Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 13:09:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kapsel i Korek  (Przeczytany 103360 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Kapsel i Korek
« dnia: 10.10.2011, 15:42:03 pm »
A więc, jako się rzekło wcześniej wklejam fotki.
Najpierw terra. Wymiary są 120 x 60 x 60. To oczywiście terra tymczasowe dokąd maluszki są małe. 2/3 to część wilgotna, 1/3 część sucha, oddzielone od siebie ruchomą, wyjmowalną deską. Od przodu jest szyba wkładana w prowadnice od góry. Og góry znajduje się ruchoma deska tak żeby można było ją przesuwać bądź do przodu bądź do tyłu. W desce co 10 cm nawercone są otwory na przewody od żarówek. W tej chwili są 2 żarówki: UVB 10/26 i grzewcza 40. Będzie jeszcze promiennik ciepła 40. W części wilgotnej jest mieszanka ziemi, gliny i piasku, w części suchej kostka bukowa mała.
Grubość podłoża wynosi 15 cm.
Tak to wygląda:





No a teraz czas na maluszki.
Pierwszy to Kapsel (to ten z zoologika)



A drugi to Korek (to ten z giełdy)



No i teraz kilka zdjęć "luźnych"
















Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #1 dnia: 10.10.2011, 15:50:56 pm »
Bardzo ładnie urządzone terro i śliczne maluszki. Ten pierwszy ma wyjątkowo ciemne ubarwienie, kontrastuje z tym drugim ;)

Offline zuzu5

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 181
  • Reputacja: 4
  • żółwik grecki x2, żółw stepowyx1
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #2 dnia: 10.10.2011, 16:07:39 pm »
Śliczne zarówno terrarium, po którym widać że było wszystko dokładnie przemyślane jak i te dwie kruszynki :D Super kontrast żółwików. Niech zdrowo rosną.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #3 dnia: 10.10.2011, 18:56:43 pm »
Maluszki śliczne...:) Świetne jest zdjęcie ziewającego Korka... ;D

Ja bym tylko miała takie uwagi:
- spanie przenieść na część suchą. One potrzebują wilgotności ok. 60-65% w nocy, ale nie mogą spać na mokrym
- wstaw im jeszcze jakiś konar/korzeń - maluchy lubią się wspinać
- jedzenia nie dawaj na ziemi tylko na jakimś podstawku i lepiej postaw to na kostce

I powodzenia w hodowli..:)

A tak z ciekawości to po ile je kupowałeś?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #4 dnia: 10.10.2011, 19:01:44 pm »
Dzięki ankan, jeszcze dzisiaj zrobię im przemeblowanie.
Kapsla kupiłem za 390 zł, korka za 300zł.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #5 dnia: 10.10.2011, 19:27:15 pm »
Kryjówka może być po tej stronie co grzewcza. Szybciej się będą budziły rano.

A Korek też jest z Czech, jak Kapselek?

W Łodzi są sporo droższe, bo po 500 zł.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #6 dnia: 10.10.2011, 19:39:02 pm »
Kryjówka może być po tej stronie co grzewcza. Szybciej się będą budziły rano.

A Korek też jest z Czech, jak Kapselek?

W Łodzi są sporo droższe, bo po 500 zł.

Niestety, ani Kapsel ani Korek nie jest z Czech. Obydwa są z Tanzanii. W którymś z poprzednich postów napisałem, że kapsel jest z Czech bo tak powiedział mi sprzedawca w sklepie ale w trakcie tej rozmowy nie ogladałem papierów. Wróciłem do domu i czekałem na sygnał od stolarza, że terra jest gotowe. Po odebraniu i urządzeniu terra pojechałem do sklepu po Kapsla i dopiero wtedy zobaczyłem papiery a w papierach wpisane, że jest z Tanzanii. Kiedy zapytałem sprzedawcę (inny niż poprzednio) co jest grane, powiedział mi, że rzeczywiście Kapsel przyjechał do ich sklepu z jakiejś hurtowni (czy czegoś takiego) z Czech ale z hodowli z Tanzanii. Mogłem go nie wziąć ale byłoby to nie fair wobec żółwia. Jeśli coś będzie nie tak, będę go po prostu leczył.
Chłopak, który na giełdzie sprzedał mi Korka od razu powiedział, że jest z Tanzanii ale był odrobaczany a jak dla mnie wykazywał żadnych objawów choroby.
No i taka jest historia moich żółwików.
« Ostatnia zmiana: 10.10.2011, 19:42:21 pm wysłana przez Fausto »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #7 dnia: 10.10.2011, 20:18:10 pm »
Może z fermy, niestety trudniej jest dostać lamparcie z hodowli, a najlepiej byłoby z "domowej" hodowli, gdzie ktoś nie rozmnaża ich masowo, ale powiedzmy 1 - 2 parki. Najważniejsze żeby były zdrowe :)

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #8 dnia: 10.10.2011, 20:43:10 pm »
Pewnie masz rację, pewnie to nie hodowla tylko jakaś przemysłowa ferma z niegodziwymi warunkami dla żółwi. Jakaś rozmnażalnia żółwi w ilościach przemysłowych. Młode w tysiącach sztuk w jakichś kontenerach czy skrzyniach czy czymś takim. Głodne, bez wody, stłoczone jedne na drugich. Pewnie z połowa z nich nie przeżywa transportu do Europy. I pośród nich mój Kapselek i Korek. Myślę, że po tym co przeszły na tych farmach zasłużyły sobie na godziwe warunki na resztę życia a zwłaszcza na pomoc jeśli są chore.

Offline batusia81

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 781
  • Reputacja: 21
  • Stepek Erni, 2 x Tg nabeulensis, grecki- Jasiek[*]
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #9 dnia: 10.10.2011, 21:37:46 pm »
Terrarium przestrzenne i bardzo fajnie urządzone , mam pytanie skąd jest ten wielki kamień do wygrzewania sie skorupek pod lampa ?Pytam bo sama takiego poszukuje dla mojego zolwiatka :)
Lampartki sliczne, a zdjecie małego ziewulca rewelacja :D
Pozdrawiam Beata :)

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #10 dnia: 10.10.2011, 21:58:37 pm »
 Kamień kupiłem za jakąś symboliczną kwotę w sklepie jak zabierałem stamtąd Kapselka. Ale taki płaski był tylko jeden i wygrzebałem go z pomiędzy sterty takich mniej kształtnych i foremnych. Jeśli dobrze pamiętam to one kosztowały chyba 12 zł/ kg.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #11 dnia: 10.10.2011, 22:55:27 pm »
A jednak Tanzania...:(
Nie mówię, że coś Twoim musi dolegać. Mogą akurat być zdrowe. Na pewno warto odrobaczyć, bo zawsze jak żółwie są w skupisku to łapią lokatorów na gapę.
Z tymi z Tanzanii to jest tego typu problem - że zostają przewiezione (faktycznie pakowane w kontenery - bo zwykle w transporcie jest kilkaset żółwi) w zupełnie inny klimat i od razu inaczej żywione. Stres związany z podróżą + kiepskie warunki transportowe, przechowywanie w hurtowniach, kilkakrotne czasem przewożenie, później też nie najlepsze warunki w sklepach i żółwiki zaczynają chorować. Najbardziej typowym objawem jest wodnisty wyciek z nosa, albo atak pierwotniaków. Robale można opanować, pierwotniaki - na początku infekcji też, najgorzej z rns-em (czyli tym wyciekiem z noska) - bo on może być przeziębieniowo-stresowy i wtedy mija w dobrych warunkach albo na tle wirusowym. I ten rodzaj można tylko leczyć doraźnie, objawowo i próbować gada uodparniać. Jedne przeżywają, inne nie.
Ale nie będę Cię straszyć..:) Mam nadzieję, że Twoim gadzinom nic nie dolega..:)

PS. Batusia - po kamienie jedź za miasto. Kawałek za kościołem w Mileszkach są pola i tam jest całe mnóstwo kamieni...:) Druga opcja jest taka - płaskie, ładne piaskowce są na skalniaku na Matejki. Tylko trzeba późno wieczorem bo trochę tam ruchu jest..:) I autem - bo ciężkie.
« Ostatnia zmiana: 10.10.2011, 23:05:58 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #12 dnia: 11.10.2011, 05:23:14 am »
Pełen profesjonalizm w urządzaniu terrarium, a żółwiątka prześliczne, obydwa :) niech się zdrowo chowają
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #13 dnia: 11.10.2011, 08:55:40 am »
Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za miłe słowa pod adresem moich żółwiczków.
Ankan, jeśli chodzi o zdrowie to u mnie jest tak, że nie zauważyłem ani u Kapselka ani u Korka wycieku z noska, puszczania baniek itp. Korek wygląda wręcz na okaz zdrowia. Biega, je, jest ciekawski i w ogóle. Co mnie trochę niepokoi u Kapselka to to, że jest właśnie taki "wycofany" dużo siedzi w doniczce i mało je. Chyba tylko raz widziałem jak próbował jeść mlecza ale to była bardziej taka zabawa niż jedzenie. Korek jak je to widać, że je i tego liścia mu ubywa..Wiem, że Kapselkowi trzeba by kał na pasożyty zrobić ale nie ma kału bo nie je. W sklepie podobno jadł..Zresztą rzeczywiście chyba jak go zabierałem to widziałem kawałki kabaczka i chyba marchewki, wyglądały na ponadgryzane. Nie wiem, może jeszcze w stresie jest...
« Ostatnia zmiana: 11.10.2011, 09:00:51 am wysłana przez Fausto »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kapsel i Korek
« Odpowiedź #14 dnia: 11.10.2011, 09:07:27 am »
Może nie jest nawykły do trawy i roślin polnych. Spróbuj coś innego - najlepiej cykorię. Tylko cykorię dawaj tylko Kapslowi. Korek jak je - to niech dalej wcina rośliny polne. Możesz im zrobić 2 miski - i niejadkowi sałatkę z cykorii i roślin polnych, a żartemu tylko trawa i rośliny polne. I zobaczysz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ