Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.04.2024, 19:40:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ocena stanu zdrowia żółwia  (Przeczytany 8113 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Ocena stanu zdrowia żółwia
« dnia: 03.10.2010, 12:39:06 pm »
Witam. Jestem nowa na forum, lecz od dłuższego czasu go przeglądam i w koncu zdecudowałam się na zrobienie konta.:)
Chciałam się zapytać, co to za żółw i czy jest zdrowy? Żółw szuka nowego domu, bo jego właściciel chce go oddać. Chciałam się zorientować jaki jest jego stan.
Żółw ma ok. 15cm, lecz nigdy nie był naświetlany uvb, a karmiony był "koniczyną", został znaleziony 4lata temu (takie informacje otrzymałam). Trzymany był w akwarium 60cm. Jakie mogą być konsekwencje złego trzymania żółwia, jakie jest ryzyko ciężkich chorób? Czy jest możliwość przyzwyczajenia żółwia do odpowiedniej diety?






Jeśli napisałam wątek w złym miejscu, proszę o przeniesienie.

Pozdrawiam Pola:)

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 03.10.2010, 13:18:47 pm »
To samica żółwia stepowego jest prawdopodobnie w niezłym stanie ale szkoda że głowy nie sfotografowano bo po oczkach i nosie widać czy zdrowy skorupkę ma ładną i równą  z tego co widzę to chyba trochę za długie pazurki. Jeśli możesz wstaw leprze zdjęcie pokazujące główkę :)
Pozdrawiam Jakub

Offline Pola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 03.10.2010, 13:38:06 pm »
jak tylko dostanę zdj to wstawię :)

 

Dodano 03.10.2010, 13:51:41 pm


« Ostatnia zmiana: 03.10.2010, 13:51:46 pm wysłana przez Pola »

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 03.10.2010, 14:12:00 pm »
Żółwik ma bardzo przerośnięty dziób przez co pewnie również kłopoty z jedzeniem ale to do korekcji. Chyba trochę oczka podpuchnięte ale po przemyciu powinno być ok
Pozdrawiam Jakub

Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 03.10.2010, 14:25:26 pm »
podłoze to trociny czy kostka bukowa? ma ziemie w terrarium? 60 cm dlugosci terra to stanowczo za mało :/

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 03.10.2010, 14:34:27 pm »
Jakub - jak dla mnie to samiec. Prawdopodobnie dorosły, z odłowu. Skorupka bardzo ładna, stan narządów wew. żółwia może być gorszy, ale to też nie jest pewne. Jak już Jakub wspomniał dziub jest przerośnięty, ale korekta to malutki zabieg, bezbolesny ;)
Co do diety to oczywiście, że się przestawi. Możliwe tylko że będziesz musiała okazać mu trochę więcej cierpliwości.
Co do chorób no to mogą być problemy z nerkami czy wątrobą, nie wiemy jakie warunki miał wcześniej, zanim został znaleziony no i czy na pewno jest z odłowu - a mi na to wygląda, a takie zwierzęta to silne sztuki :) aczkolwiek mogą być nosicielami np wirusa herpes.
Jak masz możliwość go adoptować i zapewnić mu dobre warunki to polecam, żółwik na oko wygląda dobrze. Bardzo ładny jest :)

Offline Pola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 03.10.2010, 14:42:07 pm »
jeszcze dziś żółw trafi do mnie. dziękuję za informacje:) co do trzymania i jego warunków nie mam pojęcia na czym był trzymany (to czego się dowiedziałam napisałam wyżej). u mnie na pewno bd na ziemi:) o korekcie nosa będę musiała poczytać bo jeszcze wszystkiego nie wiem :) w każdym bądź razie cieszę się, że nie jest z nim źle.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 03.10.2010, 14:49:52 pm »
To możesz wybrać się z nim do weterynarza, ale takiego, który zna się na gadach. Tu na forum jest lista takich, znajdź sobie gdzie masz najbliżej. Do weterynarza polecełabym Ci wziąć też kupę żeby od razu zbadać ją pod kątem pasożytów, może on od razu wykonać korektę dzioba. Jak już będziesz miała żółwika u siebie  to wstaw fotki, chętnie zobaczę, myślę że nie tylko ja :)
 

Dodano 03.10.2010, 14:53:39 pm
Teraz się tak przyglądam to wygląda jakby był trochę chudy... Ale to spokojnie, myślę nadrobi :)
« Ostatnia zmiana: 03.10.2010, 14:53:39 pm wysłana przez Viktoria »

Offline Pola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #8 dnia: 03.10.2010, 14:57:54 pm »
oczywiście że wstawię:) choć na początku dam mu trochę spokoju bo pewnie samą podróżą będzie zestresowany. co do weta to mam zamiar (razem z innym gadem-od mojego chłopaka) jechać do pani Kasi Wilk i załatwić to od razu przy jednej wizycie.

ps. chociaż się okazało że facet nie chce oddać żółwia lecz sprzedać. Ze 100zł zszedł do 70 wraz z przywiezieniem go do mnie (negocjowałam że żółw był źle trzymany, bez uvb itd. :) ) ale co najważniejsze, mam nadzieje że żadnego choróbska nie ma, oprócz przerostu nosa.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #9 dnia: 03.10.2010, 15:01:48 pm »
Możnaby się kłocić, bo sprzedaje gada, który jest niezarejestrowany - a to nie jest legalne, nie masz obowiązku mu płacić. Ale jeżeli mu odmówisz znajdzie inną osobę, której tego gada SPRZEDA, a nie wiadomo gdzie by trafił... W każdym razie 70zł z dowozem to nie jest źle :)
Jak do Pani Wilk to super, sprawdzona pani doktor. Sama do niej chodzę ;)

Offline Pola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #10 dnia: 03.10.2010, 16:34:11 pm »




nieładnie to wygląda, do tego łuszczy mu się skóra na karku. Ale jest w dość dobrej kondycji, bez problemu się porusza.

Mam pytanie, czy można samemu przyciąć mu ten przyrost, czy to tylko robota weterynarza?:)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #11 dnia: 03.10.2010, 16:48:58 pm »
No dziobek gigant.... Możesz sama spróbować cążkami albo pilnikiem, tylko ostrożnie i nie ciachnij za dużo.
Kąp go teraz przez pewien czas każdego dnia. Wygląda mi na niedobór wit A, bo oczka nie za ciekawe no i ta łuszcząca się skóra. Możesz więc podać mu marchwi w tym miesiącu, poza tym najlepsze są kwiaty - mają dużo witamin :)

Offline Pola

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #12 dnia: 03.10.2010, 17:33:13 pm »
ok, wielkie dzięki:) wykąpany został od razu, ponieważ łapki i ogon miał całe z kupki. ciekawe tylko czy będzie normalnie jadł z takim dziobkiem.

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #13 dnia: 03.10.2010, 18:40:00 pm »
Wątpię jedź do tej korekty. Żółw zewnętrznie wygląda ok ale nie wiemy co się mu stało w środku przez te złe warunki
Pozdrawiam Jakub

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Ocena stanu zdrowia żółwia
« Odpowiedź #14 dnia: 03.10.2010, 21:14:33 pm »
Możliwe, że miał problem z jedzeniem przez ten dziób, tak jak mówiłam - dla mnie on troszkę chudy jest... WIęc ważne żeby mu to jak najszybciej skorygować.
Super, że tak dobrze trafił :)