Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 20:00:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: zimowanie czy choroba? pilne!  (Przeczytany 7161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
zimowanie czy choroba? pilne!
« dnia: 06.09.2023, 12:39:37 pm »
Mam żółwia stepowego od lutego, do tej pory było wszystko ok ale od tygodnia co któryś dzień zdarza mu się przespać cały, teraz od przedwczoraj śpi, przed chwilą sprawdzałam go i i po dotyku zaczął się ruszać, nie wiem czy zaczął chorować czy to jakieś przygotowania do zimowania, budzić go na siłę i przystawiać do jedzenia czy szukać weterynarza, a może nie przejmować się bo to normalne... Nie jestem w stanie w racji czasu przekopywać się przez wiele artykułów, choć bym chciała bo lubię czytać, może ktoś ma jakieś linki zapisane i mógłby podesłać, prócz odpowiedzi na moje pytanie. Proszę o pomoc bo się martwię :/ dodam że włączam codziennie lapę grzewczą oraz uv, aktualna temparatura to 24 stopnie a wilgotność 78, wilgotność za duża ale nie wiem jak ją zmniejszyć, jak usunę pokrywę to z koleii ciepło zacznie uciekać, otwór w pokrywie jest i tak żeby było dostępne powietrze

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #1 dnia: 06.09.2023, 12:42:41 pm »
A przy okazji - tak na wszelki wypadek, czy zna ktoś weterynarza co zajmuje się żółwiami z wojewórztwa warmińsko-mazowieckiego lub pomorskiego?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #2 dnia: 06.09.2023, 16:18:59 pm »
Witajcie forum :)
Żółw stepowy od wiosny do jesieni powinien przebywać na wybiegu zewnętrznym. Teraz już za późno żeby go na ten wybieg wprowadzić ale warto zapamiętać na przyszłość bo to bardzo ważne.
Na początku jak czytałem twój post to myślę sobie że to niemożliwe żeby zolw się przygotowywał do hibernacji bo mamy baaardzo ciepły wrzesień, ale potem przeczytałem że po żarówką grzewczą jest 24 stopnie.
Jaka to żarówka grzewcza, skoro kompletnie nie grzeje? Odpowiednia temperatura dla stepa to o 10 stopni więcej czyli 32-34. Wilgotność o wiele za duża.
Opisz warunki w terrarium tzn. wymiary, podłoże, materiał wykonania, czym karmisz, czy go kąpiesz.
Ciężko stwierdzić na odległość czy to choroba czy spowolniona aktywność, lepiej żeby obejrzał na żywo go lekarz.

Jak już pytasz o weterynarzy z pomorskiego to polecam dr. Przemysława Łuczaka z przychodni Egzoovet w Gdańsku.
Podsyłam jeszcze listę polecanych wieterynarzy z Olsztyna(jedyni w warmińsko-mazurskim).
Lek.wet. Karolina Klimczak   Warmińsko-mazurskie   Olsztyn
 
Lek. wet. Edyta Ponikowska - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Warmińsko-mazurskie   Olsztyn
 
Dr n. wet. Magdalena Marszałek   Warmińsko-mazurskie   Olsztyn
 
Dr n. wet. Agnieszka Dudek   Warmińsko-mazurskie   Olsztyn
 
Lek. wet. Krystian Rajski - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych   Warmińsko-mazurskie   Olsztyn

Nie wiem gdzie mieszkasz ale zdecydowanie najbardziej polecam dr. Łuczaka- jeden z najlepszych specjalistów od gadów w PL.

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #3 dnia: 06.09.2023, 19:11:03 pm »
Dziękuję za odpowiedź :) Mieszkam w bloku i bez balkonu, więc wybieg zewnętrzny odpada. Żarówka została po mniejszym akwarium z pokrywą, zmieniłam ok 2 tygodnie temu, te ma 100x40, wys 50. Kupię w takim razie mocniejszą żarówkę. Podłoże to ziemia ogrodowa wymieszana z ziemią do terarium oraz z piaskiem do terarium. Na to w połowie ma płaskie kamienie (czytałam że to dobrze dla pazurków, no i dla wyglądu terrarium) położone na wiórach do terarium (kurczę, nie pamiętam jak to się nazywało), na drugiej połowie siano bo lubi się w tym zakopywać. Ma basen z wodą, czasem go wyjmuję i kąpię, a czasem wkładam go tylko do tego basenu. Jedzenie to to co jest teraz, zazwyczaj babka, mlecz, koniczyna, stokrotki, liście rzodkiewki, czasem inne zielsko, od czasu do czasu dla urozmaicenia warzywko albo owoc - wiem że rzadko to podawać. Dodatkowo co około 2 dzień wapń bez wit D w postaci gotowego suplementu dla gadów lub zmielone skorupki jaj, dodatkowo co2, 3 dzień krople z witaminami (także tam wit. D) dla żółwi. Tę karmę skraplam wodą - dla lepszego przylepienia wapana i po to żeby dodatkowo dostarczyć trochę wody. Na zdjęciu moje terarium. Czytałam że powiniem mieć zasłonięty widok, ale mam wrażenie że lubi obserwować otoczenie, i nie robi prób "wchodzenia" na szybę, więc nie oklejałam.

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #4 dnia: 06.09.2023, 19:25:17 pm »
Tę trawę usunęłam bo zdechła, a szkoda bo ładnie wyglądała, ale spróbuję jeszcze raz - po prostu dałam jej trochę z trawnika

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #5 dnia: 06.09.2023, 19:37:42 pm »
Albo lepiej bez trawy, ona też dawała wilgotność, dam zamiast tego trochę wiórów i korzeni, żółw lubi się na nie wspinać. jaka powinna być wilgotność?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #6 dnia: 07.09.2023, 08:48:47 am »
Zacznę trochę pesymistycznie. Niestety ale żółwiom lądowym z rodzaju Testudo(A takim jest żółw stepowy) wybieg zewnętrzny jest koniczeny. Niezbędny dla zachowania dobrostanu i nie można to niczym zastąpić. Więc jak piszesz że nie masz możliwości to warto rozważyc, przyjacioł, znajomych, rodzinę, sąsiadów, kogokolwiek kto ma dostęp do balkonu/ogrodu itp. Czasu na rozważanie jest sporo bo gdzieś tak do połowy maja/początku czerwca.

Teraz będzie optymistycznie:
-wymiary terrarium ok
-podłoże ok z tym że jest tam za duzo tego siano przez co trudniej jest zolwiowi chodzić. Poziom podłoża powinien być taki jaki jest w strefie suchej A siano można ewentualnie wrzucić trochę do kryjowki.
-dieta ok, z tym że nie podajemy witamin na własną rękę(jedynie po konsultacji z weterynarzem).
Praktyczne rady:
-szyb nie trzeba oklejać jeżeli na nie nie wchodzi
-wilgotność dla stepa to ok 55-65 %
-żarowka grzewcza i UVB muszą świecić w jedno miejsce(w strefie suchej)
-UVB takie najmocniejsze jakie się da czyli 15.00 Extra Desert czy coś takiego.
- warto się wybrać do weterynarza bo na odległość niestety nie pomogę. Możesz przesłać zdjęcia zolwia to będę mógł ocenić kondycję na podstawie oczu, karapaksu, ramfoteki czy ogólnego pokroju. Jak żółw będzie poważnie chory to będę mógł to ocenić nawet po zdjeciach.
A weterynarz ponownie polecam dr. Łuczak-Egzoovet

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #7 dnia: 07.09.2023, 11:26:10 am »
Czasem wychodzę z nim do parku, mogę codziennie, od jakich temperatur i ile czasu, i z tego co rozumiem to także w dni niesłoneczne? Wybieg to mogę zorganizować na tylko raz w tygodniu, u teściów, poczytam jak je zrobić ale czy wtedy taki wybieg może mieć jakąś siatkę z drutu od góry dla ochrony przed zwierzętami (kot sąsiadki potrafi przychodzić) czy bez i wtedy siedzieć przy nim? Taki wybiego to pewnie dla słapania UVB, bo przecież nie zawsze jest słońce, prawda?
Myślałam że podawanie wit D jest konieczne, ale skoro tak piszesz to odpuszczę witaminy, do reszty porad też się dostosuję. Najbliżej mi do Gdańska, więc jak coś to pojadę to tego weta najbardziej poilecanego przez ciebie. I co sądzisz o moim żółwiku? A swoją drogą, czy taki laik jak ja rozpozna płeć? Bo kiedy go kupiłam to był jeszcze za malutki na to

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #8 dnia: 07.09.2023, 11:27:06 am »
odzielnie wysyłam bo za duże pliki na stronę...

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #9 dnia: 07.09.2023, 11:27:36 am »
foto 3

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #10 dnia: 07.09.2023, 13:34:23 pm »
Moje żarówki to 50w Intense Basking Spot  oraz 13w Reptile uvb 150, ta 15.00 uvb o której pisałeś to taka?:
https://www.malawishop.pl/oswietlenie/2765-exo-terra-intense-zarowka-150-uvb-25w-015561221894.html
a grzewczą to jaką kupic? bardziej ufam tobie niż sprzedawcy który może wcisnąć produkt bo mu się nie sprzedaje...

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #11 dnia: 07.09.2023, 23:41:08 pm »
Wybieg nie służy tylko do łapania UV, chociaż również jest to bardzo istotne. Wybieg to odwzorowanie naturalnego środowiska z naturalnymi wahaniami wilgotności, temperatur, stopniowymi wschodami i zachodami słońca, ze zmianami ciśnienia, zapachami i dźwiękami. Spacery są ok ale tylko w okresie pierwszych ciepłych dni powyżej 20 stopni kiedy to nie opłaca się robić wybiegu bo za chwilę będzie 15 i deszcz ale chcemy żeby żółw złapał trochę naturalnego słońca. Wtedy trzymamy go na spacerze aż się wygrzeje, naje i zacznie szukać kryjówki. W moim przypadku to takie 1,15-1,5h ale pewnie każdy żółw ma inaczej.
Ale tak jak wspomniałem na dłuższą metę tak nie da rady bo zaraz żółw zacznie popadać na różne choroby. Wybieg(nawet niewielki) po prostu musi byc I żółw musi przebywać na nim od polowy maja do połowy września całodobowo(Wybieg raz w tygodniu nie wchodzi w grę)

Na spacery wychodzę jak temperatura kilka dni z rzędu przekracza 20 stopni( żeby ziemia się ogrzała) i tylko w słoneczne dni.
Witaminy łatwo przedawkowac , więc tylko po konsultacji z weterynarzem
.
Żółw wygląda całkiem ładnie, chociaż te oczy wyglądają na takie napuchniete. Czasami zolwie tak wyglądają kiedy przed chwilą się obudziły i są zaspane ale zaraz wszystko wraca do normy. Po krótkim ogonie mogę stwierdzić że to samica.
Podlinkowana żarowka to ta o którą mi chodzi A co do grzewczej to też jest dobra. Albo trzeba ją niżej opuścić albo kupić taką z większą mocą np 100W

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #12 dnia: 08.09.2023, 08:04:27 am »
Ona z 20 minut wcześniej się obudziła więc te oczy to chyba przez to. Bardzo dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi!!! Chciałam się jeszcze zapytać czy budzić ją jak nie wstaje w dany dzień, i czy masz może jakiś link gdzie będzie dużo informacji na temat zimowania/ hibernowania, bo słyszałam że to konieczne, to prawda?

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #13 dnia: 08.09.2023, 23:50:37 pm »
Czy budzić to zależy od kontekstu. Jeżeli raz na jakiś czas nie wychodzi tylko cały dzień przesypia w kryjówce to nie ma powodów do niepokoju. Jest to spowodowane zmianami ciśnienia i temperatury, przez co żółwie są bardziej śpiące. Natomiast jeżeli w optymalnej (30 stopni) temperaturze żółw nie wychodzi przez kilka dni i nic nie je to warto go obudzić, spróbować nakarmić z ręki, wykąpać i sprawdzić co z nim.

Tak, zimowanie jest konieczne, ale nie należy się tym martwić bo wcale nie jest to takie skomplikowane jak by się mogło wydawać. Z resztą w tym roku i tak jest na to za późno, dodatkowo te problemy ze spadkiem aktywności. Najbliższe zimowanie będzie za rok więc masz czas dobrze się przygotować.
A tutaj linki:
https://turtles.pl/hibernacja-zolwi-ladowych-proces-usypiania-na-zime/
https://www.terrarium.com.pl/zimowanie-w-lodowce-zolwi-ladowych-i-wodno-ladowych/
https://www.terrarium.com.pl/bezpieczniejsze-zimowanie-twojego-zolwia/

Offline yamo12

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Reputacja: 0
  • Żółw stepowy
Odp: zimowanie czy choroba? pilne!
« Odpowiedź #14 dnia: 11.09.2023, 13:54:59 pm »
Bardzo, bardzo dziękuję tobie za pomoc :))