Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 12:34:08 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kapsel i Korek  (Przeczytany 103358 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #15 dnia: 11.10.2011, 10:47:08 am »
Dzięki ankan, jesteś nieoceniona. Nie przyszło mi to do głowy, że on mógł nigdy nie jeść trawy i roślin polnych. Zaraz śmigam po cykorie do sklepu.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #16 dnia: 12.10.2011, 10:28:59 am »
Terrarium wyszło wzorowe  :) Powiem tylko, że pierwszy raz widzę idealnie przygotowane podłoże z ziemi, gliny i piasku. Dobrze wygląda :) Jest sztywne i ubite? :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #17 dnia: 12.10.2011, 13:28:33 pm »
Dziękuję wege. Tak, wyczytałem na tym forum, że podłoże ma być twarde i nie osuwać się żółwiom pod nogami więc kładłem je warstwami i każdą warstwę mocno ubijałem. Do części wilgotnej weszły dwie taczki podłoża. Ależ onosiłem się wiader.. :)
 

Dodano 12.10.2011, 21:50:46 pm
Szanowne Koleżanki i Koledzy, mam problem z temperaturą. Było tak. Kupiłem cyfrowy termometr, który miał być niby dobry ale od początku te jego wskazania jakieś dziwne były i nie podobały mi się bo wg mnie zaniżał temperaturę na kamieniu. Wczoraj kupiłem zwykły termometr spirytusowy i oczywiście moje podejrzenia okazały się słuszne, cyfrowy nadaje się na śmietnik. Do czego zmierzam?
Otóż, jak już pisałem wcześniej mam żarówkę grzewczą 40W nad kamieniem na pograniczu części wilgotnej i suchej. Problem jest w tym, że żarówka jest już podciągnięta do góry na maksa a temperatura na kamieniu jest ok. 37-38st, co jest chyba trochę za dużo. Z kolei na końcach terra jest ok. 28-29st co jest chyba trochę za mało.
Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Przemieścić żarówkę? Kupić dwie po 20W ? Jak postąpilibyście na moim miejscu?
« Ostatnia zmiana: 12.10.2011, 21:50:46 pm wysłana przez Fausto »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #18 dnia: 13.10.2011, 09:18:01 am »
Jak mierzysz temp. kładząc termometr na kamieniu to też nie jest miarodajne.
Najlepiej jest zawiesić sondę pod żarówką mniej więcej na wysokości początku karapaksu żółwia.

Jaką masz odległość od początku żarówki do podłoża? U mnie jest niecałe 30 cm, mam żarówkę 40Watt i jest pod nią ok. 32-33 stopnie.

Temp. powinna być w przedziale 32-34 stopni pod żarówką i ok. 25-26 w chłodnej części terra. Ona się będzie zmieniać - wyżej i bliżej żarówki będzie cieplej.

Jeśli rzeczywiście ta 40Watt daje aż 38 stopni to spróbuj zmienić na 25Watt i ewent. obniż.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #19 dnia: 13.10.2011, 17:56:48 pm »
Jak mierzysz temp. kładząc termometr na kamieniu to też nie jest miarodajne.
Najlepiej jest zawiesić sondę pod żarówką mniej więcej na wysokości początku karapaksu żółwia.

Jaką masz odległość od początku żarówki do podłoża? U mnie jest niecałe 30 cm, mam żarówkę 40Watt i jest pod nią ok. 32-33 stopnie.

Temp. powinna być w przedziale 32-34 stopni pod żarówką i ok. 25-26 w chłodnej części terra. Ona się będzie zmieniać - wyżej i bliżej żarówki będzie cieplej.

Jeśli rzeczywiście ta 40Watt daje aż 38 stopni to spróbuj zmienić na 25Watt i ewent. obniż.
U mnie żarówka grzewcza jest /była/ 35 cm od podłoża. Po kilku godzinach grzania temperatura na wyspie dochodziła do 40 st. Tak jak napisałaś wymieniłem ją na 25W i oczywiście opuściłem niżej. Teraz jest ok. 32-33st, wolę żeby oscylowała w dolnej granicy niż wyższej. A w kątach terra jest ok. 24-25 st.
Natomiast nie ukrywam, że niepokoi mnie trochę to UVB. Wiem, że ten temat  był już poruszany na forum. Nie wiem, jak jest u Was ale u mnie tak wściekle daje to po oczach, że trudno to wytrzymać. To jest jakieś wredne, nienaturalne sino-niebieskie światło. I odnoszę wrażenie, że moje żółwie po prostu tego nie lubią. Jak tylko włączę UVB to wyraźnie szukają miejsca żeby się schować. Nie wiem jak długo trzymać to włączone i czy ona nie zaszkodzi żółwiom zamiast pomóc. Może ona jest jakaś za mocna ? (10/26)

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #20 dnia: 13.10.2011, 18:27:57 pm »
Powiem Ci, że też mam 10/26 i moje żółwie wolą przebywać pod nią niż pod grzewczą. Nie wiem czym to jest spowodowane, bo pod grzewczą też mam koło 32st, ale wolą pod UVB z rzadka wędrują pod grzewcza. Moja UVB jest zawieszona w http://allegro.pl/lampka-klips-na-biurko-mix-kolor-duza-metalowa-i1856769601.html .
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #21 dnia: 13.10.2011, 21:05:53 pm »
hura! hura! hura! Dzisiaj Kapsel zjadł troszkę trawy..mleczu dalej nie chce jeść...

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #22 dnia: 13.10.2011, 21:53:52 pm »
hura! hura! hura! Dzisiaj Kapsel zjadł troszkę trawy..mleczu dalej nie chce jeść...
http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/czy-zolwie-maja-temperament/new/#new
Super! Z czasem na pewno się i do mleczu przekona, cierpliwości :)

Nie wiem, jak jest u Was ale u mnie tak wściekle daje to po oczach, że trudno to wytrzymać. To jest jakieś wredne, nienaturalne sino-niebieskie światło.
Dlatego producenci polecają doświetlenie lampą 2.0, zbliżoną temp. barwową do światła słonecznego (6700K), choć z drugiej strony w artykule Beaty o oświetleniu jest wzmianka, że dla gadów najlepsze jest około 5000 Kelwinów. Jakoś nie mogę dotrzeć do informacji, jakie parametry ma 10.0.

I odnoszę wrażenie, że moje żółwie po prostu tego nie lubią. Jak tylko włączę UVB to wyraźnie szukają miejsca żeby się schować. Nie wiem jak długo trzymać to włączone i czy ona nie zaszkodzi żółwiom zamiast pomóc. Może ona jest jakaś za mocna ? (10/26)
Na moje to one, jako szkraby, wolą się jeszcze chować po kątach, ale poczekamy co ankan na to.
Sama jak używałam lampy uvb, włączałam i wyłączałam ją 2 godziny odpowiednio po i przed grzewczą.
« Ostatnia zmiana: 13.10.2011, 21:55:55 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #23 dnia: 14.10.2011, 09:34:23 am »
Ja nie używam takiej UVK-ki, tylko Ultravitaluxa. A dla światła mam właśnie w terro ReptiGlo 2,0 UVB.

Kiedyś używałam ReptiGlo 10,0 UVB 13Watt kompakt. Wisiała koło grzewczej i nie zauważyłam, żeby żółwiowi przeszkadzała. Natomiast jak zmieniłam ją na Zoo Medu 10,0 UVB 26Watt kompakt to żółw nawiewał od UVK-ki. Nawet zrezygnował ze swojego ulubionego kamienia do wygrzewania. Świetlówkę wywaliłam zatem i zaczęłam stosować Vitaluxa.

UVB jest im potrzebne - inaczej nie będą syntetyzować wit. D3 z pożywienia, a D3 z kolei potrzebne jest w procesie wchłaniania wapnia. Efekt - krzywica, miękka skorupa i mbd.

Taka terrarystyczna świetlówka powinna świecić mniej więcej tyle samo co grzewcza.
Jak zobaczysz, że żólwie unikają UVK-ki to zostaje Ci zakupić Vitaluxa. Tym naświetlasz je 10 min dziennie. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #24 dnia: 14.10.2011, 13:47:59 pm »
Wczoraj za radą ankan zmieniłem żarówkę grzewczą na 25W. No i dzisiaj i Kapsel i Korek pięknie powłaziły na kamień, porozspłaszczały się jak naleśniki na patelni i grzeją się  :D Nawet świecąca uvb im nie przeszkadza.
Chciałbym zapytać o jeszcze jedno..Czy pardaliski też się kąpie? Bo one piją chyba trochę mniej jak greki i stepowe, chociaż dzisiaj Korek żłopał wodę jakby miał ciężkiego kaca po całonocnej pijatyce.. ;D
« Ostatnia zmiana: 14.10.2011, 13:52:23 pm wysłana przez Fausto »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #25 dnia: 14.10.2011, 15:15:57 pm »
lamparcie dość dużo piją, ze stepowymi akurat  nie trafiłeś bo w praktyce nie piją w ogóle... ;)
Najlepiej żebyś dał żółwiom basenik z wodą żeby miały do niego staly dostęp lub kąpać je co 2-3 dni, ale moim zdaniem lepiej wstawić im basenik, są młode i odpowiednie nawodnienie ma duży wpływ na ich rozwój.

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #26 dnia: 14.10.2011, 15:32:42 pm »
lamparcie dość dużo piją, ze stepowymi akurat  nie trafiłeś bo w praktyce nie piją w ogóle... ;)
Najlepiej żebyś dał żółwiom basenik z wodą żeby miały do niego staly dostęp lub kąpać je co 2-3 dni, ale moim zdaniem lepiej wstawić im basenik, są młode i odpowiednie nawodnienie ma duży wpływ na ich rozwój.
O widzisz, dzięki. Coś mi się pomyliło z tym piciem choć dałbym sobie głowę uciąć, że to coś przeczytałem gdzieś na tym forum. Ale O.K. dzięki raz jeszcze za info. Basenik oczywiście mają. Korek pije sam, Kapsel jeszcze nie widziałem żeby pił i dlatego właśnie go kąpałem. Ale tak z własnej i nieprzymuszonej woli to ani Kapsel ani Korek do baseniku nie wejdą..
« Ostatnia zmiana: 14.10.2011, 15:35:25 pm wysłana przez Fausto »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #27 dnia: 14.10.2011, 15:48:02 pm »
Jak mają basenik to tak raz w tygodniu mimo wszystko mogłbyś je wykąpać zwłaszcza jeśli widzisz, że nie wchodzą do baseniku czy nie piją.
Może raczej było porównanie np greków do lamparcich pod kątem potrzeby magazynowania wody? Coś z ilością wydalanego kwasu moczowego? Bo takie wątki wiem, że się zdarzały ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #28 dnia: 14.10.2011, 16:11:25 pm »
Nauczą się pić oba i korzystać z baseniku.
Ja tam widzę swoje jak piją jak tylko w ciągu dnia jestem w domu. Kąpać też sie kąpią, bo w besenie czasem to jest małe bagienko.
Jak zobaczysz, że korzystają to jak 1x na tydzień, czy 2 je wykąpiesz to wystarczy.

A z kawsem moczowym - jak i owszem. O ile u stepków często pojawia się w moczu biała wydzielina (stężony kwas moczowy) to u lamparcich w ogóle jej nie obserwuję.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #29 dnia: 14.10.2011, 16:30:09 pm »
O, właśnie, chyba gdzieś na wątku o kwasie moczowym to przeczytałem.
A jeśli chodzi o kąpiel to ciepła woda z rumiankiem? 20 minut?