Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 16:09:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!  (Przeczytany 7129 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« dnia: 05.11.2010, 14:12:21 pm »
Witam! Mój żółw stepowy jakiś miesiąc albo i wcześniej zakopał się i śpi. W domu mam pokojową temperaturę, więc to mnie bardzo dziwi. Co kilka dni słyszę tylko skrobanie. Nie wiem, czy mam wyciągnąć żółwia spod kory, czy zostawić, żeby sobie spał?? Zwierzak śpi w terrarium. Co robić?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #1 dnia: 07.11.2010, 10:30:50 am »
Żółw chce zimować, to naturalne dla niego zachowanie. Opisz warunki - czym go karmisz,, jakie terra, lampy czy latem był na dworze itp. Poczytaj o zimowaniu, jak zdrowy to zimowanie jest bardzo potrzebne dla funkcjonowania organizmu.

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #2 dnia: 09.11.2010, 22:20:55 pm »
Witam! Mój żółw stepowy jakiś miesiąc albo i wcześniej zakopał się i śpi. W domu mam pokojową temperaturę, więc to mnie bardzo dziwi.

To że w pokoju panują w miarę wysokie temperatury nie oznacza, że żółw nie czuje zbliżającej się zimy. Bardzo ważną rolę odgrywa bowiem również i przy tym ciśnienie powietrza, które o tej porze roku jest inne niż to w lecie. To z kolei wpływa na samopoczucie zwierząt powodując dosyć często apatię i brak apetytu.

Co kilka dni słyszę tylko skrobanie. Nie wiem, czy mam wyciągnąć żółwia spod kory, czy zostawić, żeby sobie spał?? Zwierzak śpi w terrarium. Co robić?

Taki sen nie jest w sumie jakimś większym wypoczynkiem dla organizmu, a już na pewno nie hibernacją, ponieważ organizm przez ten cały czas spala energię. Zapasy te muszą być oczywiście w tym przypadku uzupełniane, dlatego musisz żółwia dokarmiać i pamiętać dodatkowo o lampie grzewczej, bo bez tego ciężko będzie o tej porze roku (jak i w zimie) "rozruszać" układ trawienny.

Ja jednak jestem (podobnie jak Viktoria) za "prawidłowym" zimowaniem, pod warunkiem oczywiście, że żółwiowi nic nie dolega.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #3 dnia: 11.11.2010, 08:01:42 am »
razem  z tym terrrarium najlepiej wynieść teraz żółwia do niższej temperatury, a potem do jeszcze niższej, pomysl o garażu czy o podobnym, i zostaw tak choc na 2 miesiace, ale wynieś teraz, bo czas leci

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #4 dnia: 01.12.2010, 17:13:20 pm »
Tak chyba będzie najlepiej. Żółw latem był na wybiegu, a potem w terrarium przez kilka miesięcy. Odrobaczałem go jakiś rok temu. Czy mam żółwia wyjąć i wykąpać? Czy po prostu wstawić do zimniejszej temperatury?

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2010, 18:19:16 pm »
Czy mam żółwia wyjąć i wykąpać? Czy po prostu wstawić do zimniejszej temperatury?

Wszystko zależy od tego w jakim on jest teraz stanie, tzn. czy już zapadł całkiem w sen zimowy, czy też jeszcze nie. Jeśli śpi już całkiem mocno, to ja bym raczej go nie ruszał i przeniósł do chłodnego pomieszczenia, a następnie do takiego gdzie panuje 4-5 C.

Jeśli jednak żółw jeszcze nie śpi (tylko jest ospały), to dobrze byłoby go jednak wcześniej trochę pokąpać, tak żeby się wypróżnił.

Wypróżnienie organizmu jest w sumie ważne, dlatego szkoda byłoby gdyby okazało się, że żółw już zapadł w sen zimowy, bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. Do tego należy też badanie kału i w razie czego odrobaczanie, które właśnie dobrze jest przeprowadzić raz do roku przed zazimowaniem żółwia. 

 
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #6 dnia: 02.12.2010, 10:23:18 am »
juz go nie budź tylko wynieś całością

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #7 dnia: 04.12.2010, 18:27:59 pm »
A nie lepiej go obudzić, żeby się napił wody chociaż? Będę go zimował dopiero pod koniec grudnia bo muszę jakąś lodówkę kupić. Przecież, jak ma zimować to i tak zaśnie... Co sądzicie?

Offline witia

  • Moderator
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • *
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw zakopał się i śpi od miesiąca!
« Odpowiedź #8 dnia: 16.12.2010, 07:29:51 am »
Ja też bym go w tej sytuacji już raczej nie budził, bo to niepotrzebnie zdezorientuje zwierzę. Jeśli żółw już śpi, w temp. wyższej niż 7 C to koniecznie musisz mu tą temperaturę obniżyć. - Stąd (o ile to możliwe) przyspieszyłbym na Twoim mijescu zakup tej lodówki, lub poszukał jakiegoś innego, odpowiednio chłodnego miejsca.

Z racji tego, że jednak żółw nie został w pełni prawidłowo przygotowany do tego snu zimowego, to zalecałbym Ci (co kilka dni) kontrolę jego stanu zdrowia (oględzinacy gada, a przede wszystkim jego ważenie).
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl