Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 04.05.2024, 20:55:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy  (Przeczytany 10733 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline laila0999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« dnia: 02.12.2011, 11:09:55 am »
Witam, mam problem ze swoim żólwiem, w tym roku chce go zimować prawidłowo, bo zawsze to była taka pseudohibernacja pod kaloryferem, wydaje mi się ze zrobiłam wszystko tak jak należy czyli głodówka 3 tyg, kąpiele, odrobaczanie, po woli przygotowywałam go do spania, czyli wyłaczenie lampki w terrarium przeniosłam do piwnicy myslałam ze tam będzie spać ale postanowiłam go jednak zimować w własnej lodówce bo temperatura w piwnicy ciągle się zmienia i jest za wysoka. Ale on wciąż nie chce zasnąć tylko się wierci. Nie wiem co mam robic. Czy wasze żółwie jak trafiają do lodówki to już wsadzacie je spiące, czy ruszaja się wam tam, i ile powinno byc stopni w lodówce, mysle ze to mnie przerasta uwielbiam swojego żółwia ale boje się ze cierpi ponieważ cały czas spał pod kaloryferem to dla niego nowa i stresująca sytuacja.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #1 dnia: 02.12.2011, 12:11:07 pm »
Jesli gadzior się jeszcze kręci - to znaczy, że dobrze nie zasnął. Albo np. czegoś jeszcze nie wydalił.
Na razie bym go potrzymała jeszcze w tej piwnicy. Ile tam masz stopni - ok. 10 ? czy więcej?
Dopiero jak zaśnie i przestanie się kręcić możesz go do lodówki przenieść. W lodówce powinno być. ok. 4-5 stopni - i zasada taka, że lepiej stopień więcej niż mniej.
I tak w ogóle - jaki to gat. żółwia?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline laila0999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #2 dnia: 02.12.2011, 12:26:50 pm »
zółw stepowy, w piwnicy jest tak ok 15,a ile powinno byc? dla pewnosci wziełam go z tamtad i wykąpałam dla pewnosci ale nic nie wydalił, a ile tak żółw moze tam zasypiać? był 3 dni i cały czas słyszałam szelest lisci.
 

Dodano 02.12.2011, 12:45:43 pm
Mój żółw już zasnoł ale w domu po kąpieli w pudełku z liśćmi zanim go zaniosłam do piwnicy, zasnoł ze tak powiem w ciepłym czy będę go mogła wstawić do lodówki do 4-5 stopni, czy to byłby szok dla organizmu?
« Ostatnia zmiana: 02.12.2011, 12:45:43 pm wysłana przez laila0999 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #3 dnia: 02.12.2011, 13:48:30 pm »
Tak to nie można - z pokoju do piwnicy, bo krzywdę mu zrobisz. Wystaw z powrotem do piwnicy i niech tam jeszcze z tydzień posiedzi w tych 15 stopniach. I kąp go już tam - a nie noś do domu. Potem spróbuj o jakieś 5 stopni obniżyć temp. w piwnicy (może da się uchylić okno?). Żółw powinien już być wtedy zakopany i nie należy go juz ruszać i wywlekać do kąpieli. I jak sobie postoi w ok. 9-10 stopniach, może być i 8, kilka dni to potem go możesz do lodówki włożyć.

Aha i pamiętaj o ważeniu. To konieczne. Jakby za dużo schudł w czasie snu to można go szybko wybudzić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #4 dnia: 02.12.2011, 16:13:54 pm »
Jaka jest grania, kiedy wiadomo że żółw schudł za dużo?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #5 dnia: 02.12.2011, 16:19:39 pm »
10% masy ciała wyjściowej, przy czym jako "startową" trzeba przyjąć wagę po opróżnieniu żołądka i jelit.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #6 dnia: 02.12.2011, 17:13:07 pm »
grania... jejku co za analfabetyzm :D granica. Ok 10%, a co może być powodem większej utraty masy?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #7 dnia: 02.12.2011, 19:02:15 pm »
Ano, wiele czynników, np. odwodnienie, zużycie się "tłuszczyku" na czas hibernacji, zbyt wys. temp. zimowania, zarobaczenie, choroba nerek lub wątroby. Generalnie jak waga spada za mocno - to wskazuje, że z gadem coś złego się dzieje - i albo winą są warunki zimowania, albo żółw jest chory. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline laila0999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #8 dnia: 03.12.2011, 19:12:22 pm »
jest taka mozliwosc ze jak dam zółwia do lodówki to przez zmianę temperatury się przebudzi i zacznie kręcić? a jak go będę przenosiła i w tym czasie się przebudzi mam go tam wsadzić?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #9 dnia: 03.12.2011, 20:11:32 pm »
jest taka mozliwosc ze jak dam zółwia do lodówki to przez zmianę temperatury się przebudzi i zacznie kręcić? a jak go będę przenosiła i w tym czasie się przebudzi mam go tam wsadzić?

Właśnie cała sztuczka z załadowaniem do lodówki polega na tym, aby tej różnicy temperatur nie było lub aby była na tyle mała, iż żółw się już nie zbudzi. Wcześniej żółwia już umieszczasz w docelowym pudełku, w którym ma spać w lodówce, zostawiasz to pudełko w pomieszczeniu gdzie jest tyle stopni, w ilu głoduje (czyli na razie 15), i w przeciągu max. tygodnia zjeżdżasz stopniowo do 5-7 stopni. Przenosząc z takiej temperatury śpiącego i już zakopanego w pudełku żółwia masz pewność, że się nie zbudzi. Potem w lodówce żółw może jeszcze ewentualnie trochę pohałasować przy wygodnym moszczeniu się, ale w ciągu doby się powinien ułożyć.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline laila0999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #10 dnia: 03.12.2011, 21:10:29 pm »
czyli mam go mieć w piwnicy w temp 15 stopni (przy uchylonym oknie moze być troche mniej) przez jaki czas? a potem do lodówki go zanieść? mam w lodówce 9 stopni to bedzie dobra temperatura, czy zniżyć? a jak mi wcale nie zaśnie? w piwnicy tylko bedzie spał w nocy a wdzień się krecił? ale ewidentnie wiem ze chce spać, zawsze spał w ciepłym i może mi po prostu nie zasnąć, dodam że jest już starszy jestem jego 2 włascicielka i nigdy nie zimował, zawsze przesypiał pod kaloryferem. A w razie gdyby mi się nie udało go zazimowac prawidłowo, a wiem ze chce spać, to bardzo mu zaszkodze jeżeli bedzie spać w domu w pudełku z liscmi?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #11 dnia: 03.12.2011, 22:14:33 pm »
czyli mam go mieć w piwnicy w temp 15 stopni (przy uchylonym oknie moze być troche mniej) przez jaki czas? a potem do lodówki go zanieść?
Widzisz, tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi tyle a tyle dni, a jedynie wskazanie, by zanieść wtedy, jak żółw się zakopie i zaśnie. Jeśli się wierci, tzn że temperatura jest za wysoka albo zalega mu coś w jelitach.

mam w lodówce 9 stopni to bedzie dobra temperatura, czy zniżyć? a jak mi wcale nie zaśnie?
Jeśli w tym pomieszczeniu "przechodnim" nie jesteś w stanie uzyskać temperatury niższej niż te 9 stopni, to lepiej w lodówce też taką ustawić początkową, żółwia przełożyć i wtedy ustawić na niższą - optymalnie 5 stopni.

w piwnicy tylko bedzie spał w nocy a wdzień się krecił?
Będzie ciemno i chłodno to na pewno będzie spał.

ale ewidentnie wiem ze chce spać, zawsze spał w ciepłym i może mi po prostu nie zasnąć, dodam że jest już starszy jestem jego 2 włascicielka i nigdy nie zimował, zawsze przesypiał pod kaloryferem. A w razie gdyby mi się nie udało go zazimowac prawidłowo, a wiem ze chce spać, to bardzo mu zaszkodze jeżeli bedzie spać w domu w pudełku z liscmi?
Jeśli będzie spał w domu to niestety może umrzeć z wycieńczenia - nie będzie jadł ani pił, a organizm będzie trawił i wodę zużywał w normalnym tempie.

Tak dla jasności: kiedy żółw dostał lek na odrobaczanie i od kiedy nie je, ile już siedzi w tej piwnicy? Moja żółwica została załadowana do lodówki 34. dnia głodówki, w piwnicy siedziała dwa tygodnie, potem ostatni tydzień na wybiegu w 5-8 stopniach (więcej o moich zmaganiach na moim blogu).
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline laila0999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #12 dnia: 04.12.2011, 13:55:59 pm »
odrobaczałam go 2 miesiące temu w piwnicy jest 2 dni, jadł ostatni raz tak z 4 tygodnie temu. Zrobie tak jak doradziłaś, dziękuje za odpowiedzi

Offline laila0999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 15
  • Reputacja: 0
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #13 dnia: 14.12.2011, 15:25:35 pm »
moge dać żówia do lodówki i tam mu zmniejszać temperature? czy aby do niej trafić już musi być uspany?

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zimowanie żółwia w lodówce - problemy
« Odpowiedź #14 dnia: 14.12.2011, 16:10:07 pm »
Możesz dać do lodówki ustawionej na 10 stopni i dopiero stopniowo zmniejszać, wpierw do 8, potem do 5, z tym że nawet przy 10 stopniach żółw powinien już spać.

Dodam, że z  moich doświadczeń wynika, że nie uniknie się kręcącego się żółwia przez pierwszą dobę w lodówce, nawet jeśli się go tam zapakuje z 5 stopni i głęboko śpiącego.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM