Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 13:44:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prawidłowy wygląd przyrostów?  (Przeczytany 6214 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Prawidłowy wygląd przyrostów?
« dnia: 28.07.2011, 09:19:49 am »
Witam mam dwa żółwiki Lamparcie moje pytanie odnosi sie do tego więkrzego na imie mu Pocisk
ja sądzę ze ma ok. 3 do 4 lat długość pancerza 86 mm. waga 136g zaobserwowałem tendencje wzrostową
chciałem by ktoś ocenił czy przyrosty u niego są prawidłowe tzn.
czy nie są zbyt duże lub nie maja jakiś innych odchyleń np. w barwie lub wielkości,
kupiłem  go  w zoologu był u nich około 3,4 miesiące nie wiem jaką dietę miał tam.
ja go mam od 17 czerwca tego roku. wiec niedługo.
dieta u mnie to: Mlecz,koniczyna,Babka lancetowata oraz zwyczajna oraz trawa ale nie co dziń ostatnio polubił pokarm JBL CALCIL
co tydzień podaje tez starte skorupki kurzych jaj.
Zaraz po zakupie  przez pierwsze dni rozcieńczałem w wodzie witaminy w postaci płynnej firmy JBL Terra
w terrarium jest żarówka UVB i lustrzanka
przyrosty zaczęły sie pojawiać od dwóch tygodni temu w postaci pojedynczych nitek a to tu a to tam
zaraz po zakupie nie było ich.
Mariusz

TomaszW

  • Gość
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.07.2011, 09:39:13 am »
Fajne zdjęcie!

A czy Twoje żółwie korzystają ze słońca?
Z tego co się orientuję to ważne dla barwy pancerza.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.07.2011, 09:57:32 am »
Właśnie. Mnie się też takie białe przyrosty kojarzą od razu z brakiem światła słonecznego.
Ale muszę przyznać, że lamparcie znam tylko z fotografii. :)
Żółwiczki śliczne, masz szczęście.

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.07.2011, 11:32:12 am »
jeśli chodzi o słońce to nie często mogę im je zapewnić, pracuje w godzinach do popołudniowych a jak mam wolne to ostatnio nie ma temperatur w moim rejonie albo pada deszcz  i  temp na dworze poniżej 20 stopni czasami było parę dni Słońca i byłem z nimi na trawniku jednak mieszkam w mieście w bloku i nie mogę ich zostawić bez opieki na dłużej, (nawet nie mam balkonu czytałem ze niektórzy tam organizowali pupilom wybiegi) w przyszłości mam zamiar przenieść się na wieś tam im wybieg zorganizuje tez mnie zastanawiał jasny kolor przyrostów, teraz wiem jaki może być ich powód .na usprawiedliwienie mogę powiedzieć jedynie ze tą żarówką UVB staram się nadrobić jednak wiem ze słońca nic nie zastąpi. jednak mam pewien  pomysł na chwile póki moje pociechy są małe i lekkie mówi Wam coś pojecie wiszące ogrody? jednak muszę to przemyśleć  tak aby żadna krzywda nie spotkała zwierzaków plan zakładał by wystawienie ich w uprzednio przygotowanym stabilnym kojcu na dachu bo mieszkam na poddaszu no ale z tym to na spokojnie bo nie chcę by przez jakieś niedopatrzenie stała im sie krzywda
Mariusz

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #4 dnia: 28.07.2011, 11:38:04 am »
Ładne gadzinki...:)
Lamparcie są różnie wybarwione - ten akurat jest bardzo jaśniutki. Nowe przyrosty mogę być w formie takich cieniutkich bardzo jasnych, czasem i różowawych kresek, ale powinny szybko ciemnieć. Teraz one rosną najszybciej, na zimę zwalniają.
Pocisk ma bliżej 3 lat jak waży 139 gr. A ten drugi chyba roku nawet nie ma.

Dawaj im więcej trawy, a mniej roślin polnych. A z żarcia kupnego zrezygnuj. Jak dajesz za wysoko kaloryczne jedzenie - to żółwik przyrasta zbyt szybko i efektem są potem piramidy i grube wałki przyrostów.
I zacznij już na zimę suszyć - tarwę i rośliny polne, bo ich nie wykarmisz.
Do skorupek dokup: sepię, węglan wapnia i ostercal - zetrzyj, zmieszaj i taką mieszaną 2x w tygodniu posypuj żarcie.

 A jaką masz UVK-kę? Bo moze być za słaba?

Na dachu bym nie ryzykowałą - jak będzie upał to się usmażą, deszcz je zaleje, a w dodatku jakieś ptaszydło się moze do nich dobrać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #5 dnia: 28.07.2011, 12:10:41 pm »
żaróweczka to Repti Glo 10.0 mam tez 5.0 ale i tak mają wkręconą tą  mocniejszą  jeśli chodzi o dach to jak wystawie za okno głowę to pod nosem mam dachówkę tez myślałem o intruzach latających rozwiązaniem by była jakąś dość gęsta druciana siatka pokrywająca  kojec ,nigdy bym nie wystawiał ich nie będąc w domu wiec w razie deszczu bym je chował to samo jak chodzi o nadmierne nasłonecznienie  pyzatym w planie jest jakaś osłona przed słońcem tak by mógł się ukryć w razie potrzeby oraz miseczka z wodą by mógł tez uzupełnić  płyn, przedwczoraj kupiłem sepie wapń tez mam,ale nie pomieszałem ich razem co zaraz uczynie .Jednak jeszcze tych składników nie podawałem  ale już czekają starte a tego ostercal  poszukam po sklepach, dzięki za podpowiedź a ta mała ma 5 miesięcy tak na marginesie fajnie by było by byli odmiennej płci fajnie by było żeby odchował kiedyś potomstwo :P
Mariusz

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #6 dnia: 28.07.2011, 15:18:10 pm »
To niby świetlówka jest OK.
Z dachem to cięzko mi ocenić - jak do końca nie wiem jak to u Ciebie wygląda. Popróbować nie zaszkodzi, a żółwiom choć trochę słońca się przyda.
U tego większego płeć powinna być już widoczna, u malucha jeszcze niestety nie.
Ostercal w aptece się kupuje - tylko daj go z 5-6 tabl. na 1 sepię i podobą do niej objętość węglanu wapnia. Plus te skorupki jaj.

Aha - miseczkę z wodą muszą mieć cały czas - one piją dużo wody.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #7 dnia: 30.07.2011, 08:13:13 am »
propos płci jeśli się nie mylę to Pocisk to ona tak?
Mariusz

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #8 dnia: 30.07.2011, 10:56:08 am »
Ogonek zdecydowanie samiczkowy :P
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #9 dnia: 30.07.2011, 13:07:11 pm »
Samiczka... :)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Agata

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 13
Odp: Prawidłowy wygląd przyrostów?
« Odpowiedź #10 dnia: 30.07.2011, 13:29:38 pm »
niektórzy zachwycają się rączkami i nóżkami noworodków, za to ja się rozpływam jak widzę takie małe żółwie łapeczki :>