Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:44:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Hermusia  (Przeczytany 5435 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline inczi13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Hermusia
« dnia: 07.11.2010, 14:57:33 pm »
oto moja gadzinka. niektorzy mowia ze to jak moje dziecko. a ja mowie ze sprawia chyba wiecej klopotu niz dziecko ale i tak ja kocham.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #1 dnia: 07.11.2010, 14:59:33 pm »
Śliczne maleństwo :)

Offline inczi13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #2 dnia: 07.11.2010, 15:07:43 pm »
to jest jej mieszkanko. z pewnego powodu bardzo go nie lubi ;/ jak myslicie dlaczego?
 

Dodano 07.11.2010, 15:18:29 pm
wiecznie probuje sie z niego wydostac. temperatura jest okolo 23 - 25 stopni.
« Ostatnia zmiana: 07.11.2010, 15:18:30 pm wysłana przez inczi13 »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #3 dnia: 07.11.2010, 15:21:05 pm »
Próbuje się wydostać ponieważ terrarium jest szklane i widzi wszystko na zewnątrz. Żółw nie rozumie tej przeszkody - tzn szkła. Dla niego tam jest droga - przejście, więc próbuje tam iść. Dlatego szklane nie nadaje się dla żółwia. Póki co obklej to czymś żeby żółw nie widział wszystkiego co jest wokół niego.
Temperatura jest zdecydowanie za niska. W tym drugim wątku już Ci napisałam na temat lamp.
 

Dodano 07.11.2010, 15:21:47 pm
Temperatura jest zdecydowanie za niska.

No chyba że przygotowujesz ją do zimowania to ok

Offline inczi13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #4 dnia: 07.11.2010, 15:22:28 pm »
pierwszym bledem jakim zrobilam to w nocy miala zbyt niska temperature, ale to juz poprawilam. dzis zrobilam jej pierwsza kapiel.wyglada na to ze troszke wiecej je ale nadal to nie to samo co bylo latem. zastanawiam sie moze brak jej towarzystwa?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #5 dnia: 07.11.2010, 15:25:44 pm »
Niby maluchy lubią towarzystwo, ale ogólnie żółwie uważa się za samotniki. Jeżeli zdecydowałabyś się na drugiego żółwia musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach:
musi by być ten sam gatunek, zbliżona wielkość. Kwarantanna. No i że za kilka lat może okazać się że będziesz musiała zapewnić im oddzielne terraria, bo będą to np 2 samce, albo parka, a taka kombinacja na stałe w jednym terra jest zła.
Masz możliwość stworzenia wybiegu zewnętrznego żeby żółw wiosna - jesień spędzał na prawdziwym słońcu?
Od kiedy masz tego żółwia?

Offline inczi13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #6 dnia: 07.11.2010, 15:26:13 pm »
ale sciany boczne sa brazowe a jedna z nich jest biala. nie sadzilam ze terarium bedzie zle ze szklem skoro kupilam ze sklepu ktory specjalizuje sie tylko zolwiami. www.tortoisecenter.co.uk

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #7 dnia: 07.11.2010, 15:28:52 pm »
No a jednak szklane nie jest najlepsze dla żółwi. Już wytłumaczyłam dlaczego.
Są też w sklepach sprzedawane "specjalistyczne" karmy dla żółwi typu BioRept a również nie nadają się dla tych zwierząt, jedyne co to powoli wykańczają ich organizmy.
ŻÓŁW NIE JE bo chce zimować, już ci o tym pisałam. poczytaj o zimowaniu
 

Dodano 07.11.2010, 15:31:00 pm
ale sciany boczne sa brazowe a jedna z nich jest biala.

Ale z przodu jest szkło. Poza tym w szklanym terra jest często za duszno. Najlepsze są otwarte od góry ręcznie robione ;)
Ja polecałabym Ci sprzedać to szklane i z tych pieniędzy które zyskasz zbudować z płyt, to na prawdę jest najlepsze wyjście. Pooglądaj tu na forum - jest dużo zdjęć super terrariów użytkowników ;)
« Ostatnia zmiana: 07.11.2010, 15:31:00 pm wysłana przez Viktoria »

Offline inczi13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #8 dnia: 07.11.2010, 15:32:04 pm »
ona nie podchodzi tylko do szkla. ona chodzi tak w kolko. jak widzisz stworzylam jej tak jakby dwa poziomy.myslalam ze jest znudzona. kupilam ja dokladnie 15/07/10. miala wtedy okolo 10 miesiecy  z tego co wynikalo z certyfikatu.
 

Dodano 07.11.2010, 15:35:43 pm
latem zabieralam ja na duza farme. przewozilam ja w dosc duzym pudelku nie zamknietym i wysypanym tez drewienkami. wszystkie sciany byly z tego kartonu i chodzila tak samo do okola.
 

Dodano 07.11.2010, 15:38:29 pm
oczywiscie dostosuje sie do porad i zakleje narazie jej to szklo no i podkrece tepmerature. poczytam tez cos wiecej. najgorsze jest to ze na kazdej stronie pisza cos innego ;/ ale widze ze fora chyba jednak sa najlepsze. nigdy jakos tego nie uzywalam ale oplacalo sie sprobowac.
« Ostatnia zmiana: 07.11.2010, 15:38:29 pm wysłana przez inczi13 »

Offline anuszka

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 1
  • Pazurek :D
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #9 dnia: 07.11.2010, 18:48:03 pm »
Ja mam terra szklane i jestem z niego zadowolona.
Nie mam problemu z utrzymaniem odpowiedniej temperatury, bardzo się bałam, że powietrze może będzie się przegrzewać, ale na szczęście się tak nie dzieje. Ale musiałam, że tak powiem, "nauczyć się" tego terra ::)
Teraz, jesienią gdy wychodzę z domu na cały dzień zakręcam całkowicie kaloryfery w pokoju w którym jest terra i zostawiam okno otworzone delikatnie uchylnie, żeby pomieszczenie się wietrzyło. A że mieszkanie jest bardzo ciepłe, ochładza się bardzo wolno, jeśli w ogóle można mówić o ochładzaniu, bardziej powiedziałabym o utrzymywaniu stałej temp, z przyjemną cyrkulacją świeżego powietrza, które zanim dotrze do terra jest w tzw temp pokojowej.
Tylko nie piszcie, że wystawiam żółwia na przeciągi ;) Temp jest wtedy idealna w terra, 31/32-34 pod lampą, w chłodniej części nie przekracza 24-25, i nie zmienia się więcej niż o 1-2 stopnie, więc jest git ;)
Z kolei wiosną inna żarówka grzewcza, tzn inna moc i też wszystko należy obserwować, uczyć się swojego terra. Bo inaczej będzie zachowywać się takie stojące bliżej kaloryferów, osłonięte jakąś szafą a inaczej stojące w zimnym krańcu pokoju, nie zasłonięte niczym.

Na początku również miałam wielki problem z Pazurkiem i jego nieustannym skrobaniem w szybę. No ale dzięki życzliwości forum dowiedziałam się, że on po prostu chce iść dalej, nie wiedząc, że "przejścia nie ma" ;)
I poradziłam sobie z tym tak, że tę część z przodu, przed kratką wentylacyjną zakleiłam zwykłą kartką z bloku, możesz do tego użyć fototapety, żeby było ładnie ;)
Nie zaklejałam całej przedniej ściany, bo Pazurek wspinał się "tylko" na wysokość ok 20-25 cm na tę szybę. I to wystarczyło, teraz się wspina na tę szybę, ale już nie tak jakby chciał przez nią przejść, ale tak jak wspina się na konary, widać, że to robi bo ma ochotę a nie, bo się boi i chce przejść dalej. Poza tym lubię do niego zaglądać przez szybkę, patrzeć jak je i co robi a jeśli zakleiłabym cały przód to nic bym nie widziała, bo ciężko patrzeć przez tę szybę z góry.
Pomogło mi też jeszcze większe urozmaicenie mu terenu w terra. Miał kamienie i i doniczkę, na które wchodził, ale gdy dodałam mu wielki płat kory u zdjęłam wiszącą, długą na metr gałąź i oparłam o doniczkę, aby mógł po niej się wspinać, to zupełnie oszalał ;D
Teraz, potrafi całymi dniami chrobotać wspinając się i spadając, wspinając się i spadając i tak w kółko godzinami. Tylko słychać czas od czasu jak uderza skorupką o szybę, taka serenada chrobotania i uderzania, ale to dobry znak, znaczy, że mu się nie nudzi w terra, widać, że sprawia mu to wielką radość :) A że wielki z niego klocek to nawet w kuchni słuchać jego szarżowanie ;D

Ps znawcą nie jestem, ale czy maluszek nie ma za sucho w terra? Bo wydaje mi się, że widzę tylko drewienka bukowe a przydałaby się także ziemia, torf, czy cokolwiek "ziemiopodobnego". Pryskasz albo podlewasz mu je wodą?
« Ostatnia zmiana: 07.11.2010, 18:53:40 pm wysłana przez anuszka »

Offline inczi13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Reputacja: 0
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #10 dnia: 07.11.2010, 20:27:53 pm »
no wlasnie kiedys miala tez ziemie a ostatnio  jak jej sprzatalam to wsypalam tylko drewniaki. chyba musze zdecydowac sie jednak na wieksze vivarium dla niej. bardzo sie martwie bo widze ze sie meczy.a u mnie w pokoju wydaje sie szczesliwsza tylko ze jej za zimno i wiem ze nie moge jej tak zostawiac.

Offline Jagla5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: -1
  • Posiadane gatunki: Żółw grecki
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #11 dnia: 08.11.2010, 08:20:45 am »
Mam tak samo jeżeli chce wyjść. Ale pomyśl, czy będzie szczęśliwa z chorymi nerkami? Z wcześniejszą śmiercią, możliwymi deformacjami pancerza? Raczej nie. Ty wybieraj, ale to, że codziennie będzie sobie maszerować szczęśliwa po pokoju, przeważy los na złą stronę.
Jak tak można...?! Mi na takie rzeczy sumienie by nigdy nie pozwoliło!http://video.google.pl/videoplay?docid=3102757150854657954&q=russian+tortoise#docid=5492948487459239658

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Hermusia
« Odpowiedź #12 dnia: 08.11.2010, 08:34:20 am »
Szklane terrarium wystarczy okleić czymś od zewnątrz. Może to być nawet jakieś ładne, panoramiczne zdjęcie co podniesie estetykę terrarium. Żółwie czasem jednak drapią mimo to. Wydaje się że nie ma niekiedy na to rady, taka jest żółwiowa natura, ciekawa świata, ruchliwa. Dlatego zawsze powtarzam, że to są stworzenia które powinny mieć duży wybieg w ogrodzie i nie nadaję się do permanentnego trzymania w domach. 

Żółwik śliczny :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU