Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 14.05.2024, 11:51:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grecka zagroda  (Przeczytany 207554 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

TomaszW

  • Gość
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #825 dnia: 10.03.2013, 12:51:32 pm »
Przyznam, że od kilku lat zastanawiam się, czy nie byłoby najlepiej, gdyby żółwie zaczynały hibernację na początku listopada, a kończyły w kwietniu.... :-\
Budzenie ich wcześniej jest trochę robieniem czegoś na siłę.No chyba, że obudziły się same i już chodzą.Może warto by było prześledzić zachowanie naszych rodzimych gadów - w tym żółwia błotnego.Prawdopodobnie ich sen zimowy trwa około 5 miesięcy.Być może też jest przerywany przez chwilowe ocieplenie - tak jak w zeszłym tygodniu, gdy na dworze było 16 stopni ciepła.

Przypomniało mi się coś.Czytałem gdzieś o zasięgu geograficznym żółwia greckiego.Jeżeli chodzi o Polskę to przeszkodą nie jest długa i mroźna zima, ale krótkie lato przez co złożone przez żółwie jaja nie maja szansy na rozwój.Żółwie greckie - żyjące w Polsce na wolności (a załóżmy, że takie są) zimują znacznie dłużej niż ich koledzy z Grecji, Hiszpanii, czy Italii.Zresztą to dotyczy też innych naszych rodzimych gadów (i płazów).

Mój kolega od lat zimuje żółwia stepowego od końca października do końca marca.

Sądzę, że długość okresu zimowania żółwi jest na tyle ciekawym tematem, że zasługuje na osobny wątek.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #826 dnia: 10.03.2013, 13:20:57 pm »
Zdrowe ,silne żółwie dadzą sobie radę pewnie nawet wtedy gdy się nagle ociepli. Zwłaszcza ,że wyższa temperatura nie ogrzeje ziemi   tak szybko. U Tośki mają gadziny 5 stopni mimo ,że teraz w szklarni też im przygrzało. A słabe okazy zapewne zimy i tak nie przeżyją. Selekcja naturalna niestety.
Teraz jak patrzę na swoje to Rysia i Gadzina mogły jeszcze spać do końca marca. Ale znam je na tyle słabo ,że jednak w tym roku bezpieczniej chyba będzie jak już są wybudzone. Zwłaszcza ,że to ponad 4 miesiące u Gadziny.

TomaszW

  • Gość
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #827 dnia: 10.03.2013, 13:26:23 pm »
Racja!
Z nowymi żółwiami to nigdy nic nie wiadomo....
Jeśli jednak żółw jest u nas dłużej, nie chorował, miał apetyt i spędził okres kwiecień - październik na zewnątrz to jego kondycję można uznać za dobrą.

Uważam an_na, że dobrze postąpiłaś w tym roku.

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #828 dnia: 10.03.2013, 13:28:16 pm »
No to się zakopała po same uszy.U mnie dzis nie 5 stopni a 3.Ciekawe,bo jak były mrozy również miały taką temperaturę,a przecież ciepło jest.Niesamowite te gadziny,to już prawie 5 miesiecy jak śpią  :o
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

TomaszW

  • Gość
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #829 dnia: 10.03.2013, 13:32:31 pm »
Czyli to potwierdza moją teorię! :) Przynajmniej w przypadku żółwi stepowych.

Dziękuję Tośka! :)Fajna jesteś!Zawsze to wiedziałem! ;)
I żółwie też masz fajne!I wybieg również! :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #830 dnia: 10.03.2013, 13:35:47 pm »
hahaha dzieki Tomasz.Żałuję,że Tośkę wybudziłam.Reszta śpi jak susły.
Ania, czyli wiosna nas zrobiła w balona,ale my naiwne.Jeszcze parę dni temu gwiazdnicę zbierałam,a tu śnieg mam za oknem
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #831 dnia: 10.03.2013, 13:37:15 pm »



Mój kolega od lat zimuje żółwia stepowego od końca października do końca marca.


To tak jak u mnie. Todzia grecka zimuje od końca października do końca marca już przez 12 lat.

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #832 dnia: 10.03.2013, 13:41:07 pm »
U Darci żółw grecki też w zasadzie ok 5 miesięcy śpi. Czyli jednak da się :) Tylko najważniejsze żeby mieć pewność co do kondycji gada bo inaczej to nie ma co  ryzykować.

Oj Tośka, ja też jakiś szczególnych widoków nie mam. Ale bazie już są i leszczyna kwitnie i żurawie mi się drą z rana nad domem. Idzie wiosna :D

TomaszW

  • Gość
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #833 dnia: 10.03.2013, 13:41:54 pm »
Super informacja!
Czyli ze stepowymi i grekami mamy potwierdzone wieloletnim doświadczeniem.

Ciekawe jak z t. marginata i żółwiem śródziemnomorskim... :-\

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #834 dnia: 10.03.2013, 13:42:23 pm »
Darcia , telepatycznie Cię ściągnęłam  ;)

TomaszW

  • Gość
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #835 dnia: 10.03.2013, 13:43:13 pm »
 ;)

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #836 dnia: 10.03.2013, 13:54:14 pm »
Darcia , telepatycznie Cię ściągnęłam  ;)

Chyba tak ;) oczywiście sprawdza się jak żółw jest zdrowy ale jak śpi 5 miesięcy to odpukać jeszcze nigdy nie miałam problemów zdrowotnych z Todzią w okresie aktywnym. Sen jest dobrym lekarstwem na super kondycję ;)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #837 dnia: 10.03.2013, 14:03:41 pm »
Masz rację. Właśnie Twoja Todzia trzymała mnie w pewności ,że możliwe jest tak długie spanie.
Ciekawe jest też to ,że w tamtym roku Gadzina przygotowywała się do zimowania w terrarium. Codzienne kąpiele, wyliczanie dni głodówki , zamęczanie Ankan i Semiramidy rozterkami ;).. a w tym roku uśpiła się na wybiegu sama. Nie mam pojęcia jak długo nie jadła i ile wypiła. I gad uśpił się na tak długo bez żadnym problemów. W zasadzie tak jak i reszta. To dowodzi tylko temu ,że stepy i greki są średnio terraryjnymi zwierzętami. One potrzebują dużej przestrzeni, porannej rosy i wiatru na pyszczku :)

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #838 dnia: 10.03.2013, 14:22:29 pm »
Co do terrarium to nie mam doświadczenia. Todzia sama decyduje kiedy chce spać i tak jak pisałam już kiedyś w którymś z wątków, że z końcem października były jeszcze piękne, słoneczne dni ale gadzina szukała tylko dobrego miejsca aby się zakopać i spać -więc nic na siłę nie zdziałamy :)

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Grecka zagroda
« Odpowiedź #839 dnia: 10.03.2013, 16:26:47 pm »
Super informacja!
Czyli ze stepowymi i grekami mamy potwierdzone wieloletnim doświadczeniem.

Ciekawe jak z t. marginata i żółwiem śródziemnomorskim... :-\
a wiec , ja mysle, ze te zimuja krocej , bo temperatura wyzsza i jedzenia pod dostatkiem, ale trzeba pamietac , ze te maja letarg letni , jedza mniej przesypiaja susze (moj w upaly je tylko raz dziennie rano mimo,ze miska pelna tez po poludniu) potem nadrabiaja zapasy i w zaleznosci od pogody zasypiaja na przelomie listopada , grudnia(moj 15 grudnia)
pozdrawiam ;]