Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 10:22:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmiana temperatury  (Przeczytany 4690 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Zmiana temperatury
« dnia: 12.10.2011, 20:31:44 pm »
Słuchajcie, mam takie pytanko - żółwia trzymam już w pokoju - te deszcze i wiatry jakoś nie nastrajają mnie do wystawiania ją na balkon czy wychodzenie na spacery - w domu ma teraz temperaturę pokojową, około 18 - 20 stopni. Mimo to, przesypia całe dnie, wstaje raz na cztery dni, poskubie trochę żarełka i wraca do snu. Czy mogę odstawić jej jedzenie, robić kąpiele, trzymać w pokoju w temp. ok 20 stopni jeszcze z ok. 2- 3 tygodnie i zanieść ją do piwnicy? Przerasta mnie to całe zimowanie :S Kompletnie nie wiem, co mam robić :S

TomaszW

  • Gość
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #1 dnia: 12.10.2011, 22:22:35 pm »
Prawdopodobnie żółw sam przestanie jeść, gdy zrobi się chłodniej.

Przeniesienie z terrarium (20 stopni) do piwnicy nie jest dobrym pomysłem, bo zmiana temperatury będzie zbyt nagła.Powinna obniżać się stopniowo.Zakręć kaloryfer lub nie dogrzewaj terrarium.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #2 dnia: 12.10.2011, 22:44:33 pm »
Moim zdaniem sposób z pokojem nie jest taki zły, jeśli go w kolejnych tygodniach jesteś w stanie wyziębić.  Jednak 20 stopni to za dużo, posiłkując się m.in. artykułem Beaty o przygotowaniu do zimowania w domu należy stwierdzić, że już w drugim tygodniu głodówki temperatura powinna być niższa niż pokojowa. W następnych tygodniach znowu powinna być obniżana, tak aby przed samym umieszczeniem w zimowniku żółw przebywał już tylko w około 10 stopniach.
Przy 18-20 to moja Kubusia jeszcze aktywnie jedzenia szukała i ani myślała spać:)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #3 dnia: 13.10.2011, 14:08:12 pm »
Moje stepowe są na wybiegu balkonowym cały czas. Wybieg jest osłonięty od wiatru i deszczu, temperatura nie spada poniżej 5st w nocy, a w ciągu dnia jeszcze słońce wychodzi to wtedy żółwie się grzeją, na noc lub jak jest chłodniej zakopują się głęboko i przesypiają. Myśle, że dobrym rozwiązaniem jest prosto z wybiegu - do lodówki/piwnicy

TomaszW

  • Gość
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #4 dnia: 13.10.2011, 14:34:01 pm »
Myśle, że dobrym rozwiązaniem jest prosto z wybiegu - do lodówki/piwnicy

Też tak sadzę, tylko nie mam pewności kiedy?Tuż po przymrozkach?To bedzie już w październiku. :o
W takim wypadku sen zimowy miałby trwać od października do końca marca.Czy to nie za długo?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #5 dnia: 13.10.2011, 14:51:12 pm »
No właśnie z tym też mam problem, czy mróz nie przyjdzie za szybko. Poza tym jeszcze nie zaczęłam głodówki, mało jedzą, ale jeszcze im jedzonko wrzucam.
 

Dodano 13.10.2011, 16:03:59 pm
Właśnie sprawdziłam prognoze pogody na najbliższe dni i już w niedziele w nocy ma być -1st, póżniej 0.... chyba bede musiała zabrać żółwie do domu... :/
« Ostatnia zmiana: 13.10.2011, 16:03:59 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Tortuga

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 121
  • Reputacja: 1
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #6 dnia: 13.10.2011, 19:16:54 pm »
Dziękuję wszystkim za rady :) Już się zaczęłam psychicznie do tego przygotowywać, a tu nagle okazało się, że Tortilla nie będzie w tym roku zimowna. Wet tak zadecydowała, Tortilla zaraz po znalezieniu (w czerwcu) miała złe wyniki krwi i lepiej nie ryzykować. Także teraz zamiast szykować pojemnik na zimowanie, będę zbierać roślinki, zamrażać, zasuszać i nie wiem, co jeszcze, żeby zapewnić jej pokarm na zimę :)

TomaszW

  • Gość
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #7 dnia: 13.10.2011, 19:45:56 pm »
Właśnie sprawdziłam prognoze pogody na najbliższe dni i już w niedziele w nocy ma być -1st, póżniej 0.... chyba bede musiała zabrać żółwie do domu... :/

Moje wciąż w ogrodzie (z wyjątkiem maleństwa - marginata).
Myślisz, że jak wybiegi są nakrywane na noc folią to żółwie mogą zostać na noc, gdy będzie -1 ? :-\

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #8 dnia: 13.10.2011, 20:11:37 pm »
Folia powinna w pewnym stopniu wyższą temperaturę utrzymywać, ale wątpie żeby to się sprawdziło w przypadku ujemnych temperatur. Można by też zaufać naturalnemu instynktowi żółwi że się głęboko zakopią, ale skąd możemy mieć pewnosc że będzie to wystarczająco głęboko?... Ale to tylko w przypadku wybiegów ogrodowych, moje są w tej chwili na balkonie więc ta opcja odpada.
A znowu zabierać je z 5-10st do ok 20 też nie za dobrze

TomaszW

  • Gość
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #9 dnia: 13.10.2011, 20:27:45 pm »
Racja!
Najwyżej trafią do nieogrzewanego pokoju na jakiś czas, a w listopadzie do piwnicy.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #10 dnia: 13.10.2011, 22:10:38 pm »
Ja mam taką koncepcję, zainspirowaną też doświadczeniami Bemilki, żeby na nocne przymrozki zabrać Kubusię do domu a w dzień z powrotem oddelegować na wybieg. Żeby uniknąć 20 stopni w domu, otworzę okno a żółwicę przenocuję nie w terrarium a już w zimowniku. Za dnia ma być niby 10 stopni i słonecznie, pod pleksą nagrzeje się pewnie do 15. Co myślicie?
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #11 dnia: 14.10.2011, 09:45:03 am »
Ja się kiedyś zastanawiałm jeszcze nad takim patentem, Ocieplana styropianem (i to solidnym, min. 5 cm) budka zagłębiona w ziemię. Budka miałaby podłogę, a pod podłogą kabel grzewczy z termostatem, który w razie potrzeby by grzanie włączył. Budkę taką można przekryć na noc folią albo umieścić w tunelu foliowym jeśli wybieg jest w ogrodzie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Zmiana temperatury
« Odpowiedź #12 dnia: 14.10.2011, 10:33:18 am »
Chyba też nie pozostanie mi nic innego jak zrobić tak jak Semiramida mówisz.... wyłącze na noc grzanie, uchyle okna a nad ranem znow je wystawie.