Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 11:25:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lamparcik Kubuś [scalony]  (Przeczytany 53917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Lamparcik Kubuś [scalony]
« dnia: 01.12.2011, 03:40:08 am »
Mam pare pytan odnosnie malego lamparcika. Mam go od dwoch dni. Jest bardzo mlody, ma nie wiecej niz 3 miesiace.
Wczoraj zrobil pare kolek w terra, dzisiaj chodzil bardzo malo i wiekszosc dnia przespal.
Dawalem mu liscie malin, troche suchej trawy i ziol ale nic nie zjadl. Wody tez jeszcze nie pil.
1. Czy mlode zolwie spia wiecej od doroslych osobnikow?
2. Czy taki maly lamparcik bedzie wstanie skubnac sepie? Czy musi ona bys starta?
3. Po czym mozna rozpoznac czy ma robaki czy nie?
4. Kiedy bedzie mozna okreslic jego plec?

W terra ma dwie lampy, jdena grzewcza nad kamieniem, druga UVB 10 kawalek dalej. Czyli ma 32stopnie na kamieniu (wczoraj pol dnia sie wygrzewal, ale dzisiaj za to nic), no i okolo 24-25 stopni w pozostalej czesci terra. Wilgotnosc ma powyzej 45- zalezy gdzie.
Udalo mi sie dzisiaj wykopac calkiem spory kawal darni z swieza trawa z ogrodka. Jutro jak tylko sie obudzi wstawie mu to do srodka i go w to wpuszcze. Mam nadzieje ze skubnie troche trawki lub moze nawet koniczynke :D
Co do mleczy, to czy zolwie jedza kwiat mlecza czy moze liscie? Bo wlozylem mu dzis kwiat (juz zakwitniety) i zobczymy czy moze to ruszy.
No i jeszcze sprawa kapieli...
Czytalem ze zolwie sie kapie 1-2 razy w tygodniu. Ale jezeli woda stoi w podstawku non stop to przeciez on bedzie tam wlazil codziennie- na tak dlugo jak zechce. Tak wiec jak tu go kapac 2 razy skoro on sam to zrobi z 5 razy wiecej? ::)

Z gory dzieki za cenne uwagi :D

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #1 dnia: 01.12.2011, 08:27:46 am »
1.   Tak , śpią więcej , w dodatku twój żółw jak sam napisałeś jest u Ciebie od dwóch dni więc na pewno jest zestresowany i potrzebuje się zaaklimatyzować
2.   Oczywiście sepię możesz dać do terrarium ale tylko jako dodatek , dla naszych podopiecznych najlepsza jest „ mieszanka wapienna „ którą posypuje się żarcie 3 razy w tygodniu dla takich maleństw jak Twój
3.   Czy ma robaki idzie w bardzo prosty sposób rozpoznać – musisz zabrać do weterynarza w miarę świeżą kupkę aby ten mógł ją zbadać na obecność robaków – nie zapomnij zwarzyć żółwia na zwykłej wadze kuchennej aby lekarz weterynarii mógł dostosować odpowiednią ilość pasty
4.   Jego płeć będzie można określić w wieku ok. 5 lat

Dodaj koniecznie zdjęcia jak żółwia tak też samego terrarium ( może bedzemy mogli więcej pomóc / doradzić )
In The Lap Of The Queen

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #2 dnia: 01.12.2011, 10:45:13 am »
Żólwika masz 2 dni to jest zestresowany przeprowadzką i może nie chcieć jeść czy się chować. Trzeba parę dni poczekać.
Jak masz stale miskę z wodą w terro to malucha 1x tydzień możesz wykąpać dodatkowo.

I koniecznie wstaw fotki gadziorka...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #3 dnia: 01.12.2011, 21:03:17 pm »
Zalaczylem pare zdjec zolwika. Na terrarium jeszcze musimy poczekac- jest w budowie i bedzie gotowe w przyszlym tygodniu.
Na wiekszosci zdjec widac ze zolwik ma "wybrzuszone" tarczki kregowe. Jest tam takie lekkie wzniesienie. Czy to jest ok? Czytalem ze tarczki powinny byc raczej gladkie. Czy to dotyczy takze tarczek kregowych?
Z kolei na paru zdjeciach widac tarczki nadogonowe- wygladaja one na "postrzepione" czy to normalne u mlodych zolwi?
Wsadzilem go dzis rano do podstawka z woda. Tak szybko jak sie tam znalazl tak szybko wychodzil. Troche sie napil i tyle go tam bylo. Troche posiedzial i pochodzil w trawce ale nie specjalnie bylo widac by cos jadl.
Ukroilem mu nawet plasterek ogorka- a on nic :( Mlecz zdazyl juz uschnac, ogor w sumie tez.
Dzis troche pochodzil, nie jest bardzo plochliwy- przy przenoszeniu czy trzymaniu na dloni nie robi w gacie :D I nawet szybko wystawia glowe spowrotem na zewnatrz.
Wiem ze zolwie maja dobry wech, ale czy poza jedzeniem w terra sa wstanie wyczuc ze stoi tam podstawek z woda czy wody raczej nie wyczuja az w nia nie wejda?
No i ostatnie pytanie, co zolw robi gdy; "napina" mu sie szyja przy wystawionej glowie, cos jak zaba gdy rechocze, albo jak czlowiek jak ma zaraz puscic pawia? Moj zolw robi tak jak by to bylo w rytm jego tetna, prawie co sekunde. I czasem jak lezy to tylne konczyny tez mu tak pulsuja (chowaja sie i wunurzaja minimalnie) jakby w rytm pulsu.
Mam nadzieje ze nie zanudzam, ale jestem zafascynowany ta gadzina, a wyczytac na internecie wszystkiego sie nie da.
Zdjecie chyba 7, na CD, zrobilem zebyscie mogli okreslic jego rozmiar.

Z gory dzieki za odpowiedzi.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #4 dnia: 02.12.2011, 10:59:11 am »
Żółwik bardzo ładny...:)

Duże gatunki mają tendencję do piramidalnego wzrostu tarczek. Jak będziesz przestrzegał diety - to nie powinny mu się powiększać.
Natomiast tarczki w okolicy ogona ma jakby poobgryzane. Powinny być równie - a on ma wyszaprane.

Oczki są w porządku.

Co na pewno powinineś zrobić - to zbadać pilnie kał i w razie potzreby odrobaczyć gada. Jak jest ze sklepu zoologicznego to na 99% na bogate życie wewnętrzne.

Wodę żółwik sobie znjadzie. Nie mają z tym problemów....:) Zwykle się napije i trochę po niej połazi.

A napinanie szyi i wachlowanie łapkami - tak żółw oddycha..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #5 dnia: 02.12.2011, 14:39:57 pm »
Ankan, dzieki, tak wlasnie myslalem ze te tarczki moze miec poobgryzane. Bo pochodzi z hodowli, sam nie wiem czy to nie gorsze niz zoolog. Z kupa jest problem. Zeby byla to on musi zaczac jesc :D Mozesz jeszcze mi powiedziec w jakim kolorze mam sie jej spodziewac. 8)
I jeszcze jedna sprawa, jak jest najlatwiej podtrzymywac wilgotnosc 50% lub wiecej w terrarium?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #6 dnia: 02.12.2011, 15:31:20 pm »
Dokładnie w kolorze kupy.  ;D
Jeśli czasem zobaczysz terrarium jakąś wydzielinę o konsystencji i w kolorze śmietany, to jest to mocz, nie kał.
Co do wilgotności: kup w ogrodniczym zraszacz do kwiatów, taką butelkę ze sprayem. Nalej tam wody i spryskaj co rano podłoże w terrarium. Będzie bardziej wilgotno, a podłoże nie będzie pyliło i podrażniało żółwich oczu i dróg oddechowych.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #7 dnia: 02.12.2011, 15:55:20 pm »
Takiej konsystencji w kolorze śmietany nie znajdzie u siebie w terrarium Bemilko ponieważ Martin posiada żółwia lamparciego a u tych żółwi nigdy czegoś takiego nie widziałem
a kupa żółwia lamparciego kolego wygląda jak  czarny  batonik
In The Lap Of The Queen

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #8 dnia: 02.12.2011, 16:30:29 pm »
A z jakiej hodowli - europejskiej czy afrykańskiej?

Jak masz darń to ją podlej 1-2 x w tygodniu i spryskaj codziennie wodą i wilgotność będzie OK.

Dalej nic nie zjadł? Nawet z darni?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #9 dnia: 02.12.2011, 16:45:43 pm »
spróbuj mu dać cykorie - na nią dają się "złapać" nawet te najwybredniejsze
In The Lap Of The Queen

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #10 dnia: 02.12.2011, 18:29:57 pm »
Jak narazie to sypia duzo bo juz gdzies od 3 po poludniu do rana 7-8. Potem jest troche aktywny, moze ze 2 godziny. Wchodzi w trawe, siedzi tam przez godzine ale nie je. Dzis znowu probowalem z ogorkiem(mam mocny zapach) i liscmi maliny, ale nic.
Jak juz sobie pochodzil to poszedl chlipnac troche wody i teraz wygrzewa sie pod lampa.
Cykoria mowicie, nie jestem super specem w temacie rozpoznawania roslin, ale skad ja ja wezme zima?? 8)
Mamy ogrod, mam dostep do sporej ilosci trawy z koniczyna itd. Myslalem ze jak w nia bedzie wchodzil to bedzie mial jak w raju- swierza trawka, koniczynka itp. A tu nic- jak na razie. :(
Trawe i podloze spryskuje mu co pare godzin, zeby podtrzymac odpowiednia wilgotnosc. Myslalem moze ze sa jakies urzadzenia ktore dozuja odpowiednia ilosc zraszania tak by utrzymac dana wilgotnosc. Wydaje mi sie ze jedno spryskanie na poczatku dnia to troche malo ;)
A czy jak zolwik idzie spac po poludni, chowa sie w swej kryjowce to lampy powinienem gasic zaraz jak tylko sie schowa? czy utrzymywac wyzsza temp. az do poznego wieczoru i gasic tylko na noc? jak jest lepiej?
No i czy jest sens palenia lampy UVB w czasie gdy zolw siedzi w kryjowce?
Co do hodowli z jakiej pochodzi to mam go z Nevady a dokladniej przylecial do nas z Las Vegas. Mieszkam w Stanach, niedaleko Chicago, tu sie zolwie choduje w cieplejszsych stanach tj, Arizona, Nevada, Florida i sprzedaje on-line.
Tak wlasnie trafil do nas nasz lamparcik.
To ze nie je nie martwi mnie jeszcze, jest dopiero czwarty dzien u nas. Ale w przyszlym tygodniu to juz bedzie gorzej.
zobaczymy...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #11 dnia: 02.12.2011, 18:53:25 pm »
Aaaa....Tego nie przewidziałam..:) To rozrywkowy z jego żółwiczek...:)

Światła palimy tylko w dzień i określoną liczbę godzin - zimą - 9-10, latem 12. Na wiosną stopniowo zwiększamy, zimę zmniejszamy czas oświetlenia.
To normalne, że żółw nie chodzi ni nie grzej się cały czas. Lamparty często koło południa robią sobie drzemkę w domku i nie gasimy im wtedy świateł ani lampy UVB.
U mnie teraz oświetlenie działa 7-17.45, niedługo będzie 7-17.30 - skracam w miarę jak żółwie chodzą spać.
Powinien zacząć jeść - on lubią i trawę i rośliny polne. Spróbuj mu może dać z ręki.
Cykorię kupujemy u nas w marketach ale nie wiem czy ona u Ciebie jest.
A jaką masz temp. i wilgotność.
Tak na marginesie z wilgotnością u lamparcich nie ma co przesadzać - w dzień 40-50 (strefa sucha)-60%(wilgotna), w nocy - między 55-65%. Jak mają za mokro albo śpią na mokrym to łatwo łapią infekcje ukł. oddechowego.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Martin

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 3
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #12 dnia: 02.12.2011, 19:24:25 pm »
Ankan, zolwik zrobil dokladnie jak powiedzialas- drzemka w samo poludni. Wdrapal sie na trawe, zmeczylo go to bardzo bo zasnal z wystawiona glowa :D
A co do lamp, czytalem o tych  czerwonych, grzewczych ze sa dobre nad kamieniem. Ktora by byla lepsza czerwona czy zwykla jak dla lamparta?
No i sa jeszcze te tuby (jazeniowki) jako UVB. Czy sa one konieczne, czy jedna 10UVB zorowka z tych energooszczednych wystarczy?

Tak jak pisaliscie myslalem o karmieniu z reki, ale z drugiej strony nie chce nauczyc zolwia jedzenia tylko w ten sposob. Zeby nie bylo jak z malymi dziecmi, spodoba mu sie i tylko tak bedzie jadl. :( Postaram sie zalatwic cykorie i zobaczymy co on na to...
Tak po za tym to mysle ze moze to cale jego nie jedzenie to przez to ze on jest taki mlody. Moze powinien dostawac cos specjalnego jako taka mala gadzina? Cos dla noworotkow??? 8)

dzieki za cenne uwagi

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #13 dnia: 03.12.2011, 11:09:40 am »
*Czerwone lampy dajemy tylko na noc  o ile masz chłodno w mieszkaniu i trzeba dogrzać żółwiowi w terrarium , z zwykłą lustrzankę używaj w dzień bo daje ona nie tylko ciepło ale także światło
*Co do tych „ tub „ UVB to o ile masz żarówkę 10.0 ta  na gwint to nie musisz zmieniać jako dodatek często ludzie dokupują do niej jeszcze 2.0 ale wedł. Mnie nie jest ona konieczna
*Co do karmienia – spróbuj mu dać z ręki zapewniam cię że się tego nie nauczy , on po prostu  musi teraz złapać bakcyla do jedzonka
*Młode żółwie nie muszą dostawać nic „ specjalniejszego „ niż jego starsi krewni  przecież w naturze jedzą to samo
In The Lap Of The Queen

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółw lamparci (pardalis babcocki)
« Odpowiedź #14 dnia: 03.12.2011, 20:34:06 pm »
Nie wiem jak lamparcie, ale stepówki na kwiaty mlecza się rzucają, liście też jedzą ze smakiem.
A żółwik piękny:)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM