dnia: 15.01.2013, 14:38:53 pm »
Wiosna rozpocznie się wcześniej niż zwykle, dlatego już na początku marca w powietrzu będzie można wyczuć zbliżające się zmiany. Trawniki i gałęzie drzew błyskawicznie się zazielenią. Będzie nie tylko ciepło, lecz również słonecznie. Piękniejszego początku wiosny nie można sobie wyobrazić- jak napisano na Twojapogoda.pl!
A więc teraz już z górki :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #20 dnia: 15.01.2013, 15:06:27 pm »
Oby się im prognoza sprawdziła..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #21 dnia: 16.01.2013, 21:55:52 pm »
ankan balkon ma z metr wysokości (w sensie balustrada). Jest wymurowany, i to dość grubymi bloczkami, więc bardzo dobrze zatrzymuje wszelkiego rodzaju wiatry poniżej poziomu balustrady (niejednokrotnie przy potężniejszych wichurach ściągałem z koryta kwietnikowego, co wyższe kaktusy żeby ich wiatr nie połamał).
Mam nadzieję, że już na początku marca pogoda się poprawi, nie musi być nie wiadomo jak gorąco tak z 15 czasem 20 stopni wystarczy, żeby gadziory mogły przynajmniej czasem wyjść coś zjeść i połazić. Bo nie zamierzam ich zabierać po zimowaniu na miesiąc czy dwa do domu, po prostu będą dalej na dworze z tym, że już w wyższej temperaturze.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #22 dnia: 30.01.2013, 14:27:20 pm »
Witam pojawił się problem i myślę, że dość poważny. Moje gadziory nie jedzą od 3/5 października czyli na dzień dzisiejszy wychodzi prawie 4 miesiące. Taki właściwy sen to może połowa tego czasu czyli 2 miesiące grudzień i styczeń. Temperatura jak zwykle uległa pogorszeniu i bardzo mocno się podniosła. Co skutkowało tym, że żółwie pootwierały nawet oczy i częściowo zaczęły się wiercić w zimowniku. Najbardziej samczyk, samiczka dużo mniej. Temperatura na moim balkonie waha się w przedziale między 2- 12 stopni Celsjusza, w zimowniku od 6 (jeszcze w tamtym tygodniu tyle było) do 12 na dzień dzisiejszy. Zastanawiam się czy w tym roku nie dać już sobie na wstrzymanie i nie wybudzić żółwi. I teraz dwie sprawy z tym związane, czy przenieś je do domu (musiałbym pomyśleć w ogóle o jakimś terrarium), czy zostawić dalej na balkonie i pod koniec tygodnia temperatura ponownie ma się obniżyć. Ciężka sprawa, bo nie wiem na co się zdecydować. Waga obydwu osobników spadła jedynie 0 niecałe 20 g (u samiczki 19 u samczyka 18 g) czyli niecałe 3% całej masy ich ciała. Żółwie się lekko wiercą, ale wciąż są ospałe. Niestety nie mam kontaktu z nikim innym kto zimuje żółwie na dworze, lub w podobnych warunkach jak piwnica, strych gdzie podczas tak dużych wzrostów temperatury na dworze jednocześnie wzrasta temperatura u śpiących żółwi.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #23 dnia: 30.01.2013, 18:42:51 pm »
Z autopsji Ci nie doradzę. Ale zasada taka, że jak żółw się wybudzi to już się go spać ponownie nie kładzie. Jeśli temp. wzrośnie jeszcze bardziej i one otworzą oczy i zaczną próbować łazić to raczej bezpieczniej je będzie do terro zabrać i nakarmić, tym bardziej, że sporo już nie jedzą. Jeśli się na kręceniu skończy to można jeszcze luty przeczekać i z nadejściem marca liczyć na wzrost temp. na tyle, żeby żółwie choć jakiś czas w ciągu dnia były aktywne i coś zjadły, albo spróbować przemyśleć, czy im się nie da na tym balkonie podłączyć dodatkowego grzania (np. jakieś żarówki), ewent. zamontowania szklarenki. Bo jakby temp. były powiedzmy non-stop powyżej 10 stopni, a gadziny nie jadły - to już mogłoby być dla nich niebezpieczne, bo długim poście zimowym.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #24 dnia: 06.03.2013, 21:13:46 pm »
"Winter is leaving" tak zatytułowałem początek końca zimowania moich podopiecznych w sezonie 2012/2013. Dzisiaj temperatura na balkonie w porywach wynosiła 13 stopni Celsjusza, na wybiegu panowała wyższa o 1- 2 stopnie Celsjusza. Żółwie powychodziły z budki zimowej, połaziły trochę (nie wiem ile bo przez pół dnia byłem na uczelni), zauważyłem też trochę białej mazi (jak podczas wydalania moczu), nie było tego dużo. Żółwie mają na wybiegu dostęp do wody, więc może i z niej skorzystały. Na razie są dość osowiałe, ale i tak jak na początek to nawet ruchliwe. Nie przyjmowały jeszcze pokarmu. Nie zamierzam zabierać ich do domu i wybudzać mechanicznie, naświetlając je potem sztucznym oświetleniem. Myślę, że najlepiej będzie jeśli zostaną tak jak jest. Wymienię im jedynie podłoże na wybiegu. Zastanawiam się kiedy próbować podać pierwszy posiłek? Na pewno będę starał się utrzymywać temperaturę >10 stopni Celsjusza, a może uda mi się wyższą, tak aby jeszcze ten lub drugi miesiąc tak na wpół aktywne przebimbały go. Może troszkę pojedzą, podrzemią jeszcze trochę pochowane w domkach i kryjówkach, co myślicie? :)
Pozdrawiam
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #25 dnia: 06.03.2013, 21:25:09 pm »
Tak jest teraz u mnie. Wyszły gadziny , wymoczyły się nawet i poszły spać. Mają suszki i "normalne " jedzenie. Jedna krąży i na noc zasypia a druga zakopuje się po zęby. Tylko ja zimownik teraz podgrzewam. Grzałka się zapala przy spadku poniżej 10 stopni ale podejrzewam ,że jak się zakopują to mają jeszcze chłodniej.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #26 dnia: 07.03.2013, 00:43:07 am »
Dobrze czytać, że żółwiny zdrowe i na poły wyspane, teraz tylko czekać pełni wiosny. :)
Jeśli chodzi o poradę kiedy zaoferować pokarm, to o ile mogę radzić, wg mnie najlepiej już teraz wyłożyć susz na stałe, a świeżym częstować jak tylko zauważysz, że powyłaziły z nory. O ile te obecne optymistyczne temperatury się utrzymają, gadzinki powinny w ciągu tygodnia na coś się skusić.
« Ostatnia zmiana: 07.03.2013, 00:47:47 am wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #27 dnia: 07.03.2013, 15:54:08 pm »
Skoro się wybudziły to jeść im daj od razu - susz non-stop + mokre wykładane, jak widzisz, że łażą. Powinny się w ciągu kilku dni na coś skusić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #28 dnia: 07.03.2013, 23:06:16 pm »
Tak też zrobię, jednak na chwilę obecną znowu zakrywam szczeliny kocem, lub płytą styropianową bo ciepła temperatura powoli ucieka i przychodzą mrozy, ale myślę, że po tym najbliższym tygodniu znowu wróci do normy i to sprawi, że żółwie w końcu się wybudzą.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #29 dnia: 05.04.2013, 11:14:58 am »
Długa zima zawitała nad Polską w tym roku, od ostatniej mojej wypowiedzi dużo się pozmieniało, praktycznie cały marzec był zimny i temperatura spadała do nawet 7 stopni w zimowniku. Obecnie byłem zmuszony już rozpocząć właściwe wybudzanie żółwi, gdyż wierciły się już non stop, nawet przy temperaturze 8 stopni Celsjusza. Zacząłem włączać im żarówkę, wczoraj temperatura wynosiła około 15 stopni i lampka włączona była przez około 4 godzinki. Dzisiaj od 11 świeci lampka, na chwilę obecną niecałe 13 stopni Celsjusza (bo troszkę odsłoniłem kocyk), jak wrócę ze szkoły to podwyższę im tak do 15- 17 stopni Celsjusza i spróbuje je wykąpać, może zaczną coś wydalać. Jak uważacie? I jakieś propozycje z jedzeniem, chyba zacząć już podawać normalne mokre jedzenie, tylko myślę że lepiej na początek małymi porcjami codziennie, dopiero jak już się obudzą kompletnie i zacznie być ciepło gdzieś kolo połowy maja myślę żeby zmienić i na nowo zacząć podawać duże porcje raz na 2 dni (tak jak to robiłem w zeszłym roku). Żółwi nie wnosiłem do mieszkania, mimo tego że rodzice proponowali aby przyniósł je na te kilka tygodni jeszcze do domu i tutaj grzał. Ja jednak uważam, że są to już "żółwie dworne" nie domowe i że do takich temperatur lepiej im będzie się przyzwyczaić niż do warunków domowych w których jest naturalnie wyższa temperatura i ciągle zbyt niska wilgotność powietrza. Na dworze mają przynajmniej warunki jak najbardziej przybliżone do tych ze środowiska naturalnego.
Dodam jeszcze, że samczyk Stefan już na tyle poczuł powiew wiosny, że podgryza powoli samiczką, jest jednak na tyle zmęczony, że ruchy jego są dość mozolne i nie wyrządza jej tym podgryzaniem zbyt dużej krzywdy. Oczywiście gdzieś za tydzień, dwa jak podniesie się temperatura i zaczną być żywsze rozdzielę je. Czy myślicie, że po zimowaniu będzie możliwość dopuszczenia ich w tym roku i czy w ogóle mogą być szanse na to, że coś z tego wyjdzie? 
« Ostatnia zmiana: 05.04.2013, 11:18:38 am wysłana przez Przyjaciel_Pandy25 »
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.