Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 17.06.2024, 07:16:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Ankieta

Czy zimujesz w tym roku swojego żółwia ?

Tak
14 (50%)
Nie
11 (39.3%)
Nie wiem
3 (10.7%)

Głosów w sumie: 28

Autor Wątek: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?  (Przeczytany 26079 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #30 dnia: 25.10.2008, 22:10:12 pm »
Siemka . Kuba i Zulty juz w pokoju w 15stopniach po 2 tygodniach kapieli i glodowki zapadaja w sen a okolo tygodnia do lodowki przy 6 do 8 stopni. Narazie liscie ,sinko (ale sianko ktore nie ma tyle pylkow)codzienne sprawdzanie temp. w lodowce czy nie skacze za bardzo , no i lulu. Kurcze jeszcze nie mam sciulki bo nie latwo tu o nia ale cos wymysle jak macie jakies rady chetnie uslysze ale od tych tylko co zimuja swoje maluchy( wiem ze brzmi okrutnie ale lubie rady juz sprawdzone). No co do reszty maluchow mosza czekac bo sa za mlode jak na moje doswiatczenie, ale w przyszlym roku nowa lodowka mnie czeka bo uzywam kuchennej , a za rok bedzie za mala na cala gromade. Piszecie ze sie boicie zawsze jest obawa ale zawsze mozna zolwia wybudzic jesli sie cos dzieje , np  moja dwujka byla juz gotowa 4 dni temu to wlozenia do lodowki ale zrobilam blad wkladajac je w zly steropianowy pojemnik ktory uzywam do przewozu , no i zaczely jak zawsze kopac i porobily dziury w dnie pojemnika no i sie martwie czy sie nie najadly steropianu, mysle ze nie bo nie jest dla nich niczym atrakcyjnym ale nigdy nie wiez co glodnemu zolwiowi do glowy wpadnie. Tak ze mosze zaczac jeszcze jeden tydzien. Co do spania to one juz same zadecydowasly i nie ma z nimi zadnej dyskusji.

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #31 dnia: 25.10.2008, 22:33:34 pm »
a mój Kuba jeszcze szaleje po terrarium. We wtorek w planach jest wizyta u weterynarza (zależy czy będą wyniki kału) no i powolne przygotowywanie do spania. Chcę go uśpić na przełomie listopada / grudnia wieć powoli sie zabieram do dzieła. Temperatura w lodówce stabilna, niestety na poziomie 8-10 stopni - myślicie że tak może być? Próbowałem kombinować z chłodzeniem ale cosik nie wychodzi - temperatura jest stała :(

Ściółka w trakcie przygotowywania, do załatwienia jeszcze jakaś waga do kontroli ciężaru i to w zasadzie wsio ...
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline Grzesiek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 4
  • Żółw Grecki
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #32 dnia: 26.10.2008, 09:25:16 am »
Moja Szani też wcale nie czuje ,że to już prawie zima. Biega, demoluje, szuka jedzenia.
Po prostu jedzie na najwyższych obrotach. W poniedziałek idziemy do weterynarza a tam odrobaczanie. Myślę ,że zahibernuję ją w połowie Grudnia.
Pośpi z 3 miesiące i obudzi w prawdziwej wiośnie.

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #33 dnia: 26.10.2008, 09:45:01 am »
Po moim Tusiu też nic narazie nie widać.
TUPTUŚ

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #34 dnia: 29.10.2008, 21:02:01 pm »
No moje żółwie to już skamienieliny :P Tylko kąpać je muszę, i patrzeć, czy ładnie się wypróżniają,


Za 2 tygodnie będzie lodówka, najdalej za 2 tygodnie...
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #35 dnia: 29.10.2008, 21:41:43 pm »
O... to szybko. Mój jeszcze nie rozpoczał głodówki. Zimowanie planuje rozpocząć w grudniu.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline raab70

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 260
  • Reputacja: 9
  • Warszawianka
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #36 dnia: 29.10.2008, 22:02:36 pm »
Ja też jeszcze się wstrzymuję, czekam do grudnia... W listopadzie zacznę przygotowania, pomyśleć, że terraria będą stały puste...Chciałbym ,żeby po wybudzeniu nie czekały zbyt długo na wybiegi zewnętrzne, zobaczymy jak to wyjdzie...
Nie ma głupich pytań , są tylko głupie odpowiedzi...

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #37 dnia: 29.10.2008, 22:13:36 pm »
a mój Kuba jednak nie będzie zimowany

po wizycie u doktorka (bede go polecał ludziom z 3City) okazało sie,ze jest:
-żywy ( o kurcze zdziwiłem sie)
- w dobrej kondycji
- pełen energii
- wazy 250 g i tym smay m jest niewskazane zimowanie dla niego.

Wg weterynarza zimować powinno się żółwie , które mają już jakiś 1kg. Żeby miały odpowiedni zapas enrgi. Mojego można by przeizmowac, ale raptem na jakieś 2-3 tygodnie więc szkoda zachodu

A że ma robaczki i proces odrobaczania też troche potrwa, więc .. kolega będzie spędzał ze na zimę.

Problemem natomiast dalej jest określenie płci .. Jest na granicy jej i jego :)

może to i lepiej, że go nie bede zimował? :) Obaj mielibyśmy stresa
Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #38 dnia: 29.10.2008, 23:47:32 pm »
1kg do zimowania? niezły ten wet  :D
a co by powiedział na to jak rok temu zimowałem 3 miesiące stepka co ważył 150g ? I rewelacyjnie wszystko poszło.

Od niedzieli zimuję już w chłodziarce 2 samce stepowe. trzymane byly one non stop cały sezon na wybiegu i od września praktycznie zimowały w gruncie, bo byly zakopane i nie wychodzily wogole. w niedziele je przeniosłem do chlodziarki i "chlopaki" śpią...oby do wiosny.

2 samice (nowe) sa w terrariach na obserwacji  i z nimi zimowanie bedzie pozniej.

tylko prosze nie krytykowac za "nieprawidlowe" przygotowanie samcow do zimowania, poniewaz to byl etap przygotowan do kolejnego sezony zimowego, ktory mam nadzieje moje stepy spedza juz w gruncie.
jak narazie okazalo sie ze rewelacyjnie poradzily sobie ze znalezieniem miejsca w norze do zakopania.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #39 dnia: 30.10.2008, 21:32:32 pm »
Wg weterynarza zimować powinno się żółwie , które mają już jakiś 1kg. Żeby miały odpowiedni zapas enrgi. Mojego można by przeizmowac, ale raptem na jakieś 2-3 tygodnie więc szkoda zachodu
Z tym 1kg to jednak "trochę" pszesada, jakby żółwie w naturze też miały hibernować dopiero po osiągnięciu wagi 1kg, to przez pierwsze kilkanaście lat życia w ogóle by nie zimowały (a zimują, bo muszą, aby przetrwać - widocznie nie przeszkadza im, że za mało ważą ;)).

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #40 dnia: 30.10.2008, 23:30:48 pm »
Nie rozumiem jak się ma mieć waga do tego czy zimować czy nie.  ???

Stosunek wagi do długości karapaksu tak, ale sama waga (w znaczeniu wieku) nie. Przecież żółwie zimują tak czy siak, zimują żółwiki wyklute w tym samym roku. Przeciwwskazaniem do zimowania jest choroba albo wycieńczenie (jeśli żółw jest bardzo wychudzony).

Widzę Remku że odetchnąłeś z ulgą, ale to nie tak. Odwleczesz sprawę o rok i z każdym kolejnym będzie coraz trudniej się za to zabrać a żółw z kazdym rokiem trochę straci na zdrowiu.
Ja też się szamotałam przed włożeniem żółwia do lodówki. Świadomość ryzyka była nieciekawa ale świadomość tego, że go krzywdzę nie zimując chyba nawet gorsza...  Z perspektywy czasu widzę że ten strach był niepotrzebny, a w tym roku żółw daje mi bardziej wyraźne znaki niż wcześniej że chce hibernować. Dla niego nadchodzi pora snu i nie interesuje go prawie nic więcej, szuka nory, kopie, ledwo się interesuje jedzeniem, śpi, bardzo spowolnił...

Filip - widze że chcesz bardzo długo zimować. Sama się nad tym zastanawiałam, w końcu stepowe śpią wiele dłużej niż im fundujemy ale tak we wszytskich poradnikach krakają że max 3 miesiące, że już sama mam metlik...

Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #41 dnia: 31.10.2008, 11:39:31 am »
To czy ja chcę zimowac długo to tylko tak wygląda.
Chodzi głównie o to że bardzo trudno jest w naszym klimacie odwzorowac żółwiom cykl roczny. Jeżeli ktoś chce trzymać je na wybiegu i tylko na zimowanie do chłodziarki to niestety wyglada to tak jak u mnie.
Wcale nie jest tak że żółw trzymany do grudnia w terra ma lepeij niz ten co zimuje od września czy pażdziernika. Ja w tamtym roku zimowałem właśnie od grudnia ale termin ten wymuszony byl "decyzjami odgornymi".
Teraz zobaczę jak to wyjdzie.

To prawda że w "literaturze" bardzo często znajduje się informacje o tym że stepowe zimują 3-5 miesięcy a razem z estywacją nawet do 9. To są średnie wyliczenia bo jeżeli ktoś tylko trochę orientuje się w klimacie środkowej Azji to wie że w zimie na obszarze Kazachstanu moze byc -10 czy -20 a w rejonie  płn. Iraku czy Tażdzykistanu jest +5. Do tego dochodzą cechy ukształtowania terenu które maja ogromny wpływ na klimat w danym rejonie.
Żółwie nawet z tego samego podgatunku w zależności od rejonu wystepowania (a sa to obszary ogromne) muszą hibernowac innaczej. U jednych będzie to np.3 miesiące (u tych z południa) a u tych z płn. nawet 5-6 miesięcy.

W warunkach domowych wszystko zalezy od naszej obserwacji żółwi podczas snu.
Jeżeli jest coś niepokojącego to zaleca się wybudzenie, a jak nie to niech spi gadzina do wiosny.
Taki cykl to mozna powiedzieć ideał bo żółwik od razu po zimowaniu trafia na wybieg gdzie bardzo stopniowo adaptuje się w warunkach jakich przyjdzie mu spedzić resztę ciepłego sezonu aż do zimy.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline Remek

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
  • żółw stepowy, Kuba, 4 lata?
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #42 dnia: 31.10.2008, 12:00:45 pm »
Nie rozumiem jak się ma mieć waga do tego czy zimować czy nie.  ???

Stosunek wagi do długości karapaksu tak, ale sama waga (w znaczeniu wieku) nie. Przecież żółwie zimują tak czy siak, zimują żółwiki wyklute w tym samym roku. Przeciwwskazaniem do zimowania jest choroba albo wycieńczenie (jeśli żółw jest bardzo wychudzony).

Widzę Remku że odetchnąłeś z ulgą, ale to nie tak. Odwleczesz sprawę o rok i z każdym kolejnym będzie coraz trudniej się za to zabrać a żółw z kazdym rokiem trochę straci na zdrowiu.
Ja też się szamotałam przed włożeniem żółwia do lodówki. Świadomość ryzyka była nieciekawa ale świadomość tego, że go krzywdzę nie zimując chyba nawet gorsza...  Z perspektywy czasu widzę że ten strach był niepotrzebny, a w tym roku żółw daje mi bardziej wyraźne znaki niż wcześniej że chce hibernować. Dla niego nadchodzi pora snu i nie interesuje go prawie nic więcej, szuka nory, kopie, ledwo się interesuje jedzeniem, śpi, bardzo spowolnił...



są dwie szkoły odnośnie zimowania - jedna zaleca, druga mówi, że można, ale brak zimowania nie zaszkodzi :)

akurat weterynarz u którego byłem, a który nota bene pracuje w naszym gdańskim ZOO i którego wszyscy polecali (nawet jak odbierałem wyniki kału Kuby, to się Pani pytała czy to do niego idę :) )
Wg weta oczywiście mogę przezimować Kubę, ale on by nie zalecał robić tego dłużej niż miesiąc. Co przy okresie jaki będzie trwało odrobaczanie oraz powolne usypianie może spowodować, że sen zacząłby sie pod koniec grudnia. Potem powolne wybudzanie ...

Jego zdaniem zimowanie powoduje zwolnienie procesów życiowych i tym samym wydłużenie czasu życia żółwia, te które nie zimują, żyją po prostu intensywniej i tym samym ich czas życia jest krótszy. W naturze mogą one ponoć żyć i 90 lat, w warunkach naszych domowych ..  ok 30 lat. Zimowanie lub jego brak mogą skrócić ten czas lub go trochę wydłużyć, ale brak hibernacji podczas wegetacji w domu nie powinien zaszkodzić żółwiowi. Jak będzie chciał to i tak się zakopie i pośpi :)

Każdy człowiek ma jakieś dobre strony,
trzeba tylko przekartkować te złe

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #43 dnia: 31.10.2008, 13:20:58 pm »
Widzę że mamy różne  zdania na ten temat.
Żółwie  zimują bo środowisko w jakim żyja nie zapewnia im takich warunków aby mogły funkcjonować w nim przez 12 miesięcy cały czas na pełnych obrotach tak jak jest to u gatunków niezimujących. Żółwie przez miliony lat przystosowywały się do warunków w jakich się znajdowały. Tak los chciał że te które znalazły się w mniej przyjaznym środowisku muszą zimować czy nawet estywować, żeby przetrwać. Co to oznacza? Mianowicie to, że wszelkie inne praktyki sztucznego utrzymania żółwia w aktywności w okresie zimy są dla niego nienormalnym zjawiskiem czyli są szkodliwe dla jego zdrowia co Twój wet tez zasugerował.
Rzeczą oczywistą jest to że nawet zimując nie do końca odzwierciedlamy warunków jakie miałby na wolności jednak niewątpliwie obniżenie metabolizmu tam i tu jest identyczne. Pózniej to od nas samych i kondycji zółwia zależy czy wybudzamy go np. w styczniu czy kwietniu.

Wiedz, że krytykując innych za niezimowanie żółwi robisz lepeij niż jakbyś ich usprawiedliwiał.

Ja Ciebie namawiam szczerze do pogłębiania wiedzy o zimowaniu i zapewniam że jak raz zaczniesz zimować to nie bedziesz wstanie wyobrazić sobie sezonu bez tej czynności ;D

"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zimowanie 2008/2009 - kto zimuje?
« Odpowiedź #44 dnia: 31.10.2008, 13:30:46 pm »
Naprawde mysle ze mosisz zmienic weta. Jedna zecz czy widziales kidys zolwia kturemu poszly nerki , bo wyglada to tragicznie i jest bardzo bolesne i  nie da sie z tym nic zrobic chyba ze mu oddasz swoja. Przeciez mozesz je zimowac w tym roku 3  moze 4 tygodnie , na poczatek to i to dobre.