Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.05.2024, 00:34:08 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie żółwia - pytanie  (Przeczytany 6598 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ilusionsite

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Zimowanie żółwia - pytanie
« dnia: 11.10.2011, 14:12:47 pm »
Witam!

Mój żółw jest już starszy, jestem jego drugą właścicielką już od dawna, w pierwszym domu miał złe warunki tzn był źle karmiony sałata, jajko itp chodził po mieszkaniu nie wiem czy go zimowali, u mnie żółw zawsze zasypia na zimę, karmie go dobrze. Ale wydaje mi się że źle idzie spać, tzn sam idzie co roku koło kaloryfera w łazience i tam spi i wydaje mi się że bardzo dobrze mu się śpi bo go obserwuje w ciągu zimy, gdy się budzi to wygląda bardzo dobrze ma apetyt. I tu pytanie, czy bardzo źle zimuje mój żółw i kiedy wasze już idą spać? mój jeszcze jest w terrarium i normalnie je.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 11.10.2011, 14:27:14 pm »
Niestety to o czym piszesz to nie jest zimowanie, dobrze Ci się zdaje że idzie spać "źle". Prawidłowe zazimowanie to doprowadzenie do stanu, w którym organizm żółwia zwalnia, a to jest możliwe tylko przy niższej temperaturze niż pokojowa, optymalna to 5 stopni. Nadaje się do tego tylko piwnica albo lodówka. To temat rzeka, więcej do poczytania tu--> http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-moje-doswiadczenia i tu --> http://www.zolw.info/hodowla/zimowanie/zimowanie-zolwi-ladowych-z-uzyciem-lodowki.

Piszesz, że żółw u poprzednich właścicieli chodził po mieszkaniu, ale też piszesz że u Ciebie żółw sam idzie pod kaloryfer, czyli też po podłodze śmiga? Powinien mieszkać w terrarium lub na wybiegu, tak napiszę dla pewności, bo nie wiem w końcu jak to masz rozwiązane.

Moja żółwica od zeszłego czwartku już nie je, myślę że pójdzie do lodówy spać na początku listopada. Przebywa na razie na balkonowym wybiegu, w związku z ochłodzeniem głównie śpi.


Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ilusionsite

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 11.10.2011, 16:16:25 pm »
czasami go puszczam żeby pochodził, ale przeciez idzie tam sam z własnej nieprzymuszonej woli, ty decydujesz kiedy żółw ma isc spać, po prostu bierzesz go i zanosisz albo do piwnicy albo do lodówki? a budzisz go czasami zeby coś zjadł? mam go tak poprostu zaniesc do piwnicy zostawić w jakims pudełku i powiedziec śpij? a czy moze mu się coś stać jak bedzie zimował tam gdzie zwykle

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 11.10.2011, 16:21:09 pm »
Heh, temat zimowania to naprawdę obszerny temat. Takiego przesypiania pod kaloryferem nie można nazwać zimowaniem.
 

Dodano 11.10.2011, 16:23:03 pm
semiramida podała link z którym warto się zapoznać.
« Ostatnia zmiana: 11.10.2011, 16:23:03 pm wysłana przez zuzu5 »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 11.10.2011, 18:15:58 pm »
Organizm żółwia przystosowywał się przez wiele tysięcy lat do takiego rytmu rocznego: lato aktywne, zima we śnie. Całoroczna aktywność mu po prostu nie służy. Organy wewnętrzne muszą pracować na okrągło, zamiast mieć czas naturalnej kilkumiesięcznej przerwy. Prędzej czy później odbije się to na jego zdrowiu.
To nie czyjeś widzimisię, tylko próba dostosowania warunków hodowli do tego, czego potrzebuje żółw. Dlatego rzeczywiście: kiedy robi się zimno, moje żółwie lądują w pudełku z sianem i są zanoszone do piwnicy. Zwykle wtedy juz mocno śpią, więc nie są nawet tego świadome.

Offline ilusionsite

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 11.10.2011, 21:16:02 pm »
czyli mam go uspać w domu i zaniesc do piwnicy w pudełku z sianem albo liściami? a w w domu nie moze być w jakimś zacisznym miejscu jakby było bez ogrzewania centralnego? i jeszcze jedno co mnie zastanawia.. jak przed zimowaniem nie dam mu jedzenia z 2 tygodnie to nic mu się nie stanie? ma być po prostu w pełni wyprózniony?
 

Dodano 11.10.2011, 21:19:47 pm
i jeszcze jedno na czas kiedy przygotowuję go do zimowania mam mu nie grzac? dobrze żeby przez ten czas było jej już chłodniej?
« Ostatnia zmiana: 11.10.2011, 21:19:47 pm wysłana przez ilusionsite »

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 11.10.2011, 21:31:15 pm »
Zdecydowanie trzeba stopniowo obniżać temperaturę , nie może być tak, że z 30 stopni nagle na 3 !
Nie sadze, żeby w twoim domu było wystarczająco zimno, to wręcz nie możliwe. Zdecydowanie piwnica lub lodówka.
Nie zapomnij o częstych kąpielach, dzięki nim żółwik się wypróżni.
pozdrawiają hela i parys

Offline ilusionsite

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia - pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 12.10.2011, 15:43:22 pm »
dziekuje bardzo za odpowiedzi :)