Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 17.06.2024, 08:08:50 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie w kawalerce 2011  (Przeczytany 29350 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #30 dnia: 27.10.2011, 10:38:29 am »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #31 dnia: 27.10.2011, 11:00:00 am »
Dziękuje :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #32 dnia: 27.10.2011, 14:45:05 pm »
A gdybyś wystawiał go stopniowo na zewnątrz, gdy nie ma mrozów i świeci słońce?Pewnie przestanie jeść, ale wypróżni się przed zimą.Jak stanie się ospały to do lodówki. ;)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #33 dnia: 27.10.2011, 14:53:46 pm »
A gdybyś wystawiał go stopniowo na zewnątrz, gdy nie ma mrozów i świeci słońce?
I potem znowu na noc w 20 stopni? Takie wahania dopiero rozregulują lub zaszkodzą..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

TomaszW

  • Gość
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #34 dnia: 27.10.2011, 18:22:32 pm »
A gdybyś wystawiał go stopniowo na zewnątrz, gdy nie ma mrozów i świeci słońce?
I potem znowu na noc w 20 stopni? Takie wahania dopiero rozregulują lub zaszkodzą..


Oczywiście, że nie, bo to byłby szok termiczny!Przecież o tym wiemy! ;D
Może w jakieś chłodniejsze miejsce na noc.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #35 dnia: 27.10.2011, 18:35:14 pm »
Właśnie z tym w mieszkaniach blokowych jest problem...:( Nie ma werand, piwnic, garaży. Nawet w komórkach jest ciepło, bo tam rury z ogrzewaniem idą. Poza tym w komórkach bywają szczury.
Tak sobie jeszcze myślę, czy w kuchni nie można by zorganizować tego obniżania temp. - zakręcić tam kaloryfer i uchylać okno. O ile jest to odrębne pomieszczenie a nie aneks kuchenny.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

TomaszW

  • Gość
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #36 dnia: 27.10.2011, 21:09:10 pm »
Albo zrobić tak jak radzą w starych książkach na temat zimowania kaktusów.Postawić pudełko z żółwiem na parapet, a następnie do szyby okna przykleić folię, która otaczałaby to pudełko.W ten sposób temperatura pomiędzy szybą a folią obniży się, bo powietrze z kaloryfera będzie miało tam utrudniony dostęp.TO TEORIA.Nie wiem jak to wygląda w praktyce ;D

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #37 dnia: 27.10.2011, 21:34:28 pm »
Niestety- mam aneks...   >:( Zadam pytanie jeszcze raz, ponieważ nie dostałem konkretnej odpowiedzi:
Czy głodowanie w temp pokojowej może spowodować gwałtowny spadek wagi?
Myślę, Ankan, że powinienem liczyć te 10% od pierwszego dnia głodówki, bo jeśli tuś ma 65gr i straci np. 10gr podczas głodówki, to będzie to dramat, jeśli miałbym liczyć od pierwszego dnia w lodówce te 10%... Niestety, mam kawalerkę i jedynym osobnym pomieszczeniem jest łazienka. W łazience nie ma szans na spadek temperatury.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #38 dnia: 27.10.2011, 22:27:55 pm »
Niestety- mam aneks...   >:( Zadam pytanie jeszcze raz, ponieważ nie dostałem konkretnej odpowiedzi:
Czy głodowanie w temp pokojowej może spowodować gwałtowny spadek wagi?
Myślę, Ankan, że powinienem liczyć te 10% od pierwszego dnia głodówki, bo jeśli tuś ma 65gr i straci np. 10gr podczas głodówki, to będzie to dramat, jeśli miałbym liczyć od pierwszego dnia w lodówce te 10%... Niestety, mam kawalerkę i jedynym osobnym pomieszczeniem jest łazienka. W łazience nie ma szans na spadek temperatury.

Ten problem 10% wiąże się z problemem temperatury pokojowej.
Jeśli głodówka odbywa się w chłodzie, żółw po prostu wydala co ma w środku, zwalnia, i nie chudnie więcej. Różnica wagi z początku i końca głodówki obejmuje więc tylko wagę jedzenia, będzie to procentowo niewiele.
Natomiast jeśli głodówka będzie za długa lub w zbyt wysokiej temperaturze, żółw może zacząć gwałtownie chudnąć, konsumować swoje rezerwy. W grę wchodzi jeszcze zmienna pojemność pęcherza i odwodnienie, ale jeśli kąpiesz dwa razy dziennie to ta kwestia odpada.
« Ostatnia zmiana: 27.10.2011, 22:32:33 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #39 dnia: 27.10.2011, 23:06:53 pm »
To właśnie jest główny problem. One u mnie głodują na pełnych obrotach. :( Zastanawiam, się czy mogę im zmniejszyć czas głodowania do 2 tyg ( czyli jeszcze ponad tydzień). Co o tym sądzicie? Jeśli żółw pędzi na pełnych obrotach 2 tyg i głoduje, to biorąc pod uwagę temp i jego zmiennocieplność- pewnie wydalanie zachodzi znacznie szybciej, niż u Twojej kubusi, Semi ( która jest w chłodniejszej temp). Zmiana planów?
Może faktycznie głodować będą w temp pokojowej jeszcze do następnej niedzieli, a potem tydzień w chłodnej temp i do lodówki. Nie wiem czy damy radę 2 tyg w kiblu. Tydzień spokojnie, ale 2 tyg? Boję się o rosliny, meble itd. Pomysł skracania głodówki, myśle, że nie jest najgorszy. Boję się, że w miesiąc mogłyby stracić na wadzę zbyt wiele.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #40 dnia: 28.10.2011, 02:27:22 am »
U witii na stronie jest rozpiska przygotowań do zimowania greków --> http://testudo-hermanni.prv.pl/pl/007/001/, wg której głodówka zaczyna się w drugim tygodniu, a restrykcyjną formę przybiera dopiero w trzecim i czwartym, czyli w sumie trwa niepełne trzy tygodnie. Jednak w tym witiowym harmonogramie rytm nadaje temperatura, więc nie wiem czy można przez analogię skrócić też głodówkę Twoim żółwiom.
Mógłbyś spróbować im teraz obniżyć temperaturę chociaż do 18, żeby dało się jeszcze mieszkać, a one już zwolnią. Jednak jeśli często gotujesz i masz grzejących sąsiadów po bokach to może być trudno bez okna na oścież. :/ A nie masz może piwnicy, nawet takiej ciepłej? Na pewno będzie zimniejsza niż mieszkanie.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #41 dnia: 28.10.2011, 10:31:34 am »
Głodowanie w temp. pokojowej jest kiepskie - bo to za niska temp. do normalnego funkcjonowania, a za wysoka na przygotowania do zimowania. Z przygotowaniem do zimowania to nie tylko chodzi przecież o to, żeby żółw nie jadł i wydalił wszystko tylko o to, żeby jego organizm powoli zwalniał i wyciszał się.
Wege-a jakiś Twój kolega nie ma piwnicy, garażu itp? Bo z tego nic nie wyjdzie. Żółwie teraz umęczysz, sam siebie też i jeszcze przeziębisz żabutka i jaszczura wietrząc mieszkanie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #42 dnia: 28.10.2011, 15:52:15 pm »
Jeszcze tydzień niech wytrzymają. potem idziemy wszyscy do ciepłej toalety. Te 2 tyg będą mogły w chłodzie siedzieć.
Inny plan to taki, by zrobić im w kartonach takie skrzynki bardzo mocno ocieplone i niech siedzą w tych skrzynkach na balkonie pod wybiegami. Hmm
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #43 dnia: 29.10.2011, 18:32:12 pm »
Wege - jeszcze taki pomysł - a pudła styropianowe? Albo właśnie mały karton włożony w duży karton, a ścianki wypełnione styropianem. Nie mam pojęcia czy da radę - ale parę stopni powinno być więcej niż na powietrzu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Zimowanie w kawalerce 2011
« Odpowiedź #44 dnia: 29.10.2011, 23:33:31 pm »
Obawiam się, że wypełnienie styropianem nic nie da... Jeszcze tylko tydzień posiedzą w takiej temp. Widzę, że są bardziej ospałe a to dobry znak. Nie ma siły, nic nie zrobię- nie kupie większego mieszkania.  :-
 

Dodano 30.10.2011, 15:16:05 pm
Po tygodniu głodówki, moje żółwie ważą:
Fred- 800g
Wilma- 1,131kg
Kobyła- 1,929kg
Tuś- 54g
Greczynka- 147g

Tak sprawa przedstawiała się tydzień temu:
Greczynka: 148g
Tuś: 65g
Fred: 840g
Wilma: 1,132kg
Kobyła: 1,982Kg

Sytuacja wagowa Tusia dramatyczna, ponad 10%. Jak wam się to widzi?  :-\
« Ostatnia zmiana: 30.10.2011, 15:16:05 pm wysłana przez wege »
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)