Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:19:04 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fusia :)  (Przeczytany 35128 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #15 dnia: 08.02.2012, 18:28:07 pm »
OK, ale wypowiedzi innych będą w podobnym tonie. Żółw nie może chodzić po podłodze.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline P_O_L_A

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #16 dnia: 08.02.2012, 18:28:38 pm »
dokładniej na skarpecie. :)

wchodzi na skarpetkę i usypia. jakby spała bezpośrednio na podłodze, to wróciła by do tarra.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #17 dnia: 08.02.2012, 18:31:30 pm »
Proszę przeczytaj to i wyciągnij wnioski.
http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/dlaczego-nie-na-podlodze/
Jest tu genialnie opisane czemu żółw nie może chodzić/mieszkać na podłodze.
Dorcia wspaniale opisała konsekwencje przebywania żółwia na podłodze.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #18 dnia: 08.02.2012, 18:33:48 pm »
Pola, miejsce żółwia jest w terrarium albo na wybiegu i przykro mi, ale innych opcji nie ma.
Nawet jeśli to tylko na trochę na noc. Za łóżkiem, nie ważne czy na skarpetce, czy na kocyku itp, nie zapewnisz żółwiowi odpowiedniej temperatury i wilgotności. Bezpieczeństwa też nie.
Wypuszczanie gadów na podłogę niesie ze sobą wiele możliwych powikłań, często nie dających się odwrócić i tragicznych w skutkach.

Przemyśl to jeszcze raz.

Offline P_O_L_A

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #19 dnia: 08.02.2012, 18:39:22 pm »
ale przecież mój żółw nie mieszka na podłodze. cały dzień jest w terrarium, a usnął na skarpecie. nie gołej podłodze. wiem, że nie wolno.  ale ani jedna uwaga 'Dorci'  nie zgadza się z moimi warunkami.

a choćby nawet to nie może pochodzoić nawet 15 minut ?

znam Panią, która żółwia stepowego trzymała 24/h  nie miał lustrzanki ani UVB, i żył 17 lat i wiem, że  to nie jest wskazane, wręcz zabronione ale zdarzały się takie przypadki i żółw miał dobrze.
ja tam nie robię, podaję tylko przykład. wszystko zależy od przyzwyczajeń żółwia. i nie mam zamiaru trzymać go cały czas na podłodze. ;]

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #20 dnia: 08.02.2012, 18:44:01 pm »

Nawet jeśli to tylko na trochę na noc. Za łóżkiem, nie ważne czy na skarpetce, czy na kocyku itp, nie zapewnisz żółwiowi odpowiedniej temperatury i wilgotności. Bezpieczeństwa też nie.
Wypuszczanie gadów na podłogę niesie ze sobą wiele możliwych powikłań, często nie dających się odwrócić i tragicznych w skutkach.

Przeczytaj to jeszcze raz.
Przemyśl to, żółw Ci nie powie, że mu źle, nie będzie po nim widzieć, że cierpi. Będzie się tylko męczył. Jego stawy będą coraz bardziej schorowane, aż dojdzie do nieodwracalnych zmian >:(.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

TomaszW

  • Gość
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #21 dnia: 08.02.2012, 18:56:22 pm »
Tusia znalazła sobie teraz inne miejsce do spania ; za łóżkiem. jest jej tam wygodnie 3 noc tam sypia. Hodowca powiedział, że jest już na tyle duża, że może chodzić po podłodze, więc nie mam wyrzutów sumienia.

Ojej  :o
To Twój żółw chodzi po podłodze?

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #22 dnia: 08.02.2012, 18:56:36 pm »
W ciągu 15 minut na podłodze żółw może:
- zjeść coś co go zaczopuje, co w efekcie może skutkować i śmiercią (jeśli w żaden sposób żółw nie poradzi sobie z wydaleniem ciała obcego konieczna jest operacja,
  a zabieg taki nie należy do bezpiecznych i pewnych),
- zjeść coś ostrego co doprowadzić może to poważnego uszkodzenia jelit, w takich przypadkach uratowanie żółwia jest praktycznie niemożliwe,
- żółw może zostać nadepnięty, kopnięty, przytrzaśnięty,
- może nawdychać się chemii, nawet tej niewyczuwalnej dla Ciebie, co może doprowadzić do zatrucia.
to tak najogólniej.

Z Twoje wypowiedzi wnioskuję, że żółw przesypia ostatnio na "podłodze" całe noce.
Niestety w takim miejscu nie jesteś w stanie utrzymać żółwiowi wilgotności na odpowiednim poziomie, szczególnie teraz, kiedy sezon grzewczy trwa wilgotność w mieszkaniach jest bardzo niska, dużo za niska = problemy układu oddechowego, oczu, skóry.
Dodatkowo na podłodze żółw jest narażony na przeciągi co z reguły skutkuje poważnym katarem czy zapaleniem płuc.

znam Panią, która żółwia stepowego trzymała 24/h  nie miał lustrzanki ani UVB, i żył 17 lat i wiem, że  to nie jest wskazane, wręcz zabronione ale zdarzały się takie przypadki i żółw miał dobrze.

17 lat to nie jest dużo u żółwia, w odpowiednio dobranych warunkach (uzależnionych od gatunku) żółwie spokojnie żyją 30, 40 lat, a często i dłużej.
« Ostatnia zmiana: 08.02.2012, 19:02:49 pm wysłana przez Dorcia »

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #23 dnia: 08.02.2012, 19:00:19 pm »
Hodowca powiedział, że jest już na tyle duża, że może chodzić po podłodze, więc nie mam wyrzutów sumienia.

Skoro hodowca stwierdził, że może chodzić po podłodze, bo jest już duża >:( >:( To może też nie zna się na gatunkach. :( :(
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #24 dnia: 08.02.2012, 19:11:36 pm »
Pola, pewnie odnosisz wrażenie, że rzuciliśmy się na Ciebie bez powodu z zębami i pazurami.
Ale widzisz, wszyscy mamy do czynienia ze zwierzętami skrzywdzonymi, pokrzywionymi i chorymi z powodu fatalnych warunków, w jakich trzymali je poprzedni właściciele. Kochamy żółwiki i bardzo chcemy, żeby działo im się dobrze.
I to jest jedyna nasza intencja, nie zaś ataki na Ciebie.

Offline P_O_L_A

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #25 dnia: 08.02.2012, 19:24:13 pm »
tak, rozumiem.

ale zrozumcie też mnie, hodowca powiedział co innego, nie wiedziałam, że to może tak skutkować. żółwia mam od niespełna 3 dni, a tu takie teksty, jakbym go uśmierciła. gdybym nie chciała dla niego dobrze, nie byłabym na tym forum i nie zadawałabym tak wielu pytań.


PS żółw jest już w terra,
żegnam

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #26 dnia: 08.02.2012, 19:27:01 pm »
I super :D
Gratuluje dobrego posunięcia.
Nie gniewaj się.
Wszyscy chcą jak najlepiej dla żółwia :)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #27 dnia: 08.02.2012, 19:29:48 pm »
No właśnie, miłość do żółwi zaślepia, jak każda inna. :)
Cieszymy się, że trafiłaś na nasze forum. Chętnie pomożemy, jeśli będziesz chciała czegoś się dowiedzieć. Forum jest jak ocean, niełatwo trafić na jakąś drobną informację, której akurat potrzebujemy.
A Fusia jest śliczna i rzeczywiście bardzo przypomina żółwia obrzeżonego. Czy zamieścisz więcej zdjęć? Gdybyś zrobiła jeszcze kilka, najlepiej z bliska, pozwoliłoby to rozwiać wątpliwości i przyjrzeć się żółwiczce dokładniej. :)

Offline P_O_L_A

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 51
  • Reputacja: 1
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #28 dnia: 08.02.2012, 19:57:06 pm »
jasne, dodam. ale może jutro, jak się obudzi. :)

śpi od trzech godzin w doniczce, wiec o sesji możemy na razie pomarzyć. :)

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Fusia :)
« Odpowiedź #29 dnia: 08.02.2012, 20:22:36 pm »
Pola, zajrzyj może do tego wątku: http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/franklin/
Jest tam też żółwik, który uchodził za greka, a okazał się obrzeżonym. Ty sama najlepiej porównasz, czy jest podobny do Twojej Fusi. :)