Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 03:30:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?  (Przeczytany 30817 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« dnia: 11.07.2011, 14:44:01 pm »
Witam, przygarnęliśmy ostatnio żółwika greckiego, nie mam pojęcia czy to samiec czy samiczka i jak się je odróżnia, nie hodowaliśmy jeszcze żółwi a chcieliśmy mu stworzyć jak najlepszy byt, może jakieś wskazówki, co nie co wyczytałem tylko z netu, interesuj mnie czy żółwie greckie się myje, czy obcina pazurki, jak określić wiek żółwia...Poprzedni właściciele, nie byli przykładnymi osobami toteż sam nie wiem za wiele o nabytym żółwiku.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #1 dnia: 11.07.2011, 14:58:40 pm »
 Macie naprawdę ślicznego żółwia, skoro jest nowym nabytkiem to polecam kąpiele, nalać do miski lub podestka ciepłej wody ( ok 30 stopni) i włożyć tam żółwika.
 Kąpać go można 1, 2 razy dziennie lub częściej zależy od tego ile macie wolnego czasu.
 Pazurki przycina się tylko wtedy kiedy żółwik sam sobie ich nie spiłuje.
 Odpowiednią dieta dla twojego żółwika opisana jest na stronie głównej w dziale żywieni.
 Aby kreślić płeć żółwia musisz wysłać nam zdjęcie jego ogonka.
 Powodzenia!
 PS prześlij nam zdjęcia terrarium!
pozdrawiają hela i parys

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #2 dnia: 11.07.2011, 15:28:31 pm »
ok, to przesyłam zdjęcie ogonka, co do terrarium to jest to póki co małe akwarium i zdaję sobie z tego sprawę, ale tak jak pisałem dopiero co go przygarnęliśmy, w najbliższym czasie zamierzamy zakupić profesjonalne terrarium, w chwili obecnej ma tylko lampkę grzewczą nie posiadamy jeszcze uvb, gdyż praktycznie cały dzień spędza na wolnym wybiegu.

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #3 dnia: 11.07.2011, 15:38:20 pm »
Sposób noszenia ogonka wskazuje na samca, choć jest jeszcze młody.
 W miseczce żółwia widzę sałatę ?
To nie jest odpowiedni pokarm! Najlepsze o tej porze roku są rośliny polne!
Mlecze, babka lancetowata, liście poziomek, liście brzozy, pięciornik, rumianek itp.
Na złej diecie żółw może nabawić się wiele chorób.
Kupując terrarium pamiętaj że musi być co najmniej 6 razy większe od żółwia na długość, rozumiem że żółwik jest nowy, ale lampka mu się przyda. Bardzo dobrze że wystawiacie go na słoneczko, to na pewno sprawi że jego skorupka będzie w dobrym stanie!
pozdrawiają hela i parys

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.07.2011, 15:40:15 pm »
Chłopiec...:)

Jak gadzinka ma wybieg - to zakup UVB nie jest teraz bardzo pilny.
Jedzonko - to nie za bardzo - widzę marchew i kapustę. A teraz jest taki wybór roślinek polnych...:)
Kąpać za często nie ma sensu - wystarczy 1x w tygodniu, tyle że żółw musi mieć dostęp do wody w terra - wstaw mu jakiś ceramiczny podstawek - taki, żeby mógł wejsć do niego i się napić. Greckie piją wodę.
Na wybiegu też dostęp do wody jest bardzo istotny, szczególnie w upalne dni.
Pazurki dramatyczne nie są - włóż parę kamieni, darń i żółw je sobie sam zetrze.

Ile on waży i mierzy? Bo tylko tak - przez analogię można wiek plus-minus oszacować.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #5 dnia: 11.07.2011, 17:17:05 pm »
Sałaty tam nie ma,czytałam że nie jest odpowiednim pokarmem dla zwierzątka, a to jedzonko typu marchew i kapustka dostawał na początku pobytu u nas, teraz jak najbardziej polne świeżynki, co do wielkości terrarium to wiem, ale i tak planujemy kupić większe tak na przyszłość, póki co w akwarium ma miseczkę z wodą, na tyle dużą że się w nią mieści, wagi nie znam, a jego skorupka mierzy +/- 10cm

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #6 dnia: 11.07.2011, 17:36:19 pm »
Dokładnie, najlepiej kupić większe ;D.
Żółwik jest młody biorąc bod uwagę wielkość jego ogonka i długość skorupki.
Nie umiem powiedzieć dokładnie, ponieważ trzeba brać pod uwagę czym był karmiony u poprzednich właścicieli.
Bo na karmach z sklepów zoologicznych potrafią rosnąć dużo szybciej i tyć.
pozdrawiają hela i parys

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #7 dnia: 11.07.2011, 17:41:47 pm »
Uprzedni właściciel zapewniał mnie że najlepszym pokarmem jest sałata i tak pewnie był karmiony, że o innych głupotach typu że żółw ten nie potrzebuje pić wody tylko mu jedzenie skrapiać to nie wspomnę, aczkolwiek tamten Pan nie był pierwszym właścicielem zwierzątko to może wcześniej miał lepiej

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #8 dnia: 11.07.2011, 17:48:13 pm »
A poprzedni właściciel mówił Ci jak długo się nim opiekował?
Skoro miał tylu właścicieli to może okazać się starszy niż wskazuje na to jego wielkość.
Przy złej opiece zdarza, się że maluch nie urośnie zbyt wiele.
Moim zdaniem może mieć do 4/5 lat, choć głowy nie dam.
pozdrawiają hela i parys

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #9 dnia: 11.07.2011, 17:50:45 pm »
Prawdopodobnie poprzedni właściciel był drugim więc ja jestem trzecim, ale jak to naprawdę było to nie wiem, a jak jest z tym zimowaniem żółwików?

Offline majka7412

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 631
  • Reputacja: 3
  • ;D
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #10 dnia: 11.07.2011, 18:01:43 pm »
Aby nie wprowadzać zamieszania, polecam założyć nowy temat w dziale zimowania, tam też możesz o tym poczytać.
Zimowanie jest niezwykle ważne dla gada ponieważ, jest to rzeczą naturalną i  dzięki niemu wypoczywa.
Nie zimujemy zwierząt chorych i maluszków!
Nie będę się tu rozpisywać, warto poczytać o tym w innych wątkach na forum --> dział zimowanie.
pozdrawiają hela i parys

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #11 dnia: 11.07.2011, 18:46:37 pm »
Śliczny żółwik, masz szczęście, że trafił do Ciebie, bo podejrzewam, że każdy z nas tutaj, żółwiowych nawiedzeńców, chętnie by go zatrzymał dla siebie :).
Ale i on ma wiele szczęścia, że trafił do osoby chętnej i odpowiedzialnej, która chce dla niego jak najlepiej. Wspaniale, że będzie na dworze, że wiesz, jak go żywić, bo to teraz najważniejsze, a co do zimowania, to masz jeszcze dużo czasu, żeby się zaznajomić z tematem. Poza tym w dużej mierze żółw trzymany na dworze sam reguluje sobie te sprawy. Kiedy będzie się robiło coraz chłodniej, będzie coraz bardziej senny, będzie jadł coraz mniej, a gdy temperatura nocą zacznie spadać poniżej 7-8 stopni, włożysz go do jakiegoś pojemnika (u mnie to było zwykle pudełko wypełnione sianem) i zaniesiesz do zimnej piwnicy, jeśli taką masz. Może być pudełko plastikowe i lodówka, ale to wiem tylko z opisu innych forumowiczów. Potem raz na jakiś czas tam zajrzysz, zobaczysz, czy żółwik się nie budzi, czy się nie wypróżnił, mozna go też zważyć, żeby zobaczyć, czy nie chudnie nadmiernie. I tyle. W marcu zacznie się kręcić, więc trzeba będzie stopniowo podwyższać mu temperaturę, a gdy pogoda pozwoli, na dzień będziesz mogła wynosić go na słoneczko. I znów będzie jadł. To naprawdę zupełnie proste, a w każdym razie mnie się jak dotąd nie zdarzyło nic niepokojącego.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #12 dnia: 12.07.2011, 01:28:29 am »
Piękny żółw, rozczuliła mnie fotka z łebkiem w koniczynie. Terrarium zamiast kupować można zrobić samemu z drewna/OSB, lepsze będzie dla żółwia niż szklane.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #13 dnia: 12.07.2011, 10:09:15 am »
np. takie? czy szklane będzie lepsze ?
« Ostatnia zmiana: 12.07.2011, 10:16:39 am wysłana przez zuzu5 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Mój nowy przyjaciel - chłopiec czy dziewczynka?
« Odpowiedź #14 dnia: 12.07.2011, 10:25:34 am »
Prawie byłoby dobre - tylko bez wierzchu i lepiej żeby szybki były na tyle wysoko, żeby żółw nie miał widoku na pokój.
Szklane jest do kitu - nagrzewa się i wyziębia szybko, a żółw ciągle chce z niego wyjść i drapie w szyby..:(
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ