Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:06:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy pierwsze zimowanie  (Przeczytany 4569 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jasiek2583

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Żółw stepowy pierwsze zimowanie
« dnia: 02.01.2011, 10:56:53 am »
Witam Wszystkich.
Mój żółw od połowy października nic nie je. Zacząłem zimowanie. Czyli skracałem czas włączonych lamp UVB i Heat Emitter później wyłączyłem. Następnie wsadziłem do zimownika i na zewnątrz. Od tygodnia jest w lodówce zasypany ziemią i przykryty sianem.
Planuje przezimować do 1 marca, ale nie wiem czy żółwiowi nic nie będzie.
Moje pytanie jest takie czy żółw przeżyje do 1 marca nie jadł o połowy października i boje się, że nie da rady.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw stepowy pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #1 dnia: 02.01.2011, 10:58:15 am »
Podczas zimowania metabolizm jest tak spowolniony, że żółw bardzo powoli traci zapasy. Podczas zimowania trzeba jednak stale kontrolować wagę żółwia!

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw stepowy pierwsze zimowanie
« Odpowiedź #2 dnia: 31.01.2011, 13:23:47 pm »
Co prawda odpisuję, po czasie, ale myślę, że takie informacje przydają się co roku....

W ogóle fajnie, że zdecydowałeś się zazimiować żółwia. Z tego co piszesz wnioskuję, że przygotowania przebiegły w miarę prawidłowo, choć opisałeś to też bardzo powierzchownie.

Planuje przezimować do 1 marca, ale nie wiem czy żółwiowi nic nie będzie.
Moje pytanie jest takie czy żółw przeżyje do 1 marca nie jadł o połowy października i boje się, że nie da rady.

Ogólnie żółwie są na takie głodówki przygotowane, bo to, że nie muszą przyjmować pokarmu podczas snu zimowego jest uwarunkowane biologicznie, jak i również to, że "fundują" sobie takie głodówki. Także tym faktem nie powinieneś się za zbytnio martwić. Ważne jednak jest, żeby zwierzęta szły spać w miarę silne i ogólnie dobrze odżywione, ponieważ słabe mogą takiego długotrwałego snu nie przetrwać.

Dlatego też nie bez znaczenia jest przy tym ogólna całoroczna hodowla, a nie tylko samo przygotowanie do zimowania, czy też sam sen. Zwierzęta, które dostają odpowiedni pokarm i większość czasu spędzają na wybiegu nie mają z reguły większych problemów z kilku miesięcznym snem zimowym, pod warunkiem, że i temperatury podczas zimowania są prawidłowe. (Te powinny być niższe niż 7 C, bo tylko wtedy metabolizm żółwia jest efektywnie spowolniony, ale nie niższe niż 2 C i nigdy poniżej 0 C!)

Jeśli chodzi o samo zimowanie, to nie powinieneś żółwia zasypywać ziemią, a ni też używać siana (bo pleśnieje)! Wystarczy jeśli żółwia położysz na ziemi i przykryjesz liśćmi. Pamiętaj aby ziemia ta, nie było zbyt sucha! Pojemnik, w którym śpi żółw warto przykryć jakąś wilgotną szmatką, tak żeby i powietrze podczas zimowania nie było zbyt za suche!
« Ostatnia zmiana: 31.01.2011, 13:27:57 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl