Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:42:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimować?  (Przeczytany 18594 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #15 dnia: 22.08.2013, 10:15:42 am »
Ja też się cholernie bałem, ale zimowałem i mój malutki żółwik (2 letni) wybudził się i nigdy nie widziałem go w takiej formie! ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #16 dnia: 22.08.2013, 10:28:50 am »
Uważam, że jeśli nie mam warunków do zimowania to lepiej tego nie robić bo żółw może się nie wybudzić.

A ja uważam, że jak ktoś nie ma warunków, aby zimować żółwia to powinien dać sobie spokój z jego hodowlą i znaleźć mu nowy dom.  :(
Zimowanie to NIE NASZ WYBÓR, ale nasz OBOWIĄZEK!!!!!!!!!!

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #17 dnia: 22.08.2013, 10:43:10 am »
 kupując żółwia wziąłeś na siebie obowiązek posiadania żywego stworzenia. Musisz o niego zadbać jak o każdego członka rodziny. Już nie ma wymówek, że lekarz daleko! Powinieneś zrobić wszystko aby oddać kał i przebadać go pod kątem pasożytów. Dalej skontaktuj się z kimś, kto również zimuje skorupki. Poczytaj wątki o zimowaniu. Każdy się tego boi ale to konieczne aby żółw był zdrowy! Jeśli nie potrafisz się przemóc to pomyśl o adopcji.

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #18 dnia: 22.08.2013, 11:13:07 am »
Zimowanie to trudna decyzja i tak naprawdę kontrowersyjny temat. Mam w rodzinie pieknego greka (ponad 30 letni osobnik) i stepka na pewno ponad 20 letniego, które nigdy nie zimowały. Żyją na podwórku a zimą jeden ma wielką skrzynie, a drugi terrarium. Mają się naprawdę bardzo dobrze. Zimowanie w naturze tych gadów spowodowane jest brakiem pożywienia - po prostu jest zimno, nie ma co jeść więc zwierzęta ida spać. W przypadku gatunków niezimujących roślinność jest cały rok, dlatego nie mają powodu żeby zapadać w sen. Podobnie jest z niedźwiedziami, mimo iż niedźwiedź polarny może sobie pospać to jednak tego nie robi.

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #19 dnia: 22.08.2013, 12:06:21 pm »
She- biorąc zwierzę, szczególnie dzikie ( tak ,żółw to dzikie zwierze) MUSIMY zapewnić mu maksimum dobrych warunków. Dobre= zbliżone do natury. Nie bez powodu żółwie zimują. To sprawia, że żyją tyle lat. Jak by człowiek hibernował tez by żył dłużnej. To, że jeden gatunek nie zimuje a drugi tak to przystosowanie. Skoro decydujemy się na dany gatunek to trzeba to przystosowanie szanować. Lampart bez zimowania ma sie idealnie ale Stepek już by zimował i zaburzamy jego wbudowany cykl. Natury się nie oszuka terrarium.

Jak ktoś umie to zrobić albo jest prowadzony krok po kroku na początku (Nasze Dzieciaczki przecież sobie świetnie poradziły! :* )  a żółw jest zdrowy to nie widzę powodu by miał się nie obudzić. Niech Ci którzy nie chcą zimować biorą gatunki niezimujące albo niech nie hodują żółwi w ogóle. Mój az błagał o zimowanie. Widać było jak mu tego potrzeba. Dlatego chociaz ma średnie warunki, nie mam kasy na sprzęt i się cholernie boję to mam zamiar zimować. Jak by zimowanie nie było konieczne to nikt by takiego trudu i ryzyka nie podejmował.

 
W moim przypadku zanim żółw trafił w moje ręce mieszkał na dywanie w koszmarnych warunkach, a jeszcze wcześniej hasał po polach. Teraz u mnie ma wybieg i terrarium. Uważam, że jeśli nie mam warunków do zimowania to lepiej tego nie robić bo żółw może się nie wybudzić. A na boku to w mojej lodówce jest 8 stopni.

Fajnie, że ma LEPSZE warunki ale to nie znaczy, że ma DOBRE. spraw taką lodówkę w której będzie 5. jak dla mnie świetnym powiedzeniem jest " złej baletnicy przeszkadza i rąbek u spódnicy". Jak ktoś nie che to powie, że mu ufo ukradło lodówkę byle nie zimować. Chcieć znaczy móc i Janek, Oliwka czy Lulka są tego świetnymi przykładami. trzeba byc odpowiedzialnym za zwierze które sie bierze i zapewnić mu WSZYSTKO czego potrzebuje a nie tylko to co nam wygodnie zapewnić..

Tak samo z Wetem.. to coś Ty myślał, że żółw to jest z kamienia i nie choruje? Skoro bierzesz zwierze to musisz sie liczyć z koniecznością jego leczenia. A ruszając głową- Im mniej znane zwierze i rzadziej chorujące tym trudniej o weta który się na nich zna i tm większe koszty jego leczenia. Trzeba zadzwonić do specjalisty od gadów najbliżej Twojej miejscowości, umówić się, zapakować żółwia, wsiąść w PKS lub samochód i pojechać. Żółwie wymagają tak samo kontroli weta, odrobaczania jak pies czy kot.
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #20 dnia: 22.08.2013, 12:25:37 pm »
Dokładnie. ;)
Mam taki sam stosunek do sprawy jak Ty Minko! :-*
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #21 dnia: 22.08.2013, 12:40:46 pm »
ja do zimowania mam taki a nie inny stosunek, bo widzę jak gady mogą bez tego funkcjonować. Naturę można osuzkać - poza wolnością, którą ograniczamy zwierzetom. To, że żółw śpi bo nie ma co w naturze jeść miesiącami zimowymi to zupełnie inna sprawa niż życie w terrarium, gdzie żywność zapewniona jest non stop. Poza tym jestem ciekawa, czy pokuszono się o sprawdzenie poziomu substancji odpowiedzialnej za stan hibernacji u gatunków żółwi zimujących i niezimujących - myślę, że mogłoby być podobnie jak z niedźwiedziami - gady są przystosowane do zimowania(zarówno zimujące jak i niezmujące), ale zależy to od warunków w jakich żyją, czy mają co jeść, czy nie.

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #22 dnia: 22.08.2013, 14:20:19 pm »
Zimowanie w naturze tych gadów spowodowane jest brakiem pożywienia - po prostu jest zimno, nie ma co jeść więc zwierzęta ida spać.

Bzdura!
Zimowanie spowodowane jest przystosowaniem się do panującego klimatu.
Przecież żółwie stepowe zapadają czasem w sen letni ze względu na klimat.

Taka ich natura.Europejskie gatunki zimują od setek lat i tak powinno być.

ja do zimowania mam taki a nie inny stosunek, bo widzę jak gady mogą bez tego funkcjonować. Naturę można oszukać...

Owszem mogą funkcjonować, ale jak długo?Mylisz się natury nie oszukamy.

Wybacz she, ale podważasz jedną z najważniejszych zasad hodowli żółwi, którą propagujemy na tym forum.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #23 dnia: 22.08.2013, 14:25:33 pm »
ja do zimowania mam taki a nie inny stosunek, bo widzę jak gady mogą bez tego funkcjonować. Naturę można osuzkać - poza wolnością, którą ograniczamy zwierzetom. To, że żółw śpi bo nie ma co w naturze jeść miesiącami zimowymi to zupełnie inna sprawa niż życie w terrarium, gdzie żywność zapewniona jest non stop. Poza tym jestem ciekawa, czy pokuszono się o sprawdzenie poziomu substancji odpowiedzialnej za stan hibernacji u gatunków żółwi zimujących i niezimujących - myślę, że mogłoby być podobnie jak z niedźwiedziami - gady są przystosowane do zimowania(zarówno zimujące jak i niezmujące), ale zależy to od warunków w jakich żyją, czy mają co jeść, czy nie.

Ich organizmy nie są przystosowane do pracy na pełnych obrotach cały rok. Zimowanie może nie jest im niezbędne do życia ale do prawidłowego funkcjonowania narządów przez długie lata życia - tak

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #24 dnia: 22.08.2013, 14:26:21 pm »
Dlaczego piszecie, że Giga 1985 musi zimować żółwia jak to żółw mauretański i nie jest określony podgatunek a są wśród nich podgatunki niezimujące?

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #25 dnia: 22.08.2013, 14:38:57 pm »
Piszemy ogólnie o zimowaniu żółwi. :)
Żółw, o którym mowa to moim zdaniem podgatunek zimujący, ale niech jeszcze inni się wypowiedzą. :)

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #26 dnia: 22.08.2013, 14:51:45 pm »
Mexico niczego nie podważam a wyrażam swoje zdanie na ten temat. Widze jak mogą funkcjonowac gady zimujące bez zimowania i wiem, że można się bez tego obejść. Jest to tak kontrowersyjny temat, że zdania nawet wśród wetów są podzielone. Dlatego wg mnie wybór zawsze nalezy do hodowcy tylko i wyłącznie.

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #27 dnia: 22.08.2013, 14:58:49 pm »
Piszemy ogólnie o zimowaniu żółwi. :)
Żółw, o którym mowa to moim zdaniem podgatunek zimujący, ale niech jeszcze inni się wypowiedzą. :)

Z wątku wynika, że będzie musiała :)  Ja się nie czepiam :) ale uważajmy co piszemy bo Giga 1985 nie ma doświadczenie w zimowaniu a jak na razie nikt nie pomógł w określeniu podgatunku i może to się skończyć źle.  

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #28 dnia: 22.08.2013, 15:49:57 pm »
Darcia fakt, mój błąd, nie pamiętam wszystkich gatunków żółwi na forum :P no wiadomo, ze jak ktoś ma gatunek niezimujący albo nie jest pewien jaki ma to nie zimuje..
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: Zimować?
« Odpowiedź #29 dnia: 22.08.2013, 18:08:39 pm »
Jak już napisałem, uważam, że żółw GIGA1985 to gatunek zimujący.Oczywiście mogę się mylić, dlatego poczekajmy na opinię innych.

she nie uważam się za Alfę i Omegę jeżeli chodzi o żółwie - mimo że zajmuję się już nimi 20 lat - ale moim zdaniem są trzy bardzo ważne warunki, które należy spełnić, aby żółw był zdrowy:
- odpowiednia dieta,
- wybieg zewnętrzny - ogród lub ewentualnie balkon,
- zimowanie,

Moim zdaniem żółwie nie mogą się obyć bez zimowania.
Twoje twierdzenie należałoby poprzeć wieloletnimi badaniami i to na kilku gatunkach.Zbadać stan zdrowia, kondycję, zdolność do rozmnażania, kondycję potomstwa i długość życia.Nikt jeszcze takich badań nie przeprowadził.Zresztą musiałby poświęcić temu całe życie, ponieważ wiek, jaki osiągają europejskie żółwie lądowe jest zbliżony do wieku człowieka, a czasem i dłużej.

Z własnych obserwacji widzę, że moje żółwie pod koniec października zasypiają już na wybiegu.Dzieje się to naturalnie.Przestają jeść, a po jakimś czasie zasypiają w wygrzebanych przez siebie norkach.Wówczas przenoszę je do piwnicy.Idąc za Twoim rozumowaniem she należałoby je przenieść do domu, ponownie obudzić, trzymać pod lampami i karmić.Moim zdaniem to byłoby wbrew naturze.

Pamiętam, że wiele lat temu próbowałem raz trzymać moją samicę stepową bez zimowania, ale szybko zorientowałem się, że to męczarnia.Mimo odpowiedniej temperatury i tak była osowiała i nie jadła.Jak mogłem z tym walczyć?!Przecież jej naturalny zegar - zapisany pewnie w jej DNA - nakazywał jej hibernować.

Nie wiem....Może tym razem ja wypisuję tu bzdury... ???