Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 06:38:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13  (Przeczytany 22375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« dnia: 27.12.2012, 21:39:27 pm »
"Winter is coming" to tytuł pierwszego odcinka serialu "Gra o tron" emitowanego przez HBO. A jak zima zawitała u mnie w tym roku i jak sobie z nią radzę? Na te pytania postaram się odpowiedzieć w moim wątku. A więc tak, na początku trochę o żółwiach (głównych sprawcach tego całego zimowego zamieszania).
Samiczka: Truskawka, wiek około 10 lat (w hodowli ponad 8 lat), długość 14,5 cm (karapaks), waga (przed zimowaniem) 755 g.

Samczyk: Stefanek, wiek 7- 8 lat (w hodowli ponad 5 lat), długość 12 cm, waga 450 g.

Teraz troszeczkę zdjęć z tegorocznego wybiegu, czyli "summer 2012", żółwie przez prawie cały okres były trzymane osobno (samiczka na dole, samczyk na górze, dopiero we wrześniu mieszkały już razem, gdyż samiec przestał atakować samicę).
         
To by było na tyle tego dobrego jeżeli chodzi o tegoroczne lat, teraz troszkę o zimie i samym zimowaniu.
Żółwie nie jedzą od pierwszego tygodnia października, przestały wychodzić z domku, który na początku przygotowań do zimowania był ustawiony na górze (tak jak to widać na 3 od końca zdjęciu) gdzieś na początku listopada. Na początku przykrywałem domek jedynie dwoma kocami i ręcznikiem, a żółwie w nim schowane przesypiały większą część dni . Pod koniec listopada kiedy żółwie już zasypiały, a temperatury miały spaść grubo poniżej 0 stopni Celsjusza, postanowiłem "cały stragan" przenieś na dół, wtedy to też wykonałem wespół z ojcem, coś na wzór sarkofagu styropianowego. Sarkofag jest nie do zbicia, w bardzo mroźne dni nakrywany był dodatkowo kocem, a koc folią. Temperatura w najzimniejsze dni z temperaturą rzędu -10 stopni Celsjusza przy zamkniętym sarkofagu utrzymywała się na poziomie 8- 9 stopni Celsjusza. Z obserwacji wynika, że jego największą wadą jest nazbyt dobre utrzymywanie temperatury i częściej mam problem ze zbijaniem jej z 11, 12 (jak w ostatnich dniach) stopni Celsjusza niż z wychładzaniem. Muszę celowo otwierać go i wietrzyć. Obecnie najniższa temperatura jaka była w sarkofagu  to 6 stopni Celsjusza, i naprawdę nie wiem czy będą jeszcze na tyle silne mrozy, że uda mi się ją zbić do 4- 5 stopni. Oto zdjęcia, o samych zabiegach pielęgnacyjnych, wilgotności i temperatury nie będę się zbytnio rozpisywał, gdyż wcześniej o tym pisałem, w razie pytań i niejasności pisać. Z obserwacji śmiem twierdzić, że konstrukcja jest na tyle szczelna, że spokojnie poradziłaby sobie z bardzo mroźną zimą, w której temperatura sięgała by -20 stopni Celsjusza. Na nieszczęście tegoroczna jest aż nazbyt łaskawa, bo kto to widział aby w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia było 10 stopni Celsjusza.  ::) ::)
   
Pozdrawiam serdecznie  ;)
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #1 dnia: 27.12.2012, 22:10:32 pm »
Mam dwa pytanka :) ile centymetrów ma warstwa styropianu i czego używa na górnym piętrze do ocieplenia ?

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #2 dnia: 27.12.2012, 23:48:31 pm »
Warstwy styropianu mają od 2 do 5 cm grubości, u góry jest wełna izolacyjna, na sam domek też kładę wełnę tylko, że w ciepłe dni ją ściągam :)
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #3 dnia: 28.12.2012, 18:54:27 pm »
Swietna robota,  ciekawa konstrukcja, i jak sie sprawdza.....:) ale mimo wszystko ciesze sie ze moje zolwiki moga spac w lodowce bo to zawsze mniej stresu :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #4 dnia: 29.12.2012, 15:51:36 pm »
PP to znaczy, że cały czas trzymasz żółwie na balkonie, na wybiegu obudowanym styropianem?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #5 dnia: 30.12.2012, 21:27:02 pm »
Zgadza się :) i czują się świetnie, oczy w porządku wszystko ok. wagę sprawdzę po nowym roku, bo ciepłe dni przyjdą akurat.
Wybieg jest tak obudowany, że przy mrozie -17 (była jedna taka noc u mnie) cały przykryty i domknięty utrzymał temperaturę 8 stopni Celsjusza (był to wtedy okres kiedy nie chciałem aby spadło poniżej 7 więc nakryłem wszystko maksymalnie).
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #6 dnia: 31.12.2012, 10:31:50 am »
To naprawdę ładnie Ci temp. się trzyma. A masz balkon otwarty czy zabudowany?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #7 dnia: 31.12.2012, 10:33:35 am »
Zgadza się :) i czują się świetnie, oczy w porządku wszystko ok. wagę sprawdzę po nowym roku, bo ciepłe dni przyjdą akurat.
Wybieg jest tak obudowany, że przy mrozie -17 (była jedna taka noc u mnie) cały przykryty i domknięty utrzymał temperaturę 8 stopni Celsjusza (był to wtedy okres kiedy nie chciałem aby spadło poniżej 7 więc nakryłem wszystko maksymalnie).


Super Ci temperaturę pilnuje zabudowa  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #8 dnia: 31.12.2012, 13:44:30 pm »
ciekawy sposób, być może na przyszły rok też coś podobnego wykonam skoro u Ciebie się sprawdziło;)

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #9 dnia: 01.01.2013, 23:46:42 pm »
balkon jest odkryty, niezabudowany. Sąsiad pode mną ma zabudowany balkon, i temperatura tam jest grubo na plusie, dlatego od dołu nie ciągnie mi zbyt dużo zimna. Na chwilę obecną (kiedy temperatura na dworze jest dodatnia +5) to duża część sarkofagu jest odkryta i temperatura jest na poziomie 8- 10 więc na dodatnie dni jest zbyt ciepły, ale wystarczy, że temperatura na dworze jest -2, -3 stopnie Celsjusza to się szybko ładnie wychładza.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline rumek

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 310
  • Reputacja: 6
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #10 dnia: 02.01.2013, 09:39:29 am »
Cześć PP przyznam , że pomysł z zabudowaniem mi się podoba i fajnie Ci to wyszło :) ja jednak przy tym jak pierwszy raz zimuję to trzymam żółwie w lodówce temperatura praktycznie bez większych wahań :) ja po świętach obsiałem terro nową trawą i jestem na etapie urządzania go gdyż moje żółwie są w lodówce odpowiednio od 6.11.2012 i 11.11.2012 i niebawem będą wybudzane :) Twój pomysł z zimowaniem mi się podoba i myślę , że kilka osób mogło by go spokojnie zastosować u siebie :)

Pozdrawiam :)
Mylić się to rzecz ludzka , nie słuchać rad to głupota.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #11 dnia: 02.01.2013, 09:53:54 am »
Na pewno dobra opcja dla osób bez pomieszczenia przejściowego. Przy czym - ciekawa jestem czy to wytrzyma jakby było -25 przez kilka dni.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #12 dnia: 02.01.2013, 20:04:29 pm »
Myślę, że tak, ale na pewno trzeba byłoby zastosować troszeczkę grubsze warstwy styropiany, lub całość nakryć dodatkowymi ochraniaczami typu koce, lub gruba warstwa wełny izolacyjnej (to materiał naprawdę dobrze izolujący i w tym przypadku nawet lepszy niż styropian bo może się wyginać).
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #13 dnia: 03.01.2013, 20:07:28 pm »
Świetna ilustrowana prezentacja. Jestem przekonana, że informacje o takim alternatywnym sposobie zimowania mogą się wielu osobom przydać. Wielki plus za uchylenie rąbka tajemnicy. ;)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Winter is coming - czyli zimowanie u PP 2012/13
« Odpowiedź #14 dnia: 14.01.2013, 13:55:00 pm »
Witam wszystkich, zima u nas nadal i to w końcu zima taka jaka ma być, czyli mroźna! Temperatura u żółwi waha się między 5- 6 stopni Celsjusza. Myślę, że na dniach mogłaby spaść jeszcze ciupkę niżej tak do 4- 5 stopni Celsjusza. Jak na razie nie widać nic niepokojącego, myślę że do marca jakoś sobie pośpimy.
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.