Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 09:05:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)  (Przeczytany 53009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« dnia: 28.01.2010, 18:35:14 pm »
Witam wszystkich serdecznie.    
24 stycznia kupiłam żółwia lamparciego. Gadzinka żyła w kiepskich warunkach, np nie miała lampy grzewczej, 3 lata nieczyszczone akwarium (ściółka czasem podmieniana).Jest u mnie szósty dzień i nie wychodzi w ogóle z domku i nie chce jeść (ma trawę, mlecz, bazylię, sałatę mleczną i lodową, natkę pietruszki, siano). Codziennie rano wysiągam go z kryjówki i podstawiam pod miski i wtedy wypija 200-300ml wody, skubnie kawałek zieleniny (bo jedzeniem tego nie nazwę) i wraca do domku. Jeszcze nie zrobił kupki i samodzilnie nie wyszedł. Byłam przed chwilą u weta, ale powiedział, że się nie zna na żółwiach. Poprosiłam o obcięcie pazurów, bo tylne już miał pozakręcane, wet skrócił tylko odrobinę, ale i tak wszystkie krwawiły. Martwie się o niego i nie wiem jak mu polepszyć samopoczucie. Temp ma dobrą- lampa grzewcza i mata. Mam też pytanie czy moglibyście określić jego wiek długość karapaksu to 35 cm, szerokość 34cm. Waga 2,24kilo. Ludzie od których go odkupiłam powiedzieli, że ma około 3lat, ale to niemożliwe żeby tak szybko rósł.
« Ostatnia zmiana: 28.01.2010, 18:43:32 pm wysłana przez Nila »

Offline Arczie30

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 148
  • Reputacja: 3
  • Posiadany gatunek - Testudo hermanni boettgeri
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #1 dnia: 28.01.2010, 19:37:52 pm »
dobry ten weterynarz .. obciął paznokcie do ciała .. masakra .. żółw jest zestresowany ..

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #2 dnia: 28.01.2010, 20:06:49 pm »
3 lat to na bank nie ma. 35 cm? To już dorosły osobnik. Na pewno ma ponad 10 lat, bliżej w okolicach 15. Moje 4-letnie żółwie lamparcie nie mają nawet po 10 cm.
Żółw na pewno jest zestresowany nowym miejscem. Gdzie go trzymasz? Jak duże masz terro i jekie podłoże? Jaką masz temperaturę (pod lampą i w reszcie terra?), jaka jest w nocy (te żółwie nie tolerują temperatur ponizej 20 stopni), jak jest wilgotność?
Dobrze, że wodę pije - przynajmniej sie nie odwodni. Woda musi być świeża - one piją codzinnie i to sporo. A dorosłemu żólwiowi nic nie będzie jak parę dni nie poje. Sałaty i pietruszki mu nie dawaj. Lepiej kup cykorię w markecie - na to powinien się skusić. Mlecz, trawa, bazylia są OK. Może też być rukola, tymianek. Siana może nie jeść jak nie był przyzwyczajony. Postaraj się o sukulenty - kalanchoe, żyworódkę, opuncje, aloesa, agawę oraz trzykrotkę i zielistkę - sa chętnie zjadane.
Matę wywal, żółwia od spodu nie ma co grzać. Wystarczy lustrzanka, ewentualnie czerwona żarówka albo promiennik ciepła jak trzeba terro dogrzać.
Pilnie potrzebna Ci za to lampa UVB - najlepiej Ultra vitalux, bo 10 minut dziennie pod lampą żółwia utrzymasz, a jak się chowa to ze zwykłej świetlówki UVB niewiele skorzysta.
Wykąp żółwia w ciepłej wodzie, może być z dodatkiem rumianku i powtarzaj teraz kąpiele nawet codziennie, żeby się wypróżnił i oczyścił organizm oraz nawodnił.
Kup też sepię i Ostercal w aptece - na pewno ma niedobory wapnia i vit. D3. To tak na szybko mu można podać. Sepię startą na jedzenie, tabletkę Ostercalu zgnieść i też na jedzenie.
Jak mozesz to wstaw fotki żółwia i terra.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #3 dnia: 28.01.2010, 20:36:09 pm »
To samo napisała na Terrarystyka.pl - ale dobry weterynarz... dajcie jej instrukcię jak wstawić fotki - na tp. nie umiała ;)
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #4 dnia: 28.01.2010, 22:46:26 pm »

Zapisalam się dzisiaj na trzy żółwiowe fora, bo chcę mieć jak najwięcej informacji- na necie jest na temat lampartów dużo sprzecznych wiadomości.
Wet u którego byłam powiedział, że nie zna sie na żółwiach, ale jedyny chociaż mu obciąl  te pazuzy- bo na prawdę było strach na nie patrzeć.
I to prawda, że nie wiedziałam jak wstawić foty, bo nigdy nie korzystałam z żadnego forum...ale już wiem.. i proszę to mój milusiński.

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #5 dnia: 28.01.2010, 22:54:32 pm »
Hej, ja tylko mogę dołączyć się do tego co powiedziała już ankan, jeśli chodzi o wiek żółwia i warunki hodowlane. Z resztą na zdjęciach, które wstawiłaś od razu widać, że żółw jest dużo,dużo starszy niż twierdzili jego poprzedni właściciele. Tak na marginesie to spytam jeszcze, czy Twój żółw często spaceruje po domu?! Jeśli tak, to błąd!

Koniecznie musisz zmienić żółwiowi podłoże. Akurat trociny to rozwiązanie najgorsze z możliwych. Na temat lamp, mat grzewczych i żywienia się nie wypowiadam bo ankan już o najważniejszym wspomniała.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #6 dnia: 28.01.2010, 23:27:05 pm »
Za bardzo się przejęłam odp od helix2 (to przykre) i nie odpisałam na pyt ankan -a serdecznie Tobie dziękuję i na pewno skorzystam z porad. Żółw mieszka w akwarium. Temp 22-32 stopni, ale na noc tą lampę co grzeje wyłączam i wtedy ma 20-21. Podłoże ma to samo co w starym domu trociny i siano w polowie akwa, a druga część nowa to ziemia i kora. Mam też dla niego kamienie, ale po obcinaniu pazurków musiałam je wyjąć ( za 2-3 dam z powrotem). Nie wiem jaka jest wilgotność. Oprócz ziół w doniczkach kupiłam mu kalanchoe i hibiskusa, bo wiem, że bardzo lubi jeść i kwiaty i liście, ale jeszcze mu nie dałam, bo szkoda mi niszczyć rośliny przy jego kiepskim apetycie.  Kąpiele miał 2 po 20 min, ale bez rumianku. Sepie już kupiłam i raną mu posypię.
 

Dodano 28.01.2010, 23:35:26 pm
Nie chodzi po domu. Wyjęłam go tylko żeby zrobić zdjęcia. Takiego mial stresa, że nie mogłam wyjąć palca, ktory utkwił pomiędzy jego skorupą i przedną łapką, bo tak chłopak był spięty.
« Ostatnia zmiana: 28.01.2010, 23:35:26 pm wysłana przez Nila »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #7 dnia: 28.01.2010, 23:46:26 pm »
Za bardzo się przejęłam odp od helix2 (to przykre)

Rzeczywiście mógł się wyrazić trochę bardziej neutralnie... Mi też taki styl wypowiedzi w ogóle się nie podoba >:( Nie bierz sobie po prostu tego tak do serca!

Wracając jednak do tematu, to tak jak już wcześniej wspomniałem trociny nie nadają się na podłoże w ogóle, nawet jeśli masz ich w terrarium tylko trochę. Zastąp je lepiej kostką bukową, tak abyś właśnie w jednej części terrarium miała ją, a w drugiej zwykłą ziemię ogrodową, albo jeszcze lepiej darń.

32 stopnie za dnia są ok. Pod lampą może być nawet jeszcze cieplej. Natomiast 22 stopnie są zdecydowanie za mało - taka temperatura jest dobra z kolei w nocy.

Jeśli chodzi o te nieszczęsne pazurki to weterynarz nie obciął mu ich właściwie - inaczej by nie krwawiły. W każdym pazurku jest nerw, którego w żadnym wypadku nie należy naruszać i właśnie nie dalej jak do tego nerwu nie wolno obcinać pazurków.

W każdym razie fajnie, że zechciałaś zaopiekować się żółwiem. Myślę, że - przy Twojej dobrej woli i naszych poradach - będziesz w stanie stworzyć mu "domek", w którym na prawdę będzie się dobrze czuł  ;)  
« Ostatnia zmiana: 28.01.2010, 23:49:09 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #8 dnia: 29.01.2010, 02:03:21 am »
Co do helix2 to tylko dzięki tej osobie wiem jak dodawać zdjęcia, bo napiała mi na tp i była zainteresowana moim tematem i jestem za to wdzięczna.  Weta się nie czepiam ( na starcie mi powiedział, że żółw ma podobne nerwy jak pies czy kot. ) Czy obcinał 2mm czy 5mm żółw krwawił tak samo. Miał taki pomarańczowy preparat, którym zatrzymywał krwawienie.  Żółw miał pozakręcane tylne pazury, za bardzo przerośnięte  i nie było wyjścia.  Dalej ma za długie, ale zobaczymy  za parę miesięcy- moze kamienie pomogą. Co do mieszkania żółwia to ma te samo akwa 250l co miał u wcześniejszej rodziny (bo chcieli sie pozbyć wszystkiego). Ja mu zbudowałam terrarium, ale jest za małe- wiedziałam, ze żółw ma około 3lat,  starzy właściele go nie mierzyli, ale powiedieli, że ma moze 20cm. I pomyślałam, że przesdzają w podawaniu jego rozmiaru i nie wierzyłam im, że jest tak duży. A okazał się wielkoludem i teraz sąsiad mi pomaga mi w budowie nowej rezydencji. Projekt mamy ciekawy-gorzej z umiejscowieniem go w domu.









« Ostatnia zmiana: 29.01.2010, 02:06:27 am wysłana przez Nila »

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #9 dnia: 29.01.2010, 07:44:16 am »
No tak, terrarium dla takiego żółwia trochę miejsca zajmuje... ;) Jeśli chcesz to "pochwal się" projektem lub po prostu opisz jak ma nowe terrarium wg Twojego pomysłu wyglądać - może będziemy mogli Ci w czymś jeszcze pomóc, ewentualnie doradzić jakieś zmiany, zanim zaczniecie je budować.
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline helix2

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 81
  • Reputacja: -4
  • Mam żółwia stepowego.
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #10 dnia: 29.01.2010, 10:44:42 am »
Co ja takiego powiedziałem ??? To ze zdięć nie umiała wstawić - jeśli Cię uraziłem to bardzo przepraszam - chciałem tylko poinformować  :blank: :'(
Dajesz żółwiowi sałatę? - ty jedz wodnisty papier.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #11 dnia: 29.01.2010, 11:21:55 am »
Witaj na forum. Jest tutaj kilka osób, które hodują ten gatunek.

Trafił Ci się naprawdę piękny, podrośnięty żółwik.  :) To rzadki i wymagający ale bardzo wdzięczny gatunek. Dorasta do naprawdę dużych rozmiarów. Twój osobnik jest już dorosły ale wciąż będzie rósł. Jestem ciekawa ile przebywał u poprzednich właścicieli ale sądzę że dostali go dużego bo przy tych warunkach byłby w gorszym stanie, a z maluchem w ogóle chyba nie daliby rady.

Będzie potrzebował dużego zbiornika z dobrym oświetleniem i UVB. Ma duże zapotrzebowanie na UVB bo to gatunek afrykański, sawannowy. Dla takich dużych żółwi poleca się w zasadzie lampy rtęciowe które mają dużą moc i emitują jednocześnie ciepło i UVB.
Będzie też potrzebował specjalnej trawno-sukulentowej diety. Byłoby bardzo wskazane aby latem przebywał na naturalnym Słońcu w zagródce zrobionej w ogrodzie lub na wybiegu balkonowym.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Nila

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #12 dnia: 29.01.2010, 11:49:41 am »
Mam zakupione plexyglas o wymiarach 1,5 na 2,5m, który ma być podłogą. Będzie przycięty nieregularnie, z owalnymi wybrzuszeniami i około 5cm nad podłogą (nie mój dom, ale parkiet nowy i musi oddychać ). Ściankami bedą kamienie i pnie drzewa (np brzozy, która mi sie bardzo podoba) posklejane silikonem i klejem. W zagłębieniach kamieni posadzę rośliny. Chcę zrobić typu natural, bez sztucznuch dodatków i np kable od lampek chcemy wpuścić w pień drzewa, a obudowy zamaskować suchymi liściami i  gałęziami.
Zalety - prawie za darmo, plexyglas łatwo sie czyści.  Żółw miałby pięknie.
Wady - przy wymianie podłoża i sprzątaniu będzie problem z myciem kamieni. Między  podłogą terarriową, a domową na pewno będzie dużo pajaków, sąsiad wymyślił,że zostawi między kamieniami ze 3 otwory żeby można było wjechać rurą od odkuracza, ale o umyciu podłogi nie ma marzyć. Boje się, że żółw będzie narażony na przeciągi !!!
To nasz pomysł na dzień dzisiejszy.  Chcielibysmy żeby Leon nie mieszkał  przy podłodze, ale chyba nie ma innego wyjścia, W projekcie jest uwzglednione, że jego rezydencja  będzie musiała być trochę pod częścią mebli w dużym pokoju.
 

Dodano 29.01.2010, 12:32:00 pm
Odp dla helix2  -
Na tp popatrzyło na mój wątek ponad 400 osób, ale tylko Ty mi dałeś odp WIELKIE DZIĘKI. Potem zrobiło mi się trochę smutno, jak tu napisałeś bo pomyślałam, że sie ze mnie naśmiewasz, bo jestem lewa w sprawach internetowych i dodawania zdjęć ( wiem że jestem ) . Kto pyta nie błądzi  . A Tobie na prawdę dziekuję za odp i o nic się nie czepiam.
Odp dla Beata
Tamci ludzie od których Leona  odkupiłam dali mi rachunek ze sklepu. Kupili go latem 2007 i. I w sklepie im powiedziano, że ma parę mesiecy. Nie mierzyli go itd. Sprzedalwali dlatego, że pies jest fajniezy i bardziej kontaktowy i nie maja dla żółwia czasu.
Latem żółwika będę wystawiała na ogródek.
« Ostatnia zmiana: 29.01.2010, 12:32:00 pm wysłana przez Nila »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #13 dnia: 29.01.2010, 15:17:28 pm »
Piękny jest.... ;D
Całe szczęscie, że długo u nich nie był, bo przy trocinach, braku lamp i odpowiedniego pożywienia długo by nie pożył.

Wymiary terra są jak najbardziej odpowienie. Nie wiem tylko, czy plexiglas Ci wytrzyma ciężar ziemi i kamieni. Żółwiowi trzeba zrobić z 10 cm podłoża. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak zamierzasz terro zbudować - pleksa jako dno i w koło ścianki z drewna/kamieni przyklejane do pleksy?  Nie lepiej by zrobić drewnianą skrzynię, pleksę dać na spód, żeby łatwo to było umyć, a skrzynię podnieść np. z 10 cm od podłoża na rusztowaniu. U mnie terro też stoi na dywanie w pokoju, bo wyjścia innego nie ma - i mam właśnie w ten sposób podniesione.
Ścianki mozna wedle zyczenia obkleić korą, drewienkami, bambusem, czy istalacją z kamieni.
Żółw potrzebuje w dzień w strefie ciepłej ok. 26-27 stopni, w chłodnej 25-24, pod lampą ok. 31-33. Terro musi być dobrze oświetlone.
Wilgotność ok. 50% - powietrza - wiadomo pod lampami będzie mniej - w okolicach 40, w części wilgotnej przy podłożu może być ok. 60%. Żółw nie może leżeć na mokrym - czyli kryjówka musi być w suchej części (dobrym rozwiązaniem jest kostka bukowa i suche liście). Domek naziemny - one nor nie lubią. Możesz zrobić coś takiego jak ja mam z patyków. Zwykłe pocięte patyki z lasu nawleczone na druty.
Kup jakiś duży pojemnik i posiej tam trawę, najlepiej na ligninie - szybko rośnie i nie ma ziemiórek - w terra nie ma po co - bo one jedzą wszystko do gołej ziemi łącznie z nasionami i korzeniami roślin.
Teraz tak sobie myślę, że na zachętę mozesz mu wstawić jakaś roślinę do terra - np. bazylię w doniczce - może sam się skusi.

 

Dodano 29.01.2010, 15:34:42 pm
Tak mi się jeszcze skojarzyło z tymi pazurami. Lamparcie maja dość krótkie pazury przednich łapa, a dłuższe i ostre tylnych. Popatrzyłam na swoje żółwie i faktycznie mimo iż tylne pazury się wydają obiektywnie dość długie nie byłoby co obciąć, bo naczynie krwionośne jest może z 0,5 mm od końca pazura.
 

Dodano 29.01.2010, 15:36:54 pm
Aha - i mogłabys zrobić zbliżenie łebka - chodzi mi o jego oczy - są jakby nieco zapadnięte i mają takie dziwne obwódki.
« Ostatnia zmiana: 29.01.2010, 15:36:54 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
« Odpowiedź #14 dnia: 29.01.2010, 16:22:52 pm »
Rzeczywiście konstrukcja powinna być solidna bo będzie miało to spory ciężar. Dlatego najlepiej sprawdzi się drewno lub inny podobny materiał (płyta meblowa czy osb). Możesz to stać na niskich drewnianych lub metalowych nóżkach np. 10-15 cm nad podłogą to z odkurzaniem pod spodem nie powinno być problemu.

Taki zbiornik można zrobić samodzielnie z płyt przyciętych na wymiar. W kazdym w markecie budowlanym kupiona tam płyty potną na specjalnej precyzyjnej maszynie, zwykle bez dodatkowych kosztów. 
W domu te płyty trzeba tylko skręcić dość często rozmieszczonymi wkrętami. Najlepiej użyć wkrętarki to praca idzie bardzo sprawnie i szybko. Przyda sie tutaj męska ręka do pomocy. Nie pamietam jakie są wymiary płyt ale są dość duże. Możesz nawet jedną taką płytę użyć jako gotowe dno zbiornika a z drugiej wykroić boki.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU