Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 18:25:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw lamparci jasne przyrosty :(  (Przeczytany 30375 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lampart

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« dnia: 03.02.2013, 15:57:11 pm »
Witam,od kilku dni jestem posiadaczem żółwia LAMPARCIEGO,kupiłem go w sklepie zoologicznym.Żółw ma jasne przyrosty,pan zapewnił mi,że one zciemnieją z czasem tworząc ładna mozajkę.Gadzina ma 7,5cm,karmię go suszoną zieleniną łąkową,ma terrarium 80x100cm,w które podzielone jest na dwie strefy.STREFA SUCHA-kryjówka w której ma kostki bukowe wraz ze sianem łąkowym,przed kryjówką kamyki 1cm z korą sosnową ii kostkami bukowymi,duży korzeń,na strodku terra duża podstawke od donniczki ,w której jest swierza woda którą ,zwierzesmiało wchodzi do niej na kąpiele.STREFA WILGOTNA-ziemia ogrodowa z glina,obok niej wycięta darń którą zwilżam codziennie rano.
Nad terra ma dwie żarówki 75W promiennik,obok REPTI GLO 10.0 13W .Temperatura bezposternio pod żarówkami gdzie gadzina się wygrzewa wynosi 31-33stopni,w strefie wilgotnej 24stopnie.

Chciałbym prosić was o pomoc i rady.

Czy prawdą jest że te przyrosty sciemnieja??
Co zmienic w terra??
Czy zmienic dietę żółwia??
Czy udać się do weterynarza??
.....


Tak poza tym to zwierze tryska energią,chętnie je,pije,spaceruje po terra,oddycha cicho,ma czystą skórę ładne oczy,robi zwięzłą czarną kupę niezauważyłem nic innego co by mnie niepokoiło..

Offline gosiunia

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 337
  • Reputacja: 7
  • 2 x Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #1 dnia: 03.02.2013, 16:34:29 pm »
Śliczny żółwik, wydaje mi się ze przyrostu faktycznie trochę ściemnieją. Lamparty bywają różnie wybarwione, mój ma ciemna mozajke, ale w sklepach widywalam takie jasne jak Twój. Fajnie ze żółw ma  tyle energii , jednak dla pewności zanieść kupę do badania w sklepach zwierzaki często łapią pasożyty.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #2 dnia: 03.02.2013, 16:37:45 pm »
Nie jestyem specem od lampartów, ale powiem Ci tyle:
Przy odpowiedniej diecie (którą ktoś posiadający lamparta Ci poda) przyrost będą ciemnieć i tworzyć "mozajkę". Do weterynarza znającego się na gadach bym się udał w celu zbadania kału pod względem pasożytów.  ;)

PS:
Posiadasz pięknego żółwia.  :-*
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Carolina

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #3 dnia: 03.02.2013, 16:43:49 pm »
Hej :) rzeczywiście słodziak :] a co do Twojego pytania o przyrosty to tu masz podobne wątki:

http://forum.zolw.info/choroby/skorupa-4703/

http://forum.zolw.info/choroby/skorupa-czy-wszystko-ok/

Offline FRUGO

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 86
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #4 dnia: 03.02.2013, 17:08:13 pm »
Śliczny lampardziczek [zazdroszczę]    :-*  . Wszystko ok z przyrostami. Co do terrarium proszę o zdj.  ;)  Jeśli żółwik nie ma objaw choroby , pryska energią  (i na zdjęciu wygląda olśniewająco)  to nie przejmuj się . Jednak powinieneś  sprwdzić   , tak jak wymieniali poprzedni czy nie ma pasożytów.  Dieta jest całkiem ok.
Pozdrawiam :)

Offline Lampart

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #5 dnia: 03.02.2013, 17:15:56 pm »
A to fotka zdobiona od góry.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #6 dnia: 03.02.2013, 23:38:24 pm »
Ładna skorupka, bardzo ładny żółwik. Jeśli możesz podeślij fotki terra, wydaje mi się że sianko to średnio dobry pomysł - szybko pleśnieje a maluch może się zranić w oczka, wszyscy na form też radzą by wszelkiego rodzaju kostki czy inne wynalazki wymienić na ziemie wymieszaną z gliną (sam też tak mam) - raczej najlepsze podłoże dla gadziorków;)

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #7 dnia: 04.02.2013, 00:53:49 am »
Część Odpisałam na Twoją wiadomość
odp.
pyt1  tak przyrosty ściemnieją
pyt2 ogólnie terrarium z opisu jest ok. sianko faktycznie może byc do bani może pylic a żółwik może tego nie tolerować objawi sie to podpuchniętymi oczkami częstym tzw." kichaniem "i będzie tez dużo tarł łapkami oczka jeżeli cos takiego sie dzieje wywal siano możesz dać tam suszone liście brzozy ,albo wytnij kawałek trawy i włóż mu tam nie podlewaj by nie miał wilgotno podczas snu bo czytałem że może zacząć pancerz pleśnieć, u siebie miałem kiedyś mech wycięty też się sprawdzał tylko nie naznoś robactwa z dworu bo będziesz miał potem problem z wybiciem tego badziewia możesz włożyć tą darń czy mech na chwile do mikrofali mikrofale załatwią każde draństwo a co do podłoża w suchej części to faktycznie leprza  bedzie ziemia z gliną zmieszana i bez kamyków bo może próbowac połknąc jesli dekorujesz terra. kamykami to tylko takimi których zółw nie bedzie wstanie zmiescic w buzi.
pyt3 dieta ok.( co dokładniej dajesz?) pamiętaj o posypywaniu co dwa lub trzy dni jedzenia wapniem z Wit. D3 np. zmielone skorupki jajek lub sepie i zmielone na proszek tabletki Ostercal kupisz je w aptece zawierają one Wit. D3 potrzebną do przyswajania Wapnia. UVB masz ,to dobrze bo tez bardzo potrzebne do wchłaniania ,to taki katalizator umożliwiający wchłanianie wapnia bez UVB wapń nie jest wchłaniany ,organizm odrzuca go co w dłuższej perspektywie czasowej skutkuje zmięknięciem pancerza a wiec wrażliwością na uszkodzenia  oraz inne choroby .
pyt4 weterynarz  nie potrzebny i oby nigdy nie był...
Pozdrawiam
a polecam To: http://www.zolw.info/zolwie-ladowe/stigmochelys-geochelone-pardalis-zolw-lamparci
bardzo dużo przydatnych i ciekawych inf.


edycja: poprawiono link
« Ostatnia zmiana: 04.02.2013, 18:45:47 pm wysłana przez semiramida »
Mariusz

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #8 dnia: 04.02.2013, 18:54:20 pm »
Żółwik piękny, a z opisu terrarium bardzo starannie przygotowane.
Poprzednicy udzielili Ci już wielu dobrych rad, ja tylko dodam że kora sosnowa się absolutnie nie nadaje dla żółwi. Zamiast niej możesz wypróbować podłoże cyprysowe albo z kory jodłowej (np. Repti Bark, produkt Zoo Medu).
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Lampart

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #9 dnia: 04.02.2013, 19:02:39 pm »
Własnie szukałem tego podłoża one chyba też si e nienada,taki jest opis tego produktu;

Doskonałe podłoże dla legwanów zielonych i innych gadów lubiących wilgoć.
Mały rozmiar wiórków uniemożliwia zagrzebywanie się świerszczy w podłożu.


Sposób użycia:
Wsypać podłoże do terrarium równomiernie tak aby jego warstwa miała minimum 2,5cm.
Repti Bark można oczyścić gdy wyczuwalny będzie przykry zapach amoniaku, płucząc podłoże kilkakrotnie w ciepłej wodzie.


Repti Bark jest całkowicie naturalnym produktem i jako taki może być czasami połykany przez zwierzęta, jednak nie jest to zalecane. Celowe zjadanie podłoża może świadczyć o chorobie lub niedoborach witamin i minerałów.

A odnosnie kory sosnowej którą obecnie mam w terrarium,czemu się ona nienadaje??

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #10 dnia: 04.02.2013, 20:27:55 pm »
Ja mam w 1/2 terro lamparcich właśnie Repti Bark. Z tym, że na całej powierzchni leża na nim kamienie (zobacz foto). Lepiej mi się sprawuje to podłoże niż wcześniejsza kostka bukowa, bo można je spryskiwać i nie pleśnieje. I lepiej wilgoć trzyma. Na pozostałej części mam ziemię + torf + glinę. Tam też stoi basen.

A kora sosnowa - masz taką ze sklepu ogrodniczego czy zoologika? - jest o tyle niepolecana, że sucha pyli - a mokra wydziela szkodliwe fenole.

Żółwik jest b. ładny..:) One jak są młode to początkowo przyrosty jasne-ciemne są dość regularne z czasem układ przechodzi w mozaikę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Lampart

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #11 dnia: 04.02.2013, 20:48:35 pm »
Korę mam z zoologicznego,jednak jutro zmiany,i zrobię tak jak ty:)Bardzo sliczne te towoje LAMPARTY,a powiedz mi jak to jest z nimi,tzn,one są samotnikami jaki piszą niektórzy ludzie czy jednak lubieją towarzystwo .

ps.odnosnie tych jasnych przyrostów ,to na nich pojawi się mozajka,czy dopiero na nowych przyrostach??

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #12 dnia: 04.02.2013, 20:50:17 pm »
Na moje oko to gadzinki samotnikami nie są. Cenią sobie towarzystwo!
 

Dodano 04.02.2013, 21:08:37 pm
Ankan, pokaż więcej zdjęć swoich gadzinek bo ta jest cudna!
« Ostatnia zmiana: 04.02.2013, 21:08:37 pm wysłana przez an_na »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #13 dnia: 04.02.2013, 21:08:42 pm »
Jak masz korę z zoologika to możesz położyć na niej kilka kamieni (szczególnie pod lampą jest dobrze) i wymienisz ją przy planowej zmianie podłoża. Maluszkowi możesz zostawić trochę powierzchni bez kamieni - ja musiałam tak zrobić, bo dużym się w podłożu łapy zapadały.

Lamparty zdecydowanie są towarzyskie...:) Trzymane pojedynczo, szczególnie maluszki robią się dość apatyczne. Ja mam w sumie 3 - Leoś się na fotę nie załapał.

Kolejny przyrost u Twojego powinien być już mozaikowy.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Lampart

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw lamparci jasne przyrosty :(
« Odpowiedź #14 dnia: 10.02.2013, 08:54:18 am »
Witam wszystkich,ostatnio założyłem wątek na temat jasnych przyrostów,dostałem o was kilka wspaniałych odpowiedzi i podpowiedzi ,które podniosły mnie na duchu,za to serdecznie wam dziękuję.Dzis pragnę wam oznajmić iż od piatku jestem szczęsliwym posiadaczem drugiego Lamparcika:)Wiele czytałem na temat,że niby prawdą jest,że są samotnikami,gdzie indziej pisano inaczej.Życiowa decyzja i kupiłem.Wczoraj rano zawiozłem kupke do weterynarza.Na szczęscie żółw nie był nosicielem i lekarz pozwolił mu na zamieszkanie z innym Lamparcim,którego kupiłem tydzień temu.Miałem obawy,że może nie bedą się akceptowały i dojdzie do kąsania przepychanek,a tu szok!Żółwie spojrzały się na siebie i cisza spokój,dokładnie jak by się już znały :-*Obecnie chodzą obok siebie,jest okej,poniżej kilka fotek które zdołałem zrobić aparatem koleżanki ,bo mój pojechał w Góry:)Nie mogłem się oprzeć i musiałem je wam pokazać ;)
 

Dodano 10.02.2013, 08:55:53 am

 

Dodano 10.02.2013, 08:57:35 am
« Ostatnia zmiana: 10.02.2013, 08:57:35 am wysłana przez Lampart »