Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:41:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie - przygotowania, ryzyko, wybudzanie [wydzielony]  (Przeczytany 5752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Ja w tym roku zimuje po raz pierwszy, jednak odpowiem Ci :). Przygotowywania do zimowania najlepiej zacząć już w październiku, tak żaby żółwie zasnęły już tak w listopadzie. Wybudzać najlepiej tak po 4 miesiącach, chociaż wiem że to troche długo i ja postanowiłam zimować niecałe 3. Czyli od 16 grudnia (mniej więcej) do początku marca. jeżeli żółw jest silny, zdrowy i odpowiednio go przygotujesz nie ma żadnego niebezpieczeństwa. No oczywiście jeśli w czasie spania wystąpią kąplikacje, w stylu chorób czy coś należy żółwia wybudzić. Ale masz wtedy nad nim kontrolę, ryzyko śmierci jest naprawde zerowe.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zimowanie - przygotowania, ryzyko, wybudzanie [wydzielony]
« Odpowiedź #1 dnia: 25.11.2008, 19:39:26 pm »
A i mam jeszcze pytanie dotyczące zimowania:
Kiedy zacząć przygotowania? Kiedy je wybudzać? Jakie ryzyko niesie za zimowanie?
Jeszce raz Wam dziękuje

Przygotowania zaczyna się około miesiąc wcześniej, czasem wcześniej jeśli trzeba żółwia odrobaczyć. Chodzi o to aby żółw z jednej strony stopniowo odczuwał spadek temperatury a z drugiej - odpowiednio długa głodówka umożliwiła strawienie wszystkiego.
Częste kąpiele powinny go dobrze nawodnić.

Wybudzanie ma miejsce zwykle wiosną, tak aby po wybudzeniu żółw zastał Słińce, zieleń i ciepełko. Oczywiście w razie problemów podczas zimowania może się zdarzyć że wcześniejsze wybudzenie będzie koniecznością.
Generalnie najlepiej zaprogramować tak zimowanie aby wybudzenie żółwia zbiegło się z wiosną, a że zimowanie zwykle trwa ok 3 miesiące już teraz jest pora ostatnich przygotowań. 

Zimowanie wiąże się z ryzykiem ale gdy żółw jest chory, słaby, niedożywiony, odwodniony albo źle przygotowany. Ryzyko również istnieje gdy samo zimowanie jest przeprowadzone w zły sposób np. temperatura za bardzo spadnie.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline filipp_86

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 227
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie - przygotowania, ryzyko, wybudzanie [wydzielony]
« Odpowiedź #2 dnia: 25.11.2008, 21:00:03 pm »
Ja od siebie dodam ze do zimowania powinno sie przygotowywac żółwia nawet wczesniej niz miesiac przed. Bo jezeli żółw ma przez cale lato plus 30st w terra i nagle w mieisiac czasu obnizy sie temp. do mniej niz 10 zeby go zimowac to nie jest to dobre. Najlepiej byłoby zaczac przygotowania ok sierpnia zeby do pazdziernika/listopada stopniowo obnizyc temp.
Jezeli masz mozliwosc trzymania zolwia na wybiegu to masz 50% pracy mniej w przygotowaniu do zimowania.
Zimowanie nie jest trudne i dasz radę napewno. Trudniej jest wg mnie utrzmac w zdrowiu żółwia który nie zimuje niż pierwszy raz zimować.
"nerki nie rosną na drzewach"
Wypełnij Oświadczenie Woli
http://www.poltransplant.org.pl/ow.html